20km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart | ||||||||
1 | Marcus Ruus | Gillberga SK | 58:48.352700 | 81.9p | ||||
2 | Gabriel Thorn | Bengtsfors Bois | 59:33.357200 | +45.4400 | 80.5p | |||
3 | Erik Söderlund | SK Bore | 1:02:12.373100 | +3:24.20300 | 76.1p | |||
4 | Martin Bergqvist | Ekshärads SF | 1:04:12.385100 | +5:24.32300 | 73.1p | |||
5 | Fredrik Andreé | Årjängs IF | 1:04:53.389200 | +6:05.36400 | 72.1p | |||
6 | Marcus Johansson | Gillberga SK | 1:05:12.391100 | +6:24.38300 | 71.6p | |||
7 | Kim Nilsson | Töcksfors IF | 1:08:20.409900 | +9:32.57100 | 67.5p | |||
8 | Jakob Bryne | IK Fryken | 1:18:03.468200 | +19:15.115400 | 57.3p | |||
- | Joacim Remneland | Bengtsfors Bois | 23:59:58.8639700 | |||||
20km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart | ||||||||
1 | Oscar Persson | SK Bore | 58:55.353400 | 81.7p | ||||
2 | Per Sandberg | Filipstads SF | 59:48.358700 | +53.5200 | 80.1p | |||
3 | Andreas Grann | Sunne SLF | 1:00:01.360000 | +1:06.6500 | 79.7p | |||
4 | Emil Persson | SK Bore | 1:00:39.363800 | +1:44.10300 | 78.6p | |||
5 | Johannes Ringsby | Töcksfors IF | 1:01:25.368400 | +2:30.14900 | 77.4p | |||
6 | Pontus Johannesson | Bengtsfors Bois | 1:01:29.368800 | +2:34.15300 | 77.3p | |||
7 | Sebastian Torstensson | Kopparbergs IF | 1:02:36.375500 | +3:41.22000 | 75.5p | |||
8 | Bob Impola | Malungs IF | 1:02:52.377100 | +3:57.23600 | 75.1p | |||
- | Axel Danielsson Meiling | Åmotfors IF | 23:59:58.8639700 | |||||
- | Niklas Wassberg | Töcksfors IF | 23:59:58.8639700 | |||||
- | David Sjögren | Töcksfors IF | 23:59:59.8639800 | |||||
20km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart | ||||||||
1 | Martin Liljemark | SK Bore | 57:42.346100 | 84.0p | ||||
2 | Bill Impola | Malungs IF | 57:44.346300 | +2.100 | 83.9p | |||
3 | Simon Kvarnström | Ekshärads SF | 1:00:13.361200 | +2:31.15000 | 79.4p | |||
4 | Martin Holmstrand | Arvika IS | 1:00:26.362500 | +2:44.16300 | 79.0p | |||
5 | Johannes Wikström | OK Tyr | 1:05:06.390500 | +7:24.44300 | 71.8p | |||
6 | Roland Berglund | Sunne SLF | 1:07:26.404500 | +9:44.58300 | 68.7p | |||
7 | Simon Hansen | IK Fryken | 1:16:01.456000 | +18:19.109800 | 59.1p | |||
8 | Johan Persson | Sunne SLF | 1:16:04.456300 | +18:22.110100 | 59.1p | |||
9 | Viktor Kolberg | Arvika IS | 1:19:03.474200 | +21:21.128000 | 56.4p | |||
10 | Erik Larsson | SK Bore | 1:19:06.474500 | +21:24.128300 | 56.3p | |||
- | Erik Andersson | Sunne SLF | 23:59:59.8639800 | |||||
20km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart | ||||||||
1 | Peter Mårtensson | Axa SC | 1:11:20.427900 | 64.0p | ||||
20km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart | ||||||||
1 | Jonas Eriksson | SK Bore | 1:03:12.379100 | 74.6p | ||||
2 | Henrik Landström | Säffle OK | 1:05:05.390400 | +1:53.11200 | 71.8p | |||
3 | Robert Berg | Sunne SLF | 1:08:36.411500 | +5:24.32300 | 67.2p | |||
4 | Björn Fredriksson | Grava SK | 1:09:26.416500 | +6:14.37300 | 66.2p | |||
5 | Robert Lundén | Sunne SLF | 1:20:00.479900 | +16:48.100700 | 55.6p | |||
20km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart | ||||||||
1 | Owe Holmstrand | Finnskogarnas SK | 1:08:26.410500 | 67.4p | ||||
2 | Kent Andersson | Sunne SLF | 1:08:29.410800 | +3.200 | 67.3p | |||
3 | Åke Svensson | Sisu Forshaga SK | 1:11:21.428000 | +2:55.17400 | 64.0p | |||
- | Gert Larsson | Arvika IS | 23:59:57.8639600 | |||||
10km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart | ||||||||
1 | Maja Falk | Ulricehamns IF | 33:22.200100 | 69.7p | ||||
2 | Moa Wikberg | Grava SK | 33:51.203000 | +29.2800 | 68.7p | |||
3 | Josefin Nilsson | Filipstads SF | 33:52.203100 | +30.2900 | 68.7p | |||
4 | Erika Andersson | IK Fryken | 43:31.261000 | +10:09.60800 | 53.5p | |||
5 | Jennie Dahlén | Brandsbols SK | 47:38.285700 | +14:16.85500 | 48.8p | |||
- | Therese Axelsson | SK Bore | 23:59:59.8639800 | |||||
- | Madeleine Thorn | Ulricehamns IF | 23:59:59.8639800 | |||||
10km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart | ||||||||
1 | Emilie Cedervärn | Ulricehamns IF | 32:13.193200 | 72.2p | ||||
2 | Helena Olsson | Brandsbols SK | 40:28.242700 | +8:15.49400 | 57.5p | |||
3 | Louise Danielsson Meiling | Åmotfors IF | 40:41.244000 | +8:28.50700 | 57.2p | |||
4 | Sara Granqvist | Grava SK | 47:46.286500 | +15:33.93200 | 48.7p | |||
10km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart | ||||||||
1 | Ulrica Persson | Sunne SLF | 31:51.191000 | 73.0p | ||||
- | Elin Lundqvist | Arvika IS | 23:59:57.8639600 | |||||
5km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart | ||||||||
1 | Malin Svensson | Årjängs IF | 16:39.99800 | |||||
2 | Julia Eriksson | Årjängs IF | 16:40.99900 | +1 | ||||
3 | Elin Bryne | IK Fryken | 18:07.108600 | +1:28.8700 | ||||
4 | Elin Larsson | Hagfors SF | 20:05.120400 | +3:26.20500 | ||||
5 | Ellen Wärm | Årjängs IF | 20:34.123300 | +3:55.23400 | ||||
6 | Johanna Larsson | Hagfors SF | 21:58.131700 | +5:19.31800 | ||||
- | Lina Berg | Hagfors SF | 23:59:59.8639800 | |||||
5km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart | ||||||||
1 | Sandra Olsson | SK Bore | 15:59.95800 | |||||
2 | Josefin Nilsson | IK Fryken | 18:46.112500 | +2:47.16600 | ||||
5km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart | ||||||||
1 | Viktor Thorn | Bengtsfors Bois | 14:17.85600 | |||||
2 | Tomas Bryntesson | Töcksfors IF | 15:35.93400 | +1:18.7700 | ||||
3 | Victor Remneland | Bengtsfors Bois | 16:14.97300 | +1:57.11600 | ||||
4 | Ola Kaspersson | Älgå SK | 17:05.102400 | +2:48.16700 | ||||
5 | Hannes Johnson | Brandsbols SK | 17:48.106700 | +3:31.21000 | ||||
6 | Jan Dalheimer | Hagfors SF | 23:08.138700 | +8:51.53000 | ||||
5km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart | ||||||||
1 | Anton Persson | SK Bore | 14:24.86300 | |||||
2 | Markus Grann | Sunne SLF | 15:36.93500 | +1:12.7100 | ||||
3 | Jonatan Forsman | Grava SK | 15:50.94900 | +1:26.8500 | ||||
4 | Magnus Brander | Köla AIK | 17:00.101900 | +2:36.15500 | ||||
- | Oskar Brandt | Grava SK | 23:59:59.8639800 | |||||
2.5km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart | ||||||||
1 | Wilma Persson | Älgå SK | 10:10.60900 | |||||
2 | Hanna Thorn | Bengtsfors Bois | 10:20.61900 | +10.900 | ||||
3 | Maja Karlsson | Årjängs IF | 10:30.62900 | +20.1900 | ||||
4 | Emma Olofsson | Töcksfors IF | 10:31.63000 | +21.2000 | ||||
5 | Maja Eriksson | Filipstads SF | 10:36.63500 | +26.2500 | ||||
6 | Louise Adolfsson | SK Bore | 10:41.64000 | +31.3000 | ||||
7 | Jasmine Lahti Bonte | Grava SK | 11:18.67700 | +1:08.6700 | ||||
8 | Maja Westh | SK Bore | 11:42.70100 | +1:32.9100 | ||||
9 | Ida Carlsson | Töcksfors IF | 12:04.72300 | +1:54.11300 | ||||
10 | Märta Bryne | IK Fryken | 12:10.72900 | +2:00.11900 | ||||
11 | Ida Andersson | IK Fryken | 14:51.89000 | +4:41.28000 | ||||
- | Mikela Johnson | Brandsbols SK | 23:59:58.8639700 | |||||
- | Elin Zetterström | Bengtsfors Bois | 23:59:59.8639800 | |||||
2.5km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart | ||||||||
1 | Frida Svensson | Filipstads SF | 9:46.58500 | |||||
2 | Vilma Ling | Årjängs IF | 10:11.61000 | +25.2400 | ||||
3 | Jenny Nilsson | Töcksfors IF | 10:44.64300 | +58.5700 | ||||
4 | Linn Halvardsson | Åmåls OK | 11:13.67200 | +1:27.8600 | ||||
5 | Amanda Eriksson | Töcksfors IF | 11:19.67800 | +1:33.9200 | ||||
2.5km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart | ||||||||
1 | Ida Melén | Filipstads SF | 9:24.56300 | |||||
2 | Emma Stenmark | Brandsbols SK | 9:38.57700 | +14.1300 | ||||
3 | Elin Theander | Äppelbo AIK | 9:39.57800 | +15.1400 | ||||
4 | Emma Dahl | Sunne SLF | 10:07.60600 | +43.4200 | ||||
5 | Jennifer Sahlström | Torsby IF | 10:16.61500 | +52.5100 | ||||
6 | Moa Westh | SK Bore | 10:20.61900 | +56.5500 | ||||
7 | Julia Berglund | Töcksfors IF | 10:22.62100 | +58.5700 | ||||
- | Moa Olsson | SK Bore | 23:59:59.8639800 | |||||
2.5km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart | ||||||||
1 | Mathilda Ruus | Årjängs IF | 8:06.48500 | |||||
2 | Linn Gustafsson | Grava SK | 8:24.50300 | +18.1700 | ||||
3 | Sofie Nilsson | Töcksfors IF | 8:53.53200 | +47.4600 | ||||
4 | Maja Lilja | IK Fryken | 8:54.53300 | +48.4700 | ||||
5 | Mikaela Eriksen | SK Bore | 9:03.54200 | +57.5600 | ||||
6 | Anna Ringsby | Töcksfors IF | 9:19.55800 | +1:13.7200 | ||||
7 | Elin Nilsson | Brandsbols SK | 9:38.57700 | +1:32.9100 | ||||
8 | Hanna Fritz | Åmåls OK | 10:04.60300 | +1:58.11700 | ||||
9 | Jennifer Eriksson | Töcksfors IF | 11:26.68500 | +3:20.19900 | ||||
- | Frida Lindqvist | Hagfors SF | 23:59:58.8639700 | |||||
2.5km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart | ||||||||
1 | Kim Norberg | Filipstads SF | 9:28.56700 | |||||
2 | Tobias Carlsson | Bengtsfors Bois | 9:50.58900 | +22.2100 | ||||
3 | Olle Persson | IK Fryken | 10:24.62300 | +56.5500 | ||||
4 | Hugo Hallstensson | Älgå SK | 10:41.64000 | +1:13.7200 | ||||
5 | August Melén | Hagfors SF | 11:06.66500 | +1:38.9700 | ||||
6 | Andreas Albinsson | Töcksfors IF | 11:07.66600 | +1:39.9800 | ||||
- | Julius Berg | Sunne SLF | 23:59:59.8639800 | |||||
- | Emil Mithander | Filipstads SF | 23:59:59.8639800 | |||||
- | Erik Stenmark | Brandsbols SK | 23:59:59.8639800 | |||||
2.5km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart | ||||||||
1 | Viktor Gustafsson | Grava SK | 9:01.54000 | |||||
2 | Adrian Lundberg | Hagfors SF | 9:32.57100 | +31.3000 | ||||
3 | Viktor Brandt | Grava SK | 9:47.58600 | +46.4500 | ||||
4 | Karl Hallberg Ringstad | Nittedal IL | 9:49.58800 | +48.4700 | ||||
5 | Christian Olsson | Älgå SK | 10:03.60200 | +1:02.6100 | ||||
6 | Anton Falck Hermansson | Filipstads SF | 10:17.61600 | +1:16.7500 | ||||
7 | Alfred Nilsson | Hagfors SF | 10:24.62300 | +1:23.8200 | ||||
2.5km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart | ||||||||
1 | Elis Berg | Sunne SLF | 9:03.54200 | |||||
2 | Simon Lundberg | Hagfors SF | 9:09.54800 | +6.500 | ||||
3 | Elias Edvinsson | Hagfors SF | 9:13.55200 | +10.900 | ||||
4 | Fredrik Nilsson | Äppelbo AIK | 9:27.56600 | +24.2300 | ||||
5 | Eric Rinberg | Älgå SK | 9:30.56900 | +27.2600 | ||||
2.5km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart | ||||||||
1 | Erik Thorn | Bengtsfors Bois | 8:06.48500 | |||||
2 | Adrian Dahlström | Åmåls OK | 8:09.48800 | +3.200 | ||||
3 | Jonathan Hallstensson | Älgå SK | 8:29.50800 | +23.2200 | ||||
4 | Oskar Zetterström | Bengtsfors Bois | 8:41.52000 | +35.3400 | ||||
5 | Simon Kolberg | Arvika IS | 8:59.53800 | +53.5200 | ||||
6 | Daniel Johansson | Gillberga SK | 9:18.55700 | +1:12.7100 | ||||
7 | Albin Persson | Älgå SK | 9:26.56500 | +1:20.7900 | ||||
8 | Lucas Schön | Töcksfors IF | 9:50.58900 | +1:44.10300 | ||||
9 | Jonathan Moen | Hagfors SF | 9:52.59100 | +1:46.10500 | ||||
10 | Jens Filipsson | Sunne SLF | 10:56.65500 | +2:50.16900 | ||||
1.5km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart | ||||||||
1 | Sandra Ringsby | Töcksfors IF | 7:04.42300 | |||||
2 | Josehanna Lundgren Wikström | Grava SK | 7:10.42900 | +6.500 | ||||
3 | Emma Eriksson | Filipstads SF | 7:22.44100 | +18.1700 | ||||
4 | Clara Lundqvist | Gillberga SK | 7:45.46400 | +41.4000 | ||||
5 | Elsa Persson | IK Fryken | 7:51.47000 | +47.4600 | ||||
6 | Hanna Johansson | Ekshärads SF | 7:56.47500 | +52.5100 | ||||
7 | Mathilda Evaldsson | Ekshärads SF | 7:58.47700 | +54.5300 | ||||
8 | Alva Andreasson | IK Fryken | 8:01.48000 | +57.5600 | ||||
9 | Johanna Axelsson | SK Bore | 8:13.49200 | +1:09.6800 | ||||
10 | Julia Andersson | Hagfors SF | 8:21.50000 | +1:17.7600 | ||||
11 | Lovisa Theander | Äppelbo AIK | 8:34.51300 | +1:30.8900 | ||||
12 | Gabrielle Augustsson | IK Fryken | 8:38.51700 | +1:34.9300 | ||||
13 | Amanda Hedström | Ekshärads SF | 8:55.53400 | +1:51.11000 | ||||
14 | Ellen Edvinsson | Hagfors SF | 9:05.54400 | +2:01.12000 | ||||
15 | Hanna Fischer | Hagfors SF | 9:08.54700 | +2:04.12300 | ||||
16 | Hilma Hauri | IK Fryken | 9:22.56100 | +2:18.13700 | ||||
17 | Elsa Lövkvist | Brandsbols SK | 9:58.59700 | +2:54.17300 | ||||
18 | Hanna Hauri | IK Fryken | 10:01.60000 | +2:57.17600 | ||||
19 | Ester Wärm | Årjängs IF | 10:10.60900 | +3:06.18500 | ||||
20 | Rebecka Olsson | Älgå SK | 10:37.63600 | +3:33.21200 | ||||
21 | Hilma Söderlund | Hagfors SF | 23:39.141800 | +16:35.99400 | ||||
- | Emma Törnevik | SK Bore | 23:59:59.8639800 | |||||
- | Lovisa Rinberg | Älgå SK | 23:59:59.8639800 | |||||
1.5km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart | ||||||||
1 | Albin Lundqvist | Gillberga SK | 6:40.39900 | |||||
2 | Edvard Nilsson | Hagfors SF | 6:41.40000 | +1 | ||||
3 | Christoffer Eriksson | Årjängs IF | 6:55.41400 | +15.1400 | ||||
4 | Linus Jonsson | Årjängs IF | 6:57.41600 | +17.1600 | ||||
5 | Rasmus Dahl | Sunne SLF | 6:59.41800 | +19.1800 | ||||
6 | Hugo Johnson | Brandsbols SK | 7:08.42700 | +28.2700 | ||||
7 | Johan Jonasson | Ekshärads SF | 7:13.43200 | +33.3200 | ||||
8 | Christoffer Näs | Gillberga SK | 7:42.46100 | +1:02.6100 | ||||
8 | Tim Dalheimer | Hagfors SF | 7:42.46100 | +1:02.6100 | ||||
10 | Karl Lindqvist | Hagfors SF | 7:45.46400 | +1:05.6400 | ||||
11 | Nils Melén | Hagfors SF | 7:55.47400 | +1:15.7400 | ||||
12 | Lukas Magnusson | Älgå SK | 7:58.47700 | +1:18.7700 | ||||
13 | Bengin Mahmoud | Årjängs IF | 8:21.50000 | +1:41.10000 | ||||
14 | Filip Hallberg Ringstad | Nittedal IL | 8:28.50700 | +1:48.10700 | ||||
15 | Daniel Näs | Gillberga SK | 9:05.54400 | +2:25.14400 | ||||
16 | Wilhelm Borgenbro | Sunne SLF | 10:25.62400 | +3:45.22400 | ||||
- | Adam Berglund | Töcksfors IF | 23:59:59.8639800 |