Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Stora Vildmannaloppet
2011-01-30
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21 Motion
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Ericsson Krister
IFK Umeå
2:17:04.822350
67.7p
2
Petter Larsson Linder
Strömnäs GIF
2:18:25.830470
+1:21.8020
66.9p
3
Daniel Ärlebrant
Slussfors IK
2:20:06.840530
+3:01.18080
66.0p
4
Micke Saveman
Umepolisens Skytte o IK
2:20:46.844580
+3:42.22130
65.6p
5
Mattias Högdahl
Hägglunds IOFK
2:22:53.857280
+5:49.34830
64.5p
6
Leif Sjödin
Österforse IF
2:23:33.861290
+6:29.38840
64.1p
7
Jonas Rindeskog
AB Previa
2:25:57.875650
+8:53.53200
62.9p
8
David Källströmer
Norsjö SK
2:26:25.878490
+9:21.56040
62.6p
9
Stefan Ohlsson
Österforse IF
2:26:34.879330
+9:29.56880
62.6p
10
Stefan Sjöstam
Strycksele IF
2:27:13.883260
+10:09.60810
62.2p
11
Sune Wiklund
Volvo FK
2:28:02.888180
+10:58.65730
61.8p
12
Jon Brännström
No Club
2:29:46.898580
+12:42.76130
61.0p
13
Jörgen Gustafsson
Skellefteå SK
2:31:14.907350
+14:10.84900
60.3p
14
Björn Yttergren
Tegs SK
2:33:23.920270
+16:19.97820
59.3p
14
Hans Byström
Mellansel IF
2:33:23.920270
+16:19.97820
59.3p
16
Andreas Andersson
Täfteå IK
2:35:11.931000
+18:06.108550
58.5p
17
Mats Hjortberg
Skellefteå SK
2:35:23.932280
+18:19.109830
58.4p
18
Stefan Bygdesson
Robertsfors IK
2:35:57.935660
+18:53.113210
58.2p
19
Johan Bålhammar
Sörfors Byasportförening
2:36:08.936780
+19:04.114330
58.1p
20
Johan Olsson
Skogslöparna
2:37:05.942450
+20:01.120000
57.7p
21
Stephan Stenmark
IFK Umeå
2:39:15.955440
+22:10.132990
56.8p
22
Steve Andersson
No Club
2:39:24.956300
+22:19.133850
56.7p
23
Henrik Stenwall
IK Studenterna
2:39:41.958050
+22:37.135600
56.6p
24
Anders Johansson
IK Studenterna
2:39:44.958330
+22:39.135880
56.6p
25
Lars Nilsson
Vindelns IF
2:40:36.963510
+23:31.141060
56.2p
26
Anders Gidlund
Husums IF SK
2:41:07.966640
+24:02.144190
56.0p
27
Robert Lindgren
Ncc IF
2:41:32.969100
+24:27.146650
55.8p
28
Patrik Lillbacka
Burträsk SK
2:41:36.969560
+24:32.147110
55.8p
29
Per Strand
Obbola IK
2:41:45.970430
+24:40.147980
55.7p
30
David Grahn
Robertsfors IK
2:42:05.972470
+25:01.150020
55.6p
31
Anders Gustavsson
Norrfors IK
2:42:44.976320
+25:39.153870
55.4p
32
Stefan Nilsson
Högåkers OK
2:42:57.977670
+25:53.155220
55.3p
33
Martin Westman
IFK Umeå
2:43:22.980150
+26:18.157700
55.1p
34
Jörgen Högkvist
Volvo FK
2:43:26.980560
+26:22.158110
55.1p
35
Lars Lindblad
Ernst & Young SK
2:44:48.988720
+27:43.166270
54.6p
36
Fredrik Lundberg
Umedalens IF
2:45:37.993690
+28:33.171240
54.2p
37
Johannes Eriksson
Håknäs IF
2:45:40.993960
+28:36.171510
54.2p
38
Hannes Hedlund
No Club
2:46:03.996260
+28:59.173810
54.1p
39
Birger Svensson
Anundsjö IF
2:46:14.997330
+29:09.174880
54.0p
40
Magnus Wiklund
Norum-Djäkneboda SK
2:46:16.997530
+29:11.175080
54.0p
41
Fredrik Nyman
Ytterhogdals IK
2:46:20.997920
+29:15.175470
54.0p
42
Patrik Andersson
Volvo FK
2:46:21.998030
+29:16.175580
54.0p
43
Joakim Granström
Vindelns IF
2:46:55.1001490
+29:51.179040
53.8p
44
Viktor Berglund
No Club
2:47:04.1002370
+30:00.179920
53.7p
45
Mats Backeström
Umedalens IF
2:47:45.1006480
+30:41.184030
53.4p
46
Olli Kiviniemi
Volvo IF
2:48:11.1009070
+31:07.186620
53.3p
47
Totte Nittylä
Pälkäneen Luja Lukko, Finland
2:48:41.1012080
+31:37.189630
53.1p
48
Erik Eriksson
Jokkmokks SK
2:50:42.1024180
+33:38.201730
52.4p
49
Peter Hjelm
OK Vargen
2:50:54.1025370
+33:50.202920
52.3p
50
Erik Nygren
No Club
2:51:01.1026030
+33:56.203580
52.3p
51
Mikael Olofsson
Lycksele IF
2:51:28.1028770
+34:24.206320
52.1p
52
Johan Sandström
IFK Umeå
2:51:47.1030680
+34:43.208230
52.0p
53
Derek Collins
IK Studenterna
2:51:51.1031010
+34:46.208560
52.0p
54
Peter Forsgren
Axa SC
2:52:26.1034510
+35:21.212060
51.8p
55
Tomas Nordin
IK Studenterna
2:52:48.1036780
+35:44.214330
51.7p
56
Gunnar Ågrahn
Lycksele IF
2:52:52.1037140
+35:47.214690
51.6p
57
Anders Åslin
Jalles Tc Umeå
2:55:20.1051960
+38:16.229510
50.8p
58
Johan Wikner
Håknäs IF
2:55:44.1054330
+38:39.231880
50.7p
59
Iwan Jones
IFK Umeå
2:56:49.1060800
+39:44.238350
50.3p
60
Per-Jonas Norberg
Volvo FK
2:57:04.1062310
+39:59.239860
50.2p
61
Jon Lindgren
IFK Umeå
2:57:50.1066980
+40:46.244530
50.0p
62
Mårten Olsson
No Club
2:57:58.1067760
+40:54.245310
49.9p
63
Leif Adolfsson
Team Esplanad
2:58:19.1069880
+41:15.247430
49.8p
64
Viktor Forsberg
No Club
2:58:33.1071250
+41:29.248800
49.8p
65
Marcus Westin
Björna IF
2:59:28.1076770
+42:24.254320
49.5p
66
Victor Gren
IK Studenterna
3:00:54.1085390
+43:50.262940
49.0p
67
Johan Nilsson
IFK Umeå
3:01:01.1086010
+43:56.263560
49.0p
68
Jonas Starck
Djurgårdens IF Af
3:01:36.1089580
+44:32.267130
48.8p
69
Marcus K Lundmark
Skellefteå SK
3:02:30.1094960
+45:26.272510
48.5p
70
Håkan Ohlsson
Malmö Kanotklubb
3:02:49.1096800
+45:44.274350
48.4p
71
Andreas Holmner
Gottne IF
3:03:09.1098810
+46:04.276360
48.3p
72
Rikard Jacobsson
IFK Umeå
3:03:16.1099550
+46:12.277100
48.3p
73
Stefan Lindström
Husums IF SK
3:03:43.1102210
+46:38.279760
48.2p
74
Kenneth Höglander
Jalles Tc Umeå
3:03:58.1103760
+46:54.281310
48.1p
75
Tobias Sundström
Umeå OK
3:04:23.1106290
+47:19.283840
48.0p
76
Olof Thelberg
Umedalens IF
3:04:58.1109760
+47:54.287310
47.8p
77
Tormund Anesäter
Umedalens IF
3:05:01.1110060
+47:57.287610
47.8p
78
Victor Manberg
IK Studenterna
3:05:03.1110270
+47:59.287820
47.8p
79
Mikael Törnblom
Hissjö SK
3:05:20.1111980
+48:16.289530
47.7p
80
Mikael Berg
Vattenfalls IF Trollhättan
3:06:00.1115950
+48:56.293500
47.5p
81
Alexander Östlund
Skogis IF
3:06:28.1118720
+49:23.296270
47.4p
82
Torbjörn Olofsson
Jalles Tc Umeå
3:06:37.1119660
+49:33.297210
47.3p
83
Alexander Öberg
Agnäs IK
3:07:05.1122490
+50:01.300040
47.2p
84
Lars Lundgren
Obbola IK
3:08:03.1128200
+50:58.305750
46.9p
85
Krister Svanefjord
Spöland Vännäs IF
3:08:10.1128930
+51:05.306480
46.9p
86
Nils Forsell
Skellefteå SK
3:09:34.1137340
+52:29.314890
46.5p
87
Jonas Nordin
Granskärs Fritidsförening
3:09:44.1138370
+52:40.315920
46.4p
88
Mattias Landström
Volvo FK
3:09:49.1138820
+52:44.316370
46.4p
89
Ludvig Eriksson
No Club
3:11:20.1147910
+54:15.325460
46.0p
90
Mats Svanefjord
Spöland Vännäs IF
3:12:00.1151950
+54:56.329500
45.8p
91
Håkan Holmlund
IFK Umeå
3:12:15.1153460
+55:11.331010
45.7p
92
Oskar Franklin
No Club
3:12:35.1155400
+55:30.332950
45.7p
93
Johan Edblom
Hägglunds IOFK
3:13:05.1158420
+56:00.335970
45.5p
94
Robert Holmström
Duvfbo Herrklubb
3:13:58.1163760
+56:54.341310
45.3p
95
Mikael Holmner
Gottne IF
3:14:08.1164760
+57:04.342310
45.2p
96
Stefan Ohlin
Orsa SK
3:15:37.1173610
+58:32.351160
44.9p
97
Roger Nyström
Anundsjö IF
3:16:27.1178650
+59:23.356200
44.6p
98
Per Carlehed
Öråns SK
3:18:25.1190430
+1:01:20.367980
44.1p
99
Ola Söderholm
No Club
3:18:35.1191410
+1:01:30.368960
44.1p
100
Jan Lundström
Volvo FK
3:19:56.1199530
+1:02:51.377080
43.8p
101
Magnus Lindholm
Lycksele IF
3:20:34.1203310
+1:03:29.380860
43.6p
102
Johan Mathillas
No Club
3:21:35.1209410
+1:04:30.386960
43.4p
103
Claas Björklund
No Club
3:23:30.1220920
+1:06:25.398470
42.9p
104
Stefan Johansson
Bjurholms IF
3:23:56.1223570
+1:06:52.401120
42.8p
105
Victor Asmoarp
No Club
3:24:58.1229760
+1:07:54.407310
42.6p
106
Martin Hansson
IFK Umeå
3:25:05.1230460
+1:08:01.408010
42.5p
107
Magnus Lindholm
IK Studenterna
3:26:43.1240230
+1:09:38.417780
42.2p
108
Patrick Nordell
Norsjö SK
3:27:34.1245320
+1:10:29.422870
42.0p
109
Olle Isaksson
Nusnäs IF
3:28:21.1250030
+1:11:16.427580
41.8p
110
Per Hilmersson
Team Esplanad
3:30:36.1263510
+1:13:31.441060
41.3p
111
Stefan Svensson
Björna IF
3:30:41.1264080
+1:13:37.441630
41.3p
112
Jonathan Gilthorpe
IFK Umeå
3:33:52.1283120
+1:16:47.460670
40.6p
113
Stefan Laketa
Slussfors IK
3:38:03.1308290
+1:20:59.485840
39.7p
114
Lars Olof Svedjehed
IK Studenterna
3:45:24.1352380
+1:28:20.529930
38.3p
115
Johan Ekenstedt
No Club
3:48:27.1370610
+1:31:22.548160
37.7p
116
Mattias Forsberg
Volvo FK
3:48:40.1371930
+1:31:35.549480
37.7p
117
Peter Adamzon
No Club
3:53:34.1401330
+1:36:29.578880
36.8p
118
Marcus Eriksson
Hörnsjö IF
3:59:06.1434580
+1:42:02.612130
35.9p
119
Christer Leijonhufvud
Skogis IF
4:06:04.1476390
+1:49:00.653940
34.7p
120
Joakim Nolberg
IFK Umeå
4:23:57.1583620
+2:06:52.761170
32.2p
121
Anton Olofsson
IK Studenterna
4:27:55.1607460
+2:10:51.785010
31.7p
-
Philip Forsman
IFK Umeå
23:59:58.8639700
-
-
Jan Karlsson
Umedalens IF
23:59:58.8639700
-
-
Kristian Jonsson
IFK Umeå
23:59:58.8639700
-
-
Erik Pettersson
No Club
23:59:59.8639800
-