Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Harsa Ski marathon
2018-01-27
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
42km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21
Anton Enberg
Falun Borlänge SK
1:59:32.717120
83.7p
2
H 21
Konrad Mattsson Myhr
Åsarna IK
1:59:34.717350
+2.130
83.7p
3
H 21
Mattias Widmark
Svegs IK
2:00:26.722500
+53.5280
82.9p
4
H 21
Jonas Böhlmark
Nacka Värmdö SK
2:00:27.722610
+54.5390
82.9p
5
H 21
Erik Johansson
Tranemo IF
2:00:37.723640
+1:05.6420
82.7p
6
H 21
Emil Thyrèn
Trönö IK
2:00:44.724340
+1:12.7120
82.6p
7
H 21
Stefan Johansson
XC Sthlm Ski Club
2:01:57.731660
+2:25.14440
81.5p
8
H 21
Tim Magnusson
IFK Mora SK
2:02:05.732420
+2:33.15200
81.4p
9
H 21
Ronnie Löf
Högbo GIF
2:02:31.735070
+2:59.17850
81.0p
Seedningsgräns för led 0 i Vasaloppet: 2:03:00
10
H 21
Björn Wennblom
XC Sthlm Ski Club
2:03:16.739570
+3:44.22350
80.4p
11
H 21
Joakim Ståhl
Järbo IF
2:05:20.751910
+5:47.34690
78.7p
12
H 21
Ulf Tingelöf
Naprapat Walle Skidklubb
2:05:52.755120
+6:20.37900
78.2p
13
H 21
Björn Hänninen
Åmots SK
2:05:53.755200
+6:20.37980
78.2p
14
H 21
Rasmus Klintberg
Naprapat Walle Skidklubb
2:05:53.755260
+6:21.38040
78.2p
15
H 21
Pontus Carlsson
Sundborns GOIF
2:06:12.757110
+6:39.39890
77.9p
16
H 21
Martin Lindkvist
IFK Mora SK
2:06:56.761570
+7:24.44350
77.4p
17
H 21
Thomas Strid
IFK Mora SK
2:08:33.771260
+9:01.54040
76.1p
18
H 21
Björn Lystedt
Nacka Värmdö SK
2:10:11.781030
+10:39.63810
74.9p
19
H 21
Atle Ager
Skeriol IF
2:11:48.790700
+12:15.73480
73.7p
20
H 21
Martin Sander
Bravur Sports Club
2:12:35.795490
+13:03.78270
73.1p
Seedningsgräns för led 1 i Vasaloppet: 2:13:00
21
H 21
Kennet Berglund
Bravur Sports Club
2:13:40.801970
+14:08.84750
72.3p
22
H 21
Tommie Lindblom
Stockholms RK
2:13:43.802260
+14:11.85040
72.3p
23
H 21
Erik Hållström
Naprapat Walle Skidklubb
2:13:45.802460
+14:13.85240
72.3p
24
H 21
Anders Boström
OK Linné
2:15:10.810940
+15:38.93720
71.3p
25
H 21
Lars Norin
Järvsö IF
2:15:11.811000
+15:38.93780
71.3p
26
H 21
Mattias Nilsson
Ockelbo SK
2:15:34.813340
+16:02.96120
71.0p
27
D 21
Julia Jansson
Sollefteå Skidor IF
2:16:45.820430
+17:13.103210
70.3p
28
H 21
Jacob Westling
Falun
2:16:50.820920
+17:18.103700
70.2p
29
H 21
Daniel Erici
Linköpings SK
2:18:34.831360
+19:02.114140
69.1p
30
H 21
Lars Nilsson
Naprapat Walle Skidklubb
2:18:34.831380
+19:02.114160
69.1p
31
H 21
Magnus Nygren
Axa SC
2:18:35.831410
+19:02.114190
69.1p
32
H 21
Tomas Eriksson
Upplands-Ekeby IF
2:18:39.831880
+19:07.114660
69.0p
33
H 21
Jörgen Lind Linje
Edsbyns SK
2:20:03.840220
+20:31.123000
68.2p
34
H 21
Göran Hammarson
Stockholms RK
2:20:47.844640
+21:15.127420
67.7p
35
H 21
Andreas Wenngren
Östervåla IF
2:20:51.845080
+21:19.127860
67.7p
36
H 21
Henrik Nyström
Avesta OK
2:21:26.848590
+21:54.131370
67.3p
37
H 21
Per Granqvist
Loos IF
2:21:45.850490
+22:13.133270
67.1p
38
H 21
Emil Larsson
Hassela IF
2:22:02.852100
+22:29.134880
67.0p
39
H 21
Kjell Häggquist
Näsvikens IK
2:22:22.854160
+22:50.136940
66.7p
40
H 21
Mats Lindström
IF Minken
2:22:54.857300
+23:21.140080
66.4p
Seedningsgräns för led 2 i Vasaloppet: 2:23:00
41
H 21
Anton Bergståhl
Rehns BK
2:23:36.861510
+24:03.144290
66.0p
42
D 21
Linda Hansson
Axa SC
2:24:02.864160
+24:30.146940
65.8p
43
H 21
Assar Jacobsson
Telia IoFF
2:24:04.864380
+24:32.147160
65.8p
44
H 21
Linus Fredrikson
Stockholm
2:24:06.864520
+24:34.147300
65.7p
45
H 21
Mattias Leek
Söderhamn
2:24:13.865260
+24:41.148040
65.7p
46
H 21
Ulf Jansson
Månkarbo IF
2:24:40.867990
+25:08.150770
65.4p
47
H 21
Per Busk
Lillhärdals IF
2:25:30.872940
+25:58.155720
64.9p
48
H 21
Magnus Lindberg
Ockelbo SK
2:25:31.873050
+25:59.155830
64.9p
49
H 21
Martin Ingesson
Edsbyns SK
2:25:46.874500
+26:13.157280
64.8p
50
H 21
Björn Strömbäck
Vallsta SK
2:25:55.875480
+26:23.158260
64.7p
51
H 21
Anders Berglund
Åsk
2:26:32.879160
+27:00.161940
64.4p
52
H 21
Hans Bärring
Väsby SK
2:26:33.879220
+27:01.162000
64.4p
53
H 21
Simon Mellerstedt
Axa SC
2:26:34.879340
+27:02.162120
64.3p
54
H 21
Mikael Slotte
Envikens IF
2:26:36.879500
+27:03.162280
64.3p
55
H 21
Mattias Andersson
Månkarbo IF
2:26:37.879630
+27:05.162410
64.3p
56
H 21
Joel Kröjs
Åf SK
2:26:38.879790
+27:06.162570
64.3p
57
H 21
Johan Selander
Öregrunds IK
2:27:46.886580
+28:14.169360
63.7p
58
H 21
Marcus Jonsson
Edsbyns SK
2:28:01.888090
+28:29.170870
63.6p
59
H 21
Pär Sundkvist
Rehns BK
2:28:21.890090
+28:49.172870
63.4p
60
H 21
Magnus Haglund
Åkersberga SK
2:28:22.890150
+28:50.172930
63.4p
61
H 21
Per Melèn
Falu IK
2:29:12.895160
+29:40.177940
62.9p
62
H 21
Magnus Andersson
Hudiksvalls IF
2:29:39.897860
+30:07.180640
62.7p
63
H 21
Kent Persson
Roslagsbro IF
2:29:44.898310
+30:11.181090
62.7p
64
H 21
Anders Rönnlund
Järbo IF
2:30:10.900990
+30:38.183770
62.4p
65
H 21
Jonas Holmgren
Hudiksvall
2:30:15.901450
+30:43.184230
62.4p
66
H 21
Peder Gabrielsson
Gimo IF SK
2:30:23.902230
+30:51.185010
62.3p
Seedningsgräns för led 3 i Vasaloppet: 2:33:00
67
H 21
Martti Mustonen
Roslagsbro IF
2:33:22.920120
+33:50.202900
60.8p
68
H 21
Andreas Karlsson
Vreta Skid o Mk
2:33:24.920340
+33:52.203120
60.8p
69
H 21
Fredrik Westergren
Gävle SK
2:33:31.921050
+33:59.203830
60.7p
70
H 21
Olof Widenfalk
Hybo AIK
2:33:39.921830
+34:07.204610
60.7p
71
H 21
Patrik Sahlberg
Trönö IK
2:33:52.923100
+34:19.205880
60.6p
72
H 21
Ola Carlsson
Johannebergs Scoutkår IF
2:34:04.924320
+34:32.207100
60.5p
73
H 21
Christian Snar
Vallsta SK
2:34:11.925030
+34:39.207810
60.4p
74
H 21
Pär Arvidsson
Edsbyns SK
2:34:17.925600
+34:44.208380
60.4p
75
H 21
Magnus Olsson
Bergsjö IF
2:34:18.925700
+34:45.208480
60.4p
76
H 21
Per Ernström
Stockholms RK
2:34:51.929000
+35:18.211780
60.1p
77
H 21
Niklas Oldeen
Gävle SK
2:35:16.931540
+35:44.214320
59.9p
78
H 21
Peter Gylderud
Högbo GIF
2:35:28.932770
+35:56.215550
59.8p
79
H 21
Robin Lundin
Björklinge SOK
2:35:41.934080
+36:09.216860
59.7p
80
H 21
Lars Pettersson
Hudiksvalls IF
2:36:00.935900
+36:27.218680
59.5p
81
H 21
Patrik Andersson
Österåker
2:36:38.939750
+37:06.222530
59.2p
82
H 21
Martin Othozon
Falun
2:36:40.939910
+37:07.222690
59.2p
83
H 21
Anton Östblom
Axa SC
2:36:42.940190
+37:10.222970
59.2p
84
H 21
Joakim Lindström
Axa SC
2:36:46.940500
+37:13.223280
59.2p
85
H 21
Martin Larsson
Vallsta SK
2:36:47.940600
+37:14.223380
59.2p
86
H 21
Fredrik Jonsson
Bravur Sports Club
2:36:51.941060
+37:19.223840
59.1p
87
D 21
Malin Eriksson
Hudiksvalls IF
2:36:52.941130
+37:20.223910
59.1p
88
D 21
Anna Svärdström
Sundbybergs IK
2:36:52.941180
+37:20.223960
59.1p
89
H 21
Patrik Lindqvist
Terrible Tuesdays
2:36:58.941780
+37:26.224560
59.1p
90
H 21
Johan Thomson
Korsnäs IF SK
2:37:00.941970
+37:28.224750
59.1p
91
H 21
Henrik Tunér
Ccc1000
2:37:07.942620
+37:35.225400
59.0p
92
H 21
Mårten Törnquist
Rehns BK
2:38:12.949190
+38:40.231970
58.5p
93
H 21
Carl Westgren
Gagnefs IF
2:38:44.952300
+39:11.235080
58.3p
94
H 21
Tony Söderström
Gimo
2:38:58.953730
+39:26.236510
58.2p
95
H 21
Fredrik Busk
Härjedalen
2:39:08.954700
+39:35.237480
58.1p
96
H 21
Mikael Nyrönen
Atlas Copco IF
2:39:27.956650
+39:55.239430
58.0p
97
H 21
Ulf Uddbäck
Gävle SK
2:39:29.956890
+39:57.239670
57.9p
98
H 21
Ulf Hedman
Valbo Aif
2:39:41.958000
+40:08.240780
57.9p
99
H 21
Björn Jansson
Botkyrka
2:40:01.960050
+40:29.242830
57.7p
100
H 21
Ola Wallin
Härjedalen
2:40:24.962310
+40:51.245090
57.5p
101
H 21
Pål Jansson
Norrtälje
2:41:08.966770
+41:36.249550
57.2p
102
H 21
Daniel Eriksson
Roslagsbro IF
2:41:39.969870
+42:07.252650
57.0p
103
H 21
Staffan Bråsjö
OK Skogsluffarna
2:41:52.971170
+42:20.253950
56.9p
104
H 21
Saku Syrjälä
Härjedalen
2:42:51.977060
+43:19.259840
56.5p
105
H 21
Dan Rimbe
Täby
2:42:56.977510
+43:23.260290
56.4p
Seedningsgräns för led 4 i Vasaloppet: 2:43:00
106
H 21
Marcus Jonsson
Vallsta SK
2:43:18.979780
+43:46.262560
56.3p
107
D 21
Johanna Lindberg
Rehns BK
2:43:25.980440
+43:53.263220
56.2p
108
H 21
Fredrik Bidevind
Sollentuna
2:43:53.983240
+44:21.266020
56.0p
109
H 21
Jonas Andersson
Hybo AIK
2:44:03.984250
+44:31.267030
56.0p
110
H 21
Andreas Davidsson
Alfta-Ösa OK
2:44:08.984710
+44:35.267490
55.9p
111
H 21
Jonas Rohlen
Axa SC
2:44:10.984900
+44:37.267680
55.9p
112
H 21
Stefan Born
Ufk
2:44:14.985320
+44:42.268100
55.9p
113
H 21
Dan Jonsson
Edsbyns SK
2:44:23.986280
+44:51.269060
55.8p
114
H 21
Pär Schöldström
Ericsson IK
2:44:44.988300
+45:11.271080
55.7p
115
H 21
Magnus Trolin
Ljusdal
2:44:54.989390
+45:22.272170
55.6p
116
H 21
Niclas Ward
Mälarö SOK
2:45:28.992760
+45:56.275540
55.4p
117
H 21
Sami Maliniemi
Gävle SK
2:45:38.993720
+46:06.276500
55.3p
118
H 21
Johan Malgerud
Tunafors SK
2:45:53.995200
+46:20.277980
55.2p
119
H 21
Linus Mattsson
Rehns BK
2:45:55.995430
+46:23.278210
55.2p
120
H 21
Daniel Frisén
Edsbyns SK
2:45:57.995600
+46:24.278380
55.2p
121
H 21
Martin Persson
Föreningen IKJ Haninge
2:46:28.998790
+46:56.281570
55.0p
122
H 21
Fredrik Persson
Loos IF
2:46:52.1001140
+47:20.283920
54.8p
123
H 21
Patric Björk
Storvreta IK
2:46:58.1001710
+47:25.284490
54.8p
124
H 21
Niklas Olsson
Lillhärdals IF
2:47:06.1002530
+47:34.285310
54.7p
125
H 21
Karl Mattsson
Vittangi SK
2:47:24.1004330
+47:52.287110
54.6p
126
H 21
Stefan Ramström
Vallentuna
2:47:42.1006150
+48:10.288930
54.5p
127
H 21
Magnus Boäng
Hybo AIK
2:47:45.1006420
+48:13.289200
54.5p
128
H 21
Jockum Bech-friis
Kristinehamns OK
2:48:19.1009810
+48:46.292590
54.2p
129
H 21
Tomasz Pilewicz
Hudiksvall
2:49:02.1014150
+49:30.296930
54.0p
130
H 21
Torbjörn Svensk
Hudiksvalls IF
2:49:19.1015890
+49:47.298670
53.9p
131
D 21
Annakarin Söderström
Sundbybergs IK
2:49:44.1018300
+50:11.301080
53.7p
132
H 21
Niklas Wenngren
Östervåla IF
2:49:55.1019470
+50:23.302250
53.6p
133
H 21
Anders Pettersson
Axa SC
2:49:57.1019670
+50:25.302450
53.6p
134
H 21
Fredrik Larsson
Rehns BK
2:50:02.1020130
+50:30.302910
53.6p
135
H 21
Peter Modd
Bollnäs SK
2:50:08.1020750
+50:36.303530
53.5p
136
H 21
Björn Robert Lindberg
Öregrunds IK
2:50:09.1020890
+50:37.303670
53.5p
137
H 21
Torbjörn Hugg
Lillhärdals IF
2:50:28.1022700
+50:55.305480
53.4p
138
H 21
Robert Nilsson
Stockholm
2:51:47.1030690
+52:15.313470
52.9p
139
H 21
Erik Karlsson
Älgå SK
2:51:48.1030710
+52:15.313490
52.9p
140
H 21
Tomas Melin
Linköpings SK
2:52:26.1034500
+52:53.317280
52.7p
141
H 21
Samuel Sandén
Axa SC
2:52:31.1035030
+52:59.317810
52.6p
142
H 21
Jonas Janegren
Karlslunds IF SF
2:52:40.1035980
+53:08.318760
52.6p
143
H 21
Patrik Larsson
Nacka
2:52:55.1037410
+53:22.320190
52.5p
Seedningsgräns för led 5 i Vasaloppet: 2:53:00
144
H 21
Kent Berglund
IFK Bergvik
2:54:01.1044020
+54:29.326800
52.1p
145
H 21
Daniel Karsberg
Stockholm
2:54:25.1046470
+54:53.329250
52.0p
146
H 21
Robert Sagulin
Boo IF
2:54:38.1047730
+55:06.330510
51.9p
147
H 21
Arvid Böhm
Nacka Värmdö SK
2:54:40.1047910
+55:07.330690
51.9p
148
H 21
Robert Maras
Telia IoFF
2:54:50.1048930
+55:18.331710
51.8p
149
H 21
Björn Steffen
Hybo AIK
2:55:06.1050570
+55:34.333350
51.7p
150
H 21
Robert Kraft
Sunnersta Aif
2:55:38.1053760
+56:06.336540
51.5p
151
H 21
Mats Jonsson
Forsa IF
2:56:02.1056190
+56:30.338970
51.4p
152
H 21
Mattias Mårtensson
Järvsö IF
2:57:03.1062200
+57:30.344980
51.0p
153
H 21
Erik Berg
Vallsta SK
2:57:20.1063900
+57:47.346680
50.9p
154
H 21
Jonas Persson
Sollentuna
2:58:31.1071000
+58:58.353780
50.5p
155
H 21
Kristoffer Edvardson
Gävle
2:58:54.1073350
+59:22.356130
50.4p
156
H 21
Jonas Robertson
Hybo AIK
2:59:40.1077950
+1:00:08.360730
50.1p
157
H 21
Niklas van der Schoot
Mälarö SOK
2:59:47.1078660
+1:00:15.361440
50.1p
158
H 21
Ralf Ståhl
Falun
2:59:59.1079840
+1:00:27.362620
50.0p
159
H 21
Niko Tapanila
Storvreta IK
3:00:17.1081690
+1:00:45.364470
49.9p
160
H 21
Tomas Jonsson
Edsbyns SK
3:00:20.1081950
+1:00:48.364730
49.9p
161
H 21
Erik Hultman
Axa SC
3:00:29.1082880
+1:00:57.365660
49.9p
162
H 21
Olof Rubensson
Ovanåker
3:01:22.1088130
+1:01:50.370910
49.6p
163
H 21
Jonas Ekman
Hudiksvall
3:01:44.1090320
+1:02:12.373100
49.5p
164
H 21
Lars Nyberg
Ljusdal
3:02:16.1093540
+1:02:44.376320
49.3p
165
H 21
Anders Flodin
Rehns BK
3:02:28.1094760
+1:02:56.377540
49.2p
Seedningsgräns för led 6 i Vasaloppet: 3:03:00
166
H 21
Christer Backman
Jäderfors SK
3:03:39.1101860
+1:04:07.384640
48.8p
167
H 21
Fridolf Östblom
Axa SC
3:03:49.1102860
+1:04:17.385640
48.8p
168
H 21
Johan Inglund
Norrala IF
3:04:10.1104950
+1:04:38.387730
48.7p
169
H 21
Mattias Vahlberg
Väsby SK
3:04:13.1105230
+1:04:41.388010
48.7p
170
H 21
Johannes Lindelöf
Högbo GIF
3:04:30.1106900
+1:04:57.389680
48.6p
171
H 21
Johnny Evansson
Östhammar
3:04:33.1107200
+1:05:00.389980
48.6p
172
H 21
Joakim Larsson
Alfta-Ösa OK
3:05:30.1112900
+1:05:57.395680
48.3p
173
D 21
Ingrid Segerberg
Hudiksvalls IF
3:06:03.1116210
+1:06:30.398990
48.1p
174
D 21
Maria Berglöf
Gävle
3:06:09.1116820
+1:06:37.399600
48.1p
175
H 21
Nicklas Jansson
Norrala IF
3:06:39.1119810
+1:07:06.402590
47.9p
176
H 21
John Jonsson
Delsbo IF
3:06:43.1120220
+1:07:11.403000
47.9p
177
H 21
Lars Linedlöf
Högbo GIF
3:07:04.1122390
+1:07:32.405170
47.8p
178
H 21
Teddy Österman
Värmdö
3:07:12.1123110
+1:07:39.405890
47.7p
179
D 21
Sandra Boström
OK Linné
3:08:28.1130700
+1:08:55.413480
47.4p
180
H 21
Anders Wilkenson
Gävle SK
3:08:52.1133130
+1:09:20.415910
47.2p
181
H 21
Mats Malm
Sundbybergs IK
3:08:52.1133140
+1:09:20.415920
47.2p
182
H 21
Peter Östlin Brismark
Rehns BK
3:09:05.1134470
+1:09:33.417250
47.2p
183
H 21
Carl Olsson
Sågmyra SK
3:09:14.1135360
+1:09:42.418140
47.1p
184
H 21
Peter Regnell
Trönö IK
3:09:38.1137700
+1:10:05.420480
47.0p
185
H 21
Mats Jansson
Hybo AIK
3:10:21.1142020
+1:10:49.424800
46.8p
186
H 21
Magnus Hertz
Nacka Värmdö SK
3:11:21.1148080
+1:11:49.430860
46.5p
187
H 21
Daniel Burström
Stockholm
3:11:25.1148410
+1:11:52.431190
46.5p
188
H 21
Tomas Zetterqvist
Segersta OK
3:11:27.1148670
+1:11:55.431450
46.5p
189
H 21
Niklas Angeltoft
Nacka Värmdö SK
3:11:34.1149300
+1:12:01.432080
46.4p
190
H 21
Peter Nygårds
Stockholm
3:12:03.1152280
+1:12:31.435060
46.3p
191
H 21
Harry Rymert
Axa SC
3:12:57.1157650
+1:13:25.440430
46.1p
192
H 21
Roger Amundsen
Norrala IF
3:13:33.1161270
+1:14:01.444050
45.9p
192
H 21
Jacob Landström
Norrala IF
3:13:33.1161270
+1:14:01.444050
45.9p
194
H 21
Tomas Jansson
Edsbyns SK
3:13:39.1161890
+1:14:07.444670
45.9p
195
H 21
Jonas Brändström
Vassunda IF
3:13:50.1162980
+1:14:18.445760
45.8p
196
H 21
Kent Eriksson
Uppsala
3:13:57.1163600
+1:14:24.446380
45.8p
197
H 21
Erik Johannesson
Gävle SK
3:15:10.1170950
+1:15:38.453730
45.4p
198
D 21
Mimmi Andersson
Västerås Skidklubb
3:15:12.1171170
+1:15:40.453950
45.4p
199
H 21
Leif Carlsson
Gävle SK
3:15:32.1173130
+1:16:00.455910
45.3p
200
H 21
Peter Lind
Söders SOL Tyresö
3:15:37.1173670
+1:16:05.456450
45.3p
Logga in för att slippa de här annonserna
201
D 21
Sofie Mattes
Edsbyns SK
3:15:48.1174710
+1:16:15.457490
45.3p
202
H 21
Nils-Erik Nilsson
Vallsta SK
3:15:56.1175530
+1:16:24.458310
45.2p
203
H 21
Ander Holgersson
Skärgårdens Multisportare
3:15:58.1175780
+1:16:26.458560
45.2p
204
H 21
Magnus Mårtensson
Järvsö IF
3:16:06.1176560
+1:16:34.459340
45.2p
205
D 21
Anna Jonasson
Edsbyns SK
3:16:13.1177240
+1:16:41.460020
45.1p
206
H 21
Jan Karlsson
OK Borgen
3:16:48.1180780
+1:17:16.463560
45.0p
207
H 21
Edvin Lundström
Hybo AIK
3:16:50.1180900
+1:17:17.463680
45.0p
208
H 21
Claes Gillberg
Borås
3:17:00.1181960
+1:17:28.464740
44.9p
209
H 21
Jan Jakobsson
Edsbyns SK
3:17:18.1183770
+1:17:46.466550
44.9p
Seedningsgräns för led 7 i Vasaloppet: 3:18:00
210
D 21
Azra Avdic
Edsbyns SK
3:18:45.1192450
+1:19:13.475230
44.5p
211
H 21
Jan-Ole Österback
Lidingö
3:18:46.1192510
+1:19:13.475290
44.5p
212
D 21
Sofia Johansson
AnnaEmil Sportklubb
3:21:07.1206650
+1:21:35.489430
43.9p
213
H 21
Peter Bertilsson
Hudiksvall
3:21:17.1207610
+1:21:44.490390
43.8p
214
D 21
Susanne Wahlqvist
OK Roslagen
3:21:29.1208850
+1:21:57.491630
43.8p
215
H 21
Johan Edlund
Almby IK
3:21:48.1210710
+1:22:15.493490
43.7p
216
H 21
Carl Eric Ankarås
Östervåla IF
3:22:09.1212870
+1:22:37.495650
43.6p
217
H 21
Krister Ånöstam
Östhammar
3:23:10.1218990
+1:23:38.501770
43.3p
218
H 21
Daniel Nyqvist
Sollentuna
3:23:11.1219020
+1:23:39.501800
43.3p
219
H 21
Anders Runhem
Hybo AIK
3:24:11.1225010
+1:24:38.507790
43.1p
220
H 21
Stefan Sköld
Stockholm
3:24:13.1225210
+1:24:40.507990
43.1p
221
D 21
Stina Axlund
Hudiksvall
3:24:48.1228770
+1:25:16.511550
42.9p
222
H 21
Lars-Åke Axlund
Hudiksvalls IF
3:24:48.1228790
+1:25:16.511570
42.9p
223
H 21
Hans Asplén
Hässleby SOK
3:24:52.1229100
+1:25:19.511880
42.9p
224
H 21
Fredrik Rudolphi
Delsbo IF
3:25:14.1231300
+1:25:41.514080
42.8p
225
H 21
Niklas Söderlund
Uppsala
3:25:16.1231590
+1:25:44.514370
42.8p
226
H 21
Lars Pettersson
Ovanåker
3:26:13.1237270
+1:26:41.520050
42.6p
227
H 21
Sören Hammarström
Ovanåker
3:27:58.1247780
+1:28:26.530560
42.2p
228
H 21
Stefan Pettersson
Nacka Värmdö SK
3:28:00.1247920
+1:28:28.530700
42.2p
229
D 21
Klara Amdahl
Tunafors SK
3:28:38.1251750
+1:29:06.534530
42.0p
230
H 21
Tommy Elomaa
Åf SK
3:29:02.1254190
+1:29:30.536970
41.9p
231
H 21
Ronny Sundell
Vallsta SK
3:29:18.1255730
+1:29:46.538510
41.9p
232
H 21
Carl-Johan Moquist
Åkersberga SK
3:29:33.1257230
+1:30:01.540010
41.8p
233
H 21
Johan Moquist
Åkersberga SK
3:29:33.1257240
+1:30:01.540020
41.8p
234
H 21
Mikael Andersson
Österåker
3:30:09.1260800
+1:30:36.543580
41.7p
235
H 21
Tord Sigfridsson
Segersta OK
3:30:35.1263460
+1:31:03.546240
41.6p
236
H 21
Lars Fransson
Hybo AIK
3:30:52.1265180
+1:31:20.547960
41.5p
237
H 21
Jan Karlsson
Hagunda IF
3:31:21.1268050
+1:31:49.550830
41.4p
238
H 21
Jonas Jakobsson
Svenska Fönster
3:32:09.1272890
+1:32:37.555670
41.2p
239
H 21
Lars Wengström
Sundbybergs IK
3:32:25.1274410
+1:32:52.557190
41.1p
Seedningsgräns för led 8 i Vasaloppet: 3:33:00
240
H 21
Johan Eriksson
Gävle
3:33:12.1279160
+1:33:40.561940
41.0p
241
D 21
Malin Lundmark
Johannebergs Scoutkår IF
3:34:26.1286510
+1:34:53.569290
40.7p
242
D 21
Anna Tjernberg
Danderyd
3:34:31.1287010
+1:34:58.569790
40.7p
243
H 21
Karl-åke Bergqvist
Söderhamn
3:35:07.1290680
+1:35:35.573460
40.5p
244
H 21
Tomas Eklund Wahlqvist
OK Roslagen
3:35:16.1291520
+1:35:44.574300
40.5p
245
H 21
Thomas Axebäck
IK Rex
3:35:35.1293420
+1:36:03.576200
40.4p
246
H 21
Mats Frost
Norrtälje
3:36:58.1301780
+1:37:26.584560
40.1p
247
H 21
Niclas Olsson
Bollnäs SK
3:36:59.1301880
+1:37:27.584660
40.1p
248
H 21
Jesper Näslund
Axa SC
3:38:40.1311920
+1:39:08.594700
39.8p
249
H 21
Fredrik Nilert
Stockholm City Triathlon
3:39:21.1316000
+1:39:48.598780
39.6p
250
H 21
Thomas Hemström
Uppsala
3:39:37.1317600
+1:40:04.600380
39.6p
251
D 21
Jennie Mattes
Edsbyns SK
3:39:40.1317970
+1:40:08.600750
39.6p
252
H 21
Markus Fällbergs
Svensk Motionär
3:41:44.1330300
+1:42:11.613080
39.1p
253
H 21
Anders Wängefors
Ovanåker
3:42:42.1336170
+1:43:10.618950
38.9p
254
H 21
Niklas Widhagen
Nynäshamn
3:43:35.1341400
+1:44:02.624180
38.8p
255
H 21
Hampus Pettersson
Nynäshamn
3:43:35.1341420
+1:44:03.624200
38.8p
256
H 21
Bosse Olsson
Söderhamn
3:44:10.1344950
+1:44:38.627730
38.7p
257
H 21
Per Ola Gustavsson
Ramsjö SK
3:44:26.1346500
+1:44:53.629280
38.6p
258
H 21
Peter Johansson
Ufk
3:45:33.1353280
+1:46:01.636060
38.4p
259
H 21
Jonas Upphagen
Axa SC
3:46:01.1356080
+1:46:29.638860
38.3p
260
H 21
Karl-Johan Alvolin
Hudiksvall
3:46:08.1356740
+1:46:36.639520
38.3p
261
H 21
Markus Bartsch
Mälarö SOK
3:46:51.1361050
+1:47:19.643830
38.1p
262
D 21
Melina Svensk Larm
Axa SC
3:46:52.1361100
+1:47:19.643880
38.1p
263
D 21
Anna Björklund
AnnaEmil Sportklubb
3:47:35.1365420
+1:48:03.648200
38.0p
Seedningsgräns för led 9 i Vasaloppet: 3:48:00
264
D 21
Katarina Sundqvist
Dala XC Ski Team
3:50:34.1383350
+1:51:02.666130
37.4p
265
H 21
Karl-adam Granskog
Sundbybergs IK
3:50:35.1383470
+1:51:03.666250
37.4p
266
H 21
Alexander Fransson
Vallsta SK
3:51:38.1389760
+1:52:06.672540
37.2p
267
D 21
Lena Larsson
Telia IoFF
3:51:51.1391060
+1:52:19.673840
37.2p
268
D 21
Zandra Nordanås
Gävle
3:52:13.1393200
+1:52:40.675980
37.1p
269
H 21
Rune Pettersson
Uppsala
3:54:38.1407770
+1:55:06.690550
36.7p
270
H 21
Per Jemth
Arvika
3:55:09.1410860
+1:55:37.693640
36.6p
271
D 21
Linda Joutsen Karlsson
Sundbybergs IK
3:55:22.1412190
+1:55:50.694970
36.5p
272
H 21
Joakim Malmquist
Telia IoFF
3:57:53.1427250
+1:58:21.710030
36.1p
273
H 21
Joakim Norrgård
Huddinge
3:59:00.1433970
+1:59:28.716750
35.9p
274
H 21
Johan Aldén
Telia IoFF
3:59:50.1438900
+2:00:17.721680
35.8p
275
D 21
Moa Knuuttila
Axa SC
3:59:53.1439210
+2:00:20.721990
35.8p
276
D 21
Emilia Kostenniemi
Väsby SK
4:00:54.1445330
+2:01:22.728110
35.6p
277
D 21
Linda Sundlöf
Bravur Sports Club
4:01:44.1450380
+2:02:12.733160
35.5p
278
H 21
Robert Dåderman
Täby IS SK
4:03:02.1458150
+2:03:30.740930
35.2p
279
H 21
Oskar Åburg
Axa SC
4:07:34.1485310
+2:08:01.768090
34.5p
280
H 21
Björn Andersson
Östhammar
4:09:34.1497370
+2:10:02.780150
34.2p
281
H 21
Fredrik Grinde
Härjedalen
4:11:28.1508720
+2:11:56.791500
33.9p
282
H 21
Daniel Upphagen
Axa SC
4:13:10.1518940
+2:13:38.801720
33.6p
283
D 21
Maria Ling Jansson
Botkyrka
4:15:13.1531230
+2:15:41.814010
33.3p
284
H 21
Leonard Swahn
Stockholm
4:18:08.1548710
+2:18:35.831490
32.9p
285
H 21
Mikael Jägerskog
Axa SC
4:22:58.1577720
+2:23:26.860500
32.2p
286
H 21
Per-Erik Enestrom
Kungsholmen
4:23:13.1579240
+2:23:41.862020
32.2p
287
H 21
Andreas Ivert
Hybo AIK
4:23:16.1579510
+2:23:43.862290
32.2p
288
H 21
Tony Garmero
Stockholm
4:24:05.1584490
+2:24:33.867270
32.1p
289
D 21
Sofie Tocklin Rohlén
Axa SC
4:31:22.1628150
+2:31:50.910930
31.1p
290
H 21
Oskar Hallonqvist
Stockholm
4:54:15.1765460
+2:54:43.1048240
28.4p
291
D 21
Anna EK
Sollentuna
4:58:12.1789140
+2:58:40.1071920
28.0p
292
D 21
Anna Rakic
Stockholm
5:06:02.1836100
+3:06:29.1118880
27.2p
293
H 21
Joakim Fohlman
Stockholm
5:11:12.1867180
+3:11:40.1149960
26.7p
294
D 21
Anna Berglöf
Gävle
23:59:58.8639700
294
D 21
Ann-katrin Nyholm
Norrtälje
23:59:58.8639700
294
D 21
Sofie Egebrant
Axa SC
23:59:58.8639700
294
H 21
Thomas Berglund
Bondsjöhöjdens IK
23:59:58.8639700
294
H 21
Carl Bergström
Stockholm
23:59:58.8639700
294
H 21
Fredrik Broman
Edsbyns SK
23:59:58.8639700
294
H 21
Adam Dahl
Axa SC
23:59:58.8639700
294
H 21
Jonathan Fredriksson
Stockholm
23:59:58.8639700
294
H 21
Pontus Helmersson
Hudiksvall
23:59:58.8639700
294
H 21
Pierre Hemström
Rasbo IK
23:59:58.8639700
294
H 21
Lars Kalander
IFK Vaxholm
23:59:58.8639700
294
H 21
Peeter Kiviloog
Yuppie Ski Club
23:59:58.8639700
294
H 21
Erik Klanga
Edsbyns SK
23:59:58.8639700
294
H 21
Jonas Vejdeland
Västberga PF
23:59:58.8639700
308
D 21
Catarina Boäng
Hybo AIK
23:59:59.8639800
308
D 21
Elisabeth Karsberg
Stockholm
23:59:59.8639800
308
D 21
Maria Petré
Härjedalen
23:59:59.8639800
308
D 21
Ingrid Österman
Värmdö
23:59:59.8639800
308
H 21
Jonas Albäck
Årsunda IF
23:59:59.8639800
308
H 21
Daniel Bergsten
Hudiksvall
23:59:59.8639800
308
H 21
Roger Carlsson
Östhammar
23:59:59.8639800
308
H 21
Anders Eriksson
XC Sthlm Ski Club
23:59:59.8639800
308
H 21
Jens Filipsson
Sunne SLF
23:59:59.8639800
308
H 21
Erik Hallert
Yuppie Ski Club
23:59:59.8639800
308
H 21
Marcus Jonsson
Ovanåker
23:59:59.8639800
308
H 21
Håkan Uvhagen
Axa SC
23:59:59.8639800
308
H 21
David Larsson
Lillhärdals IF
23:59:59.8639800
308
H 21
Martin Larsson
Hudiksvalls IF
23:59:59.8639800
308
H 21
Viktor Larsson
Hedesunda IF
23:59:59.8639800
308
H 21
Fredrik Norman
Göteborgs SK
23:59:59.8639800
308
H 21
Christoffer Persson
Stockholm
23:59:59.8639800
308
H 21
John Ramström
Brottby SK
23:59:59.8639800
308
H 21
Peter Ramström
Vallentuna
23:59:59.8639800
308
H 21
Johan Rudolphi
Delsbo IF
23:59:59.8639800
308
H 21
Petter Sundsten
Hudiksvalls IF
23:59:59.8639800
308
H 21
Nils Söderberg
Norway
23:59:59.8639800
308
H 21
Henrik Thomson
Falun
23:59:59.8639800
308
H 21
Laszlo Toth
Hudiksvalls IF
23:59:59.8639800
308
H 21
Joel Wahlqvist
OK Roslagen
23:59:59.8639800
Logga in för att slippa de här annonserna
21km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21 Motion
Emil Bennermo
Hybo AIK
1:17:12.463140
63.7p
2
D 21 Motion
Elin Woxlin
Edsbyns SK
1:17:56.467540
+44.4300
63.1p
3
D 20
Michela Andreasson
Gillberga SK
1:18:00.467940
+48.4700
63.0p
4
D 20
Emma Wilkenson
Gävle SK
1:25:20.511910
+8:07.48670
57.6p
5
D 20
Moa Hedman
Valbo Aif
1:26:22.518100
+9:09.54860
56.9p
6
H 21 Motion
Jens Eliasson
Svensk Motionär
1:31:49.550850
+14:37.87610
53.5p
7
H 21 Motion
Inge Söderlind
Svensk Motionär
1:31:50.550900
+14:37.87660
53.5p
8
D 21 Motion
Ulrica Hedman
Valbo Aif
1:33:48.562700
+16:35.99460
52.4p
9
D 20
Nora Nordlund
Hudiksvalls IF
1:36:23.578280
+19:11.115040
51.0p
10
H 21 Motion
Sten Hermansson
Svenska Fönster
1:38:05.588450
+20:53.125210
50.1p
11
H 21 Motion
Robert Engberg
Falun
1:38:10.588960
+20:58.125720
50.1p
12
D 21 Motion
Berit Godin Hansson
Ovanåker
1:39:41.598070
+22:29.134830
49.3p
13
H 21 Motion
Tommy Lind
Svensk Motionär
1:39:45.598490
+22:33.135250
49.3p
14
D 21 Motion
Veronica Berglund
Segersta OK
1:45:12.631120
+27:59.167880
46.7p
15
D 21 Motion
Anna-Lena Engvall
Täby IS SK
1:49:07.654690
+31:55.191450
45.0p
16
D 21 Motion
Birgitta Bodén
Torsby
1:49:53.659260
+32:41.196020
44.7p
17
D 21 Motion
Charlotta Svahn
Telia IoFF
1:50:15.661430
+33:02.198190
44.6p
18
D 21 Motion
Gunilla Jansson
Uppsala
1:51:25.668400
+34:12.205160
44.1p
19
H 21 Motion
Jelte Hibma
Uppsala
1:51:27.668650
+34:15.205410
44.1p
20
H 21 Motion
Martin Wendin
Stockholm
1:51:46.670590
+34:34.207350
44.0p
21
D 21 Motion
Eva Sundqvist
Bollnäs SK
1:53:16.679540
+36:04.216300
43.4p
22
D 21 Motion
Marianne Walsh
Uppsala
1:53:45.682400
+36:32.219160
43.2p
23
D 21 Motion
Sofia Esbjörnsson
Stockholm
1:54:39.687890
+37:27.224650
42.9p
24
D 21 Motion
Cecilia Jonsson
Hybo AIK
1:54:53.689230
+37:40.225990
42.8p
25
D 21 Motion
Karin Forsgren
Hudiksvall
1:56:06.696500
+38:53.233260
42.3p
26
H 21 Motion
Johan Åkesson
Edsbyns SK
2:07:31.765030
+50:18.301790
38.5p
27
D 21 Motion
Emma Åkesson
Edsbyns SK
2:07:32.765140
+50:20.301900
38.5p
28
D 21 Motion
Malin Nyren
Täby
2:08:46.772580
+51:34.309340
38.2p
29
D 21 Motion
Carina Björk
Avesta
2:13:55.803420
+56:42.340180
36.7p
30
H 21 Motion
Dennis Wassberg
Telia IoFF
2:14:56.809560
+57:44.346320
36.4p
31
D 21 Motion
Maria Zälle
Stockholm
2:21:20.847970
+1:04:08.384730
34.8p
32
H 21 Motion
Patrik Klüft
Järvsö
2:25:59.875840
+1:08:47.412600
33.7p
33
H 21 Motion
Rolf Engvoll
Söderhamn
2:28:51.893070
+1:11:39.429830
33.0p
34
H 21 Motion
Jan Österman
Hybo AIK
3:01:18.1087700
+1:44:05.624460
27.1p
35
D 21 Motion
Sassa Pettersson
Nacka Värmdö SK
23:59:58.8639700
35
H 21 Motion
Bertil Engman
Nordanstig
23:59:58.8639700
37
H 21 Motion
Åke Wansölin
Telia IoFF
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)