Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Stråkenloppet
2009-01-25
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H/D 21 Motion
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Mattias Qvarnström
Lekeryd-Svarttorps SK
2:25:57.875600
63.4p
2
Dan Lundberg
Borås SK
2:42:04.972300
+16:07.96600
56.6p
3
Lars-Göran Bertilsson
Rångedala IK
2:45:52.995100
+19:55.119400
55.2p
4
Niklas Holmér
Mullsjö SOK
2:48:49.1012800
+22:52.137100
54.2p
5
Roger Skiöld
Hestra IF
2:54:01.1044000
+28:04.168300
52.4p
6
Anders Strandh
IF Hallby SOK
2:56:23.1058200
+30:26.182500
51.7p
7
Thomas Nilsson
Eslövs FK
2:58:40.1071900
+32:43.196200
50.9p
8
Henrik Halonen
Kungälvs OK
3:01:57.1091600
+36:00.215900
50.0p
9
Staffan Eklöf
IF Hallby SOK
3:08:22.1130100
+42:25.254400
48.1p
10
Håkan Sörman
Tidaholm SOK Sisu
3:08:54.1133300
+42:57.257600
48.0p
11
Mattias Jonsson
Bankeryds Skid o Mk
3:11:30.1148900
+45:33.273200
47.3p
12
Tomas Franzén
IK Stern
3:12:22.1154100
+46:25.278400
47.1p
13
Tobias Lövkvist
Bankeryds Skid o Mk
3:13:12.1159100
+47:15.283400
46.9p
14
Staffan Kanen
IK Stern
3:13:19.1159800
+47:22.284100
46.8p
15
Mattias Karlsson
Borås SK
3:14:01.1164000
+48:04.288300
46.6p
16
Marcus Florqvist
Ekshärads SF
3:14:05.1164400
+48:08.288700
46.6p
17
Jonas Ahlrik
Tidaholm SOK Sisu
3:14:46.1168500
+48:49.292800
46.5p
18
Sebastian Giese
Klubben Cyklisten Malmö
3:15:15.1171400
+49:18.295700
46.3p
19
Pontus Appel
SOK Aneby
3:15:27.1172600
+49:30.296900
46.3p
20
Johan Bäckman
Motala Aif SK
3:16:01.1176000
+50:04.300300
46.1p
21
Magnus Svensson
Tidaholm SOK Sisu
3:19:06.1194500
+53:09.318800
45.4p
22
Stephan Hjalmarsson
IK Hakarpspojkarna
3:19:17.1195600
+53:20.319900
45.3p
23
Henrik Pålsson
Skogis IF
3:21:13.1207200
+55:16.331500
44.9p
24
Urban Olsson
Säve SK
3:21:33.1209200
+55:36.333500
44.8p
25
Jonas Persson
Målerås IF
3:21:43.1210200
+55:46.334500
44.7p
26
Anders Frankenberg
IK Wilske
3:22:17.1213600
+56:20.337900
44.6p
27
Pelle Svensson
IF Hallby SOK
3:22:26.1214500
+56:29.338800
44.6p
28
Daniel Lind
Landsbro IF SK
3:23:05.1218400
+57:08.342700
44.4p
29
Claes Egerstad
Lidköpings VSK
3:23:36.1221500
+57:39.345800
44.3p
30
Max Samuelsson
Stenkyrka IF
3:23:44.1222300
+57:47.346600
44.3p
31
Peter Abelsson
Messlingens IK
3:23:47.1222600
+57:50.346900
44.3p
32
Thomas Johansson
IK Stern
3:24:42.1228100
+58:45.352400
44.1p
33
Jörgen Olson
Horreds SK
3:24:45.1228400
+58:48.352700
44.0p
34
Mats Hannevad
Vattenfalls IF Trollhättan
3:24:47.1228600
+58:50.352900
44.0p
35
Michael Bergendahl
Göteborgs Hamns IF
3:26:04.1236300
+1:00:07.360600
43.7p
36
Tobias Bromander
Tidaholm SOK Sisu
3:26:26.1238500
+1:00:29.362800
43.7p
37
Mikael Karlsson
Vaggeryds SOK
3:26:50.1240900
+1:00:53.365200
43.6p
38
Malin Danielsson
IF Hagen SK
3:26:56.1241500
+1:00:59.365800
43.5p
39
Fredrik Wiman
Ulricehamns IF
3:27:48.1246700
+1:01:51.371000
43.4p
40
Michael Löfgren
IK Wilske
3:28:32.1251100
+1:02:35.375400
43.2p
41
Anders Fältsjö
Ålems OK
3:28:59.1253800
+1:03:02.378100
43.1p
42
Kjell Fyhr
Malmbäck IF
3:29:23.1256200
+1:03:26.380500
43.0p
43
Björn Johansson
Målerås IF
3:30:09.1260800
+1:04:12.385100
42.8p
44
Torbjörn Borensved
Örjansklubben/Ramkvilla IF
3:30:23.1262200
+1:04:26.386500
42.8p
45
Wilhelm Nygren
Ulricehamns IF
3:30:43.1264200
+1:04:46.388500
42.7p
46
Daniell Lindell
OK Stigen
3:30:48.1264700
+1:04:51.389000
42.7p
47
Joel Karlsson
Växjö OK
3:32:33.1275200
+1:06:36.399500
42.3p
48
Magnus Rahm
ASK Växjö
3:33:39.1281800
+1:07:42.406100
42.1p
49
Peter Andersson
Gnosjö FK
3:35:07.1290600
+1:09:10.414900
41.8p
50
Morgan Nilsson
Landsbro IF SK
3:35:17.1291600
+1:09:20.415900
41.8p
51
Royan Lindh
Mullsjö SOK
3:36:00.1295900
+1:10:03.420200
41.6p
52
Anna Eklöf
IF Hallby SOK
3:36:03.1296200
+1:10:06.420500
41.6p
53
Mattias Olsson
IK Stern
3:37:08.1302700
+1:11:11.427000
41.4p
54
Rikard Jonsson
Nybro Ski
3:37:11.1303000
+1:11:14.427300
41.4p
55
Torgny Christensen
Elmhults SC
3:37:19.1303800
+1:11:22.428100
41.3p
56
Erica Österlund
IK Hakarpspojkarna
3:38:07.1308600
+1:12:10.432900
41.2p
57
Ralf Kryger
Klubben Cyklisten Malmö
3:38:23.1310200
+1:12:26.434500
41.1p
58
Anders Rosenberg
Öjersjö
3:39:32.1317100
+1:13:35.441400
40.9p
59
Lina Andersson
Jönköpings OK
3:39:47.1318600
+1:13:50.442900
40.9p
60
Bertil Karlsson
Hjobygdens OK
3:41:16.1327500
+1:15:19.451800
40.6p
61
Rolf Byberg
Bankeryds Skid o Mk
3:42:15.1333400
+1:16:18.457700
40.4p
62
Linus Holmdahl
Kullavik IF
3:42:54.1337300
+1:16:57.461600
40.2p
63
Henrik Thorold
Mariestads FK
3:42:55.1337400
+1:16:58.461700
40.2p
64
Hans Gunnar Johansson
Sya SK
3:44:03.1344200
+1:18:06.468500
40.0p
65
Perove Claesson
Mc Gänget
3:44:40.1347900
+1:18:43.472200
39.9p
66
Nils Anders Brunnsgård
OK Reftele
3:45:49.1354800
+1:19:52.479100
39.7p
67
Jonas Henningsson
OK Stigen
3:45:58.1355700
+1:20:01.480000
39.7p
68
Andreas Pettersson
SOK Aneby
3:46:20.1357900
+1:20:23.482200
39.6p
69
Liselotte Hammarström
IK Stern
3:46:39.1359800
+1:20:42.484100
39.5p
70
Kurt Andersson
OK Kullingshof
3:47:49.1366800
+1:21:52.491100
39.3p
71
Per-Henrik Evebring
Hvetlanda SK
3:48:21.1370000
+1:22:24.494300
39.2p
72
Jan Mattson
Örjansklubben/Ramkvilla IF
3:49:29.1376800
+1:23:32.501100
39.0p
73
Linda Bergholtz
IK Stern
3:49:44.1378300
+1:23:47.502600
39.0p
74
Mikael Lindell
Sya SK
3:50:35.1383400
+1:24:38.507700
38.8p
75
Tomas Larsson
IK Stern
3:52:17.1393600
+1:26:20.517900
38.5p
76
Torbjörn Herbertsson
Nybro Ski
3:52:20.1393900
+1:26:23.518200
38.5p
77
Sara Erixon
Jönköpings OK
3:52:28.1394700
+1:26:31.519000
38.5p
78
Blomdahl Rodrick
ASK Växjö
3:53:14.1399300
+1:27:17.523600
38.4p
79
Mikael Eriksson
IK Hakarpspojkarna
3:54:27.1406600
+1:28:30.530900
38.2p
80
Daniel Olausson
Broby GOIF
3:55:50.1414900
+1:29:53.539200
37.9p
81
Johanna Karlsson
Hjobygdens OK
3:56:59.1421800
+1:31:02.546100
37.7p
82
Sven Wallström
Volvo IF
3:57:52.1427100
+1:31:55.551400
37.6p
83
Charlotte Tuvesson
Helsingborgs SOK
3:57:53.1427200
+1:31:56.551500
37.6p
84
Lars-Göran Månsson
Björnstorps IF
3:57:59.1427800
+1:32:02.552100
37.6p
85
Håkan Glad
Tidaholm SOK Sisu
3:58:10.1428900
+1:32:13.553200
37.5p
86
Peter Nilsson
Lugi SK
3:59:31.1437000
+1:33:34.561300
37.3p
87
Thomas Andersson
IK Stern
4:00:15.1441400
+1:34:18.565700
37.2p
88
Erik Johansson
Holsbybrunn
4:03:42.1462100
+1:37:45.586400
36.6p
89
Sofia Seversson
Björnstorps IF
4:03:54.1463300
+1:37:57.587600
36.6p
90
Anna Östberg
Vålådalen SK
4:05:41.1474000
+1:39:44.598300
36.3p
91
Robert Johansson
Målerås IF
4:06:16.1477500
+1:40:19.601800
36.2p
92
Sofia Näslund
IK Stern
4:07:02.1482100
+1:41:05.606400
36.1p
93
Andreas Björk
IK Hakarpspojkarna
4:07:40.1485900
+1:41:43.610200
36.0p
94
Björn Philipsson
Helsingborgs SOK
4:08:30.1490900
+1:42:33.615200
35.9p
95
Magnus Bergelin
Göteborgs Polismäns IF
4:09:58.1499700
+1:44:01.624000
35.7p
96
Rickard Bergengren
Lugi SK
4:10:04.1500300
+1:44:07.624600
35.6p
97
Martin Stigh
IK Stern
4:14:55.1529400
+1:48:58.653700
34.9p
98
Kristian Dristig
Gråbo
4:14:58.1529700
+1:49:01.654000
34.9p
99
Michael Södermalm
Starkare AB
4:16:23.1538200
+1:50:26.662500
34.7p
100
Fredrik Espersson
Axa SC
4:19:15.1555400
+1:53:18.679700
34.3p
101
Martin Samuelsson
Axa SC
4:19:15.1555400
+1:53:18.679700
34.3p
102
Olle Nilsson
Tockarps IK
4:19:29.1556800
+1:53:32.681100
34.3p
103
Monica Börjesson
Starkare AB
4:20:20.1561900
+1:54:23.686200
34.2p
104
Patrik Nilsson
Björnstorps IF
4:21:04.1566300
+1:55:07.690600
34.1p
105
Veronica Petersson
Landsbro IF SK
4:30:25.1622400
+2:04:28.746700
32.8p
106
Joakim Thelberg
IK Uven
4:40:30.1682900
+2:14:33.807200
31.6p
107
Britt-Marie Dristig
Gråbo
4:44:23.1706200
+2:18:26.830500
31.2p
108
Sofia Holmén
Kungälvs OK
4:45:32.1713100
+2:19:35.837400
31.0p
109
Jakob Axelsson
Volvo IF
4:46:57.1721600
+2:21:00.845900
30.9p