Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Jemtland Ski Tour 2015
INFO
STÄLLNING
Ställning efter 5 deltävlingar
Tå..
Jä..
ICA..
Hal..
Fly..
Tot:
D 21
1
Frida Hallquist
Åsarna IK
80
100
60
100
100
=440
2
Sara Hallquist
Åsarna IK
60
60
40
60
50
=270
3
Lisa K Svensson
Åsarna IK
50
45
50
40
=185
4
Laila Kveli
Lierne IL
80
60
=140
5
Sofie Elebro
Östersunds SK
50
80
=130
6
Lena Gavelin
Mellansel IF
50
16
40
=106
7
Britta Johansson Norgren
Lager 157
100
=100
7
Elin Mohlin
Sockertoppen IF
100
=100
9
Julie Gausen
Inderøy IL
45
18
29
=92
10
Marie Östnor
Team MN Byggservice
36
29
18
=83
11
Evelina Bångman
Offerdals SK
-
-
80
=80
11
Julia Jansson
Månkarbo IF
80
=80
13
Jennie Jirhed
Östersunds SK
24
45
=69
14
Anna Maria Nilsson
Biathlon Östersund IF
45
22
=67
15
Anna Rindborg
Funäsdalens IF
36
12
=48
16
Kicki Fransson
Näldens IF
45
=45
17
Johanna Åström
Lucksta IF
40
=40
17
Annika Grindborg
Ås IL
40
=40
19
Elin Mattsson
Östersunds SK
32
5
=37
19
Angelika Svedberg
Ås IL
8
29
=37
21
Lisa Dahl
Offerdals SK
36
=36
21
Ingri Aunet Tyldum
Overhalla IL
36
=36
21
Elisabeth Hansson
Karlslunds IF SF
-
36
=36
24
Signe Svensson
Kalls IF
32
=32
24
Amanda Torgrimsson
I21 IF
32
=32
24
Heidi Hestmark
Spillum IL
32
=32
24
Linda Danvid-malm
IFK Umeå
32
=32
28
Anna-Carin Söderström
Malungs IF
29
=29
28
Erica Carlsson
IK Studenterna
29
=29
30
Maria Ragnarsson
Bodsjöböle SK
26
-
=26
30
Ida Indahl
Offerdals SK
26
=26
30
Monica Andersson Falk
IFK Strömsund
26
=26
30
Tonje Lerfald Nilssen
Henning Sl
26
=26
30
Malin Johansson
Offerdals SK
26
=26
35
Hilde Østnor
Lierne IL
24
=24
35
Grete Marie Persson
Vattudalens Ldk
24
=24
35
Olga Dobrodnjova
Östersunds SK
24
=24
35
Kristina Magnusson
Östersunds SK
24
=24
39
Helen Löfgren-Larsson
Hammerdals IF
22
=22
39
Paula Friedericke Hartmann
Lierne IL
22
=22
41
Ann Fahlander
Swix
20
=20
41
Helena Ekholm
I21 IF
20
=20
41
Åshild Kolstad
MO Orienteringsklubb
20
=20
44
Birgitta Haraldsson
Brunflo IF
16
=16
45
Ilona Lusth
Berg
15
=15
45
Agnes Jörgensen
Alsens IF
15
=15
47
Anna Winther
Svegs IK
14
=14
47
Lina Byman
Axa SC
14
=14
49
Anneli Hellstrand
Duveds IF
13
=13
49
Anna Lagerskog
IFK Arvidsjaur SK
13
=13
51
Kerstin Arnemo
Östersunds SK
-
12
=12
52
Emma Östberg
Funäsdalens IF
11
=11
52
Lena Johansson
Axa SC
11
=11
54
Charlotta Nilsson
Frösö IF
10
=10
54
Erika Holmqvist
No Club
10
=10
56
Frida Hansson
Lillhärdals IF
9
-
=9
56
Lisa Lundgren
Tunafors SK
9
=9
58
Anna Christensen
Kalls IF
8
=8
59
Ronja Lindberg
Aspås IF
7
=7
59
Marie Simonssson
Landöns IF
-
7
=7
61
Karin Stenlund
Svanaby SK
6
=6
61
Sandra Öhrström
Sundbybergs IK
6
=6
63
Katarina Jonasson
Särna SK
5
=5
64
My Jonsson
Nälden
4
=4
64
Jenny Liljegren
Åre Längdskidklubb
4
=4
66
Monica Eriksson
Myssjö-Ovikens IF
3
=3
66
Catarine Allansdotter-Sandberg
No Club
3
=3
68
Erika Hansson-Kontio
Forsmo IF
2
=2
69
Karolina Engrund
Åsarna IK
1
=1
69
Ingela von Sydow
Östersunds SK
1
=1
D 35
1
Eva Sandberg
Bodsjöböle SK
80
100
-
=180
2
Ida Sjölund
Frösö IF
60
60
40
=160
3
Linda Eriksson
Spikbodarnas IK
100
-
-
40
=140
4
Erica Ajax
Östersunds SK
50
80
=130
5
Edel Marie Storaunet
Lierne IL
80
32
=112
6
Marie Ohlsson
Fältjägarnas IF
100
=100
6
Irene Åslund
Härjedalen
100
=100
6
Masako Ishida
Team Koteng
100
=100
9
Hild Sissel K Vannebo
Spillum IL
80
=80
9
Malin Bernhardsson
No Club
80
=80
11
Veronica Bäckman
Brunflo IF
-
36
32
=68
12
Berit Skarland
IL Hållingen
60
=60
12
Martha Semrén
Ås IL
60
=60
14
Lenita Bryntesson
Sockertoppen IF
50
=50
14
Maria Grund
Offerdals SK
50
=50
16
Hege Galguften
Overhalla IL
45
=45
16
Pia Gryckdal
ÅS IL
45
=45
16
Stina Taugböl
Orsa SK
45
=45
19
Anna Wikstrand
Östersund
40
=40
20
Sanna Solbakken
Snåsa IL
36
=36
20
Ketty Engrund
Åshammars IK
36
=36
22
Louise Skak
Romerike Ultraløperklubb
29
=29
D 50
1
Lena Höjlind Eriksson
IFK Mora SK
100
=100
1
Iréne Burman
Jämtkraft IF
100
=100
H 21
1
Oscar Kardin
Lager 157
60
80
80
80
=300
2
Anton Karlsson
Sockertoppen IF
80
100
100
=280
3
Erik Andersson
Hudiksvalls IF
50
50
60
29
=189
4
Jerry Ahrlin
Östersunds SK
100
50
=150
5
Johan Lövgren
Ttgu IF
100
45
=145
6
Jonatan Thoresson
Östersunds SK
45
-
40
45
=130
7
John Lagerskog
IFK Arvidsjaur SK
36
45
24
=105
7
Patrik Tallbom
Östersunds SK
29
36
40
=105
9
John Kristian Dahl
Team Koteng
100
=100
10
André Jakobsson
Östersunds SK
26
32
22
12
=92
11
Johan Kjølstad
Skogn IL
80
=80
12
Espen Kveli
Lierne IL
32
12
26
=70
13
Eric Simonsson
Landöns IF
24
18
24
=66
13
Torstein Östnor
Lierne IL
26
40
=66
15
Erik Strindlund
Östersunds SK
22
29
-
10
=61
16
Jens Burman
Åsarna IK
-
60
=60
16
Johan Häggström
Piteå Elit SK
60
=60
16
Jesper Modin
Piteå Elit SK
60
=60
19
Mathias Jonasson
Östersunds SK
40
18
=58
20
Nils Persson
Lager 157
18
-
10
29
=57
21
Johan Persson
Trillevallens Sportklubb
24
32
=56
22
Karl-johan Zeitz
Åre
40
15
=55
23
Erik Melin-Söderström
Östersunds SK
50
=50
23
Emil Persson
Lager 157
14
36
=50
23
Simon Persson
IFK Umeå
36
14
=50
23
Simon Hallström
Borås SK
50
=50
27
Simon Lageson
Falun Borlänge SK
15
32
=47
28
Marcus Ruus
Åsarna IK
45
=45
29
Håkan Emilsson
Offerdals SK
26
16
=42
30
Anders Solin
Sollefteå Skidor IF
3
36
=39
30
Sven Emil Wallin
Trångsvikens IF
11
24
4
=39
32
Daniel Svensson
IFK Mora SK
36
=36
33
Fredrik Göransson
Åsarna IK
10
16
9
=35
33
Børje Cato Moen
Team Mmb
12
13
2
8
=35
35
Robin Bryntesson
Sockertoppen IF
-
32
=32
36
Martin Emilsson
Offerdals SK
11
20
=31
37
Carl Olander
IK Stern
-
29
=29
38
Jon Arne Gaundal
Team Nava
20
7
=27
39
Petter Berggrund
Skidcenter
26
=26
40
Olof Roos
Östersunds SK
-
-
22
=22
40
Fredrik Hansson
Lillhärdals IF
22
=22
40
Lorents Ola Aasvold
Snåsa IL
22
=22
43
Petter Engdahl
Falun Borlänge SK
20
-
=20
43
Patrik Wikström
Dorotea IF
20
=20
43
Erik Johansson
Tranemo IF
20
=20
46
Henrik Casserlund
Edsåsdalens Slalomklubb
18
=18
46
Kristian Johansen
Jevnaker IF
18
=18
48
Mattias Bångman
Offerdals SK
-
16
=16
48
Patrik Bergman
Svegs IK
16
=16
48
Magnus Oscarsson
Karlslunds IF SF
16
=16
51
Daniel Granberg
Mellansel IF
15
=15
51
Eirik Nordvik
Henning Sl
15
=15
51
Per Henrik Sundell
XC Sthlm Ski Club
15
=15
54
Audun Thonstad
Strindheim IL
14
=14
54
Calle Sjöstrand
Sollefteå Skidor IF
14
=14
54
Rickard Johnson
Östersunds SK
2
12
0
=14
54
Ludvik Bjørnstad
Malvik SKI
14
=14
58
Even Kvemo
Lierne IL
13
=13
58
Emil Svensson
Åsarna IK
-
13
=13
58
Erik Jansson Palmer
IFK Kiruna
13
=13
58
Lorents Aasvold
Team Nava
13
=13
62
Marcus Carlén
Bodsjöböle SK
8
0
4
-
=12
62
Thomas Nordman
IK Nocout.se
12
=12
62
Adrian Sandnes Lillevoll
Valnesfjord IL
12
=12
62
Björn Haring
XC Sthlm Ski Club
3
9
=12
66
Fredrik Sätter
Mattmar SK
11
=11
66
Oskar Grangert
IK Nocout.se
11
=11
66
Jonas Riseth
Spillum IL
11
=11
69
Christian Lejon
Stöcke Ts Järnet
10
=10
69
Ludvik Bøgseth
Namdalseid IL
10
=10
71
Måns Erik Frank
Östersunds SK
9
0
=9
71
Jakob Karlsson
IK Nocout.se
9
=9
71
Ståle Sirijord
Hattfjelldal IL
9
=9
74
Thomas Strid
IFK Mora SK
8
=8
74
Inge Flaat
Snåsa IL
8
=8
74
Anders Önegård
Offerdals SK
8
=8
74
Kasper Fjellner
Undersåkers IF
-
3
0
5
=8
78
Markus Hansson
Åsarna IK
7
=7
78
Albin Andersson
IF Rigor
7
=7
78
David Nordqvist
Trångsvikens IF
7
=7
78
Per Anders Føll
Fjellørnen IL
7
=7
82
Petter Kindmalm
Trångsvikens IF
6
=6
82
Martin Landgren
Falköpings AIK SK
6
0
=6
82
Pär Wedin
Garphyttans IF
6
=6
82
Mats Wiklund
1life IF
6
=6
82
Aleksander Sormul
Nte Bil
6
=6
87
John Arvidsson
1life IF
5
=5
87
Bård Rannem
Henning Sl
5
=5
87
Stein Otto Bjørkeng
Leirådal Il
5
=5
87
Eric Wåglin
Axa SC
5
0
=5
91
Johan Andreasson
Östersunds SK
4
=4
91
Anders Holberg
Team Kosheim
4
=4
91
Daniel Persson
Sollefteå SK
4
=4
94
Stian Aune
Hissi Langrenn
3
=3
94
Calle Larsson
Intersport IF
3
=3
96
Patrik Håkansson
Junsele IF
2
=2
96
Tommy Olsson
Mörsils IF
2
=2
96
Andreas Lindström
Östersunds SK
0
0
0
0
2
=2
99
Henrik Dahlén
Tynderö IK
0
1
=1
99
Kay Arne Bergåker Sandvik
Otterøy IL
1
=1
99
Jonny Holmbom
Lycksele IF
1
=1
99
Daniel Ajax
Östersunds SK
1
=1
H 35
1
Jörgen Roos
Brunflo IF
50
50
80
40
=220
2
Erik Olofsson
Åsarna IK
100
100
=200
2
Joakim Kangasharju
Ragunda IF
100
100
=200
4
Ralf Andersson
Hotings IF
45
20
45
50
18
=178
5
Lars-Åke Stenmark
Junsele IF
80
80
=160
6
Thomas Tänglander
Östersunds SK
32
50
60
=142
7
Mikael G Andersson
Ås IL
60
80
=140
8
Fredrik Olofsson
Östersunds SK
60
60
=120
9
Patrik Norberg
Trångsvikens IF
32
22
29
36
=119
10
Patrik Finn
Östersunds SK
18
40
45
=103
11
Frode Estil
Varden IL
100
=100
12
Jan Olav Smalås
Spillum IL
80
=80
13
Per-Edvard Jönsson
Tåsjö IF
29
5
29
=63
14
Frode Smevik
Byåsen IL
60
=60
15
Mårten Eneberg
Spikbodarnas IK
26
0
26
1
=53
16
Marcus Pernevill
Frösö IF
36
16
=52
17
Mikal Homble
Bjerke IL
50
=50
18
Robert Nilsson
Myssjö-Ovikens IF
8
40
=48
18
Stefan Ajax
Ås IF
0
24
24
=48
20
Henry Martin Forfod
Malm IL
45
=45
20
Torbjörn Eid
Heimdal Ski
45
=45
22
Peder Andréason
Åre SLK
40
-
=40
22
Martin Åström
Bondsjöhöjdens IK
40
=40
24
Niklas Allberg
Biathlon Östersund IF
36
=36
24
Hans Tore Riibe
Hamar SK
36
=36
24
Anders Olofsson
Nälden
36
=36
27
Håkan Sjöqvist
Östersunds SK
3
32
=35
28
Roger Pettersson
Brunflo IF
14
20
=34
29
Stefan Carlsson
Västerås Skidklubb
32
=32
29
Andreas Vannebo
Spillum IL
32
=32
29
Daniel Sandgren
Östersunds SK
10
22
=32
32
Mattias Elg
Åre Längdskidklubb
29
1
=30
33
Karl-Erik Johansson
Ås IF
0
11
18
-
=29
33
Bjønar Aksnes
Helgådal IL
29
=29
35
Ulrich Wahlström
XCGold
-
0
26
-
=26
35
Erlend Skutberg
Inderøy IL
26
=26
35
Harald Vinsnesbakk
Heimdal Ski
26
=26
38
Mikael Lundholm
Östersunds SK
24
=24
38
Steinar Hanem
Hattfjelldal IL
24
=24
40
Ola A Eggen
Snåsa IL
22
=22
40
Jörgen Svedin
Åsarna IK
22
=22
42
Jogeir Bjørhusdal
Elva/Namsskogan IL
20
=20
42
Kristoffer Janze
Funäsdalens IF
20
=20
44
Magnus Bergström
Undersåkers IF
-
18
=18
45
Ole Leirvik
Spillum IL
16
=16
45
Hans Nordell
Östersunds SK
16
=16
47
Peter Göransson
Åsarna IK
15
=15
47
Nils Opdahl
E-nor
15
=15
47
Dan Leo L Totland
Team MN Byggservice
0
15
0
=15
50
Lars Norlander
Östersunds SK
14
=14
50
Håvard Overland
Snåsa IL
14
=14
52
Tommy Anjevall
Östersunds SK
13
=13
52
Tore Sundvik
Namdalseid IL
13
=13
52
Fredrik Bothén
Nacka Värmdö SK
13
=13
55
Torgeir Olsen
Trondhjems Skl
12
=12
55
Anders Lodin
Föreningen IKJ Haninge
12
=12
57
Martin Kristiansson
Trångsvikens IF
11
=11
57
Robert Hunnestad
Nexans Bil
11
=11
59
Leif Kjesbu
Ogndal IL
10
=10
60
Erik Persson
Östersunds SK
9
=9
60
Rolf Jørgen Bredesen
Sømna IL
9
=9
62
Einar Kvemo
Lierne IL
8
=8
63
Brant Gjertsås
Lierne IL
7
=7
63
Andreas Overrein
Ogndal IL
7
=7
65
Ola Eggen
Ksk
6
=6
65
Michael Westin
Bondsjöhöjdens IK
6
=6
67
Marius Støre Govatsmark
Ranheim SKIKL
5
=5
68
Tomas Sandvik
Otterøy IL
4
=4
68
Staffan Abrahamsson
Axa SC
4
=4
70
Roar Oerdal
Trondhjems Skl
3
=3
71
Jim Juliussen
Sykehuset Namsos
2
=2
71
Johan Pettersson
Bondsjöhöjdens IK
2
=2
73
Håkan Stenskog
Axa SC
1
=1
H 50
1
Lars Persson
Östersunds SK
60
29
100
100
=289
2
Peter Spångberg
IF Berguven
45
80
60
=185
3
Jan Persson
Offerdals SK
100
80
=180
4
Ove Källström
Sollefteå Skidor IF
100
32
=132
5
Ola Berget
Skauga
80
20
=100
5
Jan Ottosson
Åsarna IK
100
=100
7
Kalle Lennartsson
IFK Strömsund
22
45
32
0
=99
8
Pär Hylback
Östersunds SK
14
40
36
=90
9
Christer Olsson
Hägglunds Ski Team SK
80
=80
9
Jonny Sundsvik
Frol IL
80
=80
11
Bengt Hemmingsson
Bodsjöböle SK
32
40
-
=72
12
Mats Jonsson
Duveds IF
24
45
=69
13
Stefan Andersson
Brunflo IF
18
-
50
=68
14
Ove Sandvik
Lierne IL
50
14
=64
15
Per Busk
Lillhärdals IF
60
=60
15
Ola Morten Eidem
Selbustrand IL
60
=60
15
Brent Landsem
Strindheim IL
60
=60
18
Per Persson
Jämtkraft IF
50
=50
18
Rune Veie
Aker bil
50
=50
18
Bo Göransson
Åsarna IK
50
=50
21
Ulf Bengtsson
Aspås IF
24
24
=48
22
Martin Lundberg
Fredrika IK
45
=45
22
Odd Magnar Nordlund
Veidekke IF
45
=45
24
Leo Lyngstad
Sørli IL
40
=40
24
Auvo Dufva
Undersåkers IF
40
-
=40
24
Magnus Ahlstrand
Tåsjö IF
40
=40
24
Staffan Näslund
Östersunds SK
11
29
=40
24
Per-erik Decker
Torpshammars IF
18
22
=40
24
Harry Tängmark
Vattudalens Ldk
20
20
=40
30
Mikael Kvarnlöf
Anvågens SK
10
0
26
=36
30
Ove Nesterud
Östersunds SK
36
=36
30
Trond Arild Seem Fossan
Veidekke Bil
36
=36
33
Torstein Bjørhusdal
Elva/Namsskogan IL
32
=32
34
Arne Ugseth
Elvalandet IL
29
=29
34
Jan Peter Magnusson
Kälens SK
29
=29
36
Kenneth Solberg
Inderøy IL
26
=26
36
Johan Wachtmeister
Åsarna IK
26
=26
36
Bengt-Olof Hagström
1life IF
26
=26
39
Ragnar Ness
Posten IL Trondheim
24
=24
40
Herbjørn Kolstad
Namdalseid IL
22
=22
40
Morgan Skogh
Länsförsäkringar IF
22
=22
42
Mikael Åkerlund
Follafoss IL
20
=20
43
Olav Urdshals
Kolvereid IL
18
=18
44
Rune Morten Vannebo
Steinkjer Skl
16
=16
44
Stefan Othberg
Östersunds SK
16
=16
44
Henry Göransson
Åshammars IK
16
=16
47
Fredrik Nilert
Stockholm City Triathlon
15
=15
47
Terje Lauritzen
Foldereid IL
15
=15
47
Per Hörnell
Östersunds SK
15
-
=15
50
Per Steen
Brunflo IF
-
0
13
=13
50
Lars Ledin
Själevad SK IF
13
=13
52
Göran Nilsson
Ragunda IF
12
=12
52
Kåre Egil Kjøglum
IL Hållingen
12
=12
54
Robert Husby
Malm IL
11
=11
55
Erik K Sen Vedvik
Lund
10
=10
56
Gunnar Kvarsvik
Sinkaberghansen
9
=9
56
Jan-Olof Berglin
Åsarna IK
9
0
=9
58
Torsten Pettersson
Bondsjöhöjdens IK
8
=8
58
Øyvind Brekkvassmo
Elva/Namsskogan IL
8
=8
60
Jan Molde
Östersunds SK
7
0
=7
60
Steinar Solum
Overhalla IL
7
=7
62
Helge Vedvik
Grong IL
6
=6
63
Arnt Magne Steigedal
IL Nor
5
=5
64
Thor Birger Østnor
Lierne IL
0
4
=4
65
Jo Terje Sagmo
Overhalla IL
3
=3
66
Olav Kjøglum
IL Hållingen
2
=2
67
Nils Ivar Wallinder
Lierne IL
1
=1