Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Vattenfall Cup
2009-01-10
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 19
20km, Längdskidor, Klassiskt/Fristil, Jaktstart
1
Fredrik Jonsson
Hudiksvalls IF
54:24.326300
79.0p
2
Bill Impola
Norbergs SK
54:49.328840
+25.2440
78.4p
3
Calle Halfvarsson
IFK Mora SK
55:21.332010
+57.5610
77.5p
4
Anton Karlsson
Alnö SK
55:38.333710
+1:14.7310
77.1p
5
Simon Sveder
Hällefors SK
55:57.335630
+1:33.9230
76.6p
6
Simon Hallström
Idre SK
56:01.336000
+1:37.9600
76.5p
7
Martin Liljemark
SK Bore
56:05.336430
+1:41.10030
76.4p
8
Gustav Nordström
Gävle SK
56:06.336510
+1:42.10110
76.4p
9
Victor Gustafsson
IFK Mora SK
56:11.337070
+1:47.10670
76.3p
10
Arvid Elffors
Lucksta IF
56:13.337200
+1:49.10800
76.2p
11
Carl Quicklund
Östersunds SK
56:15.337490
+1:51.11090
76.2p
12
Linus Öberg
Bergeforsens SK
56:18.337700
+1:54.11300
76.1p
13
Simon Persson
Spöland Vännäs IF
56:22.338130
+1:58.11730
76.0p
14
Gustav Eriksson
IK Jarl Rättvik
56:29.338820
+2:05.12420
75.8p
15
Jimmy Emilsson
Offerdals SK
56:30.338950
+2:06.12550
75.8p
16
Jim Åhl
Gellivare SK
56:46.340560
+2:22.14160
75.4p
17
Emil Linell
Högbo GOIF
56:59.341820
+2:35.15420
75.1p
18
Niklas Persson
Falu IK
57:13.343240
+2:49.16840
74.8p
19
Erik Söderman
Stockviks SF
57:25.344480
+3:01.18080
74.5p
20
Peppe Femling
Högbo GOIF
57:44.346360
+3:20.19960
74.0p
21
Jack Impola
Domnarvets GOIF
57:45.346420
+3:21.20020
74.0p
22
Adrian Bergström
Strömnäs GIF
57:45.346440
+3:21.20040
74.0p
23
Oskar Forsman
Sisu Forshaga SK
57:46.346500
+3:22.20100
74.0p
24
Anders Solin
IFK Mora SK
57:53.347200
+3:29.20800
73.8p
25
Anton Lindblad
OK Landehof
57:57.347680
+3:33.21280
73.7p
26
Tobias Engblom
Stöde IF
58:00.347990
+3:36.21590
73.6p
27
Kalle Eriksson
Domnarvets GOIF
58:22.350170
+3:58.23770
73.1p
28
Henrik Fristedt
Högbo GOIF
58:23.350240
+3:59.23840
73.1p
29
Johan Martinsson
IFK Skövde SK
58:25.350430
+4:01.24030
73.1p
30
Martin Bergström
Strömnäs GIF
58:27.350690
+4:03.24290
73.0p
31
Oscar Kardin
Offerdals SK
58:30.350900
+4:06.24500
73.0p
32
Fredric Björk
Norbergs SK
58:33.351260
+4:09.24860
72.9p
33
Johannes Ringsby
Töcksfors IF
58:37.351640
+4:13.25240
72.8p
34
Jesper Nyström
Falu IK
58:40.351910
+4:16.25510
72.7p
35
Johan Häggström
Kalix SK
58:42.352150
+4:18.25750
72.7p
36
Mathias Jonasson
Östersunds SK
58:44.352310
+4:20.25910
72.6p
37
Marcus Svelander
Åsarna IK
58:48.352720
+4:24.26320
72.6p
38
Fredrik Erixon
Antnäs BK
58:50.352950
+4:26.26550
72.5p
39
Andreas Lindström
IFK Mora SK
58:56.353540
+4:32.27140
72.4p
40
Oscar Quicklund
Östersunds SK
59:19.355840
+4:55.29440
71.9p
41
Erik Lindgren
Strömnäs GIF
59:21.356000
+4:57.29600
71.8p
42
Niklas Niska
Pajala IF
59:42.358180
+5:18.31780
71.3p
43
Henrik Rosén
Lucksta IF
59:48.358740
+5:24.32340
71.2p
44
Petter Hedman
IFK Umeå
59:49.358840
+5:25.32440
71.2p
45
Martin Lindblad
OK Landehof
59:53.359270
+5:29.32870
71.1p
46
Tobias Nilsson
IFK Umeå
59:54.359320
+5:30.32920
71.1p
47
Lars Andersson
Gellivare SK
1:00:02.360110
+5:38.33710
70.9p
48
Adam Larsson
Domnarvets GOIF
1:00:02.360190
+5:38.33790
70.9p
49
Daniel Olsson
Falu IK
1:00:05.360410
+5:41.34010
70.9p
50
Richard Burland
Alnö SK
1:00:05.360490
+5:41.34090
70.8p
51
Mikael Persson
Vilhelmina IK
1:00:19.361820
+5:55.35420
70.6p
52
Anton Enberg
Domnarvets GOIF
1:00:22.362100
+5:58.35700
70.5p
53
Carl Olander
OK Landehof
1:00:32.363160
+6:08.36760
70.3p
54
Oscar Persson
SK Bore
1:00:35.363410
+6:11.37010
70.2p
55
Emil Johansson
IK Jarl Rättvik
1:00:37.363670
+6:13.37270
70.2p
56
Tobias Björklund
IK Jarl Rättvik
1:00:38.363780
+6:14.37380
70.1p
57
Viktor Lund Mikko
Jukkasjärvi IF
1:00:40.363900
+6:16.37500
70.1p
58
Robert Åkerblom Andersson
IFK Umeå
1:00:47.364670
+6:23.38270
70.0p
59
Erik Johansson
Tranemo IF
1:00:49.364830
+6:25.38430
69.9p
60
Per Lindgren
Strömnäs GIF
1:00:50.364940
+6:26.38540
69.9p
61
Mikael Sandgren
IFK Mora SK
1:00:54.365300
+6:30.38900
69.8p
62
Mattias Argårds
IFK Mora SK
1:00:54.365360
+6:30.38960
69.8p
63
David Nordström
Täfteå IK
1:00:58.365700
+6:34.39300
69.7p
64
Erik Simberg
SK Bore
1:01:00.365940
+6:36.39540
69.7p
65
Mattias Wiklund
Stöde IF
1:01:01.366080
+6:37.39680
69.7p
66
Carl Andersson
Stockviks SF
1:01:10.366940
+6:46.40540
69.5p
67
Per Sandberg
Filipstads SF
1:01:14.367360
+6:50.40960
69.4p
68
Arvid Forss
Bondsjöhöjdens IK
1:01:22.368140
+6:58.41740
69.2p
69
Fredrik Pajala
Strömnäs GIF
1:01:24.368300
+7:00.41900
69.2p
70
Patrik Tallbom
Östersunds SK
1:01:28.368770
+7:04.42370
69.1p
71
Andreas Kårström
Norrala IF
1:01:30.368960
+7:06.42560
69.1p
72
Fredrik Jonsson
Östersunds SK
1:01:34.369320
+7:10.42920
69.0p
73
Johan Lindblad
Alnö SK
1:01:44.370370
+7:20.43970
68.8p
74
Simon Utter
Åmotfors IF
1:01:44.370370
+7:20.43970
68.8p
75
Johannes Ainegren
IFK Likenäs
1:02:03.372210
+7:39.45810
68.4p
76
Hampus Ohlström
IK Rex
1:02:15.373450
+7:51.47050
68.2p
77
Christian Persson
Spöland Vännäs IF
1:02:18.373730
+7:54.47330
68.1p
78
Tom Ankerstål
Ramsjö SK
1:02:24.374390
+8:00.47990
68.0p
79
Oscar Stenvall
Tynderö IK
1:02:25.374480
+8:01.48080
68.0p
80
Emil Persson
SK Bore
1:02:37.375610
+8:13.49210
67.7p
81
David Siebers
IK Hakarpspojkarna
1:02:45.376440
+8:21.50040
67.6p
82
Johan Eriksson
Åsarna IK
1:02:50.376930
+8:26.50530
67.5p
83
Kristoffer Hugosson
Norsjö SK
1:02:52.377130
+8:28.50730
67.4p
84
Pål Forsberg
Alnö SK
1:02:53.377260
+8:29.50860
67.4p
85
August Sjöholm
Åsarna IK
1:02:55.377440
+8:31.51040
67.4p
86
Linus Johansson
IK Hakarpspojkarna
1:02:55.377480
+8:31.51080
67.4p
87
Johan Olsson
Årsunda IF
1:03:00.377930
+8:36.51530
67.3p
88
Theo Odenryd
Järbo IF
1:03:02.378180
+8:38.51780
67.2p
89
Tim Pettersson
SK Järven
1:03:11.379020
+8:47.52620
67.1p
90
Christofer Rossi
Högbo GOIF
1:03:11.379070
+8:47.52670
67.1p
91
Nils Ola Labba
IFK Kiruna
1:03:12.379180
+8:48.52780
67.1p
92
Torsten Kempe
Tynderö IK
1:03:17.379600
+8:53.53200
67.0p
93
Isak Nordqvist
Kalix SK
1:03:19.379820
+8:55.53420
66.9p
94
Joakim Persson
Strömnäs GIF
1:03:32.381100
+9:08.54700
66.7p
95
Niklas Wassberg
Töcksfors IF
1:03:34.381320
+9:10.54920
66.6p
96
Marcus Beldt Karlsson
Fränsta IK
1:03:35.381430
+9:11.55030
66.6p
97
Daniel Wiklund
Bjuråkers GOIF
1:03:45.382490
+9:21.56090
66.4p
98
Erik Dahlberg
Fränsta IK
1:03:47.382600
+9:23.56200
66.4p
99
David Sjögren
Töcksfors IF
1:03:47.382620
+9:23.56220
66.4p
100
Tobias Ryberg
Leksands SK
1:03:47.382690
+9:23.56290
66.4p
101
Pontus Johannesson
Bengtsfors Bois
1:03:59.383860
+9:35.57460
66.2p
102
Adrian Hedberg
Östersunds SK
1:04:02.384190
+9:38.57790
66.1p
103
Andreas Åhman
Gävle SK
1:04:05.384400
+9:41.58000
66.1p
104
Johan Byström
Täfteå IK
1:04:09.384850
+9:45.58450
66.0p
105
Emil Lagergren
Tynderö IK
1:04:28.386760
+10:04.60360
65.6p
106
Rickard Börjesson
Borås SK
1:04:31.387040
+10:07.60640
65.6p
107
Ronny Wedin
Norbergs SK
1:04:34.387310
+10:10.60910
65.5p
108
Joel Hultin
Garphyttans IF
1:04:59.389840
+10:35.63440
65.1p
109
Adam Thorman
IK Hakarpspojkarna
1:05:13.391250
+10:49.64850
64.8p
110
Emil Wiklund
Bjuråkers GOIF
1:05:30.392950
+11:06.66550
64.5p
111
Robin Bornström
Domnarvets GOIF
1:05:32.393100
+11:08.66700
64.5p
112
David Spångberg
Östersunds SK
1:05:33.393210
+11:09.66810
64.5p
113
Viktor Hansson
Garphyttans IF
1:05:46.394570
+11:22.68170
64.2p
114
Tony Simonsson
Offerdals SK
1:05:49.394830
+11:25.68430
64.2p
115
Emil Ekman
Nässjö SF
1:05:49.394830
+11:25.68430
64.2p
116
Olle Lindfors
Hägersta GF
1:05:50.394950
+11:26.68550
64.2p
117
Johan Sjödin
Lycksele IF
1:05:52.395160
+11:28.68760
64.1p
118
Magnus Björk
IK Rex
1:05:53.395200
+11:29.68800
64.1p
119
Robert Bjöklin
Fränsta IK
1:06:01.396060
+11:37.69660
64.0p
120
Jonas Larsson
Östersunds SK
1:06:02.396170
+11:38.69770
63.9p
121
Marcus Svalsjö
OK Landehof
1:06:04.396360
+11:40.69960
63.9p
122
Carl Rapp
Linköpings SK
1:06:06.396510
+11:42.70110
63.9p
123
Jakob Sundin
Nordingrå SK
1:06:06.396520
+11:42.70120
63.9p
124
Alexander Pastukhov
Vålådalen SK
1:06:18.397750
+11:54.71350
63.7p
125
Anders Sveder
Hällefors SK
1:06:30.398990
+12:06.72590
63.4p
126
Gustaf Spjuth
SK Bore
1:07:33.405240
+13:09.78840
62.4p
127
Andre Larsson
Svegs IK
1:08:16.409540
+13:52.83140
61.7p
128
Isak Landström
IFK Umeå
1:08:27.410670
+14:03.84270
61.5p
129
Johan Sjöberg
Sågmyra SK
1:08:29.410890
+14:05.84490
61.5p
130
Andreas Conradsson
Ödeshögs SK
1:09:00.413900
+14:36.87500
61.0p
131
Jens Friberg
Östersunds SK
1:09:20.415960
+14:56.89560
60.7p
132
Jonas Fredriksson
Järpens SK
1:09:27.416610
+15:03.90210
60.6p
133
Emanuel Laago
IF Hallby SOK
1:09:41.418020
+15:17.91620
60.3p
134
Carl Engström
OK Landehof
1:09:48.418740
+15:24.92340
60.2p
135
Emil Westlund
Vemdalens IF
1:11:21.428070
+16:57.101670
58.8p
136
Alexander Eriksson
Robertsfors IK
1:12:31.435020
+18:07.108620
57.8p
137
Endre Stjernström
Sundbybergs IK
1:12:50.436980
+18:26.110580
57.5p
138
Jonas Langman
Bålsta SK
1:13:27.440690
+19:03.114290
57.0p
139
Viktor Linder
IFK Kiruna
1:13:40.441960
+19:16.115560
56.8p