Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Orsa Grönklitt Ski Marathon
2017-02-11
Deltävling i
Tiger Balsam Ski Tour 2017
<<< Bessemerloppet
Bessemerloppet >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 55
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Magnus Holmer
FALUN
2:10:24.782300
71.1p
2
Urban Hallberg
Strängnäs-Malmby OL
2:17:50.826900
+7:26.44500
66.2p
3
Björn Jansson
IFK Tumba SOK
2:25:19.871800
+14:55.89400
61.9p
4
Mats Hammerin
Domnarvets GOIF
2:28:16.889500
+17:52.107100
60.3p
5
Lars Hedfeldt
Hällefors SK / Hällefors SK
2:28:57.893600
+18:33.111200
59.9p
6
Gunnar Kihlberg
Axa SC
2:30:43.904200
+20:19.121800
59.1p
7
Axel Ståhlbom
Stockholms RK
2:31:33.909200
+21:09.126800
58.7p
8
Kent Nilsson
Hallstahammars SK SOFK
2:34:45.928400
+24:21.146000
57.1p
9
John Carlsson
OK Norrvirdarna
2:36:59.941800
+26:35.159400
56.1p
10
Tord Brunswick
Sundbybergs IK
2:37:57.947600
+27:33.165200
55.7p
11
Håkan Syrjä
Korsnäs IF SK
2:38:42.952100
+28:18.169700
55.4p
12
Roland Johansson
LUMPARLAND
2:39:43.958200
+29:19.175800
54.9p
13
Håkan Jarskog
Orsa SK
2:41:12.967100
+30:48.184700
54.3p
14
Anders Sundström
Nacka Värmdö SK
2:43:26.980500
+33:02.198100
53.4p
15
Anders Grelsson
Bålsta SK
2:44:40.987900
+34:16.205500
52.9p
16
Jyrki Kujansuu
Strängnäs SK
2:45:34.993300
+35:10.210900
52.5p
17
Per Ågren
Västerås Skidklubb
2:46:17.997600
+35:53.215200
52.3p
18
Anders Berlin
Axa Sport Club
2:46:21.998000
+35:57.215600
52.2p
19
Mats Hellsten
Stora Tuna IK SK
2:46:33.999200
+36:09.216800
52.2p
20
Tommy Karlsson
Rembo IK
2:47:39.1005800
+37:15.223400
51.7p
21
Jan Rönnblad
Ericsson Stockholm IK
2:49:32.1017100
+39:08.234700
51.0p
22
Anders Nordenfors
Gävle SK
2:50:29.1022800
+40:05.240400
50.7p
23
Lars Wahlberg
Rembo IK
2:51:59.1031800
+41:35.249400
50.2p
24
Torvald Eriksson
No club
2:52:32.1035100
+42:08.252700
50.0p
25
Johan Turén
Enebybergs IF
2:54:36.1047500
+44:12.265100
49.2p
26
Lars Zetterberg
Nacka Värmdö SK / Nacka Värmdö
2:57:41.1066000
+47:17.283600
48.2p
27
Lars Björn
Stora Tuna IK SK
2:58:13.1069200
+47:49.286800
48.0p
28
Stefan Wallen
Östervåla IF
2:58:39.1071800
+48:15.289400
47.9p
29
Svein Olav Stölen
Axa SC
2:58:59.1073800
+48:35.291400
47.8p
30
Bengt Arvidsson
MORA
2:59:50.1078900
+49:26.296500
47.5p
31
Göran Bylund
Svaide Roma SOK
3:01:28.1088700
+51:04.306300
47.0p
32
Ove Josefsson
No club
3:02:16.1093500
+51:52.311100
46.7p
33
Göran Corander
Peab IF / Peab if
3:04:00.1103900
+53:36.321500
46.2p
34
Hans Bywall
Leksands Skidklubb
3:04:12.1105100
+53:48.322700
46.2p
35
Leif Bartholdsson
Axa SC / Qwarnsvedens Triathlonklubb
3:07:08.1122700
+56:44.340300
45.3p
36
Carl-Eric Ankarås
Östervåla IF / Östervåla If
3:12:14.1153300
+1:01:50.370900
43.9p
37
Henrik Bang
HELSINGØR
3:16:20.1177900
+1:05:56.395500
42.8p
38
Kjell Emanuelsson
Domnarvets GOIF
3:20:02.1200100
+1:09:38.417700
41.8p
39
Mårten Snickare
Sundbybergs IK
3:20:25.1202400
+1:10:01.420000
41.7p
40
Jan Jakobsson
Edsbyns SK
3:21:22.1208100
+1:10:58.425700
41.5p
41
Kalman Vanky
Team Hur Svårt kan det va?
3:50:53.1385200
+1:40:29.602800
35.4p
-
Janne Lindell
Ufk
23:59:58.8639700
-
Gustav Kleen
Orsa SK
23:59:59.8639800
-
Stefan Andersson
Ufk
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)