Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Kirunaspelen Distans
2017-04-22
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Information
Arrangör:
IFK Kiruna
Plats: Kiruna
Längdskidor
Klassisk stil
Intervallstart
Resultatsammanfattning
D 15
5km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Hanna Lundberg
Luleå Gjutarens IF
16:08.96700
2
Ingeborg Hansen
Medkila Skiclub
16:47.100600
3
Saga Nilsson
Skellefteå SK
17:36.105500
D 16
5km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Olivia Norberg
Sävast Ski Team IF
17:01.102000
2
Ida Tovås
Fjell Skilag
17:06.102500
3
Vilje Gulbrandsen
Bardufoss OG Omegn IF
17:31.105000
H 15
5km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Albin Åström
Bodens SK
15:36.93500
2
Tobias Snell
Luleå Gjutarens IF
15:41.94000
3
Jakob Skillingstad
IF Kilkameratene
15:53.95200
H 16
5km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Pål Jonsson
Strömnäs GIF
14:01.84000
2
Eelis Murto
OK Sarven
14:43.88200
3
John Ivar Karlsen
Melbo IL
14:53.89200
D 11
2km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Moa Lindgren
Täfteå IK
11:10.66900
2
Ida Åström
Täfteå IK
11:40.69900
3
SOL Eirin Norum Birkeland
Senja Ski
11:55.71400
D 12
2km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Nora Wallenius
IFK Umeå
11:19.67800
2
Runa Myrslett Bakke
Nordreisa IL
11:25.68400
3
Tuva Gulbrandsen
Bardufoss OG Omegn IF
11:30.68900
D 13
2km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Ella Turesson
Luleå Gjutarens IF
10:27.62600
2
Olivia Söderlind
IFK Kiruna
11:10.66900
3
Borghild Skjellberg
Nordreisa IL
11:16.67500
D 14
2km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Lisa Eriksson
Strömnäs GIF
9:31.57000
2
Therese Patomella
Jukkasjärvi IF
9:55.59400
3
Wilma Riekkola
Sävast Ski Team IF
10:02.60100
H 11
2km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Ulrik Jonsson
Strömnäs GIF
10:56.65500
2
Jesper Jakobsson
Gällivare SK
11:37.69600
3
Marcus Germann
IFK Umeå
11:57.71600
H 12
2km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Peter Nystu
Nordreisa IL
10:39.63800
2
Hermod Bangstad
Nordreisa IL
10:48.64700
3
Helge Ims
Fjell Skilag
11:04.66300
H 13
2km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Noah Nylund
Medkila Skiclub
8:58.53700
2
Verneri Tanninen
Valkeakosken Haka
9:31.57000
3
Oscar Säfström Niemi
Kalix SK
9:57.59600
3
Jesper Lundholm
Strömnäs GIF
9:57.59600
H 14
2km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Johan Nordeng
Alsvåg IL
8:50.52900
2
Theo Mattei
Sävast Ski Team IF
9:02.54100
3
Sivert Nordeng
Alsvåg IL
9:07.54600
D 9
1km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Milly Hansson
Malmbergets AIF
6:56.41500
2
Rebecca Holand-Roth
Fjell Skilag
7:01.42000
3
Bianca Vanessa Eriksen
Manndalen Uil
7:04.42300
D 10
1km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Edit Söderlind
IFK Kiruna
5:49.34800
2
Martine Skog
Bjerkvik IF
5:57.35600
3
Ellen Lundholm
Strömnäs GIF
6:01.36000
H 9
1km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Andre Jonsson
Strömnäs GIF
5:46.34500
2
Ørjan Børve
Salangen IF Ski
5:49.34800
3
Akseli Tanninen
Valkeakosken Haka
6:17.37600
H 10
1km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Elmeri Helander
Valkeakosken Haka
5:11.31000
2
Andreas Jörgensen
Ballangen Ski
5:22.32100
3
Alvin Svonni
Jukkasjärvi IF
5:51.35000
D 8
0.8km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
-
Ann Alpøy
Lofoten Skiklubb
-
Vida Björström
IFK Kiruna
-
Amilia Blind
Soppero Sameförening
-
Thildá-Máren Blind Juhlin
Soppero Sameförening
-
Ingrid Alstad Boberg
Bardu IL
-
Silva Carle Björklund
Duveds IF
-
Ida Eriksson
Jukkasjärvi IF
-
Isabell Foshaug
Ankenes SK
-
Idun Fredheim
Salangen IF Ski
-
Eirin Heggelund
Salangen IF Ski
-
Ella Hetta
IFK Kiruna
-
Sara-Karin Hetta
IFK Kiruna
-
Frida Iselvmo
Mellembygd IL
-
Tyra Johansson
Jukkasjärvi IF
-
Mia Karlsen
Bardu IL
-
Ronja Karlsen
Senja Ski
-
Elsa Kontio
Gällivare SK
-
Nathalie Kroken
Bardu IL
-
Winna Lind
Jukkasjärvi IF
-
Mimmi Lindmark
IFK Kiruna
-
Karoline Frederikke Lysgaard
Medkila Skiclub
-
Elsa Nelson
Bodens SK
-
Guro Nicolaisen
Senja Ski
-
Hanna Nitteberg
Senja Ski
-
Alvina Niva
IFK Kiruna
-
Elvira Niva
IFK Kiruna
-
Vega Oja
Jukkasjärvi IF
-
Emma Olofsson
Malmbergets AIF
-
Ida Olofsson
Malmbergets AIF
-
Malin Olofsson
Malmbergets AIF
-
Emma Olsson
Kalix SK
-
Nora Helene Rege
Senja Ski
-
Amine Rydingen
Nordreisa IL
-
Mali Simonsen
Ankenes SK
-
Oda Josefine Skog
Bjerkvik IF
-
Milja Solberg
Manndalen Uil
-
Philippa Stålnacke
Jukkasjärvi IF
-
Alma Svonni
Jukkasjärvi IF
-
Ella Sørensen
Salangen IF Ski
-
Mathea Sørensen
Salangen IF Ski
-
Pernille Thomassen
Bardu IL
H 8
0.8km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
-
Bendik Andre Eriksen
Manndalen Uil
-
Birch Olai Eriksen
Manndalen Uil
-
Alfred Esberg
IFK Kiruna
-
Isak Fjellborg
IFK Kiruna
-
Vegard Oliver Fjellå
Medkila Skiclub
-
Harald Gulbrandsen
Bardufoss OG Omegn IF
-
Isak Heggelund
Salangen IF Ski
-
Erik Hörnqvist
Luleå Gjutarens IF
-
Kristian Ims
Fjell Skilag
-
Even Andre Isaksen
Salangen IF Ski
-
Iver Karlsen
IF Kilkameratene
-
Emil Mikal Kilavik
Ballangen Ski
-
Peder Kristoffersen
Ballangen Ski
-
Adrian Marakatt
IFK Kiruna
-
Arvid Olsson
Kalix SK
-
Vincent Persson
Kalix SK
-
Johan Ramsland
Narvik SK
-
Oliver Rysletten-Solvoll
Sortland Og Omegn Ski
-
Sigge Schulz
Sunderby SK
-
Marius Skånhaug
Fjell Skilag
-
Sigve Tovås
Fjell Skilag
-
Hjalmar Viksten
Malmbergets AIF
-
Elias Åberg
Luleå Gjutarens IF
D 18
Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Ingrid Andrea Gulbrandsen
Bardufoss OG Omegn IF
32:48.196700
-
2
Moa Majbäck
Jukkasjärvi IF
34:42.208100
-
3
Olivia Alm
Strömnäs GIF
34:48.208700
-
D 20
Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Maja Majbäck
Jukkasjärvi IF
32:30.194900
-
2
Moa Lundgren
IFK Umeå
33:46.202500
-
3
Ebba Stenman
Älvsby IF SK
33:49.202800
-
D 21
Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Gunhild Bergland
Nordreisa IL
33:02.198100
-
2
Line Heimdal
Bardu IL
35:18.211700
-
3
Margrete Gaski
Bardu IL
35:25.212400
-
H 18
Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Anton Murto
Gellivare Skidallians IK
29:11.175000
-
2
Erik Nicolaisen
Senja Ski
30:02.180100
-
3
Andreas Karlsson
Kalix SK
30:37.183600
-
H 20
Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Einar Mikal Andreassen
Fjell Skilag
29:35.177400
-
2
Elias Andersson
Sunderby SK
29:41.178000
-
3
Edvin Murto
Gellivare Skidallians IK
30:42.184100
-
H 21
Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Henrik Fjällborg
Gellivare Skidallians IK
43:56.263500
-
2
Rune Skog
Bjerkvik IF
45:35.273400
-
3
Peter Johansson
Luleå Gjutarens IF
46:13.277200
-
D 21 Motion
5km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Berit Anne Reinås
Fjell Skilag
18:25.110400
57.7p
2
Lise Holmer
Bjerkvik IF
18:34.111300
57.2p
3
Berit Jannok
Gällivare SK
20:44.124300
51.2p
H 21 Motion
Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Toralf Heimdal
Dölaski Norge
28:54.173300
-
2
Karl-Gunnar Skjönsfjell
Nordreisa IL
29:18.175700
-
3
John Eirik Karlsen
Melbo IL
30:06.180500
-
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)
Se hela resultatlistan
Officiella resultat
Resultaten från den här tävlingen är uppladdade av arrangörerna själva, detta är alltså officiella resultat.
Läs mer
Öppen tävling
Det här är en
öppen tävling
på Skidresultat.se, det betyder att alla inloggade användare kan ändra/lägga till uppgifter och resultat.
Du kan
ansöka om att bli tävlingsadministratör för den här tävlingen här!
läs mer...
Karta
Relaterat
Tidigare tävlingar
Kirunaspelen 2022
Kirunaspelen Distans 2018
Kirunaspelen Distans 2017
Kirunaspelen 2016
Kirunaspelen distans 2015
Kirunaspelen - DM Distans 2014
Kirunaspelen - DM Distans 2013
Kirunaspelen/DM 2012
Kirunaspelen Dag 1 2011
Kirunaspelen 2010
Tävlingar i närheten
Dundretspelen Söndag 2017
Dundretspelen Lördag 2017
Vinterpremiären dag 2 2017
Vinterpremiären Lördag 2017
Gällivarepremiären Lördag 2017
Gällivarepremiären Fredag 2017
Jukkasloppet Sprintfinaler 2017
Bädda in
Bädda in resultaten på din hemsida eller blogg!
Till inbäddningssidan