Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Umeloppet
2018-01-28
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Information
Arrangör:
Västerbottens Skidveteraner
Plats: Tavelsjö
Längdskidor
Klassisk stil
Masstart
Resultatsammanfattning
D 21
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Terese Therell
IFK Umeå
1:58:00.707963
69.8p
2
Saga Stenman
SK Järven
2:20:47.844650
56.7p
3
Lia Arvidsson
IFK Umeå
2:26:07.876640
54.4p
D 35
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Ida Nyberg
Milslukarna XC
3:07:04.1122332
41.1p
2
Karin BOLDRUP
Ronneby OK
3:47:53.1367288
33.1p
D 40
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Linda Boldrup
Täfteå IK
2:50:44.1024362
45.5p
2
Anneli Jonsson
Hägglunds Ski Team SK
2:55:20.1051971
44.2p
D 45
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Malin Meijer
Husums IF SK
2:13:25.800414
60.4p
2
Ann-Marie Lindgren
Hägglunds Ski Team SK
2:39:28.956737
49.2p
3
Lena Mjörndal
Hägglunds Ski Team SK
2:49:22.1016166
46.0p
D 50
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Ingrid Sandberg
Röbäcks SK
3:20:15.1201422
38.1p
D 55
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Elisabeth Fries
Umeå OK
2:49:04.1014346
46.1p
2
Sara Forsgren
IFK Arvidsjaur SK
2:57:30.1064977
43.6p
3
Monica Hansson
Jalles Tc Umeå
3:04:24.1106300
41.8p
D 60
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Gudrun Eirell
Jalles Tc Umeå
2:47:46.1006505
46.5p
H 21
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Johan Lövgren
Vännäs SK
1:41:40.609943
83.5p
2
Robin Norum
IFK Umeå
1:41:41.610078
83.5p
3
Björn Rydvall
Lycksele IF
1:43:45.622473
81.5p
H 35
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Hans Sjöberg
Röbäcks SK
1:57:37.705609
70.0p
2
Henrik Heino
Kramfors Alliansen
1:58:00.707952
69.8p
3
Johan Boldrup
Axa SC
1:58:28.710773
69.4p
H 40
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Marcus Lindfors
Skellefteå XC
1:57:50.706984
69.9p
2
Jens KRISTOFORSSON
City SC
2:10:09.780871
62.1p
3
Per Stenberg
Norum-Djäkneboda SK
2:10:45.784430
61.8p
H 45
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Thomas Westman
Molidens IK
1:55:41.694058
71.4p
2
Urban Hedman
Norsjö SK
2:01:57.731627
67.1p
3
Jonas Utterström
Jalles Tc Umeå
2:02:04.732350
67.0p
H 50
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Thomas Wallin
Team Esplanad
1:58:05.708470
69.7p
2
Erik Oskarsson
Tavelsjö AIK
2:04:49.748809
65.3p
3
Jörgen Sehlstedt
Skellefteå XC
2:08:31.771074
63.1p
H 55
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Johan Svensk
Team Esplanad
2:01:57.731626
67.1p
2
Peter Bäcklund
Stöcke Ts Järnet
2:04:54.749376
65.2p
3
Gert Lind
Team Esplanad
2:04:54.749390
65.2p
H 60
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Thor Inge Kristensen
Mo Skilag
2:03:59.743876
65.8p
2
Rune Söderman
Jalles Tc Umeå
2:04:52.749183
65.2p
3
Bo Olofsson
Skellefteå XC
2:11:58.791746
61.2p
H 65
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Bengt-Olof Hagström
1life IF
2:04:43.748223
65.3p
2
John Arvidsson
Hägglunds Ski Team SK
2:05:23.752244
64.9p
3
Leif Isaksson
IFK Umeå
2:27:51.887080
53.6p
H 70
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Sverker Moritz
Team Esplanad
2:18:13.829245
58.0p
2
Lars Ledin
1life IF
2:25:19.871893
54.7p
3
Ernst Brändström
Röbäcks SK
2:27:59.887818
53.6p
H 75
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Rolf Grundberg
Hägglunds Ski Team SK
2:28:07.888662
53.5p
2
Rolf Isaksson
Team Esplanad
2:53:08.1038775
44.8p
3
Gunnar Sjöblom
Västerbottens Skidveteraner
3:13:42.1162118
39.6p
D 21 Motion
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Johanna SÖDERLIND
Hägglunds Ski Team SK
2:40:07.960695
49.0p
2
Stina Lundstedt
Stöcke Ts Järnet
2:42:48.976706
48.1p
3
Charlott Wållberg
Tavelsjö AIK
2:48:25.1010453
46.3p
H 21 Motion
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Joel Levisson
Axa SC
2:11:54.791377
61.2p
2
Patrik Sundqvist
Skellefteå XC
2:13:45.802492
60.2p
3
Sebastian HEINO
Örnsköldsvik
2:14:00.803925
60.1p
D 21 Motion
20km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Karoline Åslund
Ekshärads SF
1:17:27.464645
45.8p
2
Carola Sandström
Håknäs IF
1:18:55.473432
45.0p
3
Jenny Asplund
Hassela IF
1:19:00.473921
44.9p
H 21 Motion
20km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Peter Edén
Röbäcks SK
57:38.345700
61.6p
2
Oscar Nordin
Hägglunds Ski Team SK
1:05:39.393829
54.0p
3
Hans-Eric Schultz
Umeå
1:09:32.417153
51.0p
Se hela resultatlistan
Officiella resultat
Resultaten från den här tävlingen är uppladdade av arrangörerna själva, detta är alltså officiella resultat.
Läs mer
Öppen tävling
Det här är en
öppen tävling
på Skidresultat.se, det betyder att alla inloggade användare kan ändra/lägga till uppgifter och resultat.
Du kan
ansöka om att bli tävlingsadministratör för den här tävlingen här!
läs mer...
Karta
Relaterat
Tidigare tävlingar
Umeloppet 2024
Umeloppet 2023
Umeloppet 2022
Umeloppet 2020
Umeloppet 2019
Umeloppet 2018
Umeloppet 2017
Umeloppet 2016
Umeloppet 2015
Umeloppet 2014
Umeloppet 2013
Umeloppet 2012
Tävlingar i närheten
7-mila rullen 2018
SM 50/30km 2018
SM Individuellt Damer 2018
SM Individuellt Herrar 2018
SM Masstart damer 2018
SM Masstart Herrar 2018
7-mila 2018
Bädda in
Bädda in resultaten på din hemsida eller blogg!
Till inbäddningssidan