Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Volkswagen Cup Distans Örnsköldsvik
2018-03-10
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
10km
Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
H 21
Gustav Eriksson
IFK Mora SK
30:40.183950
91.8p
2
H 21
Daniel Svensson
IFK Mora SK
30:41.184070
+1.20
91.8p
3
H 21
Teodor Peterson
IFK Umeå
30:46.184500
+5.450
91.6p
4
H 21
Håkan Emilsson
Offerdals SK
30:56.185550
+16.1500
91.1p
5
H 21
Gabriel Thorn
SK Bore
30:57.185620
+16.1570
91.0p
6
H 21
Karl-Johan Westberg
Borås SK
31:07.186660
+27.2610
90.5p
7
H 21
Simon Andersson
Falun Borlänge SK
31:10.186940
+29.2890
90.4p
8
H 21
Rasmus Hörnfeldt
Östersunds SK
31:19.187850
+39.3800
90.0p
9
H 21
Oskar Svensson
Falun Borlänge SK
31:20.187970
+40.3920
89.9p
10
H 21
Erik Silfver
IFK Umeå
31:21.188090
+41.4040
89.9p
11
H 21
Emil Persson
Östersunds SK
31:23.188220
+42.4170
89.8p
12
H 21
Marcus Ruus
Åsarna IK
31:28.188780
+48.4730
89.5p
13
H 21
Alfred Buskqvist
IK Stern
31:29.188810
+48.4760
89.5p
14
H 21
Robin Norum
IFK Umeå
31:30.188940
+49.4890
89.5p
15
H 21
Mikael Norberg
OK Gränsen
31:37.189620
+56.5570
89.2p
16
H 21
Herman Martens Meyer
Norway
31:39.189830
+58.5780
89.1p
17
H 21
Olof Jonsson
Trillevallens Sportklubb
31:39.189850
+59.5800
89.1p
18
H 21
Marcus Fredriksson
Lycksele IF
31:40.189990
+1:00.5940
89.0p
19
H 21
Tom Fahlén
Landsbro IF SK
31:41.190020
+1:00.5970
89.0p
20
H 21
Thomas Bucher-Johannessen
Norway
31:41.190030
+1:00.5980
89.0p
21
H 21
Adam Larsson
Falun Borlänge SK
31:43.190210
+1:02.6160
88.9p
22
H 21
Fredrik Jonsson
Hudiksvalls IF
31:50.190990
+1:10.6940
88.5p
23
H 21
Max Novak
Offerdals SK
31:51.191070
+1:11.7020
88.5p
24
H 21
Lucas Lennartsson
Garphyttans IF
31:53.191250
+1:13.7200
88.4p
25
H 21
Pontus Hermansson
SK Bore
31:53.191270
+1:13.7220
88.4p
26
H 21
Anton Persson
SK Bore
32:01.192090
+1:21.8040
88.0p
27
H 21
Amund Hoel
Norway
32:02.192140
+1:21.8090
88.0p
28
H 21
Nils Persson
Östersunds SK
32:03.192230
+1:22.8180
88.0p
29
H 21
Viktor Brännmark
Piteå Elit SK
32:06.192550
+1:26.8500
87.8p
30
H 21
Eddie Edström
Stockviks SF
32:06.192560
+1:26.8510
87.8p
31
H 21
Gustav Nordström
Borås SK
32:10.192940
+1:29.8890
87.7p
32
H 21
Gustav Rotvold
Åsarna IK
32:13.193270
+1:33.9220
87.5p
33
H 21
Marcus Lennartsson
Garphyttans IF
32:16.193500
+1:35.9450
87.4p
34
H 21
Jesper Nyström
Falun Borlänge SK
32:18.193720
+1:37.9670
87.3p
35
H 21
Simeon Deyanov
Trillevallens Sportklubb
32:19.193840
+1:38.9790
87.3p
36
H 21
Anton Hedlund
Falun Borlänge SK
32:21.194030
+1:40.9980
87.2p
37
H 21
Victor Gustafsson
IFK Mora SK
32:22.194180
+1:42.10130
87.1p
38
H 21
Johannes Eklöf
IF Hallby SOK
32:23.194290
+1:43.10240
87.1p
39
H 21
Kentaro Ishikawa
Japan
32:30.194900
+1:49.10850
86.8p
40
H 21
Karl Johan Dyvik
IFK Mora SK
32:32.195100
+1:51.11050
86.7p
41
H 21
Adam Gillman
Garphyttans IF
32:37.195640
+1:56.11590
86.5p
42
H 21
Gabriel Höjlind
IFK Mora SK
32:38.195720
+1:57.11670
86.4p
43
H 21
Henrik Fjällborg
Gellivare Skidallians IK
32:40.195950
+2:00.11900
86.3p
44
H 21
Måns Sunesson
Sellnäs IF
32:41.196070
+2:01.12020
86.3p
45
H 21
Petter Hedman
IFK Umeå
32:44.196370
+2:04.12320
86.2p
46
H 21
Johan Häggström
Piteå Elit SK
32:46.196570
+2:06.12520
86.1p
47
H 21
Victor Hallquist
Åsarna IK
32:50.196960
+2:10.12910
85.9p
47
H 21
Konrad Mattsson Myhr
Åsarna IK
32:50.196960
+2:10.12910
85.9p
49
H 21
Johannes Ringsby
SK Bore
32:54.197320
+2:13.13270
85.8p
50
H 21
Daniel Södersten
Orsa SK
32:54.197360
+2:14.13310
85.7p
51
H 21
Markus Johansson
Zinkgruvans IF
32:55.197400
+2:14.13350
85.7p
52
H 21
Johan Persson
Trillevallens Sportklubb
33:01.198090
+2:21.14040
85.4p
53
H 21
Martin Herbert
IFK Mora SK
33:07.198660
+2:27.14610
85.2p
54
H 21
Jonathan Engström
Borås SK
33:07.198680
+2:27.14630
85.2p
55
H 21
Edvard Sundman
Åsarna IK
33:11.199060
+2:31.15010
85.0p
56
H 21
Edvin Andersson
Landsbro IF SK
33:14.199390
+2:34.15340
84.9p
57
H 21
Carl Olander
IK Stern
33:18.199740
+2:37.15690
84.7p
58
H 21
Anders Roos
Östersunds SK
33:19.199820
+2:38.15770
84.7p
59
H 21
Erik Persson
IF Hallby SOK
33:20.199940
+2:39.15890
84.7p
60
H 21
Andreas Svensson
Ulricehamns IF
33:25.200470
+2:45.16420
84.4p
61
H 21
David Larsson
Hudiksvalls IF
33:26.200540
+2:45.16490
84.4p
61
H 21
Oscar Johansson
Zinkgruvans IF
33:26.200540
+2:45.16490
84.4p
63
H 21
Johan Forsberg
IFK Umeå
33:27.200610
+2:46.16560
84.4p
64
H 21
Erik Björkman
Täfteå IK
33:32.201160
+2:52.17110
84.2p
65
H 21
Gabriel Strid
IFK Mora SK
33:37.201640
+2:56.17590
84.0p
66
H 21
Oskar Lundqvist
Sellnäs IF
33:39.201890
+2:59.17840
83.9p
67
H 21
John Leander
Åsarna IK
33:59.203800
+3:18.19750
83.1p
68
H 21
David Thorell
IK Stern
34:00.203980
+3:20.19930
83.0p
69
H 21
Alexander Johansson
Älvdalens IF SK
34:12.205180
+3:32.21130
82.5p
70
H 21
Gustav Aflodal
Sundbybergs IK
34:14.205310
+3:33.21260
82.5p
71
H 21
Erik Sjöberg
Eksjö SOK
34:14.205340
+3:33.21290
82.5p
72
H 21
Sebastian Olsson
Stockviks SF
34:14.205370
+3:34.21320
82.5p
73
H 21
Ludvig Holmberg
Ulricehamns IF
34:25.206450
+3:45.22400
82.0p
74
H 21
Viktor Axelsson
Borås SK
34:26.206520
+3:45.22470
82.0p
75
H 21
Henrik Dahlén
Tynderö IK
34:28.206720
+3:47.22670
81.9p
76
H 21
Emil Winsa
Sävast Ski Team IF
34:31.207020
+3:50.22970
81.8p
77
H 21
Hannes Stenström
Trillevallens Sportklubb
34:37.207680
+3:57.23630
81.6p
78
H 21
Jakob Jansson
Östersunds SK
34:38.207710
+3:57.23660
81.6p
79
H 21
Dagur Benediktsson
Island
34:55.209450
+4:15.25400
80.9p
80
H 21
William Strömberg
Täfteå IK
34:59.209870
+4:19.25820
80.7p
81
H 21
Gustav Johansson
Ulricehamns IF
35:14.211390
+4:34.27340
80.2p
82
H 21
Simon Svanebo
Tynderö IK
35:20.211900
+4:39.27850
80.0p
83
H 21
Joakim Ståhl
Järbo IF
35:30.212910
+4:49.28860
79.6p
84
H 21
Albert Jónsson
Island
35:31.213020
+4:50.28970
79.6p
85
H 21
Mattias Sundin
Vårby IK
35:40.213940
+4:59.29890
79.2p
86
H 21
Kevin Henriksson
Garphyttans IF
36:44.220340
+6:03.36290
77.0p
87
H 21
Johan Forslund
Lycksele IF
36:54.221300
+6:13.37250
76.6p
88
H 21
Rasmus Pettersson
Hägersta GF
37:11.223020
+6:30.38970
76.1p
89
H 21
William Westerlund
Falu IK
37:29.224860
+6:49.40810
75.5p
90
H 21
Oscar Strömberg
Hägglunds Ski Team SK
37:42.226160
+7:02.42110
75.0p
91
H 21
Sigurður Arnar Hannesson
Island
37:42.226180
+7:02.42130
75.0p
92
H 21
Erik Eriksson
Gellivare Skidallians IK
23:59:59.8639800
92
H 21
Gustav Johansson
Gellivare Skidallians IK
23:59:59.8639800
92
H 21
Gilberto Panisi
Falun Borlänge SK
23:59:59.8639800
92
H 21
Marcus Grate
IFK Umeå
23:59:59.8639800
Logga in för att slippa de här annonserna
5km
Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
D 21
Frida Karlsson
Sollefteå Skidor IF
16:29.98830
83.3p
2
D 21
Jonna Sundling
IFK Umeå
16:37.99690
+8.760
82.6p
3
D 21
Maja Dahlqvist
Falun Borlänge SK
16:58.101710
+28.2780
81.2p
4
D 21
Linn Sömskar
IFK Umeå
17:05.102490
+36.3560
80.6p
5
D 21
Maria Nordström
Ulricehamns IF
17:12.103100
+42.4170
80.2p
6
D 21
Frida Hallquist
Åsarna IK
17:15.103420
+45.4490
79.9p
7
D 21
Lisa Vinsa
Piteå Elit SK
17:21.104080
+52.5150
79.5p
8
D 21
Ida Lindkvist
IFK Mora SK
17:25.104470
+56.5540
79.2p
9
D 21
Jenny Larsson
Gellivare Skidallians IK
17:32.105100
+1:02.6170
78.8p
10
D 21
Mia Eriksson
Piteå Elit SK
17:43.106290
+1:14.7360
78.0p
11
D 21
Jennie Öberg
Piteå Elit SK
17:45.106430
+1:16.7500
77.9p
12
D 21
Sofia Lindberg
Robertsfors IK
17:46.106510
+1:16.7580
77.8p
13
D 21
Emma Ribom
Piteå Elit SK
17:48.106700
+1:18.7770
77.7p
14
D 21
Ida Dahl
IFK Mora SK
17:48.106740
+1:19.7810
77.7p
15
D 21
Rebecca Öhrn
IFK Umeå
17:54.107300
+1:24.8370
77.3p
16
D 21
Maria Jonasson
Östersunds SK
17:54.107380
+1:25.8450
77.3p
17
D 21
Moa Olsson
Falun Borlänge SK
17:55.107460
+1:26.8530
77.2p
18
D 21
Elina Rönnlund
IFK Umeå
17:57.107640
+1:28.8710
77.1p
19
D 21
Caroline Glännerud
Hudiksvalls IF
18:00.107930
+1:31.9000
76.9p
20
D 21
Jennie Jirhed
Östersunds SK
18:03.108260
+1:34.9330
76.7p
21
D 21
Lisa K Svensson
Åsarna IK
18:09.108850
+1:40.9920
76.3p
22
D 21
Julia Jansson
Sollefteå Skidor IF
18:15.109470
+1:46.10540
75.9p
23
D 21
Helena Lundkvist
Kalix SK
18:22.110180
+1:53.11250
75.5p
24
D 21
Julia Angelsiöö
Storvreta IK
18:33.111200
+2:03.12270
74.8p
25
D 21
Sara Hallquist
Åsarna IK
18:33.111290
+2:04.12360
74.8p
26
D 21
Emma Ivarsson
Årsunda IF
18:42.112180
+2:13.13250
74.2p
27
D 21
Lena Wiklund
Högbo GIF
18:47.112610
+2:17.13680
74.0p
27
D 21
Ulrika Axelsson
Sya SK
18:47.112610
+2:17.13680
74.0p
29
D 21
Matilda Jönsson
Gellivare Skidallians IK
18:51.113070
+2:22.14140
73.7p
30
D 21
Moa Larsson
Falun Borlänge SK
18:55.113400
+2:25.14470
73.5p
31
D 21
Jackline Lockner
Hudiksvalls IF
18:56.113560
+2:27.14630
73.4p
32
D 21
Cajsa Martinsson
Östersunds SK
18:59.113880
+2:30.14950
73.2p
33
D 21
Signe Rosenberg
Åsarna IK
19:00.113930
+2:31.15000
73.2p
34
D 21
Malin Börjesjö
Sundbybergs IK
19:03.114260
+2:34.15330
73.0p
35
D 21
Ingrid Hallquist
Åsarna IK
19:20.115980
+2:51.17050
72.0p
36
D 21
Mimmi Björn
IFK Umeå
19:21.116050
+2:52.17120
72.0p
37
D 21
Sofie Björklund
Trillevallens Sportklubb
19:26.116580
+2:57.17650
71.7p
38
D 21
Kristrun Gudnadottir
Island
19:36.117530
+3:07.18600
71.1p
39
D 21
Linda Ström
Hägglunds Ski Team SK
19:37.117620
+3:07.18690
71.1p
40
D 21
Hanna Fritz
Filipstads SF
19:43.118240
+3:14.19310
70.7p
41
D 21
Hanna Wikman
Gellivare Skidallians IK
19:47.118620
+3:17.19690
70.5p
42
D 21
Mathilda Björn
Östersunds SK
19:52.119170
+3:23.20240
70.2p
43
D 21
Filippa Lindman
Stockviks SF
19:55.119410
+3:25.20480
70.1p
44
D 21
Ellionore Bäckman
Hede SK
20:08.120780
+3:39.21850
69.4p
45
D 21
Matilda Melander
Falköpings AIK SK
20:43.124220
+4:13.25290
67.6p
46
D 21
Ida Hallquist
Åsarna IK
20:47.124660
+4:18.25730
67.4p
47
D 21
Magdalena Eliasson
Edsele AIK
21:08.126770
+4:39.27840
66.3p
48
D 21
Ottilia Niemi
Gellivare Skidallians IK
21:22.128140
+4:53.29210
65.7p
49
D 21
Elin Wickberg
Hägglunds Ski Team SK
21:38.129790
+5:09.30860
64.9p
50
D 21
Matilda Tagg
Hudiksvalls IF
23:28.140760
+6:59.41830
60.2p
51
D 21
Frida Erkers
IFK Mora SK
25:26.152540
+8:57.53610
55.9p
52
D 21
Wilma Jönsson
Östersunds SK
23:59:59.8639800
52
D 21
Sandra Olsson
Malungs IF
23:59:59.8639800
52
D 21
Elin Mohlin
Hudiksvalls IF
23:59:59.8639800
52
D 21
Jenny Solin
Sollefteå Skidor IF
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)