Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Nasaloppet
2017-03-18
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
OBS! Nyhet!
Visa ihopslagen resultatlista med seedningsgränser för Vasaloppet
Visa deltider
D 21
44km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Åse Borgeryd
Strömnäs GIF
2:15:56.815500
63.8p
2
Susanne Pettersson
Skellefteå XC
2:25:20.871900
+9:24.56300
58.9p
3
Linnea SILVA
Studentidrott
2:26:07.876600
+10:11.61000
58.5p
4
Karen Messenger
Canada
2:28:33.891200
+12:37.75600
57.4p
5
Astrid Ruissen
Glommersträsk Lappträsk IF
2:51:59.1031800
+36:03.216200
48.4p
D 40
44km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Therese Ovefalk
Strömnäs GIF
2:42:25.974400
51.7p
2
Erika Lind
Innerviks SK
2:53:37.1041600
+11:12.67100
47.9p
3
Stella Persson
Strömnäs GIF
3:11:58.1151700
+29:33.177200
42.7p
4
Evelina GUSTAFSSON
Malå IF
3:26:39.1239800
+44:14.265300
39.3p
D 50
44km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Susanne Andersson
Hemmingsmarks IF
3:00:17.1081600
45.9p
D 60
44km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Karoline Westerlund
Team Esplanad
2:58:24.1070300
46.4p
2
Edith Hult
Skellefteå XC
3:11:29.1148800
+13:05.78400
42.8p
H 21
44km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Niklas Henriksson
Gellivare Skidallians IK
1:50:25.662400
82.3p
2
Joel Bodén
Skellefteå SK
1:50:26.662500
+1
82.2p
3
Hannes Boström
IFK Arvidsjaur SK
1:51:11.667000
+46.4500
81.5p
4
Tobias Nilsson
IFK Umeå
1:54:10.684900
+3:45.22400
78.9p
5
Johan Samuelsson
SK Järven
1:54:20.685900
+3:55.23400
78.8p
6
John Lagerskog
Åre SLK
1:54:30.686900
+4:05.24400
78.6p
7
Jim Lundmark
Skellefteå XC
1:56:57.701600
+6:32.39100
76.6p
8
Mats Henriksson
Luleguttene
1:57:03.702200
+6:38.39700
76.5p
9
Christian Lejon
Stöcke Ts Järnet
1:58:36.711500
+8:11.49000
75.3p
10
Jörgen Gustafsson
Skellefteå XC
2:03:05.738400
+12:40.75900
71.9p
11
Jesper Lundqvist
Skellefteå XC
2:03:52.743100
+13:27.80600
71.4p
12
Jonas Nyström
Skellefteå XC
2:05:28.752700
+15:03.90200
70.3p
13
Henrik Fors
IK Studenterna
2:07:14.763300
+16:49.100800
69.1p
14
Fredrik Mattsson
IFK Arvidsjaur SK
2:07:28.764700
+17:03.102200
68.9p
15
Patrik Rådström
Volvo FK
2:08:21.770000
+17:56.107500
68.3p
16
Andreas Norberg
IK Studenterna
2:10:52.785100
+20:27.122600
66.8p
17
Adam Burström
SK Järven
2:11:50.790900
+21:25.128400
66.2p
18
Roberth Forsgren
Jalles Tc Umeå
2:13:39.801800
+23:14.139300
65.1p
19
Jacob Fürstenhoff
Skellefteå XC
2:27:15.883400
+36:50.220900
58.0p
20
Claes Lundström
Skellefteå XC
2:32:03.912200
+41:38.249700
55.9p
21
Johannes BERGSTEN
Skellefteå XC
2:48:56.1013500
+58:31.351000
49.4p
H 40
44km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Joakim Löf
Glommersträsk Lappträsk IF
1:58:33.711200
75.3p
2
Fredrik Öhrner
Skellefteå XC
2:00:47.724600
+2:14.13300
73.6p
3
Håkan Lundberg
Skellefteå XC
2:08:37.771600
+10:04.60300
68.2p
4
Magnus Fagerstöm
Graninge-Alliansen
2:08:42.772100
+10:09.60800
68.1p
5
Stig Lundmark
Sveaskogs IF
2:09:08.774700
+10:35.63400
67.8p
6
Jörgen Norén
Malå IF
2:13:06.798500
+14:33.87200
65.4p
7
Håkan Holmgren
Bolidens SK
2:13:36.801500
+15:03.90200
65.1p
8
Peter Gustavsson
Malå IF
2:14:54.809300
+16:21.98000
64.4p
9
Magnus Nygren
Skellefteå XC
2:16:33.819200
+18:00.107900
63.4p
10
Andreas Neves
Vindelns IF
2:17:22.824100
+18:49.112800
63.0p
11
Jörgen Söderlund
Luleå Gjutarens IF
2:19:03.834200
+20:30.122900
62.1p
12
Fredrik Jonsson
Skellefteå SK
2:21:08.846700
+22:35.135400
61.0p
13
Robin Olofsson
SK Järven
2:21:20.847900
+22:47.136600
60.9p
14
Mats Gustafsson
Skellefteå XC
2:35:55.935400
+37:22.224100
54.2p
15
Jörgen Lindmark
Skellefteå XC
2:37:37.945600
+39:04.234300
53.6p
16
Fjellerad Persson
Bolidens SK
2:45:05.990400
+46:32.279100
50.7p
17
Mikael Johansson
Glommersträsk Lappträsk IF
2:48:59.1013800
+50:26.302500
49.4p
Logga in för att slippa de här annonserna
H 50
44km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Lars Johansson
IFK Umeå
2:04:49.748800
70.7p
2
Peter Wikström
Skellefteå XC
2:08:50.772900
+4:01.24000
68.0p
3
Gert Lind
Team Esplanad
2:10:46.784500
+5:57.35600
66.8p
4
Peter Andersson
IFK Arvidsjaur SK
2:16:01.816000
+11:12.67100
63.7p
5
Jonny Holmbom
Lycksele IF
2:16:02.816100
+11:13.67200
63.7p
6
Jörgen Sehlstedt
Skellefteå XC
2:16:32.819100
+11:43.70200
63.4p
7
Fredrik Nyström
Axa SC
2:16:44.820300
+11:55.71400
63.3p
8
Kenneth Lindén
Skellefteå XC
2:18:01.828000
+13:12.79100
62.6p
9
Kenth ERIKSSON
IFK Arvidsjaur SK
2:18:10.828900
+13:21.80000
62.5p
10
Martin Lundberg
Fredrika IK
2:27:54.887300
+23:05.138400
57.7p
11
Une Jonsson
Skellefteå SK
2:28:51.893000
+24:02.144100
57.3p
12
Martin Larsson
Skellefteå SK
2:30:55.905400
+26:06.156500
56.3p
13
Mikael Eriksson-lind
Sveaskogs IF
2:42:54.977300
+38:05.228400
51.5p
14
Tomas Persson
Norsjö SK
3:07:22.1124100
+1:02:33.375200
43.9p
15
Lennart Hedlund
Skellefteå SK
3:10:17.1141600
+1:05:28.392700
43.1p
H 60
44km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Thomas Ottosson
Skellefteå SK
2:08:49.772800
68.0p
2
Rune Söderman
Jalles Tc Umeå
2:17:27.824600
+8:38.51700
62.9p
3
Bo Olofsson
Skellefteå XC
2:17:53.827200
+9:04.54300
62.7p
4
Conny Lagerskog
IFK Arvidsjaur SK
2:20:42.844100
+11:53.71200
61.2p
5
Leif Hedman
SK Järven
2:23:25.860400
+14:36.87500
59.8p
6
Hans Göran Vesterlund
Skellefteå XC
2:28:08.888700
+19:19.115800
57.6p
7
Martin Nilsson
Glommersträsk Lappträsk IF
2:38:20.949900
+29:31.177000
53.3p
8
Sture Sundberg
Skellefteå XC
2:42:56.977500
+34:07.204600
51.5p
9
Kurt-Åke Holmqvist
Norsjö SK
2:46:58.1001700
+38:09.228800
50.1p
10
Leif Stening
Jalles Tc Umeå
2:53:54.1043300
+45:05.270400
47.8p
11
Erland Forsgren
Norsjö SK
3:26:40.1239900
+1:17:51.467000
39.3p
D 21 Motion
44km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Marta Matyasova
Piteå Elit SK
2:53:40.1041900
47.9p
2
Linnea Karlsson
Skellefteå AIK
3:33:03.1278200
+39:23.236200
38.0p
3
Josefine Karlsson
Skellefteå SK
3:39:57.1319600
+46:17.277600
36.7p
4
Elin Karlsson
Skellefteå SK
3:44:23.1346200
+50:43.304200
35.9p
H 21 Motion
44km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Ulf Häggblad
Umara SC
2:11:50.790900
66.2p
2
Roland Edlund
Umeå
2:14:04.804300
+2:14.13300
64.8p
3
Johan Bellgran
Getryggens SK
2:14:18.805700
+2:28.14700
64.7p
4
BO Rehnberg
Kågedalens SK
2:23:01.858000
+11:11.67000
60.0p
5
Anders Borgeryd
Strömnäs GIF
2:23:08.858700
+11:18.67700
60.0p
6
Tomas Bredin
Skellefteå XC
2:25:17.871600
+13:27.80600
58.9p
7
Kristoffer Eriksson
Arjeplog
2:30:07.900600
+18:17.109600
56.7p
8
Jonathan Forsell
Skellefteå SK
2:30:08.900700
+18:18.109700
56.7p
9
Christian Wallgren
Skellefteå SK
2:30:09.900800
+18:19.109800
56.7p
10
Marcus K Lundmark
Skellefteå SK
2:31:12.907100
+19:22.116100
56.2p
11
Thomas Brännström
Piteå Elit SK
2:34:32.927100
+22:42.136100
54.8p
12
Nils Holmlund
Bergsbyns SK
2:35:18.931700
+23:28.140700
54.5p
13
Hans Evert Fransson
Team Esplanad
2:35:52.935100
+24:02.144100
54.3p
14
Christer Hedlund
Luleå Gjutarens IF
2:38:34.951300
+26:44.160300
53.2p
15
Niklas Mannberg
Skellefteå SK
2:40:26.962500
+28:36.171500
52.5p
16
Samuel Backteman
Skellefteå SK
2:40:33.963200
+28:43.172200
52.4p
17
Andreas Brink
Umeå
2:44:21.986000
+32:31.195000
51.0p
18
Greger Berglund
Norsjö SK
2:46:57.1001600
+35:07.210600
50.1p
19
Per Nilsson
Långträsk IF
2:47:19.1003800
+35:29.212800
50.0p
20
Anders Hedin
Gävle
2:49:31.1017000
+37:41.226000
49.2p
21
Sven Nilsson
Glommersträsk Lappträsk IF
2:50:15.1021400
+38:25.230400
49.0p
22
Per Normark
Skellefteå SK
2:50:53.1025200
+39:03.234200
48.8p
23
Lars Källströmer
Skellefteå SK
2:53:10.1038900
+41:20.247900
48.0p
24
William Agestedt
Umeå
2:54:00.1043900
+42:10.252900
47.8p
25
Joakim Karlsson
Skellefteå SK
2:56:07.1056600
+44:17.265600
47.1p
26
Per Carlehed
Lycksele
2:57:41.1066000
+45:51.275000
46.6p
27
David Viklund
Skellefteå SK
2:58:13.1069200
+46:23.278200
46.5p
27
Björn Brännström
Skellefteå SK
2:58:13.1069200
+46:23.278200
46.5p
29
Stefan Vikström
No Club
3:00:46.1084500
+48:56.293500
45.7p
30
Robert Nilson
Glommersträsk Lappträsk IF
3:03:10.1098900
+51:20.307900
45.0p
31
BO Häll
Arjeplog
3:04:06.1104500
+52:16.313500
44.8p
32
Johan Burström
Kågedalens SK
3:06:34.1119300
+54:44.328300
44.1p
33
Oleg Omma
Tärna IK Fjällvinden
3:06:35.1119400
+54:45.328400
44.1p
34
Johan Hisved
Skellefteå SK
3:10:13.1141200
+58:23.350200
43.2p
35
Ivan Åhman
Skellefteå SK
3:12:32.1155100
+1:00:42.364100
42.6p
36
Jan Karlsson
Skellefteå AIK
3:25:24.1232300
+1:13:34.441300
39.6p
37
Hans Brännström
No Club
3:34:36.1287500
+1:22:46.496500
37.7p
38
Mikael Karlsson
Skellefteå SK
3:39:55.1319400
+1:28:05.528400
36.7p
39
Simon Karlsson
Skellefteå AIK
3:44:22.1346100
+1:32:32.555100
35.9p