Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Järnforan
2009-02-01
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa ihopslagen resultatlista
Visa deltider
D 21
44km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Anna Statin
No Club
2:32:16.913520
65.8p
2
Malin Meijer
No Club
2:33:00.917970
+44.4350
65.4p
3
Jennie Magnussin
No Club
2:51:12.1027140
+18:56.113520
58.5p
4
Monika Westerlund
No Club
2:54:45.1048420
+22:29.134800
57.3p
5
Maria Svensson
No Club
2:59:44.1078330
+27:28.164710
55.7p
6
Mona Nilsson
No Club
3:03:47.1102640
+31:31.189020
54.5p
7
Maria Olsson
Anundsjö IF
3:22:13.1213250
+49:57.299630
49.5p
8
Sonja Svensson
Husums IF SK
3:23:21.1220020
+51:05.306400
49.2p
9
Charlotte Tolentino Jonsson
No Club
3:41:21.1328080
+1:09:05.414460
45.2p
10
Hanna Själin
Hägglunds IOFK
3:47:06.1362510
+1:14:49.448890
44.1p
H 21
44km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Jonas Byman
Myssjö-Ovikens IF
2:05:15.751410
79.9p
2
Emil Gyllroth
Hägglunds IOFK
2:05:29.752850
+14.1340
79.8p
3
Thomas Westman
Molidens IK
2:12:34.795340
+7:19.43830
75.5p
4
Håkan Wallberg
Hägglunds IOFK
2:13:23.800250
+8:08.48740
75.1p
5
Tore Åström
Gottne IF
2:20:46.844550
+15:31.93040
71.1p
6
Christer Olsson
Hägglunds IOFK
2:21:15.847400
+15:59.95890
70.9p
7
Jan Svensson
Ragunda IF
2:21:28.848780
+16:13.97270
70.8p
8
Sören Pettersson
Graninge-Alliansen
2:22:16.853530
+17:01.102020
70.4p
9
Bengt-Olof Hagström
Vårby IK
2:22:17.853640
+17:02.102130
70.4p
10
Magnus Skoog
Vattenfalls IF
2:23:22.860130
+18:07.108620
69.8p
11
Björn Sohlln
Bondsjöhöjdens IK
2:23:45.862400
+18:29.110890
69.7p
12
Patrik Håkansson
Junsele IF
2:25:53.875210
+20:38.123700
68.6p
13
Per Öhman
Hägglunds IOFK
2:27:29.884810
+22:14.133300
67.9p
14
Magnus Strömberg
Remsle SK
2:27:50.886990
+22:35.135480
67.7p
15
Peter Modin
Remsle SK
2:28:10.888990
+22:55.137480
67.6p
16
Anton Sjödin
Ådalslidens SK
2:29:22.896170
+24:07.144660
67.0p
17
Torbjörn Linkvist
Vårby IK
2:30:34.903390
+25:19.151880
66.5p
18
Andreas Lodesjö
Junsele IF
2:30:42.904140
+25:27.152630
66.4p
19
Robert Carlsson
Hägglunds IOFK
2:32:54.917300
+27:38.165790
65.5p
20
Hans-Olov Åberg
Ka 5 IF
2:33:22.920180
+28:07.168670
65.3p
21
Ove Källström
Björkåbruk
2:33:47.922640
+28:32.171130
65.1p
22
Lars Schedin
Gottne IF
2:34:09.924830
+28:54.173320
65.0p
23
Anders Solln
Remsle SK
2:36:17.937650
+31:02.186140
64.1p
24
Magnus Kåren
Remsle SK
2:37:09.942890
+31:54.191380
63.7p
25
Örjan Mattsson
Nordingrå SK
2:38:55.953420
+33:40.201910
63.0p
26
Claes Hjertman
Sas-Klubben
2:40:02.960180
+34:47.208670
62.6p
27
Staefan Ohlsson
Österforse IF
2:41:12.967100
+35:56.215590
62.1p
28
Michael Ekholm
Björkå-Björkådalens IF
2:41:35.969490
+36:20.217980
62.0p
29
Stig Eriksson
Hägglunds IOFK
2:42:22.974170
+37:07.222660
61.7p
30
Samuel Henriksson
Lekeryd-Svarttorps SK
2:42:46.976550
+37:31.225040
61.5p
31
Simon Borg
Nacka Värmdö SK
2:44:27.986650
+39:12.235140
60.9p
32
Sven Erik Abrahamsson
Sollefteå SK
2:44:31.987080
+39:16.235570
60.9p
33
Per West
Sollefteå SK
2:44:33.987290
+39:18.235780
60.8p
34
Juha Rouso
Graninge-Alliansen
2:46:56.1001560
+41:41.250050
60.0p
35
Björn Byström
OK Nolaskogsarna
2:47:41.1006070
+42:26.254560
59.7p
36
Torgny Näslund
Skogslöparna
2:48:48.1012760
+43:33.261250
59.3p
37
Håkan Edin
Sidensjö IK
2:51:15.1027430
+46:00.275920
58.5p
38
Otto Lampinen
Graninge-Alliansen
2:51:47.1030630
+46:32.279120
58.3p
39
Leif Selllng
Bondsjöhöjdens IK
2:53:07.1038620
+47:52.287110
57.8p
40
Lars Westerlund
Husums IF SK
2:54:40.1047920
+49:25.296410
57.3p
41
Jan Johansson
OK Nipan
2:55:36.1053580
+50:21.302070
57.0p
42
Mathias Westerlund
OK Nolaskogsarna
2:57:00.1061940
+51:45.310430
56.6p
43
Per-Ola Byström
Anundsjö IF
2:58:04.1068340
+52:49.316830
56.2p
44
Pavo Johansson
IK Livsnerven
2:58:19.1069870
+53:04.318360
56.1p
45
Mats Zakrisson
Mellansel IF
3:00:50.1084980
+55:35.333470
55.4p
46
Micael Persson
Sollefteå SK
3:02:43.1096280
+57:28.344770
54.8p
47
Anders Brodin
Nordantjäl IK
3:04:17.1105650
+59:02.354140
54.3p
48
Nils-Anders Forssén
Junsele IF
3:08:43.1132250
+1:03:28.380740
53.1p
49
Lars-Göran Westin
Uppsala SLK
3:10:17.1141660
+1:05:02.390150
52.6p
50
Hkrzysztof Morawlec
Sollefteå SK
3:12:20.1153980
+1:07:05.402470
52.1p
51
Henrik Rosenbom
No Club
3:12:26.1154510
+1:07:11.403000
52.0p
52
Stefan Helgesson
Helsingborgs SOK
3:13:14.1159360
+1:07:59.407850
51.8p
53
Leif Sjöström
Vibyggerå SK
3:14:05.1164400
+1:08:49.412890
51.6p
54
Hans Byström
Mellansel IF
3:14:26.1166540
+1:09:11.415030
51.5p
55
Hasse Abrahamsson
Gideå IK
3:26:51.1241090
+1:21:36.489580
48.4p
56
Göran Pettersson
Ömv IF
3:31:41.1270020
+1:26:26.518510
47.3p
57
Ola Svensson
L-o Vallen
3:33:04.1278370
+1:27:49.526860
47.0p
58
Magnus Landgren
OK Nipan
3:33:21.1280020
+1:28:06.528510
46.9p
59
Per Carlehed
Öråns SK
3:34:05.1284430
+1:28:50.532920
46.8p
60
Lennart Westman
Molidens IK
3:36:38.1299750
+1:31:23.548240
46.2p
61
Martin Brorsson
Hägglunds IOFK
3:38:24.1310370
+1:33:09.558860
45.8p
62
Jan Albert Bos
Älandsbro
3:41:11.1327000
+1:35:55.575490
45.3p
63
Hasse Berglund
Härnösands Fhs
3:41:27.1328610
+1:36:12.577100
45.2p
64
Manfred Bergström
Sollefteå SK
3:44:40.1347920
+1:39:25.596410
44.6p
65
Magnus Sneen
Hägglunds IOFK
3:44:58.1349790
+1:39:43.598280
44.5p
66
Staffan Norberg
Visby IF Gute SOK
3:47:41.1366050
+1:42:26.614540
44.0p
67
Roger Nyström
Anundsjö IF
3:48:54.1373390
+1:43:39.621880
43.7p
68
Gene Agestedt
Norrfors IK
3:51:19.1387810
+1:46:04.636300
43.3p
69
Calle Sjöstrand
Sollefteå SK
3:57:21.1424060
+1:52:06.672550
42.2p
70
Lars-Åke Westin
Ömv IF
3:57:39.1425880
+1:52:24.674370
42.1p
Logga in för att slippa de här annonserna
D 21
22km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Sofia Dahlberg
Sollefteå SK
1:19:34.477340
58.5p
2
Amanda Torgrimsson
Junsele IF
1:37:23.584260
+17:49.106820
47.8p
3
Kerstin Caap Hellgren
Bif
1:37:59.587840
+18:25.110400
47.5p
4
Monica Krigh
OK Nipan
1:44:56.629540
+25:22.152100
44.4p
5
Monica Andersson Falk
IFK Strömsund
1:48:03.648220
+28:28.170780
43.1p
6
Louise Håkansson
Junsele IF
1:48:50.652960
+29:16.175520
42.8p
7
Veronica Akerlund
Junsele IF
1:48:56.653560
+29:22.176120
42.7p
8
Berit Selllng
Bondsjöhöjdens IK
1:56:21.698060
+36:47.220620
40.0p
9
Jenny Strindlund
Edsele AIK
1:58:47.712650
+39:13.235210
39.2p
10
Lena Stjernlöw
No Club
2:04:53.749240
+45:19.271800
37.3p
11
Gunhild Sjöstrand
Sollefteå SK
2:06:11.757060
+46:37.279620
36.9p
12
Kerstin Persson Kangas
Oxvretens SK
2:45:22.992100
+1:25:47.514660
28.2p
H 21
22km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Niklas Persson
Falu IK
59:13.355200
78.6p
2
Jesper Nyström
Falu IK
59:48.358710
+35.3410
77.8p
3
Richard Burland
Alnö SK
1:00:39.363810
+1:26.8510
76.8p
4
Johan Lindblad
Alnö SK
1:01:22.368120
+2:09.12820
75.9p
5
Christoffer Olsson
Hudiksvalls IF
1:03:37.381650
+4:24.26350
73.2p
6
Olof Holmer
Ramviks IF
1:14:21.446070
+15:08.90770
62.6p
7
Anton Näslund
Hägglunds IOFK
1:16:41.460050
+17:28.104750
60.7p
8
Nils Svensson
Härlövs IF
1:17:59.467880
+18:46.112580
59.7p
9
Tomas Peter Stenlund
Svanaby SK
1:18:30.470900
+19:17.115600
59.3p
10
Göte Ericsson
Anundsjö IF
1:20:37.483630
+21:24.128330
57.7p
11
Tommy Sjödin
Österforse IF
1:25:40.513930
+26:27.158630
54.3p
12
Hans Öhman
Norabygdens SK
1:28:34.531340
+29:21.176040
52.6p
13
Anders Sortellus
Kramfors Alliansen
1:30:33.543280
+31:20.187980
51.4p
14
Anton Sortellus
Kramfors Alliansen
1:30:42.544180
+31:29.188880
51.3p
15
Kjell Berg
Kramfors
1:31:11.547080
+31:58.191780
51.0p
16
Jonas Vestin
Sollefteå SK
1:31:40.549930
+32:27.194630
50.8p
17
Pär Olsson
Sollefteå SK
1:32:20.553910
+33:07.198610
50.4p
18
Joachim Söderlind
No Club
1:33:32.561110
+34:19.205810
49.8p
19
Bengt-Åke Biller
Sollefteå SK
1:33:45.562480
+34:32.207180
49.7p
20
Aran Sortellus
Kramfors Alliansen
1:34:47.568600
+35:34.213300
49.1p
21
Leif Fahlen
Bollsta IK
1:34:51.569040
+35:38.213740
49.1p
22
Roland Ekbäck
Kramfors Polisens IF
1:35:13.571240
+36:00.215940
48.9p
23
Leif Lövstrand
Brännans IF
1:38:39.591810
+39:26.236510
47.2p
24
Göran Wagman
Väsby SK
1:39:59.599800
+40:46.244500
46.6p
25
Markku Liedes
Kramfors Alliansen
1:41:10.606990
+41:57.251690
46.0p
26
Jörgen Torgrimsson
Junsele IF
1:42:08.612760
+42:55.257460
45.6p
27
David Klippström
Sollefteå SK
1:42:37.615660
+43:24.260360
45.4p
28
Per-Olov Svensson
Hotings IF
1:42:57.617690
+43:44.262390
45.2p
29
Bengt Ahlgren
Bälinge IF
1:43:28.620700
+44:15.265400
45.0p
30
Micael Nordstrand
Sollefteå GIF
1:43:58.623790
+44:45.268490
44.8p
31
Fredrik Westin
Sollefteå SK
1:45:50.634910
+46:37.279610
44.0p
32
Bengt Sandström
Sollefteå SK
1:52:45.676420
+53:32.321120
41.3p
33
Björn Eklund
Sollefteå SK
1:57:16.703510
+58:03.348210
39.7p
34
Olov Carlsson
Kålhammars Motion
2:03:07.738630
+1:03:54.383330
37.8p
35
Tage Persson
Hägglunds IOFK
2:10:02.780150
+1:10:49.424850
35.8p
36
Haldo Carlsson
Kålhammars Motion
2:22:16.853590
+1:23:03.498290
32.7p
D 21
12km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Elin Mohlln
Graninge-Alliansen
40:03.240280
63.9p
2
Erica Rönnqvist
Kalix SK
40:59.245890
+56.5510
62.4p
3
Karin Wasell
Graninge-Alliansen
42:35.255420
+2:31.15040
60.1p
4
Jackline Lockner
Nätra SK
43:22.260130
+3:18.19750
59.0p
5
Lisa Norgren
Storvreta IK
44:31.267080
+4:28.26700
57.4p
6
Jenny Solln
Remsle SK
44:42.268160
+4:38.27780
57.2p
7
Linnea Stark
Remsle SK
44:54.269310
+4:50.28930
57.0p
8
Vendela Westin
Remsle SK
50:06.300510
+10:02.60130
51.1p
9
Camilla Westin
Remsle SK
50:06.300570
+10:02.60190
51.0p
10
Mirelle Andersson
Remsle SK
53:29.320850
+13:25.80470
47.8p
11
Karin Österberg
Remsle SK
56:41.340050
+16:37.99670
45.1p
12
Eva Pettersson
Graninge-Alliansen
58:00.347920
+17:56.107540
44.1p
13
Ellen Zetterström
Remsle SK
59:19.355860
+19:15.115480
43.1p
14
Ellasson Alfsdotter
No Club
59:22.356100
+19:18.115720
43.1p
15
Catharina Ledin
Sollefteå SK
1:11:54.431380
+31:51.191000
35.6p
16
Anita Wagman
Väsby SK
1:11:56.431510
+31:52.191130
35.6p
17
Frida Karlsson
Remsle SK
1:14:59.449810
+34:55.209430
34.1p
18
Mia Karlsson
Remsle SK
1:14:59.449860
+34:55.209480
34.1p
19
Malin Sundberg
Sollefteå SK
1:16:11.457080
+36:08.216700
33.6p
20
Lisa Nyman
Sollefteå SK
1:17:23.464230
+37:19.223850
33.1p
21
Olivia Forsen
Junsele IF
1:25:38.513790
+45:35.273410
29.9p
22
Evelina Sjö
Forsmo IF
1:28:26.530590
+48:23.290210
28.9p
23
Pernilla Sjö
Forsmo IF
1:28:27.530650
+48:23.290270
28.9p
24
Katrin Molund
Edsele AIK
1:28:57.533630
+48:53.293250
28.8p
25
Amanda Eriksson
Remsle SK
1:42:17.613660
+1:02:13.373280
25.0p
26
Emma Strömberg
Remsle SK
1:57:35.705470
+1:17:31.465090
21.8p
27
Karin Carlsson
Västerhejde
2:42:14.973360
+2:02:10.732980
15.8p
H 21
12km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Viktor Lindmark
Remsle SK
44:43.268210
57.2p
2
Olle Strömbäck
Nätra SK
46:51.281090
+2:08.12780
54.6p
3
Sebastian Samuelsson
Graninge-Alliansen
49:07.294650
+4:24.26340
52.1p
4
Tobias Lampinen
Graninge-Alliansen
49:08.294790
+4:25.26480
52.1p
5
Johan Bergman
Remsle SK
52:01.312000
+7:17.43690
49.2p
6
Dennis Andersson
Remsle SK
53:30.320910
+8:47.52600
47.8p
7
Gunnar Walther
Stockholms-Postens IK
53:33.321240
+8:50.52930
47.8p
8
Arne Söderlind
Hägglunds IOFK
54:33.327250
+9:50.58940
46.9p
9
Jimmy Eriksson
Norrbyn
57:38.345750
+12:55.77440
44.4p
10
Lennart Eriksson
Norrbyn
57:40.345940
+12:57.77630
44.4p
11
Lukas L1Dsell
Rönninge
58:12.349180
+13:29.80870
43.9p
12
Nils Lund Kempe
Kramfors Alliansen
58:40.351930
+13:57.83620
43.6p
13
Per Strömbäck
Nätra SK
1:00:36.363580
+15:53.95270
42.2p
14
Pär Sjölander
IFK Nyland
1:02:48.376760
+18:05.108450
40.7p
15
Jacob Stark
Sollefteå SK
1:04:22.386110
+19:39.117800
39.7p
16
Roland Jonsson
Sollefteå SK
1:08:13.409260
+23:30.140950
37.5p
17
Alf Eliasson
Öre-Långsele IF
1:09:52.419150
+25:09.150840
36.6p
18
Kenneth Elfving
Banafjäls IF
1:10:10.420910
+25:27.152600
36.5p
19
Elis Strömbäck
Nätra SK
1:13:27.440610
+28:44.172300
34.8p
20
Anton Sundberg
Sollefteå SK
1:16:10.456960
+31:27.188650
33.6p
21
Henry Sundberg
Offerdals SK
1:16:13.457210
+31:30.188900
33.6p
22
Vincent Sjö
Forsmo IF
1:16:57.461670
+32:14.193360
33.2p
23
Patric Sjö
Forsmo IF
1:16:59.461800
+32:15.193490
33.2p
24
Love Persson
Sollefteå SK
1:17:14.463300
+32:30.194990
33.1p
25
Helge Juto
Sollefteå SK
1:28:14.529310
+43:31.261000
29.0p
26
Hans Eriksson
Remsle SK
1:42:18.613770
+57:35.345460
25.0p
27
Viktor Bergman
Remsle SK
1:47:06.642530
+1:02:23.374220
23.9p
28
Henrik Bergman
Remsle SK
1:47:07.642670
+1:02:24.374360
23.9p
29
Hampus Bodin
Sollefteå SK
1:57:34.705380
+1:12:51.437070
21.8p
30
Niklas Jesperson
Västerhejde
2:42:12.973180
+1:57:29.704870
15.8p