Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Bessemerloppet
2017-02-19
Deltävling i
Tiger Balsam Ski Tour 2017
<<< Orsa Grönklitt Ski Marathon
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 50
43km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Mats Mattes
Edsbyns SK
2:21:05.846450
70.1p
1
Erik Brisenheim
Stockholms RK
2:47:51.1007000
+26:45.160450
57.2p
2
Micael Nilsson
Sundbybergs IK
2:21:15.847410
+9.860
70.0p
3
Tommie Lindblom
Stockholms RK
2:21:34.849320
+28.2770
69.9p
4
Sjur Jensen
Vattenfall IF Stockholm
2:25:38.873720
+4:32.27170
67.5p
5
Torbjörn Söder
Gräftåvallens SK
2:25:43.874270
+4:38.27720
67.5p
6
Leif Markfjärd
Brovallens IF
2:25:44.874380
+4:39.27830
67.5p
7
Magnus Svensson
Turebergs IF
2:25:50.874920
+4:44.28370
67.4p
8
Kennet Berglund
Axa SC
2:26:02.876100
+4:56.29550
67.3p
9
Birger Edvinsson
Ufk
2:27:38.885760
+6:33.39210
66.4p
10
Dan Rimbe
Spirit IF
2:27:48.886710
+6:42.40160
66.4p
11
Gunnar Lindahl
Sundbybergs IK
2:29:59.899820
+8:53.53270
65.2p
12
Anders Backman
Turebergs IF
2:32:18.913740
+11:12.67190
64.0p
13
Christer Fyhr
Gävle SK
2:34:13.925280
+13:08.78730
63.1p
14
Hans Olsén
Sundbybergs IK
2:36:37.939640
+15:31.93090
62.0p
15
Kjell Lindroth
Högbo GOIF
2:37:15.943460
+16:10.96910
61.7p
16
Sören Sundberg
Högbo GOIF
2:39:06.954540
+18:00.107990
60.8p
17
Göran Klinga
Axa SC
2:43:04.978360
+21:59.131810
59.1p
18
Björn Näslund
Svegs IK
2:43:48.982720
+22:42.136170
58.8p
19
Mats Hallberg
Roslagsbro IF
2:44:11.985000
+23:05.138450
58.6p
20
Bengt Lindén
Sundbybergs IK
2:46:19.997880
+25:14.151330
57.8p
21
Arthur Aanesen
Täby IS SK
2:48:07.1008690
+27:02.162140
57.0p
22
Patrik Andersson
Spirit IF
2:48:10.1008950
+27:05.162400
57.0p
23
Urban Gålnander
Arlanda-Märsta SK
2:50:03.1020270
+28:58.173720
56.3p
24
Daniel Aspelin
Ccc1000
2:50:44.1024340
+29:38.177790
56.0p
25
Jonas Helin
Ulricehamns IF
2:51:57.1031660
+30:52.185110
55.6p
26
Matti Nylund
Sigtuna OK
2:52:16.1033540
+31:10.186990
55.5p
27
Johan Westin
Skogslöparna
2:53:19.1039870
+32:14.193320
55.1p
28
Tord Brunswick
Sundbybergs IK
2:53:33.1041210
+32:27.194660
55.0p
29
Per Edlund Olsson
Sigtuna OK
2:54:51.1049080
+33:46.202530
54.5p
30
Torbjörn Svensk
Hudiksvalls IF
2:56:07.1056600
+35:01.210050
54.1p
31
Rolf Vikström Look
Täby
2:56:58.1061710
+35:52.215160
53.8p
32
Stefan Holmström
Roslagsbro IF
2:57:46.1066590
+36:41.220040
53.5p
33
Urban Johansson
Väsby SK
2:58:46.1072530
+37:40.225980
53.1p
34
Pär Jansson
IF Thor
3:00:20.1081920
+39:14.235370
52.6p
35
Stefan Bredell
Axa SC
3:01:04.1086360
+39:59.239810
52.4p
36
Tomas Jönsson
Årsunda IF
3:01:19.1087820
+40:13.241270
52.3p
37
Niko Tapanila
Storvreta IK
3:02:27.1094680
+41:22.248130
51.9p
38
Sören Eriksson
IK Hinden
3:02:29.1094890
+41:24.248340
51.9p
39
Peter Galyas
Umara SC
3:02:57.1097640
+41:51.251090
51.8p
40
Harry Äijö
Stockholms-Postens IK
3:03:14.1099310
+42:08.252760
51.7p
41
Calle Björfjäll
Lugi SK
3:03:17.1099680
+42:12.253130
51.6p
42
Robert Nilsson
Hammarby IF SF
3:03:22.1100190
+42:17.253640
51.6p
43
Stig Siljebrand
Södertälje IF
3:04:55.1109430
+43:49.262880
51.1p
44
Torvald Eriksson
Luia
3:05:38.1113770
+44:33.267220
50.9p
45
Per Sporrong
Föreningen IKJ Haninge
3:06:09.1116810
+45:03.270260
50.7p
46
Fredrik Ramsfeldt
Axa SC
3:08:17.1129610
+47:11.283060
50.1p
47
Hans-eric Hansson
Axa SC
3:08:48.1132770
+47:43.286220
49.9p
48
Janne Lindell
Ufk
3:11:17.1147630
+50:11.301080
49.2p
49
Anders Engström
Sundbybergs IK
3:11:45.1150430
+50:39.303880
49.0p
50
Anders von Kraemer
Sollentuna
3:12:10.1152930
+51:04.306380
48.9p
51
Lars Eriksson
Axa SC
3:12:47.1156680
+51:42.310130
48.7p
52
Anders Lindholm
Högbo GOIF
3:13:22.1160140
+52:16.313590
48.6p
53
Magnus Melin
Täby IS SK
3:13:54.1163360
+52:49.316810
48.4p
54
Carl Eric Ankarås
Östervåla IF
3:14:27.1166670
+53:22.320120
48.3p
55
Håkan Rostö
Arlanda-Märsta SK
3:14:30.1166970
+53:25.320420
48.3p
56
Jarmo Rantakokko
Storvreta IK
3:15:45.1174480
+54:40.327930
47.9p
57
Ove Borg
Loos IF
3:15:52.1175190
+54:47.328640
47.9p
58
Mikael Andersson
Spirit IF
3:16:34.1179350
+55:29.332800
47.7p
59
Per Svensk
Hudiksvalls IF
3:21:47.1210690
+1:00:42.364140
46.3p
60
Tomas Borg
Sundbybergs IK
3:22:36.1215580
+1:01:31.369030
46.1p
61
Mikael Bengs
Söders SOL Tyresö
3:24:43.1228270
+1:03:38.381720
45.5p
62
Fredrik Hammarqvist
Haninge
3:31:59.1271880
+1:10:54.425330
43.8p
63
Anders Winblad
Söders SOL Tyresö
3:50:53.1385270
+1:29:48.538720
39.8p
64
Torbjörn Jonsson
Ericsson BIL
3:51:15.1387450
+1:30:10.540900
39.7p
65
Torbjörn Svedin
Brunflo IF
3:52:06.1392530
+1:31:00.545980
39.6p
66
Göran Stridh
Hedesunda IF
4:00:17.1441680
+1:39:12.595130
38.1p
67
Magnus Håkansson
Danderyd
4:12:02.1512100
+1:50:56.665550
36.1p
-
Stefan Söllvander
Gimo IF SK
23:59:58.8639700
-
Danne Stattin
Stockholms RK
23:59:58.8639700
-
Björn Nordén
Sundbybergs IK
23:59:58.8639700
-
Mats Midhamre
Redvägs SK
23:59:58.8639700
-
Per Eriksson
Enköpings Aif
23:59:58.8639700
-
Peter Bergström
Västberga PF
23:59:58.8639700
-
Svein Olav Stölen
Nomor
23:59:58.8639700
-
Mikael Forslund
Bålsta SK
23:59:58.8639700
-
Martin Myhrberg
Ockelbo SK
23:59:58.8639700
-
Thomas Hjelm
Mälarö SOK
23:59:58.8639700
-
Jan Östlund
Högbo GOIF
23:59:58.8639700
-
Hans Andersson
Jäderfors SK
23:59:58.8639700
-
Magnus Haglund
Åkersberga SK
23:59:58.8639700
-
Mikael Anderäng
Brovallens IF
23:59:59.8639800
-
Mikael Wikström
Högbo GOIF
23:59:59.8639800
-
Lars Wahlberg
Rembo IK
23:59:59.8639800
-
Jan Axelsson
Högbo GOIF
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)