Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Järpensprinten
2016-12-27
INFO
RESULTAT
KARTA
Anmärkning
Sprint
Visa sprintstege
D 16
1.15km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Tilde Bångman
Offerdals SK
2
Elin Andersson
Stuguns SOK Gjurd
3
Märta Rosenberg
Duveds IF
4
Nora Lignell
Lucksta IF
5
Ebba Karlsson
Täby IS SK
6
Julia Nilsson
Offerdals SK
7
Paige Lembke
Sundbybergs IK
8
Enja Jonsson
Åsarna IK
9
Signe Svensson
Föreningen IKJ Haninge
10
Sara Kajsa Hermansson
Offerdals SK
11
Sara Uddegård
Offerdals SK
12
Anna Novak
Offerdals SK
13
Elsa Carlsson
Åsarna IK
14
Ida Wasell
Järpens SK
15
Anna Jonsson
Duveds IF
16
Matilda Bäck
Svegs IK
17
Ellen Sjölund
Duveds IF
18
Elin Busk
Svegs IK
19
Julia Hansson
Svegs IK
20
Evelina Christensen
Föreningen IKJ Haninge
D 20
1.15km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Signe Rosenberg
Duveds IF
2
Lovisa Olsson
Hägglunds Ski Team SK
3
Fanny Johansson
Stockviks SF
4
Vendela Blom
Stockviks SF
5
Gry Abrahamsson Gjersvold
Utrikes SK
6
Sanna Ångström
Duveds IF
7
Maja Petersson
Vårby IK
8
Anja Svedholm
Östersunds SK
9
Maria Novak
Offerdals SK
10
Sandra Wiig
Stockviks SF
11
Emma Wasell
Järpens SK
-
Emilia Jonsson
Ytterhogdals IK
H 16
1.15km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Gustav Pålsson
Utrikes SK
2
Arvid Schön
Storvreta IK
3
Gustav Hedström
Östersunds SK
4
Viktor Wiig
IF Strategen
5
Isac Morin
Utrikes SK
6
Vidar Lindqvist
Funäsdalens IF
7
Oskar Åslund
Östersunds SK
8
Karl Grywenz
Storvreta IK
9
David Borg
Täby IS SK
10
Axel Mattsson
Ås IF
11
Erik Hennings
Östersunds SK
12
Gabinus Ripa
Idre SK
13
Oskar Algotsson
Åsarna IK
14
Jon Nilsson
Offerdals SK
15
Elias Pedersen
Åsarna IK
H 20
1.15km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Ossian Rosenberg
Duveds IF
2
Anders Roos
Östersunds SK
3
Petter Lien
Byåsen IL
4
Arvid Jonsson
Duveds IF
5
Ludvig Karlsson
Järpens SK
6
Kasper Wiken
Åsarna IK
7
Henrik Millestu
Utrikes SK
8
Tobias Lindman
Stockviks SF
9
Måns Olsson
Offerdals SK
-
Felix Forsberg
Järpens SK
Logga in för att slippa de här annonserna
H 21
1.15km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Carl Quicklund
Östersunds SK
2
Håkan Emilsson
Offerdals SK
3
Johan Persson
Trillevallens Sportklubb
4
Fredrik Jonsson
Östersunds SK
-
Emil Svensson
Åsarna IK
D 12
0.9km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Maja Pålsson
Utrikes SK
2
Ines Stjerna
Utrikes SK
3
Sofia Pedersen
Järpens SK
4
Lizzie Sonnefelt
Duveds IF
5
Enya Daabach
Åsarna IK
6
Ebba Hennings
Östersunds SK
7
Moa Ericsson
Östersunds SK
8
Frida Kjellgren
Järpens SK
9
Klara Nygård
Frösö IF
10
Saga Fahlgren
Frösö IF
11
Mikaela Sörlin
Offerdals SK
12
Greta Hedman
Spikbodarnas IK
13
Emilina Bång
Östersunds SK
14
Sofia Nilsson
Offerdals SK
15
Moa Maripuu
Ås IF
16
Märta Lindqvist
Östersunds SK
-
Moa Sandberg
Frösö IF
D 14
0.9km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Flisa Ravald
Ås IF
2
Irja Brandfjell
Funäsdalens IF
3
Tilde Ingvarsson
Svegs IK
4
Matilda Bandefur
Idre SK
5
Jonna Kjellgren
Järpens SK
6
Elin Carlsson
Åsarna IK
7
Sofia Redman
Östersunds SK
8
Hanna Mårtensson
Utrikes SK
9
Tindra Österberg
Ås IF
10
Elvira Hermansson
Offerdals SK
11
Meja Engrund
Åsarna IK
12
Maja Boberg
Duveds IF
13
Wilma Karlsson
Östersunds SK
14
Liv Sjölund
Östersunds SK
15
Tomina Ripa
Idre SK
16
Irma Östberg
Åsarna IK
17
Saga Gunneriusson
Östersunds SK
18
Hedda Samuelsson
Östersunds SK
19
Wilma Sjödin
Vreta Skid o Mk
20
Sanna Bäck
Svegs IK
21
Caroline Nilsson
Offerdals SK
22
Lina Hennings
Östersunds SK
23
Gry Dahlgren
Spikbodarnas IK
24
Tea Hedlund
Stockviks SF
-
Maja Aronsson
Östersunds SK
H 12
0.9km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Måns Rawald
Ås IF
2
Johan Richardsson
Järpens SK
3
Felix Sjölund Myhr
Ås IF
4
Björn Östlund
Järpens SK
5
Oskar Boström
Spikbodarnas IK
6
Malte Lewandowski
Frösö IF
7
Nils Graipe
Östersunds SK
8
Mattis Fahlgren
Frösö IF
9
Adam Tengblad
Ås IF
10
Emil Sundholm
Nacka Värmdö SK
11
Leo Eiremo
Östersunds SK
12
Anton Nordgren
Åsarna IK
13
Samuel Fredlund
Järpens SK
14
Viktor Nordgren
Åsarna IK
15
Helmer Lindman
Offerdals SK
H 14
0.9km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Ebbe Abrahamsson Gjersvold
Östersunds SK
2
Hannes Sjölund Myhr
Ås IF
3
August Nygård
Frösö IF
4
Arvid Jönsson
Svegs IK
5
Hjalmar Oskarsson
Ås IF
6
Pelle Boberg
Duveds IF
7
Carl Gustafsson
Vårby IK
8
Elis Graipe
Östersunds SK
9
Arve Lignell
Lucksta IF
10
Edvin Nordgren
Åsarna IK
11
Wilhelm Dabach
Åsarna IK
12
Leon Strand
Duveds IF
13
Linus Sörlin
Offerdals SK
14
Gustav Andersson
Myssjö-Ovikens IF
15
Emil Tänglander
Östersunds SK
16
Victor Berglund
Järpens SK
17
Olof Nylén
Järpens SK
18
Leo Skålén
Duveds IF
19
Ludvig Millestu
Utrikes SK
20
Viggo Stein
Ås IF
21
Max Hansson
Offerdals SK
22
Erik Dahlgren
Myssjö-Ovikens IF
23
Arvid Lindqvist
Funäsdalens IF
24
Jonas Lindqvist
Östersunds SK
25
Melwin Bång
Östersunds SK
26
Axel Wistman Gunneriusson
Östersunds SK
-
Ruben Tholander
Sundbybergs IK
D 10
0.6km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Nora Samuelsson
Östersunds SK
2
Elsa Tänglander
Östersunds SK
3
Julia Eriksson
Östersunds SK
4
Stina Morin
Utrikes SK
5
Lisa Graipe
Östersunds SK
6
Emilia Dahlgren
Myssjö-Ovikens IF
7
Hanna Oscarsson
Ås IF
8
Emma Maripuu
Ås IF
-
Freja Larsson
Frösö IF
-
Nadja Ivansson
Offerdals SK
H 10
0.6km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Sixten Andersson
Näldens IF
2
Edvin Mårtensson
Litsbygdens SK
3
Erik Gustafsson
Vårby IK
4
Melker Rentzhog
Frösö IF
5
Albin Richardsson
Järpens SK
6
Fred Abrahamsson Gjersvold
Östersunds SK
7
Elvin Alvtegen
Järpens SK
8
Ville Åberg
Hägglunds Ski Team SK
9
Vilmer Hammarberg
Östersunds SK
10
Axel Landorf
Järpens SK
11
Arvid Andersson
Myssjö-Ovikens IF
12
Erik Tengblad
Ås IF
-
Love Tholander
Sundbybergs IK
-
Gustav Andersson
Myssjö-Ovikens IF
-
Erik Dahlgren
Myssjö-Ovikens IF