Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Moraloppet
2017-01-14
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
44km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Victor Gustafsson
IFK Mora SK
1:54:40.687920
84.4p
2
Mattias Edvardsson
Årsunda IF
1:54:41.688010
+0
84.4p
3
Axel Bergsten
IFK Skövde SK
1:54:42.688170
+2.150
84.4p
4
Anders Solin
IFK Mora SK
1:54:42.688190
+2.170
84.4p
5
Gabriel Höjlind
IFK Mora SK
1:54:44.688330
+4.310
84.4p
6
Antoine Auger
Frankrike
1:54:44.688360
+4.340
84.4p
7
Tobias Köpman
IFK Mora SK
1:54:44.688390
+4.370
84.4p
8
Joakim Lindberg
Grytgöls IK
1:54:45.688480
+5.460
84.3p
9
Per-Olov Svahn
Boxholm-Ekeby SK
1:54:46.688560
+6.540
84.3p
10
Fredrik Hansson
IFK Mora SK
1:54:57.689680
+17.1660
84.2p
11
Jonathan Hedbys
Nusnäs IF
1:55:05.690440
+25.2420
84.0p
12
Ronny Wedin
Norbergs SK
1:55:06.690520
+26.2500
84.0p
13
Tom Ankerstål
Rehns BK
1:55:07.690640
+27.2620
84.0p
14
Pontus Nordström
Östervåla IF
1:55:48.694780
+1:08.6760
83.4p
15
Mattias Widmark
Svegs IK
1:56:29.698890
+1:49.10870
82.7p
16
Gustaf Niord
Vreta Skid o Mk
1:56:36.699550
+1:56.11530
82.6p
17
Stefan Sunnerberg
SK Ringen
1:56:38.699720
+1:58.11700
82.6p
18
Tore Stengrundet
Norway
1:57:36.705510
+2:55.17490
81.8p
19
Adam Ekstedt
IF Ski Team Skåne
1:57:39.705870
+2:59.17850
81.7p
20
Rickard Andersson
IK Hakarpspojkarna
1:57:40.705980
+3:00.17960
81.7p
21
Jacob Söderqvist
Brovallens IF
1:57:40.705990
+3:00.17970
81.7p
22
Jonatan Steen
Falun Borlänge SK
1:57:43.706270
+3:03.18250
81.6p
23
Björn Hänninen
Högbo GOIF
1:58:12.709180
+3:32.21160
81.2p
24
Mickael Boberg
Älvdalens IF SK
1:59:57.719650
+5:17.31630
79.7p
25
Pål Åge Joten
Norway
1:59:57.719650
+5:17.31630
79.7p
26
Anders Boström
Ccc1000
2:01:48.730720
+7:08.42700
78.2p
27
Rasmus Klintberg
Naprapat Walle Skidklubb
2:01:54.731360
+7:14.43340
78.1p
28
Emil Folkesson
Nybro Ski
2:01:58.731730
+7:18.43710
78.1p
29
Henrik Karl Wallin
AB
2:01:58.731790
+7:18.43770
78.1p
30
Fredrik Wallström
Naprapat Walle Skidklubb
2:01:59.731830
+7:19.43810
78.1p
31
Wictor Magnusson–broder
Axa SC
2:02:03.732210
+7:22.44190
78.0p
32
Tim Magnusson
IFK Mora SK
2:02:06.732550
+7:26.44530
78.0p
33
Johannes Jillerö
Östersunds SK
2:02:09.732880
+7:29.44860
77.9p
34
Calle Sjöstrand
Sollefteå Skidor IF
2:02:16.733590
+7:36.45570
77.8p
35
Vegard Pedersen
Norway
2:02:18.733730
+7:38.45710
77.8p
36
Jakob Hjelmåker
Axa SC
2:03:00.737910
+8:19.49890
77.3p
37
Gustav Sundström
Garphyttans IF
2:04:39.747870
+9:59.59850
76.0p
38
Pontus Carlsson
Sundborns GOIF
2:04:47.748680
+10:07.60660
75.9p
39
Nils Svensson
Axa SC
2:04:50.748980
+10:10.60960
75.8p
40
Henrik Albertsson
Sya SK
2:04:56.749550
+10:16.61530
75.8p
41
Mathias Nyström
Norbergs OK
2:05:25.752430
+10:45.64410
75.4p
42
Christoffer Grudd
Perbellum SS
2:06:43.760220
+12:03.72200
74.4p
43
Jonas Böhlmark
Nacka Värmdö SK
2:07:45.766430
+13:05.78410
73.7p
44
Henrik Brøvig
Norway
2:08:06.768510
+13:25.80490
73.5p
45
Joakim Lindberg
Gävle SK
2:08:56.773530
+14:16.85510
72.9p
46
Henrik Löfås
Abb IF SK
2:09:42.778170
+15:02.90150
72.3p
47
Erik Dahlqvist
Storviks IF
2:10:15.781450
+15:35.93430
71.9p
48
David Larsson
Lillhärdals IF
2:10:18.781730
+15:38.93710
71.9p
49
Samuel Hedlund
Hägersta GF
2:12:17.793680
+17:37.105660
70.6p
50
Klas Sundberg
Ccc1000
2:12:40.795990
+18:00.107970
70.3p
51
Erik Marsch
Näsvikens IK
2:12:53.797210
+18:12.109190
70.2p
52
Joakim Persson
Rehns BK
2:13:19.799850
+18:39.111830
69.9p
53
Oscar Askerlund
Hällbybrunns IF
2:14:52.809140
+20:12.121120
68.9p
54
Johan Stridh
Ockelbo SK
2:16:05.816420
+21:25.128400
68.2p
55
Andreas Larsson
Intersport IF
2:16:29.818840
+21:49.130820
67.9p
56
Erik Grinneby
Sätra IF
2:16:37.819660
+21:57.131640
67.9p
57
Thomas Jonsson
Vallsta SK
2:16:52.821130
+22:12.133110
67.7p
58
Ted Hagansbo
Axa SC
2:17:04.822350
+22:24.134330
67.6p
59
Johan Kärner
IK Studenterna
2:18:00.827930
+23:20.139910
67.0p
60
Peter Nilsson
Filipstads SF
2:18:19.829860
+23:39.141840
66.8p
61
Lennart Karlsson
Holmedals Ais
2:19:22.836110
+24:41.148090
66.2p
62
Daniel Jonsson
Rembo IK
2:19:45.838450
+25:05.150430
66.0p
63
Niklas Härdin
Norrbärke SK
2:19:46.838580
+25:06.150560
66.0p
64
Joakim Myhrman
Orsa SK
2:21:20.847970
+26:40.159950
65.1p
65
Anders Hjertberg
Hassela IF
2:21:24.848360
+26:44.160340
65.1p
66
Johan Klinga
Axa SC
2:21:58.851730
+27:18.163710
64.8p
67
Johan Wernefur
Skillingaryds FK
2:22:00.851910
+27:19.163890
64.7p
68
David Ekstedt
Ufk
2:22:33.855230
+27:53.167210
64.4p
69
Erik Sundén
Axa SC
2:23:17.859600
+28:36.171580
64.0p
70
Gustav Nilsson
Elu IF
2:23:28.860720
+28:48.172700
63.9p
71
Jonas Nyberg
Sweden
2:23:36.861590
+28:56.173570
63.9p
72
Petter Larsson
Storådalens SK
2:23:52.863180
+29:12.175160
63.7p
73
Morgan Åkesson
Stora Skedvi IK
2:24:45.868410
+30:04.180390
63.3p
74
Thomas Brunkert
Hällbybrunns IF
2:24:46.868520
+30:06.180500
63.2p
75
Björn Haglund Sik
IF Garparna Soik
2:24:52.869180
+30:12.181160
63.2p
76
Emil Lundgren
Skeriol IF
2:25:07.870670
+30:27.182650
63.1p
77
Johan Wahlberg
Bålsta SK
2:25:10.870920
+30:30.182900
63.0p
78
Henrik Ärlig
Borås SK
2:25:16.871550
+30:36.183530
63.0p
79
Olle Åstrand
Axa SC
2:25:43.874250
+31:03.186230
62.7p
80
Stefan Thorsell
Axa SC
2:26:46.880560
+32:06.192540
62.2p
81
Joacim Altberg
Högbo GOIF
2:26:50.880910
+32:09.192890
62.2p
82
Stefan Gustafsson
IK Jarl Rättvik
2:27:05.882430
+32:25.194410
62.0p
83
Arve Rønning
Norway
2:27:13.883210
+32:32.195190
62.0p
84
Carl Lönnbark
Axa SC
2:27:15.883490
+32:35.195470
62.0p
85
Gunnar Neselius
Brandkårens IK
2:27:22.884140
+32:42.196120
61.9p
86
Mattias Bengtsson
OK Nackhe
2:27:22.884160
+32:42.196140
61.9p
87
Jonatan Junker
Tunafors SK
2:27:24.884300
+32:43.196280
61.9p
88
Jon Samuelsson
Bålsta SK
2:27:25.884440
+32:45.196420
61.9p
89
Henrik Fröjd
Rehns BK
2:27:36.885540
+32:56.197520
61.8p
90
Anders Grop
Siljansnäs Skid & Löparklubb
2:28:01.888040
+33:21.200020
61.6p
91
Erik Danielsson
Sveaskogs IF
2:28:10.888980
+33:30.200960
61.5p
92
Hans Fredrik Holtling
Roslagsbro IF
2:29:10.894990
+34:30.206970
61.0p
93
Johan Ståhlberg
Axa SC
2:29:40.897910
+34:59.209890
60.8p
94
Johan Falk
Domnarvets GOIF
2:30:14.901310
+35:33.213290
60.5p
95
Per-ove Torstensson
Dala XC Ski Team
2:31:11.907040
+36:31.219020
60.0p
96
Joakim Amadeus Olsson
Nacka Värmdö SK
2:31:31.909010
+36:50.220990
59.9p
97
Patrik Lindqvist
Axa SC
2:31:35.909460
+36:55.221440
59.8p
98
Daniel Udd
Venjans AIK
2:31:50.910940
+37:10.222920
59.7p
99
David Holm
Turebergs IF
2:31:50.910990
+37:10.222970
59.7p
100
Niklas Lundmark
Vissefjärda GOIF
2:31:58.911710
+37:17.223690
59.7p
101
Johan Eriksson
Abb IF SK
2:32:01.912090
+37:21.224070
59.6p
102
Erik Dahlström
IK Jarl Rättvik
2:32:33.915210
+37:52.227190
59.4p
103
Tomas Johansson
Team Ormsalva
2:33:34.921350
+38:54.233330
58.9p
104
Pär Hedström
Brudpiga RK
2:33:55.923450
+39:15.235430
58.8p
105
Daniel Eriksson
Malungs IF
2:34:01.924020
+39:21.236000
58.7p
106
Thomas Ohlin
Länsförsäkringar IF
2:34:02.924100
+39:21.236080
58.7p
107
Erik Pihl
Högbo GOIF
2:34:06.924550
+39:26.236530
58.7p
108
Peter Lindberg
Axa SC
2:34:26.926580
+39:46.238560
58.5p
109
Johan Hedenberg
IFK Helsingborg
2:34:45.928430
+40:05.240410
58.4p
110
Jakob Junker
Tunafors SK
2:34:52.929100
+40:11.241080
58.3p
111
Robert Korsman
Hällbybrunns IF
2:35:13.931250
+40:33.243230
58.2p
112
Viktor Johansson
Axa SC
2:35:28.932790
+40:48.244770
58.1p
113
Kristofer Lundberg
Sweden
2:35:38.933770
+40:58.245750
58.0p
114
Johan Lindström
Dala-Järna IK
2:35:53.935210
+41:12.247190
57.9p
115
Daniel Abrahamsson
Graninge-Alliansen
2:36:33.939230
+41:53.251210
57.6p
116
Martin Claesson
IFK Skövde SK
2:36:57.941660
+42:17.253640
57.4p
117
Carl Alfred Falk
Ställbergs IK
2:38:02.948120
+43:22.260100
57.0p
118
Erik Stenman
Dala XC Ski Team
2:38:03.948290
+43:23.260270
56.9p
119
Robert Olsson
SK Bore
2:38:36.951530
+43:56.263510
56.7p
120
Robin Eriksson
Kristinehamns OK
2:38:54.953340
+44:14.265320
56.6p
121
Simon Bjurén
Sågmyra SK
2:39:24.956340
+44:44.268320
56.4p
122
Andreas Nors
Axa SC
2:40:33.963290
+45:53.275270
55.9p
123
Tomas Igelström
IFK Hedemora SK
2:40:36.963590
+45:56.275570
55.9p
124
Henrik Edholm
Järfälla SK
2:41:03.966230
+46:23.278210
55.7p
125
Andreas Eriksson
Upplands-Ekeby IF
2:41:39.969830
+46:59.281810
55.4p
126
Michael Bramsen
Danmark
2:42:08.972790
+47:28.284770
55.2p
127
Johan Adolfsson
Färjestadens Motions-IF
2:43:12.979100
+48:31.291080
54.8p
128
Anders Stunis
Perbellum SS
2:43:36.981550
+48:56.293530
54.7p
129
Johan Alriksson
Arlanda-Märsta SK
2:43:37.981600
+48:56.293580
54.7p
130
Peter Karl Ström
AB Karl Hedin IF
2:43:37.981610
+48:56.293590
54.7p
131
Aron Caselunghe
Elu IF
2:43:41.982020
+49:01.294000
54.6p
132
Erik Liss
Falu IK
2:43:47.982680
+49:07.294660
54.6p
133
Stefan Böregård
Krogsereds IK
2:43:55.983490
+49:15.295470
54.5p
134
Fredrik Broman
Edsbyns SK
2:44:00.983980
+49:20.295960
54.5p
135
Manne Henriksson
Skellefteå SK
2:46:30.998950
+51:50.310930
53.5p
136
Johan Nyberg
Axa SC
2:46:51.1001010
+52:10.312990
53.4p
137
Magnus Stål
Axa SC
2:48:02.1008170
+53:22.320150
53.0p
138
Viktor Johansson
IK Hakarpspojkarna
2:48:10.1008920
+53:30.320900
52.9p
139
Niklas Rainer
IFK Borlänge
2:50:24.1022310
+55:43.334290
52.1p
140
Tobias Steen
Haninge SOK
2:50:29.1022860
+55:49.334840
52.1p
141
Tobias Krümmling
Tyskland
2:50:30.1022930
+55:50.334910
52.1p
142
Gustaf Jacobson
IFK Mora SK
2:53:28.1040710
+58:47.352690
51.0p
143
Fredrik Lundell
Norrbärke SK
2:53:32.1041140
+58:52.353120
51.0p
144
Björn Holm
Sya SK
2:53:54.1043350
+59:14.355330
50.9p
145
Daniel Wennlund
Hammarby IF SF
2:55:59.1055850
+1:01:19.367830
50.2p
146
Tobias Persson
IFK Mora SK
2:56:28.1058700
+1:01:47.370680
50.0p
147
Alexander Olander
IK Stern
2:56:57.1061610
+1:02:16.373590
49.9p
148
Johan Andersson
Arboga SK
3:00:32.1083110
+1:05:51.395090
48.7p
149
Emil Svensson
Bjursås IK
3:01:10.1086960
+1:06:30.398940
48.5p
150
Magnus Klingwall
Hammarby IF SF
3:03:04.1098380
+1:08:24.410360
47.9p
151
Hampus Lundell
Falun Borlänge SK
3:03:12.1099130
+1:08:32.411110
47.9p
152
Niklas Thorén
Göteborgs SK
3:03:44.1102310
+1:09:03.414290
47.7p
153
Per Lidestedt
Stockholms RK
3:04:47.1108640
+1:10:07.420620
47.4p
154
Henrik Wallerman
Elu IF
3:07:10.1122960
+1:12:30.434940
46.7p
155
Erik Lindkvist
Hybo AIK
3:08:09.1128810
+1:13:28.440790
46.5p
156
Andreas Nilsson
Elu IF
3:08:29.1130890
+1:13:49.442870
46.4p
157
Victor Sammils
Bjursås IK
3:09:32.1137170
+1:14:52.449150
46.1p
158
Johnny Nilsson
Gävle SK
3:11:44.1150310
+1:17:03.462290
45.5p
159
Linus Eriksson
Axa SC
3:15:09.1170800
+1:20:28.482780
44.5p
160
Rickard Nilsson
Axa SC
3:16:36.1179560
+1:21:56.491540
44.2p
161
Calle Åström
Domnarvets GOIF
3:19:27.1196660
+1:24:47.508640
43.4p
162
Jon Kvarmans
Axa SC
3:20:52.1205190
+1:26:12.517170
43.1p
163
Anders Axelsson
Sveden Trä IF
3:22:55.1217490
+1:28:15.529470
42.6p
164
Felix Vising
Uddevalla SK
3:29:18.1255710
+1:34:37.567690
41.1p
165
Fredrik Mårebeck
Axa SC
3:29:43.1258280
+1:35:03.570260
41.0p
166
Marcus Engström
Axa SC
3:30:49.1264810
+1:36:08.576790
40.8p
167
Fabio Svaizer
Switzerland
3:40:57.1325610
+1:46:16.637590
38.7p
168
Oskar Rydermark
Axa SC
5:06:22.1838110
+3:11:41.1150090
27.0p
-
Joakim Eriksson
IFK Mora SK
23:59:58.8639700
-
Andre Larsson
Svegs IK
23:59:58.8639700
-
Oskar Suomi Olsson
IFK Mora SK
23:59:58.8639700
-
Nils Augustsson
IFK Mora SK
23:59:58.8639700
-
Johan Edin
IFK Mora SK
23:59:59.8639800
-
Oskar Sandberg
Säters IF SK
23:59:59.8639800
-
Andre Rhodin
Yuppie Ski Club
23:59:59.8639800
-
Christian Andersson
Axa SC
23:59:59.8639800
-
Andreas Gustafsson
Volvo IF
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)