Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Grotfallsrundan
2018-01-21
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
42km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 45
MAGNUS HEDLUND
KARLSKOGA
2:02:13.733200
79.5p
2
H 21
BJÖRN HÄNNINEN
ÅMOTS SK
2:02:19.733800
+6.500
79.4p
Seedningsgräns för led 0 i Vasaloppet: 2:03:00
3
H 21
JOHAN STRID
OCKELBO SK
2:04:29.746800
+2:16.13500
77.7p
4
H 21
PATRIK LIND
TUNAFORS SK
2:05:54.755300
+3:41.22000
76.7p
5
H 40
ERIK HÄGG
FINSPÅNG SOK
2:07:46.766500
+5:33.33200
75.4p
6
D 21
ANNIKA LÖFSTRÖM
ÅRSUNDA IF
2:08:07.768600
+5:54.35300
75.1p
7
H 40
PETER THUNWALL
LKJ HANINGE
2:08:41.772000
+6:28.38700
74.7p
8
H 21
DAN LARSSON
KARLSLUNDS IF
2:10:32.783100
+8:19.49800
73.5p
9
H 21
NILS SVENSSON
AXA SPORTS CLUB
2:10:48.784700
+8:35.51400
73.3p
Seedningsgräns för led 1 i Vasaloppet: 2:13:00
10
H 40
FREDRIK NORMAN
GÖTEBORGS SK
2:13:01.798000
+10:48.64700
71.9p
11
H 50
THOMAS SKOGH
IK REX
2:13:21.800000
+11:08.66700
71.7p
12
H 50
JAN ÖSTLUND
HÖGBO GIF
2:13:27.800600
+11:14.67300
71.6p
13
H 21
MAGNUS NILSSON
HÄLLBYBRUNNS IF
2:13:45.802400
+11:32.69100
71.4p
14
H 21
MATHIAS MYRÉN
OK ALEHOF
2:14:12.805100
+11:59.71800
71.1p
15
H 45
MAGNUS HULT
NORRBÄRKE SK
2:15:06.810500
+12:53.77200
70.6p
16
H 21
DAVID SAMUELSSON
AXA SPORTS CLUB
2:17:01.822000
+14:48.88700
69.4p
17
H 21
BENJAMIN LEMBKE
LINKÖPINGS SK
2:17:07.822600
+14:54.89300
69.4p
18
H 50
JAN SARENMARK
BRUDPIGA RK
2:17:24.824300
+15:11.91000
69.2p
19
H 21
JONATHAN PERSSON
DOMNARVETS GOIF
2:17:35.825400
+15:22.92100
69.1p
20
H 35
FREDRIK LARSSON
ATHLETIC CLUB SALT LAKE
2:18:08.828700
+15:55.95400
68.8p
21
H 65
JUHANI RONKAINEN
NORRBÄRKE IK
2:18:30.830900
+16:17.97600
68.6p
22
H 21
OSCAR ASKERLUND
HÄLLBYBRUNNS IF
2:18:34.831300
+16:21.98000
68.5p
23
H 45
LENNART ROMIN
GÄVLE SKIDKAMRATER
2:19:09.834800
+16:56.101500
68.2p
24
H 35
LINUS STUDENY
SUNDBYBERGS IK
2:19:48.838700
+17:35.105400
67.8p
25
H 35
DAVID BERGQVIST
SK BORE
2:20:00.839900
+17:47.106600
67.7p
26
H 45
THOMAS BERG
NORRBÄRKE SK
2:20:12.841100
+17:59.107800
67.6p
27
H 50
FRANK KIERECK
KARLSLUNDS IF
2:21:11.847000
+18:58.113700
67.0p
28
H 50
MATS SCHULTZE
MÄLARÖ SOK
2:21:53.851200
+19:40.117900
66.7p
29
H 21
RIKARD MOLIN
NAPRAPAT WALLE SK
2:21:54.851300
+19:41.118000
66.6p
30
H 40
ALEXANDER JANSA
SUNNANSJÖ IK
2:22:08.852700
+19:55.119400
66.5p
31
H 40
ULRIK KARLSSON
MOTALA AIF SK
2:22:12.853100
+19:59.119800
66.5p
32
H 40
STEFAN ANDERSSON
KÄLLBOTTENS IK
2:22:35.855400
+20:22.122100
66.3p
33
H 21
CHRISTER FYHR
GÄVLE SKIDKAMRATER
2:22:47.856600
+20:34.123300
66.2p
Seedningsgräns för led 2 i Vasaloppet: 2:23:00
34
H 50
MIKAEL LINDBERG
DOMNARVETS GOIF
2:23:40.861900
+21:27.128600
65.7p
35
H 21
ANDREAS MANNBERG
ÖSTERSUNDS SK
2:24:01.864000
+21:48.130700
65.5p
36
H 50
PATRIK LARSSON
XC STOCKHOLM POW
2:24:38.867700
+22:25.134400
65.2p
37
H 21
DAVID UNNERSJÖ-JESS
SVÄRDSJÖ IF
2:25:39.873800
+23:26.140500
64.7p
38
H 45
FREDRIK STRÖM
BÅLSTA SK
2:25:49.874800
+23:36.141500
64.6p
39
H 40
TOMAS HALLMÉN
KARLSLUNDS IF
2:25:53.875200
+23:40.141900
64.5p
39
H 65
MIKAEL SLOTTE
ENVIKENS IF
2:25:53.875200
+23:40.141900
64.5p
41
H 45
NICKLAS JOHANSSON
REMBO IK
2:26:59.881800
+24:46.148500
64.0p
42
H 35
SEBASTIAN ERIKSSON
UMARA SPORT CLUB
2:27:57.887600
+25:44.154300
63.5p
43
H 35
JOHAN JAKOBSSON
AXA SPORTS CLUB
2:28:25.890400
+26:12.157100
63.3p
44
H 21
JOHN ELOFSSON
BROVALLENS IF
2:28:30.890900
+26:17.157600
63.2p
45
H 40
Magnus Persson
Almby IK
2:28:57.893600
+26:44.160300
63.0p
46
H 35
MATTIAS JOHANSSON
AXA SC
2:29:36.897500
+27:23.164200
62.7p
47
H 40
RICKARD CHEDID
FINSPÅNG SOK
2:29:37.897600
+27:24.164300
62.7p
48
H 45
Patrik Hedlund
ABB IF
2:30:07.900600
+27:54.167300
62.4p
49
H 40
FREDRIK BERGDAHL
SAAB IF JÄRFÄLLA
2:30:41.904000
+28:28.170700
62.2p
50
H 45
LARS GUSTAFSSON
STOCKHOLMS RK
2:30:50.904900
+28:37.171600
62.1p
51
H 21 Motion
Simon Wahlström
Norhyttan
2:31:30.908900
+29:17.175600
61.8p
52
H 21
DANIEL PELYHE
SÖDER TYRESÖ
2:32:13.913200
+30:00.179900
61.5p
53
H 21 Motion
Linus Jansson
Täby
2:32:30.914900
+30:17.181600
61.3p
Seedningsgräns för led 3 i Vasaloppet: 2:33:00
54
H 55
HANS SUNDBERG
IKJ HANINGE
2:34:01.924000
+31:48.190700
60.6p
55
H 40
BJÖRN LJUNGGREN
HÖGBO GIF
2:34:10.924900
+31:57.191600
60.6p
56
H 45
Per-olof Persson
Norrbärke SK
2:34:32.927100
+32:19.193800
60.4p
57
H 55
GUNNAR KIHLBERG
AXA SPORTS CLUB
2:35:04.930300
+32:51.197000
60.2p
58
H 45
JOHAN BERGLUND
BROVALLENS IF
2:35:08.930700
+32:55.197400
60.1p
59
H 60
ROYNE ANDERSSON
NORABYGDENS SK
2:35:32.933100
+33:19.199800
60.0p
60
H 40
DAVID SWEDBERG
BÅLSTA SK
2:35:50.934900
+33:37.201600
59.8p
61
H 50
ERIK BRISENHEIM
STOCKHOLMS RK
2:36:06.936500
+33:53.203200
59.7p
62
H 35
STAFFAN ÖSTLUND
ÖREBRO
2:37:11.943000
+34:58.209700
59.2p
63
H 40
JOHAN HAMRIN
VÄSTERÅS SKIDKLUBB
2:37:14.943300
+35:01.210000
59.2p
64
H 21
EMIL KALERED
OK DENSELN
2:37:25.944400
+35:12.211100
59.1p
65
D 21
IDA WÅNGGREN
MOTALA AIF SK
2:38:11.949000
+35:58.215700
58.8p
66
H 21
LEWI KÖPPLER
IK JARL
2:38:26.950500
+36:13.217200
58.7p
67
H 50
JAN NYSTRÖM
FALU IK SKIDKLUBB
2:39:32.957100
+37:19.223800
58.2p
68
H 21
HENRIK BALTZARI
VÄSTERÅS
2:39:41.958000
+37:28.224700
58.2p
69
H 21
MATTIAS KARLSSON
AXA SPORTS CLUB
2:39:55.959400
+37:42.226100
58.1p
70
H 45
MATTIAS HALLGREN
LINKÖPING SK
2:40:07.960600
+37:54.227300
58.0p
71
H 40
MARTIN OTHOZON
FALU IK
2:40:20.961900
+38:07.228600
57.9p
72
H 45
TOMAS BOMAN
SYA SK
2:40:21.962000
+38:08.228700
57.9p
73
H 21
KRISTOFFER FRANSSON
VALBO AIF
2:41:26.968500
+39:13.235200
57.5p
74
D 50
HELENA ZINGMARK
STOCKHOLMS RK
2:41:28.968700
+39:15.235400
57.4p
75
H 21 Motion
Karl-Johan Thuresson
Kilsmo IK
2:41:54.971300
+39:41.238000
57.3p
76
H 35
NIKLAS RICKLUND
ÖREBROCYKLISTERNA
2:42:00.971900
+39:47.238600
57.2p
77
H 45
MATTIAS WIKSTRÖM
KARLSLUNDS IF SF
2:42:02.972100
+39:49.238800
57.2p
78
H 50
MATTI NYLUND
SIGTUNA OK
2:42:09.972800
+39:56.239500
57.2p
79
H 45
MIKAEL GELIN
BÅLSTA SK
2:42:32.975100
+40:19.241800
57.0p
80
H 35
SIMON KJELLIN
KARLSLUNDS IF
2:42:42.976100
+40:29.242800
56.9p
Seedningsgräns för led 4 i Vasaloppet: 2:43:00
81
D 21
SANDRA HÄNNINEN
ÅMOTS SK
2:43:01.978000
+40:48.244700
56.8p
82
H 55
JOHNNY SÖRMAN
VEDEVÅG
2:43:04.978300
+40:51.245000
56.8p
83
H 40
PETER JACOBSSON
GALDERMA FF
2:43:13.979200
+41:00.245900
56.7p
84
H 21 Motion
Stefan Blomberg
Abb IF SK
2:43:15.979400
+41:02.246100
56.7p
85
H 50
CHRISTER LJUNGKVIST
FALUN
2:43:44.982300
+41:31.249000
56.5p
86
H 21
JACOB ERIKSSON
KARLSLUNDS IF SK
2:43:51.983000
+41:38.249700
56.5p
87
H 40
MIKAEL PETERSSON
KARLSLUNDS IF
2:44:10.984900
+41:57.251600
56.4p
88
H 45
PETER SKOGERT
JM`s PERSONALFÖRENING
2:44:15.985400
+42:02.252100
56.3p
89
H 50
MARTIN MYHRBERG
OCKELBO SK
2:44:17.985600
+42:04.252300
56.3p
90
H 35
JONAS JANEGREN
KARLSLUNDS IF
2:44:20.985900
+42:07.252600
56.3p
91
H 21
Glenn Källström
Roslagsbro IF
2:44:25.986400
+42:12.253100
56.3p
92
D 50
MARIA BERGFÄLT
DOMNARVETS GOIF
2:44:49.988800
+42:36.255500
56.1p
93
H 35
SIMON BJURÉN
SÅGMYRA SK
2:45:19.991800
+43:06.258500
55.9p
93
H 45
Kristoffer Gerhardsson
Roslagsbro IF
2:45:19.991800
+43:06.258500
55.9p
95
D 21 Motion
Matilda Dybäck
Stockholm
2:45:33.993200
+43:20.259900
55.8p
96
H 35
BJÖRN AHLEPIL
SOLLENTUNA
2:45:50.994900
+43:37.261600
55.7p
97
H 21 Motion
Kim Andersson
Abb IF SK
2:46:04.996300
+43:51.263000
55.6p
98
D 21
ELIN LÖFÅS
TUREBERGS IF SOK
2:46:10.996900
+43:57.263600
55.6p
99
H 45
MAGNUS LUNDEVALL
ERICSSON STOCKHOLM IK
2:46:15.997400
+44:02.264100
55.6p
100
H 55
PETER ÅHLÉN
NORBERGS SK
2:46:16.997500
+44:03.264200
55.6p
101
H 21
DENNIS LARSSON
AXA SPORTS CLUB
2:46:18.997700
+44:05.264400
55.5p
102
H 21 Motion
Andreas Sjöberg
Csk Ludvika
2:46:28.998700
+44:15.265400
55.5p
103
H 45
RICKARD LINDAHL
XC STOCKHOLM POW
2:46:40.999900
+44:27.266600
55.4p
104
H 35
ANDERS JOHANSON
ERICSSON STOCKHOLM IK
2:46:50.1000900
+44:37.267600
55.3p
105
H 21 Motion
Fredrik Olsson
Söderbärke GOIF
2:47:18.1003700
+45:05.270400
55.2p
106
D 40
Jessica Moverare
Föreningen IKJ Haninge
2:47:49.1006800
+45:36.273500
55.0p
107
H 45
SAMI MALINIEMI
GÄVLE SKIDKAMRATER
2:48:41.1012000
+46:28.278700
54.7p
108
H 45
TOMAS ANDERSSON
SÄLENS IF
2:48:45.1012400
+46:32.279100
54.6p
109
H 40
ROGER ELIMÄ
KARLSLUNDS IF
2:49:03.1014200
+46:50.280900
54.5p
110
H 35
Stefan Ax
ABB IF
2:49:16.1015500
+47:03.282200
54.4p
111
H 21 Motion
Tomas Sellman
Sunnansjö IK
2:51:09.1026800
+48:56.293500
53.8p
112
H 50
JAN KALERED
DENSELN
2:52:36.1035500
+50:23.302200
53.3p
113
D 21
ANNA MATTSSON
AXA SPORTS CLUB
2:52:53.1037200
+50:40.303900
53.2p
Seedningsgräns för led 5 i Vasaloppet: 2:53:00
114
H 21
DENNIS LINDHOLM
FAGERSTA SÖDRA IK
2:53:24.1040300
+51:11.307000
53.0p
115
H 21 Motion
Magnus Holm
Abb IF SK
2:53:35.1041400
+51:22.308100
52.9p
116
D 21 Motion
Sara Dybäck
Täby
2:53:48.1042700
+51:35.309400
52.8p
117
H 35
EDVIN KIELLARSON
AXA SC
2:54:05.1044400
+51:52.311100
52.7p
118
H 21 Motion
Daniel Andersson
Enköping
2:54:09.1044800
+51:56.311500
52.7p
119
H 40
JONAS GEORGSSON
KARLSLUNDS IF SF
2:54:44.1048300
+52:31.315000
52.5p
120
H 60
ARNE NÅBO
TROLLHÄTTANS SOK
2:54:52.1049100
+52:39.315800
52.5p
121
H 45
JAN RISINGER
KNIVSTA
2:55:12.1051100
+52:59.317800
52.4p
122
H 60
TOMAS ANDERSSON
TUNAFORS SK
2:55:59.1055800
+53:46.322500
52.1p
123
H 70
BO FREDRIKSSON
SUNDBORNS GOIF
2:56:14.1057300
+54:01.324000
52.0p
124
H 21
OLA HEDBLAD
STORÅDALEN
2:57:33.1065200
+55:20.331900
51.6p
125
H 45
Max Mortensen
ABB IF
2:57:53.1067200
+55:40.333900
51.5p
126
H 45
ANDERAS PERSSON
AXA SPORTS CLUB
2:58:12.1069100
+55:59.335800
51.4p
127
H 40
ERIK PRYTZ
KARLSLUNDS IF
2:58:29.1070800
+56:16.337500
51.3p
128
H 21
KARL SAMUELSSON
VÄSTERÅS SKIDKLUBB
2:59:06.1074500
+56:53.341200
51.1p
129
H 21
Axel Andersson
ABB IF
2:59:34.1077300
+57:21.344000
50.9p
130
H 40
ROINE SCHÖLIN
VINDRARPS SK
3:00:18.1081700
+58:05.348400
50.7p
131
H 35
JONATHAN MULLINS
BÅLSTA SK
3:00:47.1084600
+58:34.351300
50.5p
132
H 50
PER ZETTERBERG
JÄRFÄLLA SKIDKLUBB
3:02:03.1092200
+59:50.358900
50.2p
133
H 21 Motion
Jon Lundholm
Säters IF SK
3:02:59.1097800
+1:00:46.364500
49.9p
Seedningsgräns för led 6 i Vasaloppet: 3:03:00
134
H 40
ERIK ÖHRNER
KARLSTAD
3:03:02.1098100
+1:00:49.364800
49.9p
135
H 45
MATTIAS BERGSTRÖM
NORRKÖPINGS SK
3:03:39.1101800
+1:01:26.368500
49.7p
136
D 21
LIDUINA VAN SITTEREN
KARLSLUNDS IF
3:04:02.1104100
+1:01:49.370800
49.5p
137
D 45
Annelie Lek-Göthberg
ABB IF
3:04:42.1108100
+1:02:29.374800
49.3p
138
H 55
TOMAS VIDFELT
LINDEBYGDENS OK
3:04:51.1109000
+1:02:38.375700
49.3p
139
H 60
PER BÖRJESSON
ÖSTANSJÖ SK
3:05:05.1110400
+1:02:52.377100
49.2p
140
D 21 Motion
Anna Lindblad
Västerbergslagens OL
3:05:24.1112300
+1:03:11.379000
49.1p
141
H 21 Motion
Tomas Kristoffersson
Abb IF SK
3:06:22.1118100
+1:04:09.384800
48.9p
142
H 50
ULF SÖDER
ERICSSON STOCKHOLM IK
3:06:24.1118300
+1:04:11.385000
48.8p
143
D 21 Motion
Erika Brömses
Källbottens IK
3:06:25.1118400
+1:04:12.385100
48.8p
144
H 45
ANDREAS GUSTAFSSON
LINKÖPINGS SK
3:06:47.1120600
+1:04:34.387300
48.7p
145
H 21 Motion
Robert Nahlbom
Flen Sport & Hälsa
3:07:33.1125200
+1:05:20.391900
48.5p
146
H 50
NICLAS GRUNEWALD
DALA JÄRNA IK
3:08:13.1129200
+1:06:00.395900
48.3p
147
H 55
STEFAN HORNEBRANT
TROLLHÄTTANS SOK
3:09:16.1135500
+1:07:03.402200
48.0p
148
H 35
CARL JOHAN MÅWE
UMARA SPORTS CLUB
3:09:18.1135700
+1:07:05.402400
48.0p
149
D 21
SARA MARKLUND
AXA SPORTS CLUB
3:09:21.1136000
+1:07:08.402700
48.0p
150
H 21 Motion
Björn Göthlin
Östansjö SK
3:09:37.1137600
+1:07:24.404300
47.9p
151
H 45
TOMAS JOHANSSON
IFK GRÄNGESBERG SK
3:09:46.1138500
+1:07:33.405200
47.9p
152
H 35
KARL AXNÄS
AXA SC
3:10:08.1140700
+1:07:55.407400
47.8p
152
H 21 Motion
Joakim Nordqvist
Csk Ludvika Triatlon
3:10:08.1140700
+1:07:55.407400
47.8p
154
H 21 Motion
Per Ängsås
Stockholm SK
3:10:21.1142000
+1:08:08.408700
47.7p
155
H 21
MARKUS HAHLIN
OK DENSELN
3:10:30.1142900
+1:08:17.409600
47.7p
156
D 21 Motion
Angelica Johansson
Ludvika
3:10:50.1144900
+1:08:37.411600
47.6p
157
D 21
SAGA SANDER
NORABYGGDENS SK
3:11:37.1149600
+1:09:24.416300
47.4p
158
H 50
ANDERS LUNDSTRÖM
SOLLENTUNA
3:11:48.1150700
+1:09:35.417400
47.3p
159
H 35
THOMAS MÅWE
UMARA SPORT CLUB
3:12:19.1153800
+1:10:06.420500
47.2p
160
H 21 Motion
Robert Funke
Götenehus FF
3:12:28.1154700
+1:10:15.421400
47.1p
161
H 50
ROLF LINDBERG
SÄTRA IF
3:12:51.1157000
+1:10:38.423700
47.0p
162
H 21 Motion
Lars Sandberg
Berber IS
3:13:14.1159300
+1:11:01.426000
46.9p
163
H 40
Elley Mads
Holte Ski
3:13:22.1160100
+1:11:09.426800
46.9p
164
D 21
ANNA HALLMÉN
KARLSLUNDS IF
3:13:33.1161200
+1:11:20.427900
46.8p
165
H 35
MARKUS HOLMSTRÖM
BROMMA
3:13:48.1162700
+1:11:35.429400
46.8p
166
D 40
PIA TROLLSFJORD
ABB IF
3:15:54.1175300
+1:13:41.442000
46.2p
167
H 21 Motion
Anders Eriksson
Västerås
3:17:16.1183500
+1:15:03.450200
45.9p
Seedningsgräns för led 7 i Vasaloppet: 3:18:00
168
H 50
LARS KARLSSON
ÖSTANSJÖ SK
3:18:23.1190200
+1:16:10.456900
45.6p
169
H 21 Motion
Niklas Thunström
Abb IF SK
3:19:25.1196400
+1:17:12.463100
45.3p
170
D 21
ANNA MARKLUND
AXA SPORTS CLUB
3:19:48.1198700
+1:17:35.465400
45.2p
171
H 21 Motion
Johan Olsson
Forssa BK Borlänge
3:20:16.1201500
+1:18:03.468200
45.1p
172
H 21 Motion
Johan Westholm
Kumla
3:22:32.1215100
+1:20:19.481800
44.5p
173
H 50
ERIK RÖSCH
STORÅDALENS SK
3:22:53.1217200
+1:20:40.483900
44.4p
174
H 60
TORBJÖRN KJELLEN
SODEGÅRDS SK
3:23:14.1219300
+1:21:01.486000
44.4p
175
H 21 Motion
Carl Stureson
Abb IF SK
3:23:45.1222400
+1:21:32.489100
44.2p
176
H 45
JOHAN RINGSTRÖM
FAGERSTA SÖDRA IK
3:24:23.1226200
+1:22:10.492900
44.1p
177
H 50
TOMMY MATSSON
VASALOPPSKLUBBEN I HEDEMORA
3:24:47.1228600
+1:22:34.495300
44.0p
178
H 35
MIKAEL FLODMAN
STOCKHOLMS RK
3:24:52.1229100
+1:22:39.495800
44.0p
179
H 21
Daniel Wasborg
ABB IF
3:26:26.1238500
+1:24:13.505200
43.6p
180
H 21 Motion
Marcus Funke
Götenehus FF
3:27:01.1242000
+1:24:48.508700
43.5p
181
D 40
SUSANNE FELLDIN
KARLSLUNDS IF
3:27:52.1247100
+1:25:39.513800
43.3p
182
H 21 Motion
Mats Lundin
Sya SK
3:29:16.1255500
+1:27:03.522200
42.9p
183
H 21 Motion
Erik Karlsson
Sya SK
3:29:40.1257900
+1:27:27.524600
42.9p
184
H 45
Emil Hägerlund
ABB IF
3:31:48.1270700
+1:29:35.537400
42.4p
185
H 21 Motion
Sebastian Frykberg
Boxholm-Ekeby SK
3:32:55.1277400
+1:30:42.544100
42.1p
Seedningsgräns för led 8 i Vasaloppet: 3:33:00
186
D 40
EMMA HAMRIN
VÄSTERÅS SKIDKLUBB
3:38:51.1313000
+1:36:38.579700
40.9p
187
D 21 Motion
Kristin Häglund
Stockholm
3:42:04.1332300
+1:39:51.599000
40.2p
188
H 21 Motion
Daniel Andersson
Axa SC
3:42:14.1333300
+1:40:01.600000
40.2p
189
H 21 Motion
Kenneth Ågren
Abb IF SK
3:47:50.1366900
+1:45:37.633600
39.1p
Seedningsgräns för led 9 i Vasaloppet: 3:48:00
190
D 21 Motion
Martina Nordh
Stockholm
3:53:37.1401600
+1:51:24.668300
38.1p
191
D 21 Motion
Moa Gisterå
Stockholm
3:53:38.1401700
+1:51:25.668400
38.1p
192
H 21 Motion
Joakim Leander
IK Hakarpspojkarna
3:57:38.1425700
+1:55:25.692400
37.4p
193
D 40
KARIN PIHLSTRÖM
KÄLLBOTTENS IK
3:57:45.1426400
+1:55:32.693100
37.3p
194
H 21 Motion
Mattias Bergstedt
Abb IF SK
3:59:23.1436200
+1:57:10.702900
37.1p
195
D 21 Motion
Christina Sigfrids
Söderbärke GOIF
4:24:29.1586800
+2:22:16.853500
33.3p
196
D 40
KATRIN GUSTAFSSON
LUDVIKA
4:55:44.1774300
+2:53:31.1041000
29.5p
197
H 35
MARTIN EKBERG
BORENSBERG CSK
23:59:58.8639700
197
H 35
NIKLAS TINGSTRÖM
AXA SPORTS CLUB
23:59:58.8639700
197
H 35
Hans Sjöstedt
ABB IF
23:59:58.8639700
197
H 40
HENRIK NISS-JONSSON
SUNDBORN GOIF
23:59:58.8639700
Logga in för att slippa de här annonserna
197
H 40
EMIL ARNLUND
VÄSTERÅS SKIDKLUBB
23:59:58.8639700
197
H 40
MATHIAS LUNDGREN
AXA SPORTS CLUB
23:59:58.8639700
197
H 45
BENNY LINDEGREN
TÄBY IS SKIDOR
23:59:58.8639700
197
H 50
JOACIM TEGNESJÖ
STOCKHOLM
23:59:58.8639700
197
H 50
MIKAEL RÖNNLUND
OCKELBO SK
23:59:58.8639700
197
H 60
SVEN-ERIK MÖLLBERG
KÄLLBOTTENS IK
23:59:58.8639700
197
H 65
HANS HÄGLUND
LUDVIKA
23:59:58.8639700
197
D 50
SUSANNE BERGSTRÖM
NORRKÖPINGS SK
23:59:58.8639700
21km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21 Motion
Erik Peterson
Abb IF SK
1:16:39.459800
67.3p
2
H 21 Motion
Oddne Håvardstun Munkvold
Førde
1:19:51.479000
+3:12.19100
64.6p
3
H 21 Motion
Martin Bäck
Abb IF SK
1:21:15.487400
+4:36.27500
63.5p
4
H 21 Motion
Johan Petrus Johansson
Ställbergs IK
1:26:27.518600
+9:48.58700
59.7p
5
H 21 Motion
Jens Börjesson
Abb IF SK
1:26:36.519500
+9:57.59600
59.5p
6
D 21 Motion
Ulrika Wånggren
Motala Aif SK
1:27:09.522800
+10:30.62900
59.2p
7
H 21 Motion
Andreas Hermansson
Abb IF SK
1:29:24.536300
+12:45.76400
57.7p
8
H 21 Motion
Jörgen Bergqvist
Abb IF SK
1:29:51.539000
+13:12.79100
57.4p
9
H 21 Motion
Jonas Jansson
Abb IF SK
1:31:43.550200
+15:04.90300
56.2p
10
H 21 Motion
Helmer Furunäs
IFK Grängesberg SK
1:32:32.555100
+15:53.95200
55.7p
11
H 21 Motion
Leif Parmlind
Abb IF SK
1:32:44.556300
+16:05.96400
55.6p
12
H 21 Motion
David Shearer
Abb IF SK
1:33:08.558700
+16:29.98800
55.4p
13
H 21 Motion
Carl-johan Wallebi
Stockholm
1:35:06.570500
+18:27.110600
54.2p
14
H 21 Motion
Donatas Mankus
Abb IF SK
1:35:57.575600
+19:18.115700
53.7p
15
H 21 Motion
Fredric Lagerström
Källbottens IK
1:38:43.592200
+22:04.132300
52.2p
16
D 21 Motion
Sara Lingegård
Abb IF SK
1:39:12.595100
+22:33.135200
52.0p
17
D 21 Motion
Louise Perottosdotter
Lima IF
1:39:13.595200
+22:34.135300
52.0p
18
H 21 Motion
Lars-erik Smedberg
Abb IF SK
1:39:30.596900
+22:51.137000
51.8p
19
H 21 Motion
Mikael Sundholm
Västerås Skidklubb
1:39:34.597300
+22:55.137400
51.8p
20
H 21 Motion
Anton Lönqvist
Västra Frölunda
1:40:55.605400
+24:16.145500
51.1p
21
D 21 Motion
Charlotte Romin
Gävle SK
1:41:14.607300
+24:35.147400
50.9p
22
H 21 Motion
Dan Persson
Sundborn
1:43:15.619400
+26:36.159500
49.9p
23
H 21 Motion
Gunnar Persson
Abb IF SK
1:44:06.624500
+27:27.164600
49.5p
24
D 21 Motion
Hermansson Lova
Abb IF SK
1:45:02.630100
+28:23.170200
49.1p
25
D 21 Motion
Malin Ågren
Abb IF SK
1:45:24.632300
+28:45.172400
48.9p
26
D 21 Motion
Christina Södersten
Kfum Ludvika
1:46:27.638600
+29:48.178700
48.4p
27
D 21 Motion
Hanne Andersson
Abb IF SK
1:48:35.651400
+31:56.191500
47.5p
28
H 21 Motion
Mats Turesson
Tomasbo
1:49:04.654300
+32:25.194400
47.3p
29
H 21 Motion
Tony Philip
Göteborg
1:49:38.657700
+32:59.197800
47.0p
30
D 21 Motion
Manuela Klar
Abb IF SK
1:50:23.662200
+33:44.202300
46.7p
31
H 21 Motion
Boris Kullman
Abb IF SK
1:51:46.670500
+35:07.210600
46.1p
32
D 21 Motion
Lina Sandsten
Abb IF SK
1:53:26.680500
+36:47.220600
45.5p
33
H 21 Motion
Daniel Johansson
Göteborg
1:54:34.687300
+37:55.227400
45.0p
34
D 21 Motion
Marielle Hagström
Abb IF SK
1:55:14.691300
+38:35.231400
44.8p
35
H 21 Motion
Anders Eriksson
Abb IF SK
1:57:47.706600
+41:08.246700
43.8p
36
H 21 Motion
Reza Kherzi
Abb IF SK
2:00:29.722800
+43:50.262900
42.8p
37
H 21 Motion
Samuel Zetterberg
Hässleby SOK
2:12:21.794000
+55:42.334100
39.0p
38
H 21 Motion
Mathias Lausch
Abb IF SK
2:18:15.829400
+1:01:36.369500
37.3p
39
D 21 Motion
Marie Olsson
Askersund
2:23:11.859000
+1:06:32.399100
36.0p
40
H 21 Motion
Peter Fredriksson
Abb IF SK
23:59:58.8639700
40
D 21 Motion
Maria Flodström
Stockholm
23:59:58.8639700
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)