Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Tornedalsloppet
2017-03-26
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
OBS! Nyhet!
Visa ihopslagen resultatlista med seedningsgränser för Vasaloppet
D 21
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Nina Lintzén
Stil Team Igne
2:32:21.914000
68.1p
2
Vilma Funck
Gellivare Skidallians IK
2:48:05.1008400
+15:44.94300
60.2p
3
Anna Rimpi
Jokkmokks SK
2:48:22.1010100
+16:01.96000
60.1p
4
Linnea SILVA
Studentidrott
2:55:02.1050100
+22:41.136000
57.3p
5
Ingrid Persson
Burträsk SK
2:58:13.1069200
+25:52.155100
56.0p
6
Karen Messenger
Rocky Mtn Racers
2:58:53.1073200
+26:32.159100
55.8p
7
Heli Lehto
Axa SC
3:00:48.1084700
+28:27.170600
55.0p
8
Mari Marttinen
Vantaan Hiihtoseura
3:02:34.1095300
+30:13.181200
54.4p
9
Britta Tervaniemi
Korpilombolo GIF
3:08:55.1133400
+36:34.219300
52.2p
10
Elisabeth Harju
Korpen Övertorneå
3:12:55.1157400
+40:34.243300
50.9p
11
Therese Ovefalk
Strömnäs GIF
3:15:28.1172700
+43:07.258600
50.1p
12
Anna Lindgren
Råneå SK
3:22:17.1213600
+49:56.299500
48.1p
13
Kajsa Vallo
Rovan Lapi
3:24:46.1228500
+52:25.314400
47.4p
14
Reija Ravelin
Haparanda SKT
3:26:57.1241600
+54:36.327500
46.8p
15
Susanne Andersson
Hemmingsmarks IF
3:32:47.1276600
+1:00:26.362500
45.3p
16
Christina Klingestål
Ohtanajärvi IK
3:35:47.1294600
+1:03:26.380500
44.5p
17
Annalill Tovås Malmberg
Pajala IF
3:36:06.1296500
+1:03:45.382400
44.4p
18
Annika Holström-fors
Team Sportia Fin
3:50:47.1384600
+1:18:26.470500
41.1p
H 21
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Jonny Nilimaa
Axa SC
2:10:41.784000
83.2p
2
Niklas Niska
Ounasvaaran Hiihtoseura
2:13:13.799200
+2:32.15100
81.1p
3
Tuomas Myllykoski
Seinäjoki Fin
2:15:18.811700
+4:37.27600
79.5p
4
Johan Lintzén
Bergnäsets AIK
2:18:23.830200
+7:42.46100
77.2p
5
Johan Scott
Aapua IF
2:18:44.832300
+8:03.48200
76.9p
6
Nicklas Johansson
Järvsjöby IF
2:19:37.837600
+8:56.53500
76.3p
7
Marcus Look
Studentidrott
2:19:43.838200
+9:02.54100
76.2p
8
Jesper Pettersson
Strömnäs GIF
2:19:50.838900
+9:09.54800
76.1p
9
Niklas Zakrisson
IFK Kiruna
2:20:01.840000
+9:20.55900
76.0p
10
Simon Nordlund
Jokkmokks SK
2:20:36.843500
+9:55.59400
75.6p
11
Petter Alapää
Luleguttene
2:21:10.846900
+10:29.62800
75.2p
12
Teemu Virtanen
Finland
2:21:18.847700
+10:37.63600
75.1p
13
Mathias Blomberg
Jalles Tc Umeå
2:22:38.855700
+11:57.71600
74.2p
14
Jori Selkämaa
Oma Sästöpankki Fin
2:23:15.859400
+12:34.75300
73.8p
15
Martin Norberg
Övertorneå IF
2:24:28.866700
+13:47.82600
73.0p
16
Erik Skott
Aapua IF
2:24:48.868700
+14:07.84600
72.7p
17
Thomas Johansson
OK Renen
2:25:03.870200
+14:22.86100
72.6p
18
Daniel Larsson
Gällivare Endurance
2:25:07.870600
+14:26.86500
72.5p
19
Marcus Nilsson
Studentidrott
2:27:37.885600
+16:56.101500
71.0p
20
Peter Uusitalo
Aapua IF
2:29:09.894800
+18:28.110700
70.0p
21
Fredrik Mäki
IK Studenterna
2:30:31.903000
+19:50.118900
69.2p
22
Henrik Ekstrand
Ski Team Mäenpää
2:30:57.905600
+20:16.121500
69.0p
23
Vesa Järvinen
Haparanda SKT
2:31:09.906800
+20:28.122700
68.8p
24
Paul Johansson
Pajala IF
2:31:47.910600
+21:06.126500
68.5p
25
Mika Mörsäri
Kemi
2:31:53.911200
+21:12.127100
68.4p
26
Ulf Rudlund
Jukkasjärvi IF
2:32:15.913400
+21:34.129300
68.2p
27
Fredrik Lindström
Luleguttene
2:32:20.913900
+21:39.129800
68.2p
28
Lukas Skott
Aapua IF
2:32:49.916800
+22:08.132700
67.9p
29
Markus Knutgård
Haparanda SKT
2:34:33.927200
+23:52.143100
66.9p
30
Mattias Nilsson
Luleguttene
2:35:11.931000
+24:30.146900
66.6p
31
Hans Tuoremaa
Kiruna IF
2:36:03.936200
+25:22.152100
66.1p
32
Atle Ager
Studentidrott
2:37:03.942200
+26:22.158100
65.6p
33
Seppo Koivisto
Lohko
2:37:07.942600
+26:26.158500
65.5p
34
Fredrik Medelid
Pajala IF
2:38:33.951200
+27:52.167100
64.8p
35
Mikael Norberg
Övertorneå IF
2:40:09.960800
+29:28.176700
64.0p
36
Ergo Kelder
Finland
2:40:11.961000
+29:30.176900
64.0p
37
Erik Lampa
Narken IF
2:41:38.969700
+30:57.185600
63.2p
38
Raggi Steinsen
IF Polcirkeln
2:41:39.969800
+30:58.185700
63.2p
39
Arto Moilanen Lappi
Rovan Lapi
2:41:54.971300
+31:13.187200
63.1p
40
Jimmy Pikkarainen
Jukkasjärvi IF
2:42:09.972800
+31:28.188700
63.0p
41
Gabriel Emanuelsson
Ersnäs IF
2:43:01.978000
+32:20.193900
62.6p
42
Teppo Järvinen
Haparanda SKT
2:43:15.979400
+32:34.195300
62.5p
43
Tomas Hedström
Bodens SK
2:43:37.981600
+32:56.197500
62.3p
44
Håkan Olsson
Råneå SK
2:43:46.982500
+33:05.198400
62.2p
45
Hans Fjellborg
Jukkasjärvi IF
2:44:29.986800
+33:48.202700
61.9p
46
Mikael Nilsson
Vattenfalls IF
2:44:52.989100
+34:11.205000
61.7p
47
Henrik Kuoppala
Kangos IK
2:45:15.991400
+34:34.207300
61.5p
48
Stephan Schnabel
Studentidrott
2:45:39.993800
+34:58.209700
61.3p
49
Henrik Blom
OK Renen
2:46:08.996700
+35:27.212600
61.1p
50
Thomas Mikko
OK Renen
2:46:33.999200
+35:52.215100
60.9p
50
William Irva
Aavasaksan Kisa
2:46:33.999200
+35:52.215100
60.9p
52
Peter Hietala
Övertorneå IF
2:49:07.1014600
+38:26.230500
59.8p
53
Johan Klippmark
Vattenfalls IF
2:49:19.1015800
+38:38.231700
59.7p
54
Lars-Erik Andersson
Jukkasjärvi IF
2:49:25.1016400
+38:44.232300
59.6p
55
Samuli Keisu
Keisus
2:50:02.1020100
+39:21.236000
59.4p
56
Pauli Ojalainen
Rovan Lapi
2:51:35.1029400
+40:54.245300
58.7p
57
Marko Miinala
Haparanda SKT
2:52:29.1034800
+41:48.250700
58.3p
58
Görgen Segerlund
Kukkola IF
2:52:39.1035800
+41:58.251700
58.3p
59
Jens Kärrman
Luleguttene
2:52:54.1037300
+42:13.253200
58.1p
60
Robert Wilhelmsson
Kalix SK
2:52:59.1037800
+42:18.253700
58.1p
61
Jussi Herttuala Aavu
Finland
2:53:18.1039700
+42:37.255600
58.0p
62
Emil Widmark
Studentidrott
2:53:36.1041500
+42:55.257400
57.9p
62
Tom Vidmark
Bodens SK
2:53:36.1041500
+42:55.257400
57.9p
64
Sune Ekstrand
Larsmo IF
2:55:31.1053000
+44:50.268900
57.1p
65
Pasi Huhtalo
Aavasaksan Kisa
2:55:46.1054500
+45:05.270400
57.0p
66
Daniel Rova
Antnäs BK
2:57:05.1062400
+46:24.278300
56.5p
67
Bosse Björnfot
Kalix SK
2:57:21.1064000
+46:40.279900
56.4p
68
Lars-Ola Marakatt
IFK Kiruna
2:59:47.1078600
+49:06.294500
55.4p
69
Jakob Falås
No Club
2:59:56.1079500
+49:15.295400
55.4p
70
Niklas Wennberg
Sssk
3:00:12.1081100
+49:31.297000
55.3p
71
Leif Mäkipiha
OK Gränsen
3:01:11.1087000
+50:30.302900
54.9p
72
Andreas Larsson
Kalix SK
3:02:05.1092400
+51:24.308300
54.6p
73
Sven-erik Sjölund
Larsmo IF
3:03:48.1102700
+53:07.318600
53.9p
74
Johnny Blomqvist
Larsmo IF
3:03:49.1102800
+53:08.318700
53.9p
75
Tomas Rundgren
Järbo IF
3:05:19.1111800
+54:38.327700
53.4p
76
Jari Vanhapiha
North Adventure
3:07:54.1127300
+57:13.343200
52.5p
77
Jukka Vanhapiha
North Adventure
3:07:55.1127400
+57:14.343300
52.5p
78
Olavi Vanhapiha
North Adventure
3:07:56.1127500
+57:15.343400
52.5p
79
Petter Kero
Lkab FF
3:10:23.1142200
+59:42.358100
51.7p
80
Jouni Suopanki
Haparanda SKT
3:11:57.1151600
+1:01:16.367500
51.2p
81
Samuel Fors
IF Polcirkeln
3:14:57.1169600
+1:04:16.385500
50.2p
Logga in för att slippa de här annonserna
D 20
23km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Oline Malmberg
Pajala IF
1:38:17.589600
53.3p
H 20
23km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Simon Eriksson
Kalix SK
1:29:46.538500
58.3p
2
Mikael Mansikka
OK Gränsen
1:45:55.635400
+16:09.96800
49.4p
D 21 Motion
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Essi Heikka
Aavasaksan Kisa
3:18:56.1193500
49.0p
2
Salla Kunnari
Aavasaksan Kisa
3:18:57.1193600
+1
49.0p
3
Carina Larsson
Övertorneå IF
3:29:16.1255500
+10:20.61900
46.2p
4
Julia Pieti
Kuivakangas SK
3:33:05.1278400
+14:09.84800
45.2p
5
Suvi Collin
Ylitornio
3:44:57.1349600
+26:01.156000
42.4p
6
Rut Taavo
Övertorneå IF
4:25:51.1595000
+1:06:55.401400
34.9p
7
Tina Rova
Antnäs BK
4:27:32.1605100
+1:08:36.411500
34.7p
8
Elisabeth Ynglöv Jönss
Korpen Övertorneå
4:31:07.1626600
+1:12:11.433000
34.2p
9
Tiina Marjeta
No Club
5:15:01.1890000
+1:56:05.696400
28.9p
10
Annika Kieri
Västerås Skidklubb
6:00:23.2162200
+2:41:27.968600
24.9p
H 21 Motion
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Pauli Rantala
Haparanda SKT
2:33:50.922900
67.3p
2
Stefan Älgamo
Övertorneå IF
2:40:12.961100
+6:22.38100
63.9p
3
Jörgen Söderlund
Luleå Gjutarens IF
2:41:14.967300
+7:24.44300
63.4p
4
Risto Ponkala
Torneå
2:41:31.969000
+7:41.46000
63.3p
5
Håkan Hannu
Södra Sunderbyn
2:42:07.972600
+8:17.49600
63.0p
6
Peter Johansson
Narken IF
2:43:03.978200
+9:13.55200
62.5p
7
Kennet Hagerman
Svenska Marinen
2:45:52.995100
+12:02.72100
61.2p
8
Christer Köhler
Abisko Ioik
2:47:51.1007000
+14:01.84000
60.3p
9
Heikki Palomaa
Tornio Fin
2:48:14.1009300
+14:24.86300
60.2p
10
Martti Rauvala
Karungin Karpat
2:48:30.1010900
+14:40.87900
60.0p
11
Stefan Rovainen
Vattenfalls IF
2:48:42.1012100
+14:52.89100
59.9p
12
Antti Härkönen
Torneå
2:49:25.1016400
+15:35.93400
59.6p
13
Tore Peuravaara
Pello IF
2:51:40.1029900
+17:50.106900
58.7p
14
Marko Hyrkäs
Team Koskitalo
2:51:51.1031000
+18:01.108000
58.6p
15
Oskar Sundqvist
Luleå Gjutarens IF
2:52:07.1032600
+18:17.109600
58.5p
16
Håkan Petersson
I 19 IF
2:52:39.1035800
+18:49.112800
58.3p
17
Pentti Mäkikyrö
Ylitornio
2:53:15.1039400
+19:25.116400
58.0p
18
Robert Wennberg
Team Koskitalo
2:55:25.1052400
+21:35.129400
57.1p
19
Thomas Wigren
Axa SC
2:58:14.1069300
+24:24.146300
56.0p
20
Jonas Jaako
No Club
3:01:00.1085900
+27:10.162900
55.0p
21
Mattias Jaako
Sävast Ski Team IF
3:01:33.1089200
+27:43.166200
54.8p
22
Anders Sörqvist
Luleå Gjutarens IF
3:02:02.1092100
+28:12.169100
54.6p
23
Markus Jakobsson-åhl
Luleå Gjutarens IF
3:02:19.1093800
+28:29.170800
54.5p
24
Onni Tiiperi
Alatornion Pirkat
3:02:47.1096600
+28:57.173600
54.3p
25
Lennart Westerberg
Kalix SK
3:07:18.1123700
+33:28.200700
52.7p
26
Stig Björnemark
Vattenfalls IF
3:08:03.1128200
+34:13.205200
52.5p
27
K E Malmberg
Pajala IF
3:09:14.1135300
+35:24.212300
52.1p
28
Halftan Sætherskar
Brøstadbotn IL
3:09:19.1135800
+35:29.212800
52.0p
29
Niklas Sundin
Hortlax SK
3:12:09.1152800
+38:19.229800
51.1p
30
John Andersson-fors
Svansteins SK
3:13:52.1163100
+40:02.240100
50.6p
31
Christian Fredriksson
Luleå
3:16:10.1176900
+42:20.253900
49.9p
32
David Hedlund
Svansteins SK
3:17:49.1186800
+43:59.263800
49.4p
33
Jari Palomaa
Sunderby SK
3:17:59.1187800
+44:09.264800
49.3p
34
Lennart Krekula
IFK Kiruna
3:18:11.1189000
+44:21.266000
49.3p
35
Stefan Ruisniemi
Övertorneå IF
3:18:14.1189300
+44:24.266300
49.2p
36
Holger Jakobsson
Korpen Övertorneå
3:18:56.1193500
+45:06.270500
49.0p
37
Daniel Nyberg
Kalix SK
3:19:20.1195900
+45:30.272900
48.9p
38
Folke Kosteniemi
Pajala IF
3:21:45.1210400
+47:55.287400
48.2p
39
Anders Sturk
Kuivakangas SK
3:22:07.1212600
+48:17.289600
48.1p
40
Mikael Filipp
Korpen Övertorneå
3:23:03.1218200
+49:13.295200
47.8p
41
Daniel Hadebrandt
Korpen Övertorneå
3:23:35.1221400
+49:45.298400
47.7p
42
Johan Westerberg
Svansteins SK
3:23:54.1223300
+50:04.300300
47.6p
43
Janne Koivuranta
Shaman
3:24:44.1228300
+50:54.305300
47.4p
44
Håkan Taavo
Aapua IF
3:27:00.1241900
+53:10.318900
46.8p
45
Jonas Lindeman
Övertorneå IF
3:27:52.1247100
+54:02.324100
46.5p
46
Jan-Ola Larsson
Övertorneå IF
3:29:16.1255500
+55:26.332500
46.2p
47
Henry Barsk
Övertorneå IF
3:33:07.1278600
+59:17.355600
45.2p
48
Magnus Töyrä
Rutviks SK
3:33:14.1279300
+59:24.356300
45.1p
49
Max Stålnacke
Svansteins SK
3:33:17.1279600
+59:27.356600
45.1p
50
Niklas Puranen
No Club
3:38:14.1309300
+1:04:24.386300
43.9p
51
Robert Palo
Juoksengi
3:38:57.1313600
+1:05:07.390600
43.8p
52
Valter Lundåsen
IF Strategen
3:39:51.1319000
+1:06:01.396000
43.5p
53
Karl Axel Älgamo
Arlanda-Märsta SK
3:45:04.1350300
+1:11:14.427300
42.4p
54
Antti Erkheikki
Kuivakangas SK
3:47:57.1367600
+1:14:07.444600
41.7p
55
Peter Puranen
No Club
3:50:20.1381900
+1:16:30.458900
41.2p
56
Anders Dahlgren
Göteborg
3:53:45.1402400
+1:19:55.479400
40.5p
57
Bror Kostenniemi
Pajala IF
3:54:25.1406400
+1:20:35.483400
40.4p
58
Ulf Sundqvist
Brändöns IF
3:54:41.1408000
+1:20:51.485000
40.3p
59
Taisto Rantaniemi
Luleå
3:59:15.1435400
+1:25:25.512400
39.5p
60
Berndt Hällgren
Bergnäsets AIK
4:04:45.1468400
+1:30:55.545400
38.4p
61
Markku Matti
Turtola
4:06:42.1480100
+1:32:52.557100
38.1p
62
Isac Höggren
Korva
4:08:10.1488900
+1:34:20.565900
37.8p
63
Andreas Johansson
Baj
4:24:34.1587300
+1:50:44.664300
35.1p
64
Tommy Larsson
Hedemora
4:31:38.1629700
+1:57:48.706700
34.1p
65
Tomas Nilsson
Kalix SK
4:33:47.1642600
+1:59:57.719600
33.8p
66
Stig Stokkland
Brøstadbotn IL
4:35:36.1653500
+2:01:46.730500
33.5p
67
Patrik Wilhelmsson
Övertorneå IF
5:37:49.2026800
+3:03:59.1103800
26.7p
68
Mikael Nilsson
Kalix SK
5:40:26.2042500
+3:06:36.1119500
26.5p
H/D 21 Motion
23km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Matias Jonselius
Kalix SK
1:29:48.538700
58.3p
2
Kalevi Kokkonen
Övertorneå IF
1:30:04.540300
+16.1500
58.1p
3
Einar Knudsen
Kalix SK
1:33:22.560100
+3:34.21300
56.1p
4
Erik Gustafsson
Sunderby SK
1:35:39.573800
+5:51.35000
54.7p
5
Jasmin Persson
Kalix SK
1:43:31.621000
+13:43.82200
50.6p
6
Rebecca Johnselius
Kalix SK
1:45:01.630000
+15:13.91200
49.9p
7
Åke Ersson
Övertorneå IF
1:46:59.641800
+17:11.103000
48.9p
8
Jonny Persson
Kalix SK
1:47:01.642000
+17:13.103200
48.9p
9
Ellen Gustafsson
Sunderby SK
1:49:09.654800
+19:21.116000
48.0p
10
Thomas Widmark
No Club
1:54:14.685300
+24:26.146500
45.8p
11
Sofia Stridsman
No Club
1:57:32.705100
+27:44.166300
44.5p
12
Anton Brännvall
Umeå
2:01:18.727700
+31:30.188900
43.2p
13
Urve Kirt
OK Gränsen
2:01:46.730500
+31:58.191700
43.0p
14
Merja Lehkonen-Tolppi
Pellon Toverit
2:01:53.731200
+32:05.192400
43.0p
15
Minna Aavu
No Club
2:02:36.735500
+32:48.196700
42.7p
16
Anna Carlenius
Sunderby SK
2:03:14.739300
+33:26.200500
42.5p
17
Julia Funck
Vårdc Norra Hamn
2:04:20.745900
+34:32.207100
42.1p
18
Viktoria Luttu Wahlberg
Övertorneå IF
2:05:23.752200
+35:35.213400
41.8p
19
Emma Luttu
Lsk
2:07:54.767300
+38:06.228500
40.9p
20
Ann-kristine Semberg
IFK Tärendö
2:08:02.768100
+38:14.229300
40.9p
21
Unto Rautio
Himovaaran Erä Fin
2:11:19.787800
+41:31.249000
39.9p
22
Matti Rahtu
Himovaaran Erä Fin
2:11:20.787900
+41:32.249100
39.9p
23
Pertti Keisu
Marjosaari
2:11:29.788800
+41:41.250000
39.8p
24
Paul Beck
Övertorneå IF
2:11:36.789500
+41:48.250700
39.8p
25
Kjell Bredhult
Ume Postens IF
2:15:59.815800
+46:11.277000
38.5p
26
Göran Dahlkvist
Friskis O Svettis Sundsvall
2:18:17.829600
+48:29.290800
37.9p
27
Malin Löpare
Sunderby SK
2:18:35.831400
+48:47.292600
37.8p
28
Kerstin Sipola
No Club
2:18:53.833200
+49:05.294400
37.7p
29
Ald Andersson
Lomträsk
2:21:44.850300
+51:56.311500
36.9p
30
Inga-britt Paavo
IFK Tärendö
2:26:25.878400
+56:37.339600
35.8p
31
Kajsa Ridbäck
Narken IF
2:26:26.878500
+56:38.339700
35.8p
32
Linnea Luttu
Lsk
2:30:14.901300
+1:00:26.362500
34.8p
33
Stefan Sannemalm
Övertorneå IF
2:43:17.979600
+1:13:29.440800
32.1p
34
Anna Sofie Bull Kuhmunen
Jokkmokks SK
2:51:43.1030200
+1:21:55.491400
30.5p
35
Henrik Micael Kuhmunen
Jokkmokks SK
2:51:45.1030400
+1:21:57.491600
30.5p
36
Linnea Huhta
No Club
3:15:20.1171900
+1:45:32.633100
26.8p
37
Arto Huhta
No Club
3:15:23.1172200
+1:45:35.633400
26.8p
H/D 21 Motion
11km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Ellen Nykäinen
Pajala IF
44:12.265100
60.1p
2
Jesper Jakobsson
Gällivare SK
50:26.302500
+6:14.37300
52.6p
3
Henrik Nyberg
Student Consulting
1:00:42.364100
+16:30.98900
43.7p
4
Ella Lindahl
OK Gränsen
1:01:23.368200
+17:11.103000
43.2p
5
Fredrik Hannedahl
OK Gränsen
1:01:25.368400
+17:13.103200
43.2p
6
Senni Wennberg
Team Koskitalo
1:02:32.375100
+18:20.109900
42.4p
7
Theo Hadebrandt
OK Gränsen
1:02:38.375700
+18:26.110500
42.4p
8
Maja Stridsman
Luleå Gjutarens IF
1:02:40.375900
+18:28.110700
42.4p
9
Peter Gräsvik
No Club
1:03:12.379100
+19:00.113900
42.0p
10
Vanja Furmark
OK Gränsen
1:07:49.406800
+23:37.141600
39.1p
11
Jenny Hjorth-rova
OK Gränsen
1:07:52.407100
+23:40.141900
39.1p
12
Ann Britt Stridsman
Övertorneå IF
1:08:35.411400
+24:23.146200
38.7p
13
Maarit Koivisto Aavu
Finland
1:08:42.412100
+24:30.146900
38.6p
14
Ingemar Nordström
Hortlax SK
1:09:09.414800
+24:57.149600
38.4p
15
Carola Blomqvist
Larsmo IF
1:10:00.419900
+25:48.154700
37.9p
16
Freja Åhrman
Järbo IF
1:15:40.453900
+31:28.188700
35.1p
17
Sandra Rundgren
Järbo IF
1:15:41.454000
+31:29.188800
35.1p
18
Annette Rytiniemi
Jänkisjärvi IF
1:16:11.457000
+31:59.191800
34.8p
19
Liam Mukkavaara
No Club
1:16:47.460600
+32:35.195400
34.6p
20
Veronica Mukkavaara
No Club
1:16:54.461300
+32:42.196100
34.5p
21
Julia Mansikka
OK Gränsen
1:19:57.479600
+35:45.214400
33.2p
22
Lina Wähäjärvi
Kukkola IF
1:20:18.481700
+36:06.216500
33.1p
23
Josefine Hietala
Ksk
1:20:55.485400
+36:43.220200
32.8p
24
Arne Hietala
Ksk
1:20:56.485500
+36:44.220300
32.8p
25
Ellen Nilsson-suikki
No Club
1:33:19.559800
+49:07.294600
28.4p
26
Katrin Nilsson-suikki
No Club
1:33:22.560100
+49:10.294900
28.4p