Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Umeloppet
2016-02-14
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21 Motion
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Mats JOHANSSON
IK Studenterna
2:06:18.757700
69.2p
2
Fredrik LUNDBERG
Umeå Energi
2:17:23.824200
+11:05.66400
62.5p
3
Ulf Häggblad
IK Studenterna
2:18:38.831700
+12:20.73900
61.8p
4
Peter Öbrand
Sweden
2:19:05.834400
+12:47.76600
61.6p
5
Victor Lundgren
Skellefteå SK
2:20:38.843700
+14:20.85900
60.7p
6
Petter Wangby
Skellefteå SK
2:21:54.851300
+15:36.93500
60.1p
7
Jonas Wikström
Skivsjöbygdens IF
2:22:41.856000
+16:23.98200
59.7p
8
Markus Thunberg
Axa SC
2:24:13.865200
+17:55.107400
59.0p
9
Anders JOHANSSON
Axa SC
2:24:14.865300
+17:56.107500
58.9p
10
Anders Körning
Stöcke Ts Järnet
2:25:55.875400
+19:37.117600
58.1p
11
Dennis Westermark
Axa SC
2:27:40.885900
+21:22.128100
57.3p
12
Lewi Köppler
Skogis IF
2:29:32.897100
+23:14.139300
56.5p
13
Johan Sandström
Team Esplanad
2:30:39.903800
+24:21.146000
56.0p
14
Fredrik Nyström
SK Fart
2:30:56.905500
+24:38.147700
55.9p
15
Simon Johansson
Nyåkers IK
2:31:32.909100
+25:14.151300
55.6p
16
Ulf Jacobsson
Överboda SK
2:35:25.932400
+29:07.174600
54.0p
17
Olof Thelberg
Umedalens IF
2:36:46.940500
+30:28.182700
53.4p
18
Magnus Jonsson
Öre-Långsele IF
2:37:09.942800
+30:51.185000
53.3p
19
Elias Karlsson
Lycksele IF
2:38:26.950500
+32:08.192700
52.8p
20
Lars-Gustav Eriksson
Nyåkers IK
2:39:02.954100
+32:44.196300
52.5p
21
Conny Sandström
Åsele IK
2:39:23.956200
+33:05.198400
52.4p
22
Torgny Näslund
Skogslöparna
2:40:07.960600
+33:49.202800
52.1p
23
Patrik Stenlund
Lycksele IF
2:42:43.976200
+36:25.218400
51.2p
24
Simon SKOGLUND
IFK Umeå
2:42:51.977000
+36:33.219200
51.1p
25
Andreas HAEGGSTRÖM
Sweden
2:42:58.977700
+36:40.219900
51.1p
26
Marcus Lindmark
Spöland Vännäs IF
2:43:03.978200
+36:45.220400
51.0p
27
Henrik Långberg
IK Studenterna
2:43:15.979400
+36:57.221600
51.0p
28
Patrik Viberg
Sweden
2:43:17.979600
+36:59.221800
51.0p
29
Mats Lindell
Axa SC
2:44:19.985800
+38:01.228000
50.6p
30
Nils BÄCKLUND
Sweden
2:44:28.986700
+38:10.228900
50.5p
31
Erik Jonsson
Täfteå IK
2:44:42.988100
+38:24.230300
50.4p
32
Svante Drugge
IFK Umeå
2:45:07.990600
+38:49.232800
50.3p
33
Viktor PETTERSSON
Wsp IF
2:46:22.998100
+40:04.240300
49.9p
34
Daniel Leonardsson
Axa SC
2:46:28.998700
+40:10.240900
49.8p
35
Johan Schols
Spöland Vännäs IF
2:46:53.1001200
+40:35.243400
49.7p
36
Simon Andersson
Öre-Långsele IF
2:47:29.1004800
+41:11.247000
49.5p
37
Oskar Sjöberg
Lycksele IF
2:48:32.1011100
+42:14.253300
49.1p
38
Johan Ölvebro
Jalles Tc Umeå
2:49:40.1017900
+43:22.260100
48.7p
39
Markus Isaksson
Röbäcks SK
2:49:57.1019600
+43:39.261800
48.6p
40
Erik Svensson
Anundsjö IF
2:50:05.1020400
+43:47.262600
48.6p
41
Markus KARLSTRÖM
Ramsele IK
2:50:14.1021300
+43:56.263500
48.6p
42
Filip Agestedt
Gräsmyr IK
2:50:37.1023600
+44:19.265800
48.4p
43
Erik Isberg
Axa SC
2:51:11.1027000
+44:53.269200
48.2p
44
Stefan Lejon
Sweden
2:51:21.1028000
+45:03.270200
48.2p
45
Anders Hermansson
IFK Umeå
2:52:06.1032500
+45:48.274700
47.9p
46
Fredrick Göransson
Umedalens IF
2:52:31.1035000
+46:13.277200
47.8p
47
Lennart Jakobsson
Röbäcks SK
2:52:53.1037200
+46:35.279400
47.7p
48
Jonas Starck
Kassjö IF
2:53:31.1041000
+47:13.283200
47.5p
49
Allan Gustavsson
Sävar IK
2:56:55.1061400
+50:37.303600
46.4p
50
Peter Wikström
Sävar IK
2:58:07.1068600
+51:49.310800
46.1p
51
Jens HANNEMANN
Nätra SK
2:58:34.1071300
+52:16.313500
46.0p
52
Sven STGENLOV
Högåkers OK
3:00:38.1083700
+54:20.325900
45.4p
53
Andreas Eriksson
Örnsköldsvik
3:01:03.1086200
+54:45.328400
45.2p
54
Björn Axelsson
IFK Umeå
3:01:39.1089800
+55:21.332000
45.1p
55
Anton Israelsson
Norrfors IK
3:02:14.1093300
+55:56.335500
44.9p
56
Jonas Eilertsen
Axa SC
3:02:22.1094100
+56:04.336300
44.9p
57
Peter Vestman
IK Studenterna
3:02:41.1096000
+56:23.338200
44.8p
58
Jonas Forsberg
Håknäs IF
3:04:23.1106200
+58:05.348400
44.3p
59
Lars Arvidsson
Axa SC
3:04:44.1108300
+58:26.350500
44.2p
60
Martin ENQVIST
Axa SC
3:05:03.1110200
+58:45.352400
44.1p
61
Tormund Anesäter
Umedalens IF
3:05:19.1111800
+59:01.354000
44.0p
62
Erik SKÖLD
Skogis IF
3:06:44.1120300
+1:00:26.362500
43.7p
63
Fredrik Östman
Axa SC
3:07:24.1124300
+1:01:06.366500
43.5p
64
Gunnar Falck
Wc
3:08:00.1127900
+1:01:42.370100
43.3p
65
Anders Ringsell
Axa SC
3:10:44.1144300
+1:04:26.386500
42.6p
66
Robert Åström
Umedalens IF
3:10:53.1145200
+1:04:35.387400
42.6p
67
Stefan Pettersson
Nacka Värmdö SK
3:11:17.1147600
+1:04:59.389800
42.5p
68
Mikael Karlsson
Spöland Vännäs IF
3:12:03.1152200
+1:05:45.394400
42.3p
69
Leif Eriksson
IFK Rundvik
3:15:20.1171900
+1:09:02.414100
41.5p
70
Per Edberg
Tavelsjö AIK
3:15:27.1172600
+1:09:09.414800
41.5p
71
Per-Johan Josefsson
Nätra SK
3:21:42.1210100
+1:15:24.452300
40.0p
72
Gunnar Tiger
Jalles Tc Umeå
3:25:39.1233800
+1:19:21.476000
39.1p
73
Roine Åström
Spöland Vännäs IF
3:26:28.1238700
+1:20:10.480900
39.0p
74
Hans Nordström
Sweden
3:26:48.1240700
+1:20:30.482900
38.9p
75
Markus LUNDGREN
Sweden
3:35:54.1295300
+1:29:36.537500
37.1p
76
Patrik EMILSSON
Sweden
3:46:04.1356300
+1:39:46.598500
35.2p
77
Patrick KRAINER
Wc
3:51:58.1391700
+1:45:40.633900
34.2p
78
Pär SEGERBRANT
Axa SC
3:54:08.1404700
+1:47:50.646900
33.9p
-
Magnus Sneen
Hägglunds Ski Team SK
23:59:58.8639700
-
-
Johan Jakobsson
Röbäcks SK
23:59:58.8639700
-
-
Christer Laggar
Spöland Vännäs IF
23:59:58.8639700
-
-
Ove HÖRNFELDT
Hägglunds Ski Team SK
23:59:58.8639700
-
-
Fredrik HÖRNFELDT
Hägglunds Ski Team SK
23:59:58.8639700
-
-
Nils-Erik Johansson
Team Isover SK
23:59:58.8639700
-