Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Västgötaloppet
2017-02-12
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Andreas Svensson
Ulricehamns IF
1:53:23.680200
86.9p
2
Adam Steen
Axa SC
1:53:54.683300
+31.3000
86.4p
3
Henrik Alm
Gnosjö FK
1:53:55.683400
+32.3100
86.4p
4
Robin Bryntesson
Sockertoppen IF
1:54:38.687700
+1:15.7400
85.7p
5
Per-Olov Svahn
Boxholm-Ekeby SK
1:54:38.687700
+1:15.7400
85.7p
6
Fredrik Ousbäck
IFK Skövde SK
1:55:52.695100
+2:29.14800
84.6p
7
Robert Eriksson
Björkfors GOIF
1:56:35.699400
+3:12.19100
84.0p
8
Erik Wickström
Ulricehamns IF
1:57:44.706300
+4:21.26000
83.0p
9
Erik Wilhelmsson
Lidköpings VSK
1:58:15.709400
+4:52.29100
82.5p
10
Mikael Sandgren
IFK Mora SK
1:59:30.716900
+6:07.36600
81.5p
11
Edvin Andersson
Landsbro IF SK
1:59:36.717500
+6:13.37200
81.4p
12
Daniel Nordebo
Göteborgs SK
1:59:39.717800
+6:16.37500
81.4p
13
Martin Gotting
Ulricehamns IF
1:59:40.717900
+6:17.37600
81.3p
14
Jesper Nilsson
Ulricehamns IF
1:59:45.718400
+6:22.38100
81.3p
15
Johan Kanto
IK Stern
2:00:08.720700
+6:45.40400
81.0p
16
Johannes Carlzén
Ulricehamns IF
2:01:38.729700
+8:15.49400
79.7p
17
Simon Grenlöv
Äspereds IF
2:05:33.753200
+12:10.72900
76.7p
18
Tommy Bylund
Göteborgs SK
2:06:19.757800
+12:56.77500
76.2p
19
Linus Svensson
Grönahögs IK
2:06:20.757900
+12:57.77600
76.2p
20
Peter Ettling
Finspångs SOK
2:06:41.760000
+13:18.79700
75.9p
21
Robert Malmgren
Borås SK
2:07:05.762400
+13:42.82100
75.6p
22
Rasmus Ax
Ulricehamns IF
2:07:25.764400
+14:02.84100
75.4p
23
Gustaf Ljungberg
Ulricehamns IF
2:07:29.764800
+14:06.84500
75.3p
24
Magnus Calestam
IF Hagen SK
2:08:59.773800
+15:36.93500
74.3p
25
Jakob Hjelmåker
Axa SC
2:09:33.777200
+16:10.96900
73.9p
26
Edvin Claesson
IF Hallby SOK
2:09:33.777200
+16:10.96900
73.9p
27
Andreas Nilsson
IK Stern
2:09:39.777800
+16:16.97500
73.8p
28
Erik Nero
Mullsjö SOK
2:11:06.786500
+17:43.106200
72.8p
29
Erik Lundell
Istrums SK
2:11:30.788900
+18:07.108600
72.6p
30
Hannes Assarsson
Nässjö SF
2:11:35.789400
+18:12.109100
72.5p
31
Filip Johansson
Hestra IF
2:11:58.791700
+18:35.111400
72.3p
32
Gustav Hinder
Karlslunds IF SF
2:13:26.800500
+20:03.120200
71.3p
33
Kristian Olofsson
Hestra IF
2:14:06.804500
+20:43.124200
70.9p
34
David Fransson
ASK Växjö
2:14:55.809400
+21:32.129100
70.4p
35
Martin Sandgren
Tidaholm SOK Sisu
2:16:28.818700
+23:05.138400
69.4p
36
Isak Nilsson
Gnosjö FK
2:16:48.820700
+23:25.140400
69.2p
37
Johan Karlsson
Överkalix IF
2:17:33.825200
+24:10.144900
68.8p
38
John Enander
Ulricehamns IF
2:17:37.825600
+24:14.145300
68.8p
39
Austin Huneck
Tvärreds IF
2:17:53.827200
+24:30.146900
68.6p
40
Daniel Åkerberg
Hestra IF
2:18:03.828200
+24:40.147900
68.5p
41
Mattias Sundell
Åmåls OK
2:18:06.828500
+24:43.148200
68.5p
42
Marcus Ullman
OK Alehof
2:21:45.850400
+28:22.170100
66.4p
43
Tobias Andervang
Axa SC
2:22:27.854600
+29:04.174300
66.0p
44
Martin Kristensson
Öxabäcks Vinter-IK
2:22:46.856500
+29:23.176200
65.8p
45
Kristian Larsson
IK Stern
2:23:02.858100
+29:39.177800
65.7p
46
Benjamin Ericsson
Äspereds IF
2:23:27.860600
+30:04.180300
65.5p
47
Andreas Andersson
IK Stern
2:24:13.865200
+30:50.184900
65.1p
48
Per Gustavsson
Alvesta SOK
2:24:27.866600
+31:04.186300
64.9p
49
Erik Stjerndahl
Hestra IF
2:24:51.869000
+31:28.188700
64.7p
50
Erik Söderlöv
IK Ymer
2:24:59.869800
+31:36.189500
64.7p
51
Andreas Mäkinen
Äspereds IF
2:25:17.871600
+31:54.191300
64.5p
52
Sebastian Backlund
Hindås SK
2:25:36.873500
+32:13.193200
64.3p
53
Johannes Hellström
IK Stern
2:26:12.877100
+32:49.196800
64.0p
54
Viktor Johansson
Halmstads Skidklubb
2:26:14.877300
+32:51.197000
64.0p
55
Björn Svernhage
IF Rigor
2:27:06.882500
+33:43.202200
63.6p
56
Anders Karlsson
IK Trasten
2:27:18.883700
+33:55.203400
63.5p
57
Christian Lyckehed
Torestorps IF
2:28:16.889500
+34:53.209200
63.0p
58
Robert Lind
SOK Aneby
2:28:28.890700
+35:05.210400
62.9p
59
Daniel Ivarsson
Krogsereds IK
2:28:50.892900
+35:27.212600
62.7p
60
Måns Larsson
Herrljunga Skid o OL
2:28:52.893100
+35:29.212800
62.7p
61
Jakob Mörhed
Vaggeryds SOK
2:29:03.894200
+35:40.213900
62.6p
62
Richard Persson
OK Skogshjortarna
2:29:53.899200
+36:30.218900
62.2p
63
Johan Gustavsson
Skogsbygdens IF
2:29:54.899300
+36:31.219000
62.2p
64
Carl-johan Larsson
Tibro OK
2:30:11.901000
+36:48.220700
62.0p
65
Emil Andersson
Axa SC
2:30:18.901700
+36:55.221400
62.0p
66
Andreas Viker
IK Stern
2:30:35.903400
+37:12.223100
61.8p
67
Daniel Netz
Göteborgs SK
2:31:48.910700
+38:25.230400
61.3p
68
Rikard Hallin
Sockertoppen IF
2:31:53.911200
+38:30.230900
61.2p
69
Mats Kvarnström
Skogsbygdens IF
2:32:05.912400
+38:42.232100
61.1p
70
Mikael Karlsson
Tormestorps IF
2:32:13.913200
+38:50.232900
61.1p
71
Magnus Edgren
Lekeryd-Svarttorps SK
2:32:15.913400
+38:52.233100
61.1p
72
Lars Gabrielsson
Dalstorps IF
2:32:39.915800
+39:16.235500
60.9p
73
Anders Gustavsson
IK Ymer
2:32:58.917700
+39:35.237400
60.7p
74
Erik Gross
Tenhults SOK
2:33:19.919800
+39:56.239500
60.6p
75
Carl-fredrik Fock
IK Stern
2:33:46.922500
+40:23.242200
60.4p
76
Rikard Junblad
Simlångsdalens IF
2:35:05.930400
+41:42.250100
59.8p
77
Johan Lindow
Gnosjö FK
2:35:15.931400
+41:52.251100
59.7p
78
Jonas Olsson
Axa SC
2:35:17.931600
+41:54.251300
59.7p
79
Andreas Bengtsson
Tranemo IF
2:35:28.932700
+42:05.252400
59.6p
80
Fredrik Larsson
Lidköpings VSK
2:35:36.933500
+42:13.253200
59.5p
81
Alexander Öberg
Tranemo IF
2:35:41.934000
+42:18.253700
59.5p
82
Peter Ståhlman
Borgstena IF
2:35:57.935600
+42:34.255300
59.4p
83
Joacim Larsson
Lekeryd-Svarttorps SK
2:36:06.936500
+42:43.256200
59.3p
84
Eskil Mattsson
IK Stern
2:36:15.937400
+42:52.257100
59.2p
85
Johan Tideman
Axa SC
2:37:14.943300
+43:51.263000
58.8p
86
Hampus Johansson
OK Alehof
2:37:23.944200
+44:00.263900
58.8p
87
Henrik Högnert
Axa SC
2:37:40.945900
+44:17.265600
58.6p
88
Markus Eliasson
SOK 68
2:38:26.950500
+45:03.270200
58.3p
89
Tobias Espling
IFK Helsingborg
2:38:32.951100
+45:09.270800
58.3p
90
Fredrik Wessberg
OK Landehof
2:38:37.951600
+45:14.271300
58.2p
91
Jonas Karlsson
Landsbro IF SK
2:38:55.953400
+45:32.273100
58.1p
92
Patrik Andersson
IK Ymer
2:39:10.954900
+45:47.274600
58.0p
93
Emil Östlin
IK Hakarpspojkarna
2:39:49.958800
+46:26.278500
57.7p
94
Linus Laggar
Axa SC
2:40:07.960600
+46:44.280300
57.6p
95
Robert Nilsson
Ulricehamns IF
2:40:24.962300
+47:01.282000
57.5p
96
Robert Lidström
IK Stern
2:40:33.963200
+47:10.282900
57.4p
97
Martin Malmerfors
Skillingaryds FK
2:40:40.963900
+47:17.283600
57.4p
98
Martin Claesson
IFK Skövde SK
2:40:52.965100
+47:29.284800
57.3p
99
Adam Olausson
IK Trasten
2:40:54.965300
+47:31.285000
57.3p
100
Daniel Sjöholm
Gnosjö FK
2:42:08.972700
+48:45.292400
56.8p
101
Fredrik Persson
IK Stern
2:42:12.973100
+48:49.292800
56.7p
102
Gustav Claesson
Skogis IF
2:42:44.976300
+49:21.296000
56.5p
103
Christian Eriksson
Hestra IF
2:42:48.976700
+49:25.296400
56.5p
104
Daniel Göransson
Hestra IF
2:42:50.976900
+49:27.296600
56.5p
105
Max Vretborn
OK Alehof
2:42:58.977700
+49:35.297400
56.4p
106
Henrik Hellström
Axa SC
2:43:17.979600
+49:54.299300
56.3p
107
Fredrik Fransson
Axa SC
2:43:47.982600
+50:24.302300
56.1p
108
Markus Barkestedt
OK Kullingshof
2:43:53.983200
+50:30.302900
56.1p
109
Andreas Gårdstam
Axa SC
2:44:21.986000
+50:58.305700
55.9p
110
Magnus Allard
IF Hallby SOK
2:44:23.986200
+51:00.305900
55.9p
111
Andreas Schöndell
IK Stern
2:44:29.986800
+51:06.306500
55.8p
112
Daniel Bånkestad
Grava SK
2:44:52.989100
+51:29.308800
55.7p
113
Joakim Thureson
Axa SC
2:45:33.993200
+52:10.312900
55.4p
114
Johan Ahlberg
Ryda SK
2:45:35.993400
+52:12.313100
55.4p
115
Stefan Böregård
Krogsereds IK
2:46:31.999000
+53:08.318700
55.0p
116
Johan Wehle
Umara SC
2:47:01.1002000
+53:38.321700
54.9p
117
Lars Helgesson
OK Alehof
2:47:08.1002700
+53:45.322400
54.8p
118
Anders Perers
Sätra IF
2:47:37.1005600
+54:14.325300
54.6p
119
Oskar Persson
Eksjö SOK
2:47:47.1006600
+54:24.326300
54.6p
120
Janne Huhtala
Axa SC
2:47:50.1006900
+54:27.326600
54.6p
121
Oskar Gottfridsson
Tvärreds IF
2:48:08.1008700
+54:45.328400
54.4p
122
Fredrik Johansson
Nässjö SF
2:48:38.1011700
+55:15.331400
54.3p
123
Viktor Kastanius
Högaborgs Athleter
2:48:40.1011900
+55:17.331600
54.2p
124
David Ranfalk
IK Stern
2:48:41.1012000
+55:18.331700
54.2p
125
Josef Romhagen
Malmbäck IF
2:48:41.1012000
+55:18.331700
54.2p
126
Joel Sandell
Boxholm-Ekeby SK
2:49:25.1016400
+56:02.336100
54.0p
127
Marcus Johansson
IFK Skövde SK
2:49:35.1017400
+56:12.337100
53.9p
128
Per Nyberg
IK Stern
2:49:47.1018600
+56:24.338300
53.8p
129
Marcus Magnusson
Tranemo IF
2:49:54.1019300
+56:31.339000
53.8p
130
Isak Willysson
OK Gynge
2:50:18.1021700
+56:55.341400
53.6p
131
Victor Lanai
Axa SC
2:50:23.1022200
+57:00.341900
53.6p
132
Daniel Holm
Tidaholm SOK Sisu
2:52:07.1032600
+58:44.352300
53.0p
133
Albin Sabo
OK Landehof
2:52:08.1032700
+58:45.352400
53.0p
134
Henrik Jilvero
Navåsens FK
2:52:44.1036300
+59:21.356000
52.8p
135
Claes Götarsson
Högaborgs Athleter
2:52:58.1037700
+59:35.357400
52.7p
136
Michael Persson
OK Landehof
2:53:24.1040300
+1:00:01.360000
52.6p
137
Johan Eriksson
OK Landehof
2:53:35.1041400
+1:00:12.361100
52.5p
138
Björn Pehrsson
OK Alehof
2:53:46.1042500
+1:00:23.362200
52.4p
139
Erik Hällås
No Club
2:54:38.1047700
+1:01:15.367400
52.1p
140
Daniel Persson
Tidaholm SOK Sisu
2:54:46.1048500
+1:01:23.368200
52.1p
141
Kristoffer Lundahl
Axa SC
2:54:58.1049700
+1:01:35.369400
52.0p
142
Johan Päivärinta
Borgstena IF
2:55:25.1052400
+1:02:02.372100
51.9p
143
Olof Arvidsson
IK Stern
2:55:44.1054300
+1:02:21.374000
51.8p
144
Mikael Nygren
Axa SC
2:56:10.1056900
+1:02:47.376600
51.6p
145
Henrik Engström
Stadium IF
2:56:17.1057600
+1:02:54.377300
51.6p
146
Johan Moreau
IK Stern
2:57:01.1062000
+1:03:38.381700
51.3p
147
Rikard Ingvarsson
Göteborgs Polismäns IF
2:57:58.1067700
+1:04:35.387400
51.0p
148
Christopher Svensson
Bottnaryd IF
2:58:03.1068200
+1:04:40.387900
51.0p
149
Per Kjöllerström
Tranemo IF
2:58:33.1071200
+1:05:10.390900
50.8p
150
Linus Andersson
Gnosjö FK
2:59:14.1075300
+1:05:51.395000
50.6p
151
Marcus Kleinfeld
Axa SC
2:59:19.1075800
+1:05:56.395500
50.6p
152
Jonathan Ericsson
Äspereds IF
2:59:21.1076000
+1:05:58.395700
50.6p
153
Jonathan Mårtensson
Axa SC
2:59:31.1077000
+1:06:08.396700
50.5p
154
Tobias Persson
IFK Mora SK
2:59:36.1077500
+1:06:13.397200
50.5p
155
Fredrik Klint
Axa SC
2:59:41.1078000
+1:06:18.397700
50.5p
156
David Glans
IK Stern
2:59:46.1078500
+1:06:23.398200
50.4p
157
Tim Brandin
IK Stern
3:00:35.1083400
+1:07:12.403100
50.2p
158
Daniel Lingenhult
Volvo IF
3:00:44.1084300
+1:07:21.404000
50.1p
159
Marcus Johansson
Axa SC
3:01:09.1086800
+1:07:46.406500
50.0p
160
Mattias Carlsson
Hvetlanda SK
3:01:30.1088900
+1:08:07.408600
49.9p
161
Robin Rybo
Göteborgs Polismäns IF
3:03:10.1098900
+1:09:47.418600
49.4p
162
Joel Gärskog
Mullsjö SOK
3:03:18.1099700
+1:09:55.419400
49.3p
163
Marcus Zethraeus
Härlövs IF
3:04:07.1104600
+1:10:44.424300
49.1p
164
Ronny Andersson
Lugi SK
3:04:17.1105600
+1:10:54.425300
49.0p
165
Erik Eriksson
Göteborgs Polismäns IF
3:04:23.1106200
+1:11:00.425900
49.0p
166
Aron Lennartsson
OK Kullingshof
3:05:19.1111800
+1:11:56.431500
48.7p
167
Stefan Nilsson
Hestra IF
3:06:41.1120000
+1:13:18.439700
48.3p
168
Tobias Åkeson
OK Alehof
3:06:59.1121800
+1:13:36.441500
48.2p
169
Kristoffer Hammarström
IFK Österbymo
3:07:47.1126600
+1:14:24.446300
48.0p
170
Sebastian Eklund
Hestra IF
3:07:48.1126700
+1:14:25.446400
48.0p
171
Andreas Nilsson
Elu IF
3:07:54.1127300
+1:14:31.447000
48.0p
172
Reinert Sörensson
Team Swedemount SC
3:07:57.1127600
+1:14:34.447300
48.0p
173
Simon Lundmark
IF Ski Team Skåne
3:08:01.1128000
+1:14:38.447700
47.9p
174
Christian Carlsson
Håfreströms IF
3:08:07.1128600
+1:14:44.448300
47.9p
175
Christian Eckerström
IK Ymer
3:08:43.1132200
+1:15:20.451900
47.7p
176
Jakob Johansson
Gnosjö FK
3:09:47.1138600
+1:16:24.458300
47.4p
177
Henric Zethraeus
Härlövs IF
3:10:47.1144600
+1:17:24.464300
47.2p
178
Joel Cederholm
Axa SC
3:12:51.1157000
+1:19:28.476700
46.6p
179
Martin Svensson
Axa SC
3:13:51.1163000
+1:20:28.482700
46.3p
180
Mikkel Laursen
Foreign Citizen
3:14:01.1164000
+1:20:38.483700
46.3p
181
Albin Kornbeck
Gamleby OK
3:15:10.1170900
+1:21:47.490600
46.0p
182
Hampus Wallin
SOK Aneby
3:17:47.1186600
+1:24:24.506300
45.3p
183
David Beckman
IK Livsnerven
3:17:48.1186700
+1:24:25.506400
45.3p
184
Albert Söderlind
Axa SC
3:23:04.1218300
+1:29:41.538000
44.0p
185
Marcus Karnermo
Axa SC
3:24:29.1226800
+1:31:06.546500
43.6p
186
Anders Larsson
Brittatorps Tk
3:25:52.1235100
+1:32:29.554800
43.3p
187
Søren Møller Petersen
Mullsjö SOK
3:27:58.1247700
+1:34:35.567400
42.8p
188
Filip Klintgärde
Lekeryd-Svarttorps SK
3:37:50.1306900
+1:44:27.626600
40.7p
189
Jonas Mörhed
Vaggeryds SOK
3:42:14.1333300
+1:48:51.653000
39.8p
190
Samuel Röjås
IK Livsnerven
3:42:29.1334800
+1:49:06.654500
39.7p
191
Magnus Freiesleben
Foreign Citizen
3:55:53.1415200
+2:02:30.734900
37.2p
-
Rickard Bergengren
IF Ski Team Skåne
23:59:57.8639600
-
Simon Jonsson
IF Hallby SOK
23:59:57.8639600
-
Michael Edgren
OK Gränsen
23:59:58.8639700
-
Christian Andersson
Axa SC
23:59:58.8639700
-
Victor Löf
Axa SC
23:59:58.8639700
-
Mikael Ragneheim
Hestra IF
23:59:58.8639700
-
Jonas Hallberg
OK Landehof
23:59:58.8639700
-
Andreas Lindin
IFK Helsingborg
23:59:58.8639700
-
Jacob Håkansson
IK Hakarpspojkarna
23:59:58.8639700
Logga in för att slippa de här annonserna
-
Oscar Anemo
Ulricehamns IF
23:59:58.8639700
-
Erik Lieback
Ulricehamns IF
23:59:59.8639800
-
Jens Halvarsson
IK Stern
23:59:59.8639800
-
Robin Sundqvist
IK Stern
23:59:59.8639800
-
Johan Dire
Göteborgs Polismäns IF
23:59:59.8639800
-
David Martinsson
Kungsäters IF
23:59:59.8639800
-
Johan Johansson Park
Gnosjö FK
23:59:59.8639800
-
Johannes Carlsson Matti
Borås SK
23:59:59.8639800
-
Johan Häggqvist
IK Stern
23:59:59.8639800
-
Andreas Ulveström
Hestra IF
23:59:59.8639800
-
Andreas Ramstedt
Axa SC
23:59:59.8639800
-
Johan Schäfer
OK Alehof
23:59:59.8639800
-
Samuel Kjellberg
OK Skogshjortarna
23:59:59.8639800
-
Daniel Svensson
Borgstena IF
23:59:59.8639800
-
Daniel Josefsson
Ryda SK
23:59:59.8639800
-
Alexander Olander
IK Stern
23:59:59.8639800
-
Nicklas Sundell
OK Landehof
23:59:59.8639800
-
pär lunnefors
Öxabäcks Vinter-IK
23:59:59.8639800
-
Per Rooth
Brittatorps Tk
23:59:59.8639800
-
Patrik Sigurdh
Landsbro IF SK
23:59:59.8639800
-
Casper Lund-Andersen
Foreign Citizen
23:59:59.8639800
-
Jonatan Larsson
OK Skogsvargarna
23:59:59.8639800
-
Mattias Bryntesson
Trollhättans SOK
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)