Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Julmarathon
2017-12-27
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa ihopslagen resultatlista
D 21
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Britta Johansson Norgren
Lager 157
2:10:01.780000
79.9p
2
Maria Gräfnings
Ski-Club Académique Suisse (SAS)
2:12:43.796200
+2:42.16100
78.0p
3
Lina Siljegård
Halmstad
3:07:45.1126400
+57:44.346300
52.0p
4
Maria Modig
Västerås Skidklubb
3:30:03.1260200
+1:20:02.480100
45.8p
H 21
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Rikard Tynell
Team Tynell
2:00:10.720900
88.0p
2
Oscar Persson
Lager 157
2:00:11.721000
+1
88.0p
2
Jimmie Johnsson
Lager 157
2:00:11.721000
+1
88.0p
4
Pontus Nordström
Östervåla IF
2:00:21.722000
+11.1000
87.8p
5
Fredrik Byström
Lager 157
2:00:23.722200
+13.1200
87.8p
5
Andreas Svensson
Ulricehamns IF
2:00:23.722200
+13.1200
87.8p
7
Simon Andersson
Falun Borlänge SK
2:00:26.722500
+16.1500
87.7p
8
Daniel Södersten
Längdcentrum Grönklitt
2:00:56.725500
+46.4500
87.3p
9
Michael Boberg
Ingen klubb
2:02:43.736200
+2:33.15200
85.7p
10
Robert Eriksson
Björkfors GOIF
2:04:36.747500
+4:26.26500
84.2p
11
Stefan Sunnerberg
SK Ringen
2:04:38.747700
+4:28.26700
84.1p
12
Claes Steimert
Mälarö SOK
2:04:40.747900
+4:30.26900
84.1p
13
Anton Enberg
Falun Borlänge SK
2:04:48.748700
+4:38.27700
84.0p
14
Adam Steen
Axa SC
2:05:21.752000
+5:11.31000
83.6p
15
Axel Bergsten
IFK Skövde SK
2:06:48.760700
+6:38.39700
82.4p
16
Ulf Jansson
Östervåla IF
2:07:44.766300
+7:34.45300
81.7p
17
Stefan Ekman
Strömsbergs IF
2:07:46.766500
+7:36.45500
81.6p
18
Jonathan Engström
Längdcentrum Grönklitt
2:07:51.767000
+7:41.46000
81.6p
19
Ronny Wedin
Ingen klubb
2:10:02.780100
+9:52.59100
79.9p
20
Samuel Carlsson
Sundbybergs IK
2:12:07.792600
+11:57.71600
78.4p
21
Joel Helker-nygren
Ovansiljans Bordtennisklubb
2:13:51.803000
+13:41.82000
77.2p
22
Martin Lindkvist
IFK Mora SK
2:14:21.806000
+14:11.85000
76.8p
23
Andreas Berthagen
Storvreta IK
2:15:21.812000
+15:11.91000
76.2p
24
Fredrik Gustafsson
Strängnäs SK
2:15:24.812300
+15:14.91300
76.1p
25
Pontus Carlsson
Sundborns GOIF
2:18:44.832300
+18:34.111300
73.9p
26
Martin Siljegård
Halmstad
2:18:55.833400
+18:45.112400
73.8p
27
Thomas Strid
IFK Mora SK
2:19:22.836100
+19:12.115100
73.5p
28
Jacob Söderqvist
Pumphusets RSC
2:19:57.839600
+19:47.118600
73.2p
29
Joakim Olsson
Trosabygdens OK
2:24:58.869700
+24:48.148700
70.2p
30
Daniel Jonsson
Pumphusets RSC
2:27:45.886400
+27:35.165400
68.6p
31
Anders Stenberg
Burseryds IF
2:34:00.923900
+33:50.202900
65.4p
32
Max Bergström
Längdcentrum Grönklitt
2:36:00.935900
+35:50.214900
64.4p
33
Mikael Larsson
Trosabygdens OK
2:36:44.940300
+36:34.219300
64.0p
34
Steffen Dettman
Ingen klubb
2:37:07.942600
+36:57.221600
63.9p
35
Sebastian Sundius
Zinkgruvans IF
2:37:28.944700
+37:18.223700
63.7p
36
Jan Lindkvist
IFK Mora SK
2:39:11.955000
+39:01.234000
62.9p
37
Jerker Aspgård
Aktivitus Sports Club
2:41:23.968200
+41:13.247200
61.9p
38
Antti Karonen
Storvreta IK
2:43:12.979100
+43:02.258100
61.1p
39
Mikael Sandzelius
Ingen klubb
2:43:20.979900
+43:10.258900
61.0p
40
Stefan Palmgren
Ingen klubb
2:52:28.1034700
+52:18.313700
57.3p
41
Arne Peterson
Edsbyns SK
2:52:45.1036400
+52:35.315400
57.2p
42
Anders Ekh
Aktivitus Sports Club
2:54:43.1048200
+54:33.327200
56.5p
43
Mikael Åström
Ronneby OK
2:55:05.1050400
+54:55.329400
56.3p
44
Alexander Norman
KJ Adventure Team
3:06:19.1117800
+1:06:09.396800
52.5p
45
Jan Lund
Orsa SK
3:07:46.1126500
+1:07:36.405500
52.0p
46
Göran Hubinette
Storvreta IK
3:11:54.1151300
+1:11:44.430300
50.8p
47
Lennart Klingberg
Ingen klubb
3:12:04.1152300
+1:11:54.431300
50.7p
48
Fredrik Rylander
Regna IF
3:25:06.1230500
+1:24:56.509500
47.1p
49
Christer Modig
Ingen klubb
3:27:43.1246200
+1:27:33.525200
46.4p
50
Daniel Olsson
Ingen klubb
3:28:45.1252400
+1:28:35.531400
46.2p
51
Magnus Filipsson
Vapnö IF
3:29:26.1256500
+1:29:16.535500
46.0p
52
Victor Bäverstam
Ingen klubb
3:34:08.1284700
+1:33:58.563700
44.9p
53
Jan-Erik Almkvist
Ingen klubb
3:45:07.1350600
+1:44:57.629600
42.4p
54
Jacob Bäverstam
Ingen klubb
4:00:17.1441600
+2:00:07.720600
39.5p
55
Peter Hollander
No Club
4:03:37.1461600
+2:03:27.740600
38.9p
56
Johan Oxenstierna
Ingen klubb
4:07:15.1483400
+2:07:05.762400
38.3p
57
Jens Nordvang Roved
Danmark
4:21:58.1571700
+2:21:48.850700
35.9p
Logga in för att slippa de här annonserna
H/D 21
21km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Victor Gustafsson
Ingen klubb
1:00:22.362100
82.7p
2
Simon Jonsson
IF Hallby SOK
1:02:02.372100
+1:40.9900
80.5p
3
Filip Ragnarsson
Längdcentrum Grönklitt
1:05:16.391500
+4:54.29300
76.5p
4
Niklas Persson
Falun Borlänge SK
1:05:21.392000
+4:59.29800
76.4p
5
Andreas Degerfeldt
Turebergs IF
1:10:01.420000
+9:39.57800
71.3p
6
Gabriel Söderqvist
Ingen klubb
1:12:27.434600
+12:05.72400
68.9p
7
Melker Elofsson
Landsbro IF SK
1:12:59.437800
+12:37.75600
68.4p
8
Mathias Danielsson
Högbo GIF
1:13:03.438200
+12:41.76000
68.4p
9
Björn Albinsson
Väsby SK
1:14:41.448000
+14:19.85800
66.9p
10
Moa Larsson
Falun Borlänge SK
1:14:49.448800
+14:27.86600
66.8p
11
Bruno Dettman
Ingen klubb
1:17:08.462700
+16:46.100500
64.7p
12
Dennis Lindberget
Evertsbergs SK
1:17:11.463000
+16:49.100800
64.7p
13
Joel Helker-nygren
Ovansiljans Bordtennisklubb
1:25:31.513000
+25:09.150800
58.4p
14
Emil Danielsson
Högbo GIF
1:26:11.517000
+25:49.154800
57.9p
15
Ann Elofsson
Boxholm-Ekeby SK
1:28:38.531700
+28:16.169500
56.3p
16
Tobias Lindgren
Orsa SK
1:37:02.582100
+36:40.219900
51.5p
17
Hans Hansson
Torshälla-Nyby IS
1:37:55.587400
+37:33.225200
51.0p
18
Wilma Olsson
Orsa SK
1:38:46.592500
+38:24.230300
50.6p
19
Mats Olsson
Orsa SK
1:38:47.592600
+38:25.230400
50.6p
20
Birgitta Berglund
Orsa Grönklitt AB
1:41:46.610500
+41:24.248300
49.1p
21
Jan Berglund
Orsa Grönklitt AB
1:46:49.640800
+46:27.278600
46.8p
22
Ellinor Hogrell
Orsa Grönklitt AB
1:46:51.641000
+46:29.278800
46.7p
23
Mattias Berglund
Orsa Grönklitt AB
1:46:52.641100
+46:30.278900
46.7p
24
Ingmarie Roligs
Insjön
1:57:05.702400
+56:43.340200
42.7p
25
Mattias Hansson
Uppsala
1:58:30.710900
+58:08.348700
42.1p
26
Ida Estenberg
Ingen klubb
2:01:25.728400
+1:01:03.366200
41.1p
27
Martin Bysell
Orsa SK
2:02:12.733100
+1:01:50.370900
40.9p
28
Veronica Seger
Team Seger & Losers
2:07:03.762200
+1:06:41.400000
39.3p
29
Marcus Seger
Team Seger & Losers
2:07:04.762300
+1:06:42.400100
39.3p
30
Marika Hellberg
Ingen klubb
2:08:52.773100
+1:08:30.410900
38.8p
H/D 21
10km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Alexander Jonsson
IF Hallby SOK
32:33.195200
75.5p
2
Anton Björk
Orsa SK
32:34.195300
+1
75.4p
3
Karl Ingard
IK Rex
32:41.196000
+8.700
75.2p
4
Emma Eriksson
Ingen klubb
33:03.198200
+30.2900
74.3p
5
Elias Danielsson
Högbo GIF
34:07.204600
+1:34.9300
72.0p
6
Markus Melén
Falu IK
35:10.210900
+2:37.15600
69.9p
7
Alva Björk
Orsa SK
36:43.220200
+4:10.24900
66.9p
8
Markus Almgren
IFK Mora SK
36:48.220700
+4:15.25400
66.7p
9
Matilda Melén
Falu IK
42:46.256500
+10:13.61200
57.4p
10
Moa Söderqvist
Ingen klubb
44:47.268600
+12:14.73300
54.9p
11
Lucas Söderqvist
Ingen klubb
46:49.280800
+14:16.85500
52.5p
12
Thomas Norström
Ingen klubb
47:00.281900
+14:27.86600
52.3p
13
Björn Holmqvist
FK Snapphanarna
58:10.348900
+25:37.153600
42.2p
14
Rasmus Berglund
Ingen klubb
1:04:09.384800
+31:36.189500
38.3p
15
Ann-Catrine Norström
Ingen klubb
1:15:40.453900
+43:07.258600
32.5p
16
Alma Palmér
Team Palmer
1:25:47.514600
+53:14.319300
28.6p
17
Anders Palmér
Team Palmer
1:25:48.514700
+53:15.319400
28.6p
H/D 21
5km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Johanna Ingard
IK Rex
17:22.104100
63.1p
2
Edvin Elofsson
Boxholm-Ekeby SK
18:37.111600
+1:15.7400
58.9p
3
Sara Ingard
IK Rex
18:55.113400
+1:33.9200
57.9p
4
Elsa Palmberg
Högbo GIF
19:36.117500
+2:14.13300
55.9p
5
Marcus Modig
Västerås Skidklubb
22:01.132000
+4:39.27800
49.8p
6
Ida Elofsson
Boxholm-Ekeby SK
22:30.134900
+5:08.30700
48.7p
7
Emma Enberg
Borlänge
24:23.146200
+7:01.42000
44.9p
8
Tilde Elofsson
Boxholm-Ekeby SK
25:09.150800
+7:47.46600
43.6p
9
Ebba Elofsson
Boxholm-Ekeby SK
25:13.151200
+7:51.47000
43.5p
10
Kjell Karlsson
Boxholm-Ekeby SK
25:58.155700
+8:36.51500
42.2p
11
Sofie Carlsson
FK Snapphanarna
26:09.156800
+8:47.52600
41.9p
12
Felix Almgren
IFK Mora SK
26:52.161100
+9:30.56900
40.8p
15
Vilmer Hellqvist
Oxvretens SK
39:47.238600
+22:25.134400
27.5p
16
Lena Enberg
Borlänge
40:04.240300
+22:42.136100
27.4p
17
Lukas Karlsson
Ingen klubb
40:24.242300
+23:02.138100
27.1p