Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Kronanloppet
2011-01-08
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa ihopslagen resultatlista
Visa deltider
D 21
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Jaana Teurajärvi
Gellivare SK
2:27:22.884100
64.9p
2
Linda Forth
Vörå IF
2:32:14.913300
+4:52.29100
62.4p
3
Malin Rensfeldt
Råneå SK
2:35:57.935600
+8:35.51400
60.6p
4
Lis Svonni
Jukkasjärvi IF
2:49:37.1017600
+22:15.133400
54.9p
5
Annika Rikberg
Vörå IF
2:52:03.1032200
+24:41.148000
54.0p
6
Helena Degerman
Skellefteå OK
2:53:17.1039600
+25:55.155400
53.5p
7
Gunbritt Mariedahl
Sävast Ski Team IF
2:57:32.1065100
+30:10.180900
52.0p
8
Camilla Eknor
Studentidrott
3:05:28.1112700
+38:06.228500
49.4p
9
Marlene Bjuhr
Sorsele SK
3:10:30.1142900
+43:08.258700
47.9p
10
Cecilia Häggroth
Jukkasjärvi IF
3:14:37.1167600
+47:15.283400
46.7p
11
Johanna Wikström
OK Vargen
3:15:43.1174200
+48:21.290000
46.4p
12
Kerstin Larsson-Linder
Skellefteå SK
3:16:36.1179500
+49:14.295300
46.2p
13
Linnea Henriksson
Skellefteå SK
3:16:48.1180700
+49:26.296500
46.1p
14
Frida Lind Oja
Jukkasjärvi IF
3:22:05.1212400
+54:43.328200
44.8p
15
Camilla Kero
Sattajärvi IF
3:22:45.1216400
+55:23.332200
44.6p
16
Maria Hjalmarsson
Arjeplogs SK
3:34:57.1289600
+1:07:35.405400
41.7p
17
Gabriella Törngren
Luleå Gjutarens IF
3:36:18.1297700
+1:08:56.413500
41.4p
18
Jenny Isaksson
No Club
3:48:20.1369900
+1:20:58.485700
39.0p
19
Anja Pääjärvi
Ohtanajärvi IK
3:55:06.1410500
+1:27:44.526300
37.7p
H 21
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Niklas Niska
Pajala IF
2:04:46.748500
79.7p
2
Tommy Ljung
Östersunds SK
2:04:55.749400
+9.800
79.6p
3
Johan Samuelsson
SK Järven
2:05:17.751600
+31.3000
79.3p
4
Jonny Nilimaa
Gellivare Skidallians IK
2:05:21.752000
+35.3400
79.3p
5
Christian Grannas
Vörå IF
2:05:22.752100
+36.3500
79.2p
6
Adrian Bergström
Piteå Elit SK
2:07:40.765900
+2:54.17300
77.5p
7
Jukka Vanhapiha
Anjalan Liitto
2:08:34.771300
+3:48.22700
76.8p
8
John Lagerskog
IFK Arvidsjaur SK
2:08:45.772400
+3:59.23800
76.6p
9
Lars Nordmark
Peab Fritid
2:09:48.778700
+5:02.30100
75.9p
10
Andreas Berglund
Försvarets Sk
2:11:36.789500
+6:50.40900
74.6p
10
Peter Johansson
Luleå Gjutarens IF
2:11:36.789500
+6:50.40900
74.6p
10
Jan Karlsson
Norsjö SK
2:11:36.789500
+6:50.40900
74.6p
13
Lars Tuoremaa
Karesuando Fyrklövern
2:12:36.795500
+7:50.46900
73.9p
14
Mikael Stenqvist
Försvarets Sk
2:12:38.795700
+7:52.47100
73.9p
15
Nils Berglund
Norsjö SK
2:14:20.805900
+9:34.57300
72.7p
16
Anders Lundbäck
Bergnäsets AIK
2:14:58.809700
+10:12.61100
72.3p
17
Magnus Lindmark
IFK Kiruna
2:17:51.827000
+13:05.78400
70.4p
18
Otto Lundgren
Brändöns IF
2:18:14.829300
+13:28.80700
70.2p
19
Mikael Eklund
Vörå IF
2:18:21.830000
+13:35.81400
70.1p
20
Daniel Fåhraeus
Strömnäs GIF
2:18:28.830700
+13:42.82100
70.0p
21
Samuel Lindehag
Strömnäs GIF
2:18:42.832100
+13:56.83500
69.9p
22
Torbjörn Andersson
Vidsels IK
2:18:44.832300
+13:58.83700
69.9p
22
Fredrik Norman
Göteborgs SK
2:18:44.832300
+13:58.83700
69.9p
24
Andreas Furberg
Skellefteå SK
2:18:45.832400
+13:59.83800
69.9p
24
Peter Lundgren
Ätrans IF
2:18:45.832400
+13:59.83800
69.9p
26
Lars Nilsson
Strömnäs GIF
2:19:46.838500
+15:00.89900
69.2p
27
Hans Turtola
Råneå SK
2:19:52.839100
+15:06.90500
69.2p
28
Björn Rudlund
Björna IF
2:20:01.840000
+15:15.91400
69.1p
29
Fredrik Öhrner
Utec Center IF
2:21:47.850600
+17:01.102000
68.0p
30
Tomas Larsson
Vuollerims SK
2:21:54.851300
+17:08.102700
68.0p
31
Per-Erik Nilsson
Norsjö SK
2:23:03.858200
+18:17.109600
67.3p
32
Anders Nejdsäter
Telia IoFF
2:23:12.859100
+18:26.110500
67.2p
33
Peter Uusitalo
Pajala IF
2:24:28.866700
+19:42.118100
66.5p
34
Jimmy Engström
Skellefteå SK
2:25:22.872100
+20:36.123500
66.0p
35
Anton Olofsson
Malmbergets Aif
2:26:43.880200
+21:57.131600
65.3p
36
Tobias Johansson
Luleå Gjutarens IF
2:26:57.881600
+22:11.133000
65.1p
37
Peter Boström
Studentidrott
2:27:23.884200
+22:37.135600
64.9p
38
Peter Fredriksson
Kalix SK
2:28:19.889800
+23:33.141200
64.4p
39
Per-Anders Forsman
Vörå IF
2:28:27.890600
+23:41.142000
64.3p
40
Robert Bergvall
Storfors SK
2:29:25.896400
+24:39.147800
63.8p
41
Ingemar Niemi
Skellefteå SK
2:31:32.909100
+26:46.160500
62.8p
42
Rickard Ljung
Malmbergets Aif
2:32:41.916000
+27:55.167400
62.2p
43
Mattias Karlberg
Bodens SK
2:33:11.919000
+28:25.170400
61.9p
44
Erik Sundén
Arjeplogs SK
2:33:26.920500
+28:40.171900
61.8p
45
Hannes Boström
IFK Arvidsjaur SK
2:33:47.922600
+29:01.174000
61.7p
46
Per Erik Eriksson
Enhörna IF
2:34:16.925500
+29:30.176900
61.4p
47
Namnlös
No Club
2:35:15.931400
+30:29.182800
61.0p
48
Johan Scott
Aapua IF
2:35:17.931600
+30:31.183000
60.9p
49
Patrik Tuoremaa
Karesuando Fyrklövern
2:36:18.937700
+31:32.189100
60.5p
50
Tony Sorsa
Överkalix IF
2:36:51.941000
+32:05.192400
60.2p
51
Marcus Burström
Byske SK
2:37:11.943000
+32:25.194400
60.1p
52
Magnus Enbom
Sunderby SK
2:37:26.944500
+32:40.195900
59.9p
53
Sören Isaksson
OK Vargen
2:37:29.944800
+32:43.196200
59.9p
54
Jim Niemi
Sunderby SK
2:38:57.953600
+34:11.205000
59.3p
55
Andreas Ramström
Telia IF, Luleå
2:39:16.955500
+34:30.206900
59.1p
56
Hans Bäckström
Bergnäsets AIK
2:40:36.963500
+35:50.214900
58.5p
57
Ulf Lundqvist
Arjeplogs SK
2:41:23.968200
+36:37.219600
58.2p
58
Conny Lagerskog
IFK Arvidsjaur SK
2:41:35.969400
+36:49.220800
58.1p
59
Riccard Andersson
Studentidrott
2:41:37.969600
+36:51.221000
58.1p
60
Wilhelm Lundström
Hortlax SK
2:41:57.971600
+37:11.223000
58.0p
61
Niklas Lindgren
Byske SK
2:42:14.973300
+37:28.224700
57.8p
62
Mattias Nilsson
Bergnäsets AIK
2:42:24.974300
+37:38.225700
57.8p
63
David Englund
Studentidrott
2:43:09.978800
+38:23.230200
57.4p
64
Thomas Johansson
Unbyns IF
2:43:19.979800
+38:33.231200
57.4p
65
Mikael Norberg
Kuivakangas SK
2:43:48.982700
+39:02.234100
57.2p
66
Roland Törngren
Luleå Gjutarens IF
2:44:29.986800
+39:43.238200
56.9p
67
Jan Haupt
Luleå Gjutarens IF
2:44:43.988200
+39:57.239600
56.8p
68
Jan Erik Töyrä
Sunderby SK
2:44:55.989400
+40:09.240800
56.7p
69
Robert Boman
Hortlax SK
2:45:11.991000
+40:25.242400
56.6p
70
Jörgen Gustafsson
Skellefteå SK
2:45:28.992700
+40:42.244100
56.5p
71
Stefan Permansson
Skellefteå SK
2:46:09.996800
+41:23.248200
56.2p
72
Erik Lund
Telia IF, Luleå
2:46:17.997600
+41:31.249000
56.2p
73
Lennart Jonsson
IFK Arvidsjaur SK
2:46:26.998500
+41:40.249900
56.1p
74
Fredrik Alsenhag
K4 IF
2:46:37.999600
+41:51.251000
56.0p
75
Torbjörn Mukka
Junosuando IK
2:46:57.1001600
+42:11.253000
55.9p
76
Per Lundborg
Vattenfalls IF Luleå
2:47:01.1002000
+42:15.253400
55.9p
77
Ola Backman
Skellefteå SK
2:47:10.1002900
+42:24.254300
55.8p
78
David Falk
Jukkasjärvi IF
2:47:15.1003400
+42:29.254800
55.8p
79
Fredrik Isaksson
Korpklubben Nja
2:47:26.1004500
+42:40.255900
55.7p
80
Daniel Näsvall
IFK Västerås SK
2:47:36.1005500
+42:50.256900
55.6p
81
Daniel Muotka
Pajala IF
2:47:50.1006900
+43:04.258300
55.6p
82
Peter Niemi
Kiruna Kommuns FF
2:47:53.1007200
+43:07.258600
55.5p
83
Matts Engvall
Bodens SK
2:48:04.1008300
+43:18.259700
55.5p
84
Olle Nilsson
Luleå Gjutarens IF
2:48:19.1009800
+43:33.261200
55.4p
85
Anders Bergvall
Storfors SK
2:49:19.1015800
+44:33.267200
55.0p
86
Håkan Lundberg
Skellefteå SK
2:49:34.1017300
+44:48.268700
54.9p
87
Joakim Matti
Soppero Sameförening
2:49:40.1017900
+44:54.269300
54.8p
88
Jouni Suopanki
Haparanda SKT
2:50:12.1021100
+45:26.272500
54.6p
89
Tobias Karlsson
Älvdalens IF SK
2:50:19.1021800
+45:33.273200
54.6p
90
Mikael Renström
Studentidrott
2:50:21.1022000
+45:35.273400
54.6p
91
Magnus Degerman
Skellefteå OK
2:50:24.1022300
+45:38.273700
54.6p
92
Peter Hietala
Övertorneå IF
2:50:53.1025200
+46:07.276600
54.4p
93
Ingemar Sundström
OK Renen
2:51:26.1028500
+46:40.279900
54.2p
94
Per Boman
Hortlax SK
2:53:01.1038000
+48:15.289400
53.6p
95
Johan Granberg
IFK Arvidsjaur SK
2:53:38.1041700
+48:52.293100
53.4p
96
Jörgen Wikström
OK Vargen
2:54:28.1046700
+49:42.298100
53.1p
97
Petter Johansson
Jukkasjärvi IF
2:55:22.1052100
+50:36.303500
52.8p
98
Wilhelm Brändholm
Brändöns IF
2:56:20.1057900
+51:34.309300
52.4p
99
Petter Öhman
Bodens SK
2:56:42.1060100
+51:56.311500
52.3p
100
Henrik Johansson
Jukkasjärvi IF
2:56:52.1061100
+52:06.312500
52.2p
101
Stefan Olsson
Sunderby SK
2:57:58.1067700
+53:12.319100
51.9p
101
Jan Boman
Luleå Atletklubb
2:57:58.1067700
+53:12.319100
51.9p
103
Joakim Gunilasson
IFK Kiruna
2:58:46.1072500
+54:00.323900
51.6p
104
Håkan Gren
Skellefteå SK
2:58:58.1073700
+54:12.325100
51.5p
105
Jan Fjordell
Kiruna Kommuns FF
2:59:26.1076500
+54:40.327900
51.4p
106
Robin Tuoremaa
Karesuando Fyrklövern
2:59:50.1078900
+55:04.330300
51.2p
107
Lars Oscarsson
Hortlax SK
3:00:14.1081300
+55:28.332700
51.1p
107
Greger Berglund
Norsjö SK
3:00:14.1081300
+55:28.332700
51.1p
109
Daniel Brännström
Lkab FF
3:00:43.1084200
+55:57.335600
50.9p
110
Niklas Grip
OK Renen
3:01:14.1087300
+56:28.338700
50.8p
111
Marko Hyrkäs
Tåsjö IF
3:01:57.1091600
+57:11.343000
50.5p
112
Jimmy Pikkarainen
Jukkasjärvi IF
3:02:17.1093600
+57:31.345000
50.4p
113
Björn Holmgren
OK Vargen
3:03:06.1098500
+58:20.349900
50.2p
114
Lasse Erkki
Volvo FK
3:04:44.1108300
+59:58.359700
49.6p
115
Per-erik Karlsson
Skellefteå SK
3:06:07.1116600
+1:01:21.368000
49.2p
116
Mauri Romppainen
Haparanda SKT
3:06:54.1121300
+1:02:08.372700
49.0p
117
Manne Henriksson
Skellefteå SK
3:07:38.1125700
+1:02:52.377100
48.8p
118
Andreas Bergman
Sunderby SK
3:08:02.1128100
+1:03:16.379500
48.6p
119
Jan-Erik Sundberg
Luleå Gjutarens IF
3:10:49.1144800
+1:06:03.396200
47.8p
120
Bengt Gustavsson
Korpklubben Nja
3:11:22.1148100
+1:06:36.399500
47.7p
121
Marcus Jonsson
Studentidrott
3:11:35.1149400
+1:06:49.400800
47.6p
122
Kjell Arne Arnsen
Bodö
3:11:53.1151200
+1:07:07.402600
47.5p
123
Tomas Carlsson
Hortlax SK
3:12:23.1154200
+1:07:37.405600
47.4p
124
Holger Jakobsson
Övertorneå IF
3:13:10.1158900
+1:08:24.410300
47.1p
125
Stefan Linder
Skellefteå SK
3:13:18.1159700
+1:08:32.411100
47.1p
126
Andreas Fagerlönn
IFK Umeå
3:14:07.1164600
+1:09:21.416000
46.9p
127
Tommy Bergström
Strömnäs GIF
3:14:23.1166200
+1:09:37.417600
46.8p
128
Olov Bäcklund
Vattenfalls IF Luleå
3:14:34.1167300
+1:09:48.418700
46.8p
129
Henry Pilstål
OK Renen
3:15:41.1174000
+1:10:55.425400
46.4p
130
Mattias Brännström
OK Vargen
3:15:46.1174500
+1:11:00.425900
46.4p
131
Kjell Mörtberg
OK Renen
3:16:24.1178300
+1:11:38.429700
46.3p
132
Mattias Rönnqvist
Lkab FF
3:16:25.1178400
+1:11:39.429800
46.2p
133
Urban Wilhelmsson
Jokkmokks SK
3:17:13.1183200
+1:12:27.434600
46.0p
134
Mats Holmgren
Vattenfalls IF Trollhättan
3:17:35.1185400
+1:12:49.436800
45.9p
135
Fredrik Larsson
Övertorneå IF
3:17:37.1185600
+1:12:51.437000
45.9p
136
Håkan Olovsson
Bodens SK
3:17:42.1186100
+1:12:56.437500
45.9p
137
Chris Norström
Skellefteå SK
3:18:18.1189700
+1:13:32.441100
45.7p
138
Peter Likamaa
OK Renen
3:18:55.1193400
+1:14:09.444800
45.6p
139
Anders Lundström
Hortlax SK
3:18:56.1193500
+1:14:10.444900
45.6p
140
Bength Olof Unga
Jukkasjärvi IF
3:19:50.1198900
+1:15:04.450300
45.3p
141
Stefan Larsson
Rävdun SK
3:20:41.1204000
+1:15:55.455400
45.1p
142
Lars Drugge
Vittangi SK
3:22:07.1212600
+1:17:21.464000
44.8p
143
Richard Nordström
Norrfjärdens IF
3:22:41.1216000
+1:17:55.467400
44.6p
144
Lars Lundmark
Byske SK
3:36:34.1299300
+1:31:48.550700
41.4p
145
Johan Riesbeck
Mefos IK
3:36:48.1300700
+1:32:02.552100
41.3p
146
Oskar Lindström
Rävdun SK
3:40:56.1325500
+1:36:10.576900
40.4p
147
Jonas Eriksson
Skellefteå SK
3:45:23.1352200
+1:40:37.603600
39.5p
148
Sune Bergström
Nysätra IF
3:45:30.1352900
+1:40:44.604300
39.5p
149
Namnlös
No Club
3:48:57.1373600
+1:44:11.625000
38.8p
Logga in för att slippa de här annonserna
D 21
20km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Linnea Törngren
Luleå Gjutarens IF
1:28:37.531600
60.5p
2
Elisabeth Lithner
Luleå Gjutarens IF
2:04:40.747900
+36:03.216200
43.0p
3
Bror Olofsson Karlsson
No Club
2:09:09.774800
+40:32.243100
41.5p
4
Ingela Henriksson
Skellefteå SK
2:11:47.790600
+43:10.258900
40.7p
5
Lena Sundkvist
Lkif
2:14:15.805400
+45:38.273700
40.0p
6
Annika Andén
Göteborgskamraterna
2:27:34.885300
+58:57.353600
36.4p
H 21
20km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Andreas Almqvist
Luleå Gjutarens IF
1:07:28.404700
79.5p
2
Sven-Erik Fjellborg
IFK Kiruna
1:10:51.425000
+3:23.20200
75.7p
3
Bror Olofsson
Järnvägarnas SK
1:18:27.470600
+10:59.65800
68.4p
4
Kjell Thelin
Jokkmokks SK
1:36:30.578900
+29:02.174100
55.6p
5
Lars Andersson
Rävdun SK
1:43:12.619100
+35:44.214300
52.0p
6
Jörgen Pikkarainen
Sunderby SK
1:44:06.624500
+36:38.219700
51.5p
H/D 21 Motion
10km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Ulf Vikström
Antnäs BK
42:37.255600
-
2
Anton Möller
IFK Arvidsjaur SK
44:13.265200
+1:36.9500
-
3
Agnes Leffler Rosendahl
OK Renen
51:04.306300
+8:27.50600
-
4
Anders Perdahl
No Club
59:31.357000
+16:54.101300
-