I den här listan visas inlägg och nyheter från olika skidbloggar och skid-nyhetssidor.
Inläggen hämtas med några timmars mellanrum och texten skannas igenom automatiskt för att tagga personer, klubbar eller tävlingar som nämns i texten.
När en t ex en skidåkare taggas i en artikel dyker en notis om detta upp på åkarens sida.
Om fel åkare skulle taggas i en artikel kan du rapportera taggen genom att klicka på "Rapportera tagg" så kikar vi administratörer närmare på den.
I dag masstart i klassiskt… 20 km H 19-20… 15 km, H 17-18 och D 19-20… 10 km D 17-18 Fint lopp av Bålstas Martin Mickels, placering 6:a… H 19-20, 1.a truls Gisselman 55.14.9 – 6:a Martin Mickels Bålsta 55....
Sprint i fristil, här kommer uppländska resultat från prologen… D 17-18, 32:a Julia Löfström Månkarbo 3.33.13 – 40:e Lina Sjöberg Gimo 3.37.48 D 19-20, 37:a Emma Olsson Vassunda 3.36.10 H 17-18, 46:a Gabri...
I dag distans klassiskt och intervallstart… Resultat HÄR 10 km, H 19-20, 1:a Leo Johansson 28.27.4 – 42:a Oliver Angelsiöö Storvreta 32.46.8… H 17-18, 1:a Pål Jonsson 29.03.3 – 19:e Gabriel Söderqvist ...
I dag sprint i fristil… med fyra från Uppland vidare från prologen, I D17-18, 15:e Alva Sköld Häverödal… H 17-18, 20:e David Sjöberg Gimo… H 19-20, 16:e Martin Mickels Bålsta och 30:e Edvin Nordström Br...
JSM-start i dag, med masstart i fristil… Frida Karlsson en av världens bästa, vann med 3.23 på 15 km… 15 km damer 19-20, 1:a Frida Karlsson Sollefteå 40.03.4… 18:e Emma Olsson Vassunda 48.44.2 – 33:a Johann...
Upplands juniorer har två lag i distriktsstafetten i Örnsköldsvik… > > Lycka Till grabbar… 1. David Sjöberg Gimo – Martin Mickels Bålsta – Karl Ingard Rex… 2. Arvid Schön – Alexander Lundstein – Petter Bengtsson al...
JSM sprint i klassisk stil… med två upplänningar vidare från prologen… H17-18 9:a Martin Mickels Bålsta… H19-20 16:e Edvin Nordström Brottby… nära var Karl Ingard Rex med placering 31:a… Här övriga uppländska result...
Junior o seniorcuperna i Ulricehamn. I dag sprint i fristil… prologen med 2 x Julia vidare.. och även två grabbar vidare David o Martin… härligt! se uppländska resultat nedan… och fortsättning följer Pro...
DM-sprint i uppland avgjordes i dag på Gimos konstsnö… Öregrunds IK var arrangörer, ingen snö på hemmaplan, så en flytt till Gimo var givet… flytt för ju med sig mera jobb men tävlingsledaren Hans-Olov Cl...
Scandic-cup (junior-cup) i Östersund 6 jan, med distans 5 och 10 km i klassisk stil…uppländska resultat Damer 17-18 5 km, 36:a Emma Olsson Vassunda Herrar 17-18 10km, 11:a Martin Mickels Bålsta – 67:a ...
Östersund i dag JVM-test, distans i fristil och masstart… Resultat 10km D17-20, 1:a Moa Lundgren Umeå 26.58.1 – 2:a Maja Majbäck Jukkasjärvi 27.41.6… 53:a Emma Olsson Vassunda 33.54.3 Resultat 20km H17-20, ...
En helg med många tävlingar runt om i landet… och många uppländska åkare i startleden… så det ser bra ut inför våra DM-tävlingar framöver… för de är väl klart, att där ställer alla upp… först ut är DM-50 km 13 januari i R...
Järpenspelen idag med jaktstart… prolog i klassiskt på förmiddagen, jakten i fristil på eftermiddagen… med upplänningar i startlistan… D16 Julia Löfström Månkarbo 1.5km + 2.5km – H14 Edvin Schön Storvreta 1.5km...
Folksam Cupens andra dag… med prolog (2,5 km F)och jaktstart (5 km K) med uppehåll… de bästa upplänningar i prologen. D15 8:a Julia Löfström Månkarbo… D16 13.e Alva Sköld Häverödal… H15 10:a Karl Grywenz Storvre...
USM:s sista dag = stafetter, D15-16 inget uppländskt lag… H15-16 där Storvretas lag åkte m-bra och kom på en 9:e plats, i laget åkte i turordning Karl Grywenz 6.30.2 (10), Arvid Schön 6.14.7 (4), Gabrie...
Järpens skidspel, i dag med Jaktstart med uppehåll… med bra resultat av Månkarbo och Storvretas deltagare… resultat >> D 15, 2:a Julia Löfström Månkarbo 10.18… H 13, 5:a Edvin Schön Storvreta 10.53… H 15...
I dag, Järpensprinten i klassisk stil… klassen H 15-16 med Storvretagrabbarna Arvid Schön på plats 2, och Karl Grywenz plats 5… bra grabbar… på fredag körs jaktstart med uppehåll först klassisk prolog på f...
Här kommer uppländska resultat från Riksfinalen i Folksam-cupen (15-16 år)… Grattis tilll Häverödals Alva Sköld som kom på 5:e plats i tekniksprinten… bäst av grabbarna var Martin Mickels med en 12:e plats p...
Följande åkare är uttagna att representera Uppland i Folksams riksfinal i Sveg 26-28 febr… Damer 15, Alva Sköld, Lisa Melén/Olsson, Erika Österman alla Häverödal, Alva Jonsson Vassunda… Damer 16, Johanna Ing...
ICA-Cupens (tidigare Kalle Anka) riksfinal körs i Ulricehamn 13-15 februari, en tävling för klasserna D+H 13-14… här är alla Upplands deltagare: Ledare Joakim Sköld D 14, Lisa Melén/Olsson – Erika Österman ...
Så här långt har två individuella DM-tävlingar genomförts, Sprint (F) och kort (F)… i ungdomsklasser (11-16 år) tävlas det om vandringspris till bästa klubb… poängberäkningen är 10 poäng för seger 9 för andra plat...
Storvreta IK fixade tävling igen, UNT-cupen/Storvretaloppet blev också DM-kort (F)… i botten har ju klubben konstsnö, men nu även natursnö, så nu var det som vi alla hoppats på "vinter på riktigt"… bra arrange...
I förra inlägget finns hela resultatlistan från DM-sprinten… här kommer DM-segrarna på pränt… stort Grattis till Er alla… antal deltagare i mål på DM-klasserna = 80 st – brutit 1 st Damer: 11-12 Lina Sjöberg Gi...
En titt i anmälningslistorna säger att det är över 200 anmälda, men man kan tyvärr inte se dom som gjort anmälan i "Frida" så de är säker ett mycket större antal + att det kommer efteranmälda tävlingsda...
21 st Upplänningar i mål… facit blev en segrare, en andra plats, och fem till bland dom 10 första… Segern kom i H19-20, Jonas Ingard Rex… andra platsen i D8, till Moa Söderqvist Storvreta… Grattis! H21, 6:a St...
Häverödal arrangerade DM-sprinten för ungdom på lördagen, 40 st gjorde upp om DM-plaketterna i klasserna 11-16 år… 3 klasser kördes utom DM, D+H10 där segrarna hette Alva Adill Öregrund, och Edvin Schön Stor...
Totalvinnarna Jämtland-Härjedalen. Foto: Christer Hermansson ICA Cup avslutades idag med Stafetter och efter sammanräknat resultat, var det Jämtland-Härjedalen som tog hem den prestigefyllda dist...
ICA – Cupen (f.d.Kalle Anka) pågår i detta veckoslut med Ulricehamn som arrangör… det tävlas i följande… Distans – Sprint – Skicross och stafetter… Bland de 10 bästa av Uppländska deltagarna har varit Alva Sköld H...
Elva klubbar är representerade till ICA-cupen (f.d. Kalle Anka) i Ulricehamn 21-23/2… här listan F13, Josefine Fridsjö Tierp – Amanda Eriksson Öregrund – Alva Sköld Häverödal… P13, Hampus Claesson Öregrund – Ar...
Foto: Bildbyrån Rasmus Hörnfeldt, Östersunds SK och Johanna Meyer, Sollefteå SK vann den andra upplagan av Daniel Karlssons Minne. På grund av stormen Ivar som åstadkom stora skador på Östersunds elljuss...