Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Evertsbergsrännet
2018-02-03
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
45km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21
Axel Bergsten
IFK Skövde SK
2:24:07.864600
81.2p
2
H 21
Jonas Böhlmark
Nacka Värmdö SK
2:24:09.864800
+2.100
81.1p
3
H 21
Michael Boberg
Älvdalens IF SK
2:24:12.865100
+5.400
81.1p
Seedningsgräns för led 0 i Vasaloppet: 2:25:00
4
H 21
Fredrik Rosén
Jönköpings OK
2:25:18.871700
+1:11.7000
80.3p
5
H 21
Tobias Johansson
Axa SC
2:25:29.872800
+1:22.8100
80.1p
6
H 21
Oskar Sandberg
Säters IF SK
2:25:59.875800
+1:52.11100
79.8p
7
H 21
Mikael Andersson
Skeriol IF
2:26:44.880300
+2:37.15600
79.2p
8
H 21
Lars Åkerman
Älvdalens IF SK
2:27:40.885900
+3:33.21200
78.6p
8
H 21
Niklas Jonasson
IFK Mora SK
2:27:40.885900
+3:33.21200
78.6p
10
H 21
Björn Lystedt
Nacka Värmdö SK
2:29:42.898100
+5:35.33400
77.1p
11
H 21
Björn Wennblom
Skellefteå XC
2:30:59.905800
+6:52.41100
76.3p
12
H 21
Johan Furunäs
IFK Mariefred
2:31:08.906700
+7:01.42000
76.2p
13
H 21
Klas Johansson
Älvdalens IF SK
2:31:32.909100
+7:25.44400
75.9p
14
H 21
Henrik Wallin
AB Karl Hedin IF
2:32:06.912500
+7:59.47800
75.5p
15
H 21
Thomas Strid
IFK Mora SK
2:32:27.914600
+8:20.49900
75.3p
16
H 21
Christian Seeger
Uppsala
2:32:34.915300
+8:27.50600
75.2p
17
H 21
Klas Söderqvist
Älvdalens IF SK
2:33:33.921200
+9:26.56500
74.6p
18
D 21
Annika Löfström
Årsunda IF
2:33:37.921600
+9:30.56900
74.6p
19
H 21
Daniel Danielsson
Sya SK
2:33:41.922000
+9:34.57300
74.5p
20
H 21
Stellan Lindgren
Stockholms RK
2:34:46.928500
+10:39.63800
73.8p
Seedningsgräns för led 1 i Vasaloppet: 2:35:00
21
H 21
Sebastian Sundius
Zinkgruvans IF
2:35:53.935200
+11:46.70500
73.1p
22
H 21
Per Henrik Sundell
Hammerdals IF
2:37:34.945300
+13:27.80600
72.1p
23
H 21
Fredrik Nylund
Älvdalens IF SK
2:38:09.948800
+14:02.84100
71.8p
24
H 21
Anders Lindroos
Axa SC
2:39:15.955400
+15:08.90700
71.1p
25
H 21
Fredrik Friman
Brottby SK
2:40:36.963500
+16:29.98800
70.3p
26
H 21
Erik Dahlström
IK Jarl Rättvik
2:40:52.965100
+16:45.100400
70.2p
27
H 21
Olov Eriksson
Alfta-Ösa OK
2:41:08.966700
+17:01.102000
70.0p
28
H 21
Magnus Hult
Norrbärke SK
2:41:19.967800
+17:12.103100
69.9p
29
H 21
Dan Eriksson
Älvdalens IF SK
2:41:20.967900
+17:13.103200
69.9p
29
H 21
Linus Fredrikson
Nacka
2:41:20.967900
+17:13.103200
69.9p
31
H 21
Tomas Berg
Norrbärke SK
2:42:53.977200
+18:46.112500
69.1p
32
H 21
Henrik Johnsson
Hällbybrunns IF
2:43:42.982100
+19:35.117400
68.6p
32
H 21
Fredrik Karlsson
Lima IF
2:43:42.982100
+19:35.117400
68.6p
34
H 21
Marcus Sjöberg
Broby
2:44:00.983900
+19:53.119200
68.5p
35
H 21
Jörgen Johnsson
Hällbybrunns IF
2:44:08.984700
+20:01.120000
68.4p
Seedningsgräns för led 2 i Vasaloppet: 2:45:00
36
H 21
Emil Arnlund
Västerås
2:45:14.991300
+21:07.126600
67.8p
37
H 21
Lennart Romin
Gävle
2:45:18.991700
+21:11.127000
67.8p
38
H 21
Andreas Thuresson
Lima IF
2:46:19.997800
+22:12.133100
67.2p
39
H 21
Anders Nordahl
Falu IK
2:46:51.1001000
+22:44.136300
67.0p
40
H 21
Mikael Hellsten
Dala XC Ski Team
2:47:15.1003400
+23:08.138700
66.8p
41
H 21
Daniel Björklöf
Uppsala
2:47:20.1003900
+23:13.139200
66.7p
42
H 21
Nicklas Johansson
Rembo IK
2:47:51.1007000
+23:44.142300
66.4p
43
H 21
Tomas Andersson
Älvdalens IF SK
2:50:22.1022100
+26:15.157400
65.2p
44
H 21
Johan Pålsson
IF Ski Team Skåne
2:51:12.1027100
+27:05.162400
64.8p
45
H 21
Daniel Larson
Falu IK
2:51:19.1027800
+27:12.163100
64.7p
46
H 21
Claes Olsson
Göteborgs SK
2:51:20.1027900
+27:13.163200
64.7p
47
H 21
Björn Persson
Orsa SK
2:51:26.1028500
+27:19.163800
64.7p
48
H 21
Joakim Frisk
Västerås
2:51:54.1031300
+27:47.166600
64.5p
49
H 21
Johan Andersson
IK Stern
2:53:25.1040400
+29:18.175700
63.7p
50
H 21
Krister Jonsson
IFK Mariefred
2:53:41.1042000
+29:34.177300
63.6p
51
H 21
Björn Norberg
Kvarnsvedens GOIF SK
2:53:51.1043000
+29:44.178300
63.5p
52
D 21
Elin Mccallan
Stockholms RK
2:54:03.1044200
+29:56.179500
63.4p
53
H 21
Takahiro Fukui
Japan
2:54:36.1047500
+30:29.182800
63.2p
Seedningsgräns för led 3 i Vasaloppet: 2:55:00
54
H 21
Anders Staffansson
Älvdalens IF SK
2:55:07.1050600
+31:00.185900
62.9p
55
H 21
Mattias Wikström
Karlslunds IF SF
2:55:09.1050800
+31:02.186100
62.9p
56
H 21
Otto Lindeborg
Uppsala
2:55:11.1051000
+31:04.186300
62.9p
57
H 21
Fredric Dahlgren
Svaide-Roma SOK
2:55:12.1051100
+31:05.186400
62.9p
58
H 21
Jonas Söderling
Mälarö SOK
2:55:51.1055000
+31:44.190300
62.6p
59
H 21
Lewi Köppler
IK Jarl Rättvik
2:56:55.1061400
+32:48.196700
62.1p
59
H 21
Martin Hammarlund
Motala Aif SK
2:56:55.1061400
+32:48.196700
62.1p
61
H 21
Roland Fjellström
Karlslunds IF SF
2:57:00.1061900
+32:53.197200
62.1p
62
H 21
David Ekblad
Umara SC
2:57:02.1062100
+32:55.197400
62.1p
63
H 21
Magnus Jansson
Brudpiga RK
2:57:26.1064500
+33:19.199800
61.9p
64
H 21
Andreas Nordström
Team Ormsalva
2:58:00.1067900
+33:53.203200
61.7p
65
H 21
Lennart Olsson
Göteborgs SK
2:58:25.1070400
+34:18.205700
61.5p
66
H 21
Ola Zetterström
Sågmyra
2:58:28.1070700
+34:21.206000
61.5p
67
H 21
Jörgen Eriksson
Ätrans IF
2:58:33.1071200
+34:26.206500
61.4p
68
H 21
Felix Hill
Svegs IK
2:58:51.1073000
+34:44.208300
61.3p
69
H 21
Stefan Gustafsson
IK Jarl Rättvik
2:58:59.1073800
+34:52.209100
61.2p
70
H 21
Henrik Edholm
Järfälla
2:59:08.1074700
+35:01.210000
61.2p
71
H 21
Henrik Zenob
Linköpings SK
2:59:09.1074800
+35:02.210100
61.2p
72
H 21
Nicklas Enlund
Eksjö SOK
2:59:12.1075100
+35:05.210400
61.1p
73
H 21
Urban Hallberg
Strängnäs
2:59:16.1075500
+35:09.210800
61.1p
74
H 21
Christian Jansson
Tranemo IF
2:59:41.1078000
+35:34.213300
60.9p
75
H 21
Stefan Olsson
Axa SC
2:59:59.1079800
+35:52.215100
60.8p
76
H 21
Jonas Högberg
Stora
3:00:25.1082400
+36:18.217700
60.6p
77
H 21
Ola Backlund
Orsa SK
3:01:02.1086100
+36:55.221400
60.4p
78
H 21
Robin Rosenkranz
Boo IF
3:01:13.1087200
+37:06.222500
60.3p
79
H 21
Gunnar Lejdholt
Örebro
3:01:26.1088500
+37:19.223800
60.2p
80
H 21
Robin Westling
Falun
3:01:35.1089400
+37:28.224700
60.1p
81
H 21
Christoffer Mårthén
Svaide-Roma SOK
3:01:56.1091500
+37:49.226800
60.0p
82
H 21
Juha Laukkanen
Broby
3:02:02.1092100
+37:55.227400
59.9p
83
H 21
Krister Sandström
Karlslunds IF SF
3:03:22.1100100
+39:15.235400
59.4p
84
H 21
Lars Eriksson
Malungs SLK
3:03:49.1102800
+39:42.238100
59.2p
85
H 21
Jonas Palm
Sävedalen
3:03:53.1103200
+39:46.238500
59.2p
86
H 21
Niclas Ottosson
Falu IK
3:04:00.1103900
+39:53.239200
59.1p
87
H 21
Lars-Åke Åberg
IFK Hedemora SK
3:04:37.1107600
+40:30.242900
58.9p
Seedningsgräns för led 4 i Vasaloppet: 3:05:00
88
H 21
Marcus Andersson
Lidköpings VSK
3:06:39.1119800
+42:32.255100
58.1p
89
H 21
Thomas Berggren
Falu IK
3:06:42.1120100
+42:35.255400
58.1p
90
H 21
Lars-Olof Jönsson
Malungs SLK
3:08:16.1129500
+44:09.264800
57.5p
91
H 21
Fredrik Wiklund
IK Jarl Rättvik
3:09:09.1134800
+45:02.270100
57.1p
92
H 21
Johan Larsson
Älvdalens IF SK
3:09:24.1136300
+45:17.271600
57.1p
93
H 21
Hans Utter
IK Ymer
3:09:46.1138500
+45:39.273800
56.9p
94
H 21
Jimmy Skogström
IFK Mora SK
3:09:51.1139000
+45:44.274300
56.9p
95
H 21
Tommy Hammarström
IK Jarl Rättvik
3:09:54.1139300
+45:47.274600
56.9p
96
H 21
Tomas Almqvist
Sälen
3:11:09.1146800
+47:02.282100
56.4p
97
H 21
Linus Schedvin
IFK Mora SK
3:11:25.1148400
+47:18.283700
56.3p
98
H 21
Marcus Björk
IFK Skövde SK
3:12:01.1152000
+47:54.287300
56.1p
99
H 21
Jan Erikson
AB Karl Hedin IF
3:12:22.1154100
+48:15.289400
56.0p
100
H 21
Anders Lenman
Telia IoFF
3:12:35.1155400
+48:28.290700
55.9p
101
H 21
Joel Fridén
Broby
3:13:09.1158800
+49:02.294100
55.7p
102
D 21
Helena Zingmark
Stockholms RK
3:13:10.1158900
+49:03.294200
55.7p
103
H 21
Andreas Lundquist
IK Rex
3:13:24.1160300
+49:17.295600
55.6p
104
H 21
Marcus Johansson
Axa SC
3:13:28.1160700
+49:21.296000
55.6p
105
H 21
Martin Gustafsson
FK Herkules
3:13:30.1160900
+49:23.296200
55.6p
106
H 21
Håkan Jarskog
Orsa SK
3:14:07.1164600
+50:00.299900
55.3p
107
H 21
Mattias Lindberg
No Club
3:14:55.1169400
+50:48.304700
55.1p
Seedningsgräns för led 5 i Vasaloppet: 3:15:00
108
H 21
Robin Gustafsson
Karlslunds IF SF
3:15:10.1170900
+51:03.306200
55.0p
109
H 21
Erik Lassbo
Älvdalens IF SK
3:15:13.1171200
+51:06.306500
55.0p
110
D 21
Emelie Bränd
Falun
3:15:23.1172200
+51:16.307500
54.9p
111
H 21
Peter Blomgren
Boo IF
3:16:16.1177500
+52:09.312800
54.6p
112
H 21
Peter Lillbacka
IFK Mora SK
3:16:21.1178000
+52:14.313300
54.6p
113
H 21
Martin Karlsson
Öregrund
3:16:45.1180400
+52:38.315700
54.4p
114
H 21
Kyle Mccallan
Stockholms RK
3:17:11.1183000
+53:04.318300
54.3p
115
H 21
Lars-Göran Jonsson
Axa SC
3:17:17.1183600
+53:10.318900
54.2p
116
H 21
Nils Moen
Mälarö SOK
3:17:23.1184200
+53:16.319500
54.2p
117
H 21
Per Wellert
IFK Mora SK
3:18:31.1191000
+54:24.326300
53.8p
118
H 21
Philip Persson
Svaide-Roma SOK
3:18:40.1191900
+54:33.327200
53.8p
119
H 21
Hans-eric Hansson
IK Jarl Rättvik
3:19:09.1194800
+55:02.330100
53.6p
120
H 21
Joakim Åslund
Malungs IF
3:20:05.1200400
+55:58.335700
53.3p
121
D 21
Marie Persson
IFK Mora SK
3:20:10.1200900
+56:03.336200
53.3p
122
D 21
Jennie Halvarsson
Ljustorps IF
3:20:32.1203100
+56:25.338400
53.2p
123
H 21
Adama Saine
Korsnäs
3:20:38.1203700
+56:31.339000
53.1p
124
H 21
Johannes Ris
Selja-Långlets IK
3:20:46.1204500
+56:39.339800
53.1p
125
H 21
Adam Eriksson
Åf SK
3:21:17.1207600
+57:10.342900
52.9p
126
H 21
Michael Swärd
IFK Tidaholm
3:21:31.1209000
+57:24.344300
52.9p
127
H 21
Fredrik Larsson
if
3:22:45.1216400
+58:38.351700
52.5p
128
H 21
Niclas Cedergren
Sundborn
3:23:19.1219800
+59:12.355100
52.3p
129
H 21
Tomas Nyquist
Trollhättan
3:23:35.1221400
+59:28.356700
52.2p
130
H 21
Andreas Ågren
IFK Gnesta
3:23:41.1222000
+59:34.357300
52.2p
Seedningsgräns för led 6 i Vasaloppet: 3:25:00
131
H 21
Peter Johannessen
IK Stern
3:25:00.1229900
+1:00:53.365200
51.8p
132
H 21
Johan Anell
Dala XC Ski Team
3:25:02.1230100
+1:00:55.365400
51.7p
133
H 21
Karl Söderman
Axa SC
3:25:17.1231600
+1:01:10.366900
51.7p
134
H 21
Ralf Ståhl
Falu SS
3:25:30.1232900
+1:01:23.368200
51.6p
135
H 21
Christoffer Björnqvist
Broby
3:25:40.1233900
+1:01:33.369200
51.6p
136
H 21
David Ståhlberg
Gävle
3:26:12.1237100
+1:02:05.372400
51.4p
137
H 21
Lars Kuttainen
Svaide-Roma SOK
3:26:47.1240600
+1:02:40.375900
51.2p
138
H 21
Linus Åkerlind
IFK Mora SK
3:27:27.1244600
+1:03:20.379900
51.0p
139
H 21
Jimmy Skord
Älvdalens IF SK
3:27:30.1244900
+1:03:23.380200
51.0p
140
H 21
Henk van Pelt
No Club
3:27:53.1247200
+1:03:46.382500
50.9p
141
H 21
Pekka Heino
Västerås
3:28:02.1248100
+1:03:55.383400
50.8p
142
D 21
Daniela Profir
Sundbybergs IK
3:28:08.1248700
+1:04:01.384000
50.8p
143
H 21
Mikael Gustafsson
Herd
3:28:13.1249200
+1:04:06.384500
50.8p
144
H 21
Andreas Johansson
Axa SC
3:28:40.1251900
+1:04:33.387200
50.6p
145
H 21
Oskar Hultgren
Sweden
3:29:38.1257700
+1:05:31.393000
50.4p
146
H 21
David Thelander
Nusnäs IF
3:29:49.1258800
+1:05:42.394100
50.3p
147
D 21
Alva Karlsson
OK Borgen
3:31:44.1270300
+1:07:37.405600
49.8p
148
H 21
Olle Samuelsson
Dala-Järna IK
3:32:00.1271900
+1:07:53.407200
49.7p
149
H 21
Thomas Lenegård
Landsbro IF SK
3:32:04.1272300
+1:07:57.407600
49.7p
150
D 21
Kristina Elf
Norrbärke SK
3:32:15.1273400
+1:08:08.408700
49.6p
150
D 21
Maria Rosén
Taberg
3:32:15.1273400
+1:08:08.408700
49.6p
150
H 21
Jan Utterberg
Svaide-Roma SOK
3:32:15.1273400
+1:08:08.408700
49.6p
153
H 21
Niklas Ahlund
Hagunda IF
3:32:26.1274500
+1:08:19.409800
49.6p
154
H 21
Mattias Chevalier
No Club
3:32:56.1277500
+1:08:49.412800
49.4p
155
H 21
Jan Adolfsson
No Club
3:33:20.1279900
+1:09:13.415200
49.3p
156
H 21
Tommy Holmberg
Hällefors SK
3:34:04.1284300
+1:09:57.419600
49.1p
157
D 21
Therése Nordlund
Västerås
3:34:16.1285500
+1:10:09.420800
49.0p
158
H 21
Bengt Enarsson
Malungs SLK
3:34:20.1285900
+1:10:13.421200
49.0p
159
D 21
Emelie Hollsten
Västerås
3:34:39.1287800
+1:10:32.423100
48.9p
160
H 21
Peter Brygt
Axa SC
3:35:11.1291000
+1:11:04.426300
48.8p
161
H 21
Joakim Ahlund
Hagunda IF
3:35:16.1291500
+1:11:09.426800
48.8p
162
H 21
Anders Larsson
Team s
3:36:34.1299300
+1:12:27.434600
48.4p
163
H 21
Stefan Sandelin
IFK Skövde SK
3:36:55.1301400
+1:12:48.436700
48.3p
164
H 21
Erik Eriksson
Svegs IK
3:37:52.1307100
+1:13:45.442400
48.1p
165
D 21
Kristin E
Kexholms SK
3:38:05.1308400
+1:13:58.443700
48.0p
166
H 21
Roger Nyd
Svaide-Roma SOK
3:38:09.1308800
+1:14:02.444100
48.0p
167
H 21
Jens Filipsson
Sunne SLF
3:38:19.1309800
+1:14:12.445100
48.0p
168
D 21
Linnea Turesson
Lima IF
3:39:23.1316200
+1:15:16.451500
47.7p
169
H 21
Patrik Thuresson
Lima IF
3:39:24.1316300
+1:15:17.451600
47.7p
170
H 21
Magnus Gassner
Högaborgs Athleter
3:39:27.1316600
+1:15:20.451900
47.7p
171
H 21
Göran Lundström
Rörbäcksnäs IS
3:39:47.1318600
+1:15:40.453900
47.6p
Seedningsgräns för led 7 i Vasaloppet: 3:40:00
172
H 21
Calle Åström
Domnarvets GOIF
3:40:00.1319900
+1:15:53.455200
47.5p
173
H 21
Pontus Mattsson
Öregrund
3:40:18.1321700
+1:16:11.457000
47.4p
174
H 21
Joakim Berglund
Gkn Aerospace FF
3:40:24.1322300
+1:16:17.457600
47.4p
175
H 21
Olof Jönsson
IFK Mora SK
3:40:35.1323400
+1:16:28.458700
47.4p
176
H 21
Robert Olsson
Nes
3:41:27.1328600
+1:17:20.463900
47.1p
177
H 21
Wiktor Örtlund
Björke SK
3:44:03.1344200
+1:19:56.479500
46.5p
178
D 21
Stina Köppler
IK Jarl Rättvik
3:44:52.1349100
+1:20:45.484400
46.3p
179
H 21
Björn Henriksson
Norrbärke SK
3:45:23.1352200
+1:21:16.487500
46.2p
180
H 21
Göran Bylund
Svaide-Roma SOK
3:45:28.1352700
+1:21:21.488000
46.1p
181
H 21
Emanuel Janzon
Axa SC
3:46:10.1356900
+1:22:03.492200
46.0p
182
H 21
Ricki Nilsson
Axa SC
3:46:55.1361400
+1:22:48.496700
45.8p
183
D 21
Anna Karlsson
träningskonsulten sports club
3:48:50.1372900
+1:24:43.508200
45.3p
184
H 21
Clas Andersson
Älvdalens IF SK
3:49:10.1374900
+1:25:03.510200
45.2p
185
H 21
Rasmus Janse
Bergkarlås
3:51:43.1390200
+1:27:36.525500
44.7p
186
H 21
Fredrik Klang
Hagunda IF
3:52:28.1394700
+1:28:21.530000
44.5p
187
H 21
Anton Alverbäck
Axa SC
3:53:00.1397900
+1:28:53.533200
44.4p
188
H 21
Niklas Isacsson
Älvdalens IF SK
3:54:03.1404200
+1:29:56.539500
44.1p
189
D 21
Lisa Rönnols
OK Linné
3:54:07.1404600
+1:30:00.539900
44.1p
190
H 21
Lars-ove Larsson
Axa SC
3:54:11.1405000
+1:30:04.540300
44.1p
191
D 21
Ann-marie Nilsson
Axa SC
3:54:15.1405400
+1:30:08.540700
44.1p
Seedningsgräns för led 8 i Vasaloppet: 3:55:00
192
H 21
Per Jonsson
Hagfors
3:55:59.1415800
+1:31:52.551100
43.7p
193
H 21
Øyvind Sandbakk
IL Trysilgutten
3:56:30.1418900
+1:32:23.554200
43.6p
194
H 21
Marcus Klang
Hagunda IF
3:57:16.1423500
+1:33:09.558800
43.4p
195
H 21
Arne Wallenbert
Västerås
3:57:46.1426500
+1:33:39.561800
43.3p
196
H 21
Hans Brandström
Svaide-Roma SOK
3:57:54.1427300
+1:33:47.562600
43.3p
197
H 21
Jan Englundh
Fjärdhundra SK
3:57:56.1427500
+1:33:49.562800
43.3p
198
H 21
Mats Rudlund
Byske SK
3:58:46.1432500
+1:34:39.567800
43.1p
199
H 21
Victor Sandberg
No Club
3:59:37.1437600
+1:35:30.572900
42.9p
200
D 21
Malin Bäckman
Svaide-Roma SOK
4:00:45.1444400
+1:36:38.579700
42.7p
Logga in för att slippa de här annonserna
201
H 21
Patrik Söderberg Widlund
Söderberg & Partners IF
4:01:25.1448400
+1:37:18.583700
42.5p
202
H 21
Jonny Eriksson
Järfälla
4:01:52.1451100
+1:37:45.586400
42.4p
203
H 21
Per Nilsson
OK Skogsvargarna
4:03:00.1457900
+1:38:53.593200
42.2p
204
D 21
Eva Buskas
Svaide-Roma SOK
4:04:23.1466200
+1:40:16.601500
41.9p
205
H 21
Göran Erlandsson
IK Jarl Rättvik
4:04:47.1468600
+1:40:40.603900
41.8p
206
H 21
Jan Hernelind
Västerås
4:05:27.1472600
+1:41:20.607900
41.7p
207
H 21
Erik Hagman
Stockholm
4:07:01.1482000
+1:42:54.617300
41.4p
208
H 21
Michael Karlsson
Mälarö SOK
4:08:15.1489400
+1:44:08.624700
41.2p
209
D 21
MY Rönnols
Täby
4:08:16.1489500
+1:44:09.624800
41.2p
209
H 21
Lars Rönnols
Täby
4:08:16.1489500
+1:44:09.624800
41.2p
211
H 21
Niklas Bergh
Nacka
4:08:23.1490200
+1:44:16.625500
41.1p
212
D 21
Magdalena Nilsson
Bodens SK
4:09:43.1498200
+1:45:36.633500
40.9p
213
D 21
Selma Engström
Hedesunda IF
4:09:44.1498300
+1:45:37.633600
40.9p
Seedningsgräns för led 9 i Vasaloppet: 4:10:00
214
H 21
Per Eriksson
Västerås
4:12:30.1514900
+1:48:23.650200
40.3p
215
H 21
Daniel Kågemalm
Linköpings SK
4:13:01.1518000
+1:48:54.653300
40.3p
216
D 21
Jennie Mattes
Edsbyns SK
4:13:43.1522200
+1:49:36.657500
40.1p
217
D 21
Ann Eriksson
Sellnäs IF
4:14:53.1529200
+1:50:46.664500
39.9p
218
H 21
Marcus Sandh
Axa SC
4:15:22.1532100
+1:51:15.667400
39.8p
219
D 21
Mia B Svensson
Falu IK
4:15:40.1533900
+1:51:33.669200
39.8p
219
H 21
Patrik Svensson
Falu IK
4:15:40.1533900
+1:51:33.669200
39.8p
221
H 21
Håkan Danielsson
Grycksbo IF OK
4:17:17.1543600
+1:53:10.678900
39.5p
222
H 21
Björn Eriksson
Axa SC
4:17:18.1543700
+1:53:11.679000
39.5p
223
H 21
Paul Barklem
Uppsala
4:17:52.1547100
+1:53:45.682400
39.4p
224
H 21
Pär-Johan Jönsson
IFK Mora SK
4:18:26.1550500
+1:54:19.685800
39.3p
225
D 21
Maria Hultgren
Dala-Järna IK
4:19:02.1554100
+1:54:55.689400
39.2p
225
H 21
Fredrik Nilsson
Evertsbergs SK
4:19:02.1554100
+1:54:55.689400
39.2p
227
D 21
Anna Anderberg
träningskonsulten sports club
4:21:07.1566600
+1:57:00.701900
38.8p
228
D 21
Ida Estenberg
Älvdalens IF SK
4:24:13.1585200
+2:00:06.720500
38.3p
229
D 21
Cecilia Leffler
IFK Mora SK
4:25:29.1592800
+2:01:22.728100
38.1p
230
H 21
Johan Andersson
Falun Borlänge SK
4:26:38.1599700
+2:02:31.735000
37.9p
231
H 21
Per-Åke Johnsson
Föreningen IKJ Haninge
4:28:49.1612800
+2:04:42.748100
37.5p
232
H 21
Mattias Olofsson
Axa SC
4:32:13.1633200
+2:08:06.768500
37.0p
233
D 21
Amelie Rehnström
Karlslunds IF SF
4:36:50.1660900
+2:12:43.796200
36.3p
234
H 21
Mattias Isaksson
Falun
4:40:31.1683000
+2:16:24.818300
35.7p
235
D 21
Elin Gullberg Bohlin
Bohlins IF
4:40:32.1683100
+2:16:25.818400
35.7p
236
D 21
Sofie Wikström
Bromma
4:40:33.1683200
+2:16:26.818500
35.7p
237
D 21
Margareta Östensson
Sälen
4:52:28.1754700
+2:28:21.890000
34.0p
238
H 21
Hans Tolf
if
4:54:09.1764800
+2:30:02.900100
33.8p
239
D 21
Victoria Söderberg
OK Landehof
5:06:14.1837300
+2:42:07.972600
32.3p
239
H 21
Pelle Söderberg
OK
5:06:14.1837300
+2:42:07.972600
32.3p
241
H 21
Anders Söderberg
if
5:09:24.1856300
+2:45:17.991600
31.9p
242
D 21
Johanna Johansson
Axa SC
5:42:50.2056900
+3:18:43.1192200
28.4p
243
D 21
Annika Nordvall
Isk
23:59:58.8639700
243
D 21
Lena Wiklund
Högbo GIF
23:59:58.8639700
243
D 21
Ellinor Nilsson
Älvdalens IF SK
23:59:58.8639700
243
D 21
Julia Backjanis
Sälen
23:59:58.8639700
243
D 21
Annika Slothus
Axa SC
23:59:58.8639700
243
H 21
Stefan Pettersson
Uppsala
23:59:58.8639700
243
H 21
Fredrik Hedin
Axa SC
23:59:58.8639700
243
H 21
Jens Lundqvist
Rehns BK
23:59:58.8639700
243
H 21
Johan Hansson
Lima IF
23:59:58.8639700
243
H 21
Peter Johansson
Nybro
23:59:58.8639700
253
D 21
Sofie Wikström
DM
23:59:59.8639800
253
D 21
Ylva Axelsson
Gävle
23:59:59.8639800
253
D 21
Johanna Widén
Axa SC
23:59:59.8639800
253
H 21
Jan Lund
Orsa SK
23:59:59.8639800
253
H 21
Mats Englund
Svaide-Roma SOK
23:59:59.8639800
253
H 21
Robert Johansson
Västerås
23:59:59.8639800
253
H 21
Kari Alanen
Älvdalens IF SK
23:59:59.8639800
253
H 21
Mattias Slothus
Axa SC
23:59:59.8639800
253
H 21
Paul Jonasson
Svegs IK
23:59:59.8639800
253
H 21
Gunnar Klingberg
Karbennings GOIF
23:59:59.8639800
253
H 21
Ralf Eliasson
IF Åland
23:59:59.8639800
253
H 21
Mattias Österman
Axa SC
23:59:59.8639800
253
H 21
Jimmy Wallentin
Axa SC
23:59:59.8639800
Logga in för att slippa de här annonserna
27km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21
Pontus Olofsson Bierfelt
Hällbybrunns IF
1:37:33.585200
73.0p
2
H 21
Niklas Björklund
Norrbärke SK
1:38:28.590700
+55.5400
72.3p
3
H 21
Emil Bennermo
Hybo
1:38:46.592500
+1:13.7200
72.1p
4
H 21
Thomas Foxegård
IK Rex
1:42:25.614400
+4:52.29100
69.5p
5
D 21
Lovisa Johansson
Älvdalens IF SK
1:51:21.668000
+13:48.82700
63.9p
6
D 21
Michela Andreasson
Gillberga SK
1:52:48.676700
+15:15.91400
63.1p
7
D 21
Åsa Fjellström
Karlslunds IF SF
1:53:47.682600
+16:14.97300
62.5p
8
D 21
Åsa Stigers
IFK Hedemora SK
1:56:30.698900
+18:57.113600
61.1p
9
D 21
Elin Fjellström
Garphyttans IF
1:57:46.706500
+20:13.121200
60.4p
10
H 21
David Jönsson
Stenungsunds OK
1:59:50.718900
+22:17.133600
59.4p
11
D 21
Josefine Johnsson
Hällbybrunns IF
2:00:21.722000
+22:48.136700
59.1p
12
D 21
Lena Björklund
Bjursås IK
2:00:22.722100
+22:49.136800
59.1p
13
H 21
Nicklas Bergkvist
Dala XC Ski Team
2:01:28.728700
+23:55.143400
58.6p
14
D 21
Cecilia Johnsson
Hällbybrunns IF
2:02:18.733700
+24:45.148400
58.2p
15
D 21
Anna Staffan
Älvdalens IF SK
2:02:47.736600
+25:14.151300
58.0p
16
D 21
Malin Olofsson Bierfeldt
Hällbybrunns IF
2:03:06.738500
+25:33.153200
57.8p
17
D 21
Anna Lundgren
Axa SC
2:05:56.755500
+28:23.170200
56.5p
18
H 21
Jürgen Schweizer
Tyskland
2:07:11.763000
+29:38.177700
56.0p
19
H 21
Jonas Bond
Göteborg
2:10:18.781700
+32:45.196400
54.6p
20
H 21
Mikael Johansson
Gillberga SK
2:14:05.804400
+36:32.219100
53.1p
21
D 21
Silke Fält
Älvdalens IF SK
2:15:32.813100
+37:59.227800
52.5p
22
D 21
Linnéa Hansson
Axa SC
2:19:38.837700
+42:05.252400
51.0p
23
H 21
Tommy Lindh
Edsbyns SK
2:24:01.864000
+46:28.278700
49.4p
24
H 21
David Nguyen
Göteborg
2:24:16.865500
+46:43.280200
49.3p
25
D 21
Louise Perottosdotter
Lima IF
2:28:14.889300
+50:41.304000
48.0p
26
H 21
Patrik Olsson
Axa SC
2:33:19.919800
+55:46.334500
46.4p
27
H 21
Fredrik Dahlgren
Göteborg
2:33:21.920000
+55:48.334700
46.4p
28
H 21
Stefan Ekstrand
Team Gnestahälsa IF
2:35:34.933300
+58:01.348000
45.7p
29
D 21
Sara Wiman
Sollentuna
2:37:04.942300
+59:31.357000
45.3p
30
H 21
Anders Twilling
Skoghall
2:37:58.947700
+1:00:25.362400
45.1p
31
D 21
Anja Scweizer
Tyskland
2:38:01.948000
+1:00:28.362700
45.0p
32
D 21
Sofia Leandersson
Älvdalens IF SK
2:39:04.954300
+1:01:31.369000
44.7p
33
D 21
Nicolina Gustafsson
Färnäs
2:50:08.1020700
+1:12:35.435400
41.8p
34
D 21
Ann-Marie Karlsson
Svaide-Roma SOK
3:09:51.1139000
+1:32:18.553700
37.5p
35
H 21
P O Hvitfeldt
IFK Mora SK
3:14:14.1165300
+1:36:41.580000
36.6p
36
H 21
Fredrik Wikström
Bromma
3:34:18.1285700
+1:56:45.700400
33.2p
37
D 21
Anki Åberg
IF Åland
23:59:58.8639700
38
D 21
Carin Larsson
IFK Mora SK
23:59:59.8639800
38
D 21
Maria Jansson
Svaide-Roma SOK
23:59:59.8639800
38
D 21
Jenny Berglund
Gkn Aerospace FF
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)