Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Vålådalsloppet
2009-04-25
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa ihopslagen resultatlista
Visa deltider
D 21
27km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Kari Henneseid Eie
Drangedal IL
1:33:58.563700
78.4p
2
Therese Svensson
Järpens SK
1:34:30.566900
+32.3100
77.9p
3
Sofia Bleckur
IFK Mora SK
1:36:49.580800
+2:51.17000
76.1p
4
Jenny Hansson
Vålådalen SK
1:37:16.583500
+3:18.19700
75.8p
5
Sara Lindborg
Östersunds SK
1:41:22.608100
+7:24.44300
72.7p
6
Elisabeth Gjerde
Valldal IL
1:44:47.628600
+10:49.64800
70.4p
7
Mari Guin
Skogn IL
1:45:21.632000
+11:23.68200
70.0p
8
Hanna Lindblom
Åsarna IK
1:51:21.668000
+17:23.104200
66.3p
9
Marie Ohlsson
Fältjägarnas IF
1:51:27.668600
+17:29.104800
66.3p
10
Therese Sahlin
Ragunda IF
2:07:39.765800
+33:41.202000
58.0p
11
Sanna Hallberg
Åsarna IK
2:22:11.853000
+48:13.289200
52.1p
11
Lisa K Svensson
Åsarna IK
2:22:11.853000
+48:13.289200
52.1p
11
Emma Wikén
Åsarna IK
2:22:11.853000
+48:13.289200
52.1p
14
Kristin Barkman
Bredaryds SOK
2:35:36.933500
+1:01:38.369700
47.7p
15
Kristina Nilsson
Myssjö-Ovikens IF
2:39:16.955500
+1:05:18.391700
46.6p
H 21
27km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Anders Aukland
Team Xtra Personel
1:20:10.480900
91.5p
2
Oskar Svärd
Vålådalen SK
1:20:13.481200
+3.200
91.5p
3
Mathias Fredriksson
Axa SC
1:21:14.487300
+1:04.6300
90.4p
4
Anders Högberg
IFK Umeå
1:22:35.495400
+2:25.14400
88.9p
5
Gunnar Hammarberg
Östersunds SK
1:22:47.496600
+2:37.15600
88.7p
6
Jörgen Brink
Hudiksvalls IF
1:22:52.497100
+2:42.16100
88.6p
7
Gustaf Berglund
Åsarna IK
1:25:26.512500
+5:16.31500
86.0p
7
Fredrik Persson
Åsarna IK
1:25:26.512500
+5:16.31500
86.0p
9
Thobias Fredriksson
Axa SC
1:25:49.514800
+5:39.33800
85.6p
10
Martin Rosvall
Lycksele IF
1:26:07.516600
+5:57.35600
85.3p
11
Jonatan Thoresson
Östersunds SK
1:26:18.517700
+6:08.36700
85.2p
12
Sture Sivertsen
Leirådal Il, Nor
1:26:23.518200
+6:13.37200
85.1p
13
Niklas Dyrhaug
Tydal IL
1:27:09.522800
+6:59.41800
84.4p
14
Jan Ottosson
Åsarna IK
1:27:12.523100
+7:02.42100
84.3p
15
Robin Norum
IFK Umeå
1:27:24.524300
+7:14.43300
84.1p
16
Rasmus Jensen
Danmark
1:27:39.525800
+7:29.44800
83.9p
17
Torstein Östnor
Lierne IL
1:27:58.527700
+7:48.46700
83.6p
18
Daniel Johansson
Hägglunds IOFK
1:27:59.527800
+7:49.46800
83.6p
19
Erik Andersson
Malungs IF
1:28:12.529100
+8:02.48100
83.4p
20
Teodor Peterson
Åsarna IK
1:29:49.538800
+9:39.57800
81.9p
21
Anton Sjöholm
Östersunds SK
1:30:19.541800
+10:09.60800
81.5p
22
Markus Leijon
IFK Mora SK
1:30:44.544300
+10:34.63300
81.1p
23
Morten Vennebo
Norway
1:31:12.547100
+11:02.66100
80.7p
24
Knut Axel Hansten
IL Splint
1:31:36.549500
+11:26.68500
80.3p
25
Even Kvemo
Lierne IL
1:31:49.550800
+11:39.69800
80.2p
26
Jöri Kindschi
Ski Club Davos
1:32:16.553500
+12:06.72500
79.8p
27
Andreas Steen
Leksvik IL
1:32:49.556800
+12:39.75800
79.3p
28
Kent-Ove Clausson
Steinkjer Skl
1:33:02.558100
+12:52.77100
79.1p
29
Tomas Brink
IF Strategen
1:33:04.558300
+12:54.77300
79.1p
30
Per Elofsson
IFK Umeå
1:33:29.560800
+13:19.79800
78.8p
31
Jonas Byman
Myssjö-Ovikens IF
1:33:30.560900
+13:20.79900
78.7p
32
Björn Gund
Åsarna IK
1:33:31.561000
+13:21.80000
78.7p
33
Tomas Wassberg
Åsarna IK
1:34:50.568900
+14:40.87900
77.7p
34
Fredrik Karlsson
Eksjö SOK
1:36:20.577900
+16:10.96900
76.5p
35
Robert Sandnes
IL Splint
1:36:22.578100
+16:12.97100
76.4p
36
Torstein Björhusdal
Norway
1:36:25.578400
+16:15.97400
76.4p
37
Rikard Grip
Vålådalen SK
1:37:29.584800
+17:19.103800
75.6p
38
Carl Olander
OK Landehof
1:37:44.586300
+17:34.105300
75.4p
39
Eric Simonsson
Landöns IF
1:37:51.587000
+17:41.106000
75.3p
40
Jakob Börjesson
Lima IF
1:37:53.587200
+17:43.106200
75.3p
41
Leo Lyngstad
Lierne IL
1:39:13.595200
+19:03.114200
74.3p
42
Ulrich Ghisler
Danmark
1:40:22.602100
+20:12.121100
73.5p
43
Pär-Anders Järsenholt
Vålådalen SK
1:40:23.602200
+20:13.121200
73.4p
44
Öivind Aunöien
Röros IL
1:40:55.605400
+20:45.124400
73.1p
45
Tommy Grip
Brunflo IF
1:41:06.606500
+20:56.125500
72.9p
46
Mattias Ohlsson
Gratangen IL
1:41:08.606700
+20:58.125700
72.9p
47
Björn Larsson
Sveaskogs IF
1:43:29.620800
+23:19.139800
71.3p
48
Morgan Göransson
Åsarna IK
1:44:35.627400
+24:25.146400
70.6p
49
Claus Geleff
Danmark
1:44:36.627500
+24:26.146500
70.5p
50
Per Steen
Brunflo IF
1:44:59.629800
+24:49.148800
70.3p
51
Lars Magnusson
Östersunds SK
1:45:36.633500
+25:26.152500
69.9p
52
Johan Hagström
Häverödals IF
1:45:57.635600
+25:47.154600
69.7p
53
Patrik Nordin
Nordingrå SK
1:46:04.636300
+25:54.155300
69.6p
54
Jens Magnusson
ÅS IL
1:47:11.643000
+27:01.162000
68.9p
55
Mads Rosenkilde
Danmark
1:47:28.644700
+27:18.163700
68.7p
56
Ralf-Peter Michler
Byåsen IL
1:47:37.645600
+27:27.164600
68.6p
57
Ola Kvemo
Lierne IL
1:50:05.660400
+29:55.179400
67.1p
58
Stian Storborg
IL Splint
1:50:19.661800
+30:09.180800
66.9p
59
Stig Jörgensen
H Ntnu Bil
1:50:38.663700
+30:28.182700
66.8p
60
Kjell-Erik Sahlin
Ragunda IF
1:51:10.666900
+31:00.185900
66.4p
61
Harald Engan
NTNUI
1:53:29.680800
+33:19.199800
65.1p
62
Anders Karlberg
Tullus Sg
1:53:40.681900
+33:30.200900
65.0p
63
Kristian Fougner
ST Olavs Hospital
1:53:57.683600
+33:47.202600
64.9p
64
Tor Birger Östnor
Lierne IL
1:56:15.697400
+36:05.216400
63.6p
65
Oscar Bergström
IFK Mora SK
1:56:21.698000
+36:11.217000
63.5p
66
Sammy Öhrling
Östersunds SK
1:59:32.717100
+39:22.236100
61.9p
67
Linus Jansson
Häverödals IF
1:59:35.717400
+39:25.236400
61.8p
68
Markus Rollin
ÅS IL
1:59:42.718100
+39:32.237100
61.8p
69
Martin Ohlsson
OK Storsjön
2:01:32.729100
+41:22.248100
60.9p
70
Niklas Talling
Danmark
2:02:50.736900
+42:40.255900
60.2p
71
Ingvar Landström
Bräcke SK
2:03:01.738000
+42:51.257000
60.1p
72
Björn Israelsson
Tandsbyns IF
2:05:13.751200
+45:03.270200
59.1p
73
Åke Jansson
Näldens IF
2:05:41.754000
+45:31.273000
58.9p
74
Stein Övstedal
Hist
2:07:24.764300
+47:14.283300
58.1p
75
Henrik Dam
Danmark
2:08:58.773700
+48:48.292700
57.4p
76
Henrik Öhrberg
ÅS IL
2:09:14.775300
+49:04.294300
57.3p
77
Gustav Enmark
Sweco IF
2:12:40.795900
+52:30.314900
55.8p
78
Gustav Norrman
Ullared SLK
2:14:42.808100
+54:32.327100
55.0p
79
Mark Thorpe
Vallbo SK
2:15:05.810400
+54:55.329400
54.9p
80
Jesper Erlandsen
Danmark
2:22:41.856000
+1:02:31.375000
52.0p
81
Tony Nordenstolpe
Rossöns IF
2:29:58.899700
+1:09:48.418700
49.5p
89
Jonas Ågren
Vålådalen SK
2:42:17.973600
+1:22:07.492600
45.8p