Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Föllingeloppet
2017-01-07
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
40km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21
Björn Rydvall
Lycksele IF
1:50:06.660500
89.9p
2
H 21
Johan Lövgren
Vännäs SK
1:50:07.660600
+1
89.8p
3
H 21
Petter Engdahl
Östersunds SK
1:50:48.664700
+42.4100
89.2p
Seedningsgräns för led 0 i Vasaloppet: 1:51:00
4
H 21
Max Novak
Offerdals SK
1:52:53.677200
+2:47.16600
87.2p
5
H 21
Mattias Bångman
Offerdals SK
1:55:10.690900
+5:04.30300
85.1p
6
H 21
Olof Jonsson
Trillevallens Sportklubb
1:55:16.691500
+5:10.30900
85.0p
7
H 35
Eric Simonsson
Landöns IF
1:55:23.692200
+5:17.31600
84.9p
8
H 21
André Jakobsson
Östersunds SK
1:55:24.692300
+5:18.31700
84.9p
9
H 21
Erik Viklund
Bondsjöhöjdens IK
1:57:57.707600
+7:51.47000
82.7p
10
H 35
Lars-Åke Stenmark
Junsele IF
1:59:01.714000
+8:55.53400
81.8p
Seedningsgräns för led 1 i Vasaloppet: 2:01:00
11
H 21
Jens Rönnols
Sundbybergs IK
2:04:20.745900
+14:14.85300
77.6p
12
H 35
Björn Haring
Ccc1000
2:04:50.748900
+14:44.88300
77.3p
13
H 21
Philipp Bachl
Austria
2:05:33.753200
+15:27.92600
76.7p
14
D 21
Sara Lindborg
Östersunds SK
2:05:59.755800
+15:53.95200
76.4p
15
H 50
Rolf Kempe
Bergeforsens SK
2:06:02.756100
+15:56.95500
76.4p
16
H 21
Daniel Ajax
Ragunda IF
2:09:28.776700
+19:22.116100
74.0p
17
H 21
Ola Karlsson
Östersunds SK
2:10:16.781500
+20:10.120900
73.5p
18
H 21
Johan Dahlborg
Frösö IF
2:10:25.782400
+20:19.121800
73.4p
Seedningsgräns för led 2 i Vasaloppet: 2:11:00
19
H 21
Henrik Dahlén
Tynderö IK
2:13:18.799700
+23:12.139100
71.5p
20
H 35
Fredrik Olofsson
Östersunds SK
2:14:13.805200
+24:07.144600
70.9p
21
H 35
Patrik Hakonen
Östersunds SK
2:14:51.809000
+24:45.148400
70.5p
22
H 35
Børje Cato Moen
Team Mmb
2:15:00.809900
+24:54.149300
70.4p
23
H 21 Motion
Mårten Areskog
Frösö IF
2:16:06.816500
+26:00.155900
69.8p
24
H 35
Joakim Kangasharju
Ragunda IF
2:16:24.818300
+26:18.157700
69.6p
25
D 35
Anna-Carin Söderström
Malungs IF
2:16:55.821400
+26:49.160800
69.3p
26
H 35
Daniel Danielsson
Sya SK
2:17:43.826200
+27:37.165600
68.8p
27
H 50
Ove Källström
Sollefteå Skidor IF
2:19:01.834000
+28:55.173400
68.1p
28
H 35
Carl Bergsten
Östersunds SK
2:19:20.835900
+29:14.175300
67.9p
29
H 35
Marcus Carlén
Bodsjöböle SK
2:19:56.839500
+29:50.178900
67.5p
30
H 50
Leo Lyngstad
Sørli IL
2:20:45.844400
+30:39.183800
67.1p
Seedningsgräns för led 3 i Vasaloppet: 2:21:00
31
H 35
Ralf Andersson
Hotings IF
2:22:41.856000
+32:35.195400
66.0p
32
H 21 Motion
Leif Engman
Östersund
2:24:08.864700
+34:02.204100
65.3p
33
H 21
Daniel Bergsten
Forsa OK
2:24:40.867900
+34:34.207300
65.0p
34
H 21
Martin Fryklund
Östersunds SK
2:27:30.884900
+37:24.224300
63.5p
35
H 21
Per Almqvist
Axa SC
2:30:50.904900
+40:44.244300
61.9p
36
H 21 Motion
Leif Arnold Lyngstad
Sørli IL
2:30:58.905700
+40:52.245100
61.9p
Seedningsgräns för led 4 i Vasaloppet: 2:31:00
37
H 35
Staffan Abrahamsson
Axa SC
2:31:41.910000
+41:35.249400
61.5p
38
H 35
Ulrich Wahlström
IFK Strömsund
2:31:54.911300
+41:48.250700
61.4p
39
H 35
Magnus Flodberg
Järpens SK
2:32:15.913400
+42:09.252800
61.3p
40
H 21 Motion
Erik Forsgren
Tullus Sg
2:33:04.918300
+42:58.257700
60.9p
41
H 21 Motion
Peter Jansson
Spikbodarnas IK
2:33:17.919600
+43:11.259000
60.8p
42
H 50
Mårten Eneberg
Spikbodarnas IK
2:33:29.920800
+43:23.260200
60.7p
43
H 21 Motion
Per Risne
Sas-Klubben
2:34:47.928600
+44:41.268000
60.1p
44
H 21 Motion
Håkan Jonsson
Häggenås SK
2:34:51.929000
+44:45.268400
60.1p
45
H 21 Motion
Johan Dumky
Brandkårensif
2:35:44.934300
+45:38.273700
59.7p
46
H 50
Erik Johansson
Umeå
2:36:08.936700
+46:02.276100
59.5p
47
H 21
Martin Hedberg
Brunflo IF
2:37:16.943500
+47:10.282900
59.0p
48
H 21 Motion
Henrik Olausson
Jämtkraft IF
2:40:19.961800
+50:13.301200
57.7p
Seedningsgräns för led 5 i Vasaloppet: 2:41:00
49
H 50
Per Magnus Landén
Ås IL
2:41:25.968400
+51:19.307800
57.3p
50
H 50
Stefan Andersson
Brunflo IF
2:43:44.982300
+53:38.321700
56.4p
51
H 21
Martin Ekström Andersson
Brunflo IF
2:46:10.996900
+56:04.336300
55.4p
52
H 21 Motion
Erik Nässén
Östersund
2:46:23.998200
+56:17.337600
55.3p
53
H 21
Klaus Enzenhofer
SU Raika Zwettl
2:46:37.999600
+56:31.339000
55.3p
54
H 21 Motion
Anton Schleu
Frösön
2:46:59.1001800
+56:53.341200
55.1p
55
H 50
Ronny Larsson
Litsbygdens SK
2:47:15.1003400
+57:09.342800
55.0p
56
H 21 Motion
Lars Eriksson
Offerdals SK
2:47:54.1007300
+57:48.346700
54.8p
57
H 50
Antaris Persson
Hotagens SC
2:48:52.1013100
+58:46.352500
54.4p
58
H 35
Andreas Mattsson
Lucksta IF
2:49:05.1014400
+58:59.353800
54.3p
59
D 35
Ingela Engholm
Litsbygdens SK
2:50:14.1021300
+1:00:08.360700
53.9p
Seedningsgräns för led 6 i Vasaloppet: 2:51:00
60
H 21
Måns Eriksson
Spikbodarnas IK
2:51:41.1030000
+1:01:35.369400
53.4p
61
H 35
Roger Pålsson
No Club
2:53:04.1038300
+1:02:58.377700
52.9p
62
H 21
Andreas Kjellman
Lucksta IF
2:53:13.1039200
+1:03:07.378600
52.9p
63
H 35
Christian Andersson
Hotings IF
2:53:38.1041700
+1:03:32.381100
52.7p
64
H 50
Pär Granbom
Ericsson IK
2:55:50.1054900
+1:05:44.394300
52.0p
65
H 21 Motion
Ronny Olofsson
Myssjö-Ovikens IF
2:59:25.1076400
+1:09:19.415800
50.8p
Seedningsgräns för led 7 i Vasaloppet: 3:06:00
66
H 21 Motion
Ronald Ejderkrans
Hammerdals IF
3:07:54.1127300
+1:17:48.466700
48.3p
67
H 21 Motion
Michael Schleu
Axa SC
3:12:49.1156800
+1:22:43.496200
46.9p
68
H 21 Motion
Henrik Bardosson
IFK Strömsund
3:14:13.1165200
+1:24:07.504600
46.5p
69
H 21 Motion
Thomas Holmberg
Brunflo IF
3:18:39.1191800
+1:28:33.531200
45.4p
Seedningsgräns för led 8 i Vasaloppet: 3:21:00
70
H 21 Motion
Isak Berneheim
Tullus Sg
3:54:20.1405900
+2:04:14.745300
37.8p
71
H 21
Simon Johansson
Spöland Vännäs IF
23:59:58.8639700
71
H 21
Emil Lagergren
Tynderö IK
23:59:58.8639700
71
H 21
Nicklas Johansson
Järvsjöby IF
23:59:58.8639700
74
H 21
Johannes Jillerö
Trollhättans SOK
23:59:59.8639800
74
H 21
Fredrik Göransson
Åsarna IK
23:59:59.8639800
74
D 21
Ida Dahl
IFK Mora SK
23:59:59.8639800
74
H 35
John Lagerskog
Åre Längdskidklubb
23:59:59.8639800
Logga in för att slippa de här annonserna
20km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
D 21
Ida Indahl
Offerdals SK
1:03:37.381600
75.0p
2
D 21
Evelina Bångman
Offerdals SK
1:05:55.395400
+2:18.13700
72.4p
3
H 21 Motion
Jörgen Mattsson
Tandsbyns IF
1:14:19.445800
+10:42.64100
64.2p
4
D 21
Rebecka Pålsmarker
Hallens SK
1:23:05.498400
+19:28.116700
57.4p
5
D 21 Motion
Agnes Mattsson
Tandsbyns IF
1:23:39.501800
+20:02.120100
57.0p
6
H 21 Motion
Frank Gjertsås
Sørli IL
1:24:22.506100
+20:45.124400
56.5p
7
D 50
Carina Magnusson
Brunflo IF
1:24:30.506900
+20:53.125200
56.4p
8
D 21
Karolina Hedenström
Rödön SK
1:25:22.512100
+21:45.130400
55.9p
9
H 21 Motion
Niklas Eriksson
Föllinge IK
1:29:05.534400
+25:28.152700
53.5p
10
D 21 Motion
Bente Skåle
Östersunds SK
1:30:30.542900
+26:53.161200
52.7p
11
D 21
Alva Eriksson
Spikbodarnas IK
1:42:13.613200
+38:36.231500
46.7p
12
D 21 Motion
Helena Hedenström
Rödön SK
1:48:17.649600
+44:40.267900
44.0p
13
H 21 Motion
Oskar Olausson
Offerdals SK
1:58:11.709000
+54:34.327300
40.4p
14
D 21 Motion
Elin Krylén
Föllinge IK
1:58:38.711700
+55:01.330000
40.2p
15
H 21 Motion
Dan Eliasson
Föllinge IK
2:00:09.720800
+56:32.339100
39.7p
16
D 21 Motion
Stina Olausson
Offerdals SK
2:16:12.817100
+1:12:35.435400
35.0p
17
D 21 Motion
Lina Brolin
Johanneshov IF
2:20:24.842300
+1:16:47.460600
34.0p
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)