Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Flyktingloppet
2009-03-15
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21 Motion
22km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Marius Berntsen
Namsskogan Brannvesen
50:44.304300
80.5p
2
Svere Sagland
No Club
50:53.305200
+9.800
80.1p
3
Johan Torås Halseth
Stod IL
53:59.323800
+3:15.19400
73.8p
4
Jan Morten Rogstad
Namsskogan Brannvesen
55:42.334100
+4:58.29700
70.7p
5
Jan Olav Finstad
Ogndal IL
56:25.338400
+5:41.34000
69.5p
6
Johan Handler
Åsarna IK
56:40.339900
+5:56.35500
69.1p
7
Bjørn Tore Nordlund
Namsskogan Brannvesen
56:44.340300
+6:00.35900
68.9p
8
Asbjørn Løding
Vinne Sl
56:56.341500
+6:12.37100
68.6p
9
Kay Pedersen
Namsskogan Brannvesen
57:42.346100
+6:58.41700
67.4p
10
Ingolf Bjørn Bakkhaug
Mosvik IL
58:07.348600
+7:23.44200
66.7p
11
Johan Ludvik Lund
Namda Løpet
58:17.349600
+7:33.45200
66.5p
12
Per Inge Rustad
Røyrvik IF
58:20.349900
+7:36.45500
66.4p
13
Vegard Sunde
No Club
58:21.350000
+7:37.45600
66.4p
14
Gaute Alstad Sunde
Rygg IL
58:28.350700
+7:44.46300
66.2p
15
Almar Nilsen
Terråk IL
58:29.350800
+7:45.46400
66.2p
16
Odd Åge Toldnes
Nte
58:58.353700
+8:14.49300
65.4p
17
Fredrik Aarseth Røli
Stod IL
59:01.354000
+8:17.49600
65.4p
18
Trond Norum
Vada IL
1:00:01.360000
+9:17.55600
63.9p
19
Vidar Ramberg
Vada IL
1:00:02.360100
+9:18.55700
63.9p
20
Tore Neergård
Nte
1:00:08.360700
+9:24.56300
63.8p
21
Arnt Håvard Reitan Reitan
Lierne IL
1:00:22.362100
+9:38.57700
63.4p
22
Arthur Kjølstad
Ekne IL
1:00:45.364400
+10:01.60000
62.9p
23
Odd Morten Aalberg
Follafoss IL
1:01:14.367300
+10:30.62900
62.2p
24
Oddgeir Paulsen
Kolvereid IL
1:01:21.368000
+10:37.63600
62.1p
25
Per Hörnström
Solbergs IF
1:01:26.368500
+10:42.64100
62.0p
26
Bjørn Erik Olsen
Vinne Skilag
1:01:29.368800
+10:45.64400
61.9p
26
Jon Håvard Solum
Grong IL
1:01:29.368800
+10:45.64400
61.9p
28
Pär-Birger Åslund
Åsarna IK
1:01:30.368900
+10:46.64500
61.9p
29
Gert Nilsson
Hägglunds IOFK
1:02:14.373300
+11:30.68900
60.9p
30
Odd Asbjørn Halseth
Stod IL
1:02:21.374000
+11:37.69600
60.8p
31
Inge Godejord
IL Hållingen
1:02:33.375200
+11:49.70800
60.5p
32
Stein Holmvik
Nte
1:02:46.376500
+12:02.72100
60.3p
33
Stefan Nilsson
Offerdals SK
1:03:12.379100
+12:28.74700
59.7p
34
Arne Westum
No Club
1:03:55.383400
+13:11.79000
58.8p
35
Bjørn Hauge
Malm IL
1:04:48.388700
+14:04.84300
57.8p
36
Ragnar Moen
Rørvik IL
1:04:57.389600
+14:13.85200
57.6p
37
Ketil Lysheim
Malm IL
1:05:05.390400
+14:21.86000
57.5p
38
Mats Persson
Östersunds SK
1:05:12.391100
+14:28.86700
57.3p
39
Jon Steinar Rognan
Lysheim IL
1:05:31.393000
+14:47.88600
57.0p
39
Kjell Norum
Vada IL
1:05:31.393000
+14:47.88600
57.0p
41
Svein Berg
Snåsa IL
1:05:34.393300
+14:50.88900
56.9p
42
Bjørn Idar Stuenes
Namsskogan Brannvesen
1:05:37.393600
+14:53.89200
56.9p
43
Anders Grubbmo
Sandvollan IL
1:05:38.393700
+14:54.89300
56.9p
44
Esbjörn Toresson
IFK Strömsund
1:05:49.394800
+15:05.90400
56.6p
44
Odd Halseth
Nsb-Steinkjer
1:05:49.394800
+15:05.90400
56.6p
46
Kenneth Gåsbakk
Lierne IL
1:05:58.395700
+15:14.91300
56.5p
47
Aage Stenseth
Grong IL
1:06:13.397200
+15:29.92800
56.2p
48
Gunnar Hagström
Anundsjö IF
1:06:31.399000
+15:47.94600
55.9p
49
Knut Terje Årsandøy
IL Hållingen
1:06:47.400600
+16:03.96200
55.6p
50
Rune Åslund
Åsarna IK
1:06:50.400900
+16:06.96500
55.5p
51
Torkild D Gundersen
Botnan IL
1:06:56.401500
+16:12.97100
55.4p
52
Ivar Skarland
IL Hållingen
1:07:00.401900
+16:16.97500
55.4p
53
Mattis Amundsen
Spillum IL
1:07:06.402500
+16:22.98100
55.3p
54
Sven Georg Ingulfsvann
Tunnsjø IL
1:07:25.404400
+16:41.100000
54.9p
55
Pål Moa
Hint Bil
1:07:35.405400
+16:51.101000
54.8p
56
Torstein Skulbørstad
Stjørdals-blink IL
1:07:39.405800
+16:55.101400
54.7p
57
Harry Moa
Nte
1:07:59.407800
+17:15.103400
54.3p
58
Morten Fagerli
Timrå SOK
1:08:07.408600
+17:23.104200
54.2p
59
Magnar Solum
Overhalla IL
1:08:14.409300
+17:30.104900
54.1p
60
Martin Austli
Henning Sl
1:08:27.410600
+17:43.106200
53.9p
61
Arne Bångåsen
Offerdals SK
1:08:28.410700
+17:44.106300
53.8p
62
Tord Karlsson
Hotings IF
1:08:38.411700
+17:54.107300
53.7p
63
Egil Jarle Tettli
Follafoss IL
1:08:39.411800
+17:55.107400
53.7p
64
Trond Skevik
Lysheim IL
1:08:49.412800
+18:05.108400
53.5p
65
Frode Bjørhusdal
Namsskogan Brannvesen
1:08:55.413400
+18:11.109000
53.4p
66
Bjørnar Sellin
Namsskogan Brannvesen
1:08:56.413500
+18:12.109100
53.4p
67
Per Otto Vollan
Namsskogan Brannvesen
1:09:05.414400
+18:21.110000
53.2p
68
Nils Birger Jentoftsen
Inderøy IL
1:09:29.416800
+18:45.112400
52.8p
69
Gunnar Söderberg
Järpens SK
1:09:52.419100
+19:08.114700
52.5p
70
Gunnar Røli
Stod IL
1:09:59.419800
+19:15.115400
52.4p
71
Lars Göran Åslund
Åsarna IK
1:10:00.419900
+19:16.115500
52.4p
72
Malvin Stein
Namdalseid IL
1:10:01.420000
+19:17.115600
52.3p
73
Staffan Nilsson
Litsbygdens SK
1:10:12.421100
+19:28.116700
52.2p
74
Rolf Åsenhus
Namsskogan Brannvesen
1:10:18.421700
+19:34.117300
52.1p
75
Jostein Sand
Steinkjer Skl
1:10:19.421800
+19:35.117400
52.1p
76
Olav Martin Nubdal
Spillum IL
1:10:22.422100
+19:38.117700
52.0p
77
Sören Björklund
Fåkers IK
1:11:15.427400
+20:31.123000
51.2p
77
Gustav Krigh
OK Nipan
1:11:15.427400
+20:31.123000
51.2p
79
Arnt Wendelbo
Foldereid IL
1:11:17.427600
+20:33.123200
51.2p
80
Karl-Anders Lennartsson
Vattudalens Ldk
1:11:27.428600
+20:43.124200
51.0p
81
Anders Fougner
Olac Duun Bil
1:11:28.428700
+20:44.124300
51.0p
82
Arne Blengsli
Byggmakker Steinkjer
1:11:42.430100
+20:58.125700
50.8p
83
Per Hammerstrøm
Vemundvik IL
1:11:46.430500
+21:02.126100
50.7p
84
Ingvald Evertsen
Namsos IL
1:11:48.430700
+21:04.126300
50.7p
85
Ola Steinar Følstad
Framverran IL
1:11:53.431200
+21:09.126800
50.6p
86
Arne Hermstad
Statsbygd IL
1:11:55.431400
+21:11.127000
50.6p
87
Knut Åge Hals
Trønderbilene
1:12:01.432000
+21:17.127600
50.5p
88
Torbjørn Nyborg
Norske Skog Bil
1:12:04.432300
+21:20.127900
50.5p
89
Joar Leer
Grong IL
1:12:05.432400
+21:21.128000
50.4p
90
Harald Flobergseter
Forra IL
1:12:13.433200
+21:29.128800
50.3p
91
Stig Berg
Bodsjöböle SK
1:12:49.436800
+22:05.132400
49.8p
92
Johan Johansson
Näldens IF
1:12:50.436900
+22:06.132500
49.8p
93
Erling Aagard
No Club
1:12:51.437000
+22:07.132600
49.8p
94
Hallgeir Mikalsen
Foldereid IL
1:13:16.439500
+22:32.135100
49.4p
95
Jo Morten Aunet
Overhalla IL
1:13:23.440200
+22:39.135800
49.3p
96
Lars Domås
Tunnsjø IL
1:13:31.441000
+22:47.136600
49.2p
97
Jan Morten Estil
Grong IL
1:13:40.441900
+22:56.137500
49.1p
98
Svein Småli
Rognli Jaktlag
1:13:56.443500
+23:12.139100
48.9p
99
Jan Nyborg
Spillum IL
1:14:11.445000
+23:27.140600
48.7p
100
Asbjørn Strøm
Ekne IL
1:14:42.448100
+23:58.143700
48.2p
100
Lars-Helge Åslund
Åsarna IK
1:14:42.448100
+23:58.143700
48.2p
102
Ivar A. Frøseth
Sparbu IL
1:14:43.448200
+23:59.143800
48.2p
103
Hans Tettli
Verrabotn IL
1:14:59.449800
+24:15.145400
48.0p
104
Lars-Pähr Mårtensson
Hammerdal IF
1:15:09.450800
+24:25.146400
47.9p
105
Simen Fjeldstad
Leka IL
1:15:16.451500
+24:32.147100
47.8p
106
Tor Danielsen
Efns-Norge
1:15:29.452800
+24:45.148400
47.6p
106
Magnar Karlsen
Mosvik IL
1:15:29.452800
+24:45.148400
47.6p
108
Ingulf Aune
Åsbygda IL
1:15:40.453900
+24:56.149500
47.5p
109
Bo Åström
Gideå IK
1:15:47.454600
+25:03.150200
47.4p
110
Oskar Fredrik Jonsson
Gäddede SK
1:16:09.456800
+25:25.152400
47.1p
111
Lars Stavran
Inderøy IL
1:16:10.456900
+25:26.152500
47.1p
112
Sigve Hallager
Grong IL
1:16:23.458200
+25:39.153800
46.9p
113
Lars-Åke Arnlöf
Ömv IF
1:16:29.458800
+25:45.154400
46.8p
114
Erling Nilsen
No Club
1:16:32.459100
+25:48.154700
46.8p
115
Roger Bjørhusdal
Namsskogan Brannvesen
1:16:34.459300
+25:50.154900
46.8p
116
Harald Lorentzen
Kolvereid IL
1:16:39.459800
+25:55.155400
46.7p
117
Jon Magne Daling
Ronglan IL
1:16:41.460000
+25:57.155600
46.7p
117
Lars Petter Danielsen
Namdalsavisa
1:16:41.460000
+25:57.155600
46.7p
119
Otto Morten Haug
Kolvereid IL
1:16:43.460200
+25:59.155800
46.7p
120
Gunnar Henriksson
Vattudalens Ldk
1:16:44.460300
+26:00.155900
46.7p
121
Henrik Liljefjäll
Gäddede SK
1:16:45.460400
+26:01.156000
46.6p
122
Gunnar Thorseth
IL Hållingen
1:16:48.460700
+26:04.156300
46.6p
123
Per-Johan Smevik
No Club
1:16:50.460900
+26:06.156500
46.6p
124
Lars Gunnar Liljefjell
Namsos IL
1:16:51.461000
+26:07.156600
46.6p
125
Magne Skarsvåg
Åfjord IL
1:16:53.461200
+26:09.156800
46.5p
126
Gustav Amdal
Overhalla IL
1:17:05.462400
+26:21.158000
46.4p
127
Trond Selbekk
Statsbygd IL
1:17:06.462500
+26:22.158100
46.4p
128
Leif Hepsø
Spillum IL
1:17:22.464100
+26:38.159700
46.2p
128
Nils Bergsmo
Snåsa IL
1:17:22.464100
+26:38.159700
46.2p
130
Ove Grubbmo
Lierne IL
1:17:23.464200
+26:39.159800
46.2p
131
Kjell Westum
Lierne IL
1:17:33.465200
+26:49.160800
46.0p
132
Tor J Grande
Overhalla IL
1:17:38.465700
+26:54.161300
46.0p
133
Per Moe
Olderskog IL
1:17:43.466200
+26:59.161800
45.9p
134
Aron Gidlund
Gideå IK
1:17:44.466300
+27:00.161900
45.9p
135
Per Brandvik
Trondheim
1:17:46.466500
+27:02.162100
45.9p
136
Dan Persson
Jormvattnets IF
1:18:10.468900
+27:26.164500
45.6p
137
Håkon Dalby
Grong IL
1:18:19.469800
+27:35.165400
45.5p
138
Svante Holm
Näldens IF
1:18:22.470100
+27:38.165700
45.5p
139
Jostein Storvoll
Steinsdalen IL
1:18:23.470200
+27:39.165800
45.4p
140
Asbjørn Heyerdahl Smevik
Spillum IL
1:18:27.470600
+27:43.166200
45.4p
141
Tore Hansson
Gäddede SK
1:18:34.471300
+27:50.166900
45.3p
142
Arnold Kammen
Inderøy IL
1:19:09.474800
+28:25.170400
44.9p
143
Kristian Midthjell
Stiklestad IL
1:19:32.477100
+28:48.172700
44.6p
143
Karl Brønnbo
No Club
1:19:32.477100
+28:48.172700
44.6p
145
Jan Tverfjell
Steinkjer Skl
1:19:39.477800
+28:55.173400
44.6p
146
Lasse Kvalstad
Botnan IL
1:19:42.478100
+28:58.173700
44.5p
147
Ole Harald Kveli
Nordli IL
1:20:02.480100
+29:18.175700
44.3p
148
Halle Duun
Spillum IL
1:20:29.482800
+29:45.178400
44.0p
149
Jostein Nilsen
Skogn IL
1:20:47.484600
+30:03.180200
43.8p
150
Björn Olsson
Huddinge SK LF
1:21:00.485900
+30:16.181500
43.6p
151
Erik Sjöberg
Gäddede SK
1:21:17.487600
+30:33.183200
43.5p
152
Gunnar Eggen
Skogn IL
1:22:07.492600
+31:23.188200
42.9p
153
Norvald Amdal
Trones IL
1:22:18.493700
+31:34.189300
42.8p
154
Ragnar Hauge
IL Hållingen
1:23:14.499300
+32:30.194900
42.2p
155
Oddvar Vassmo
Følling IL
1:23:24.500300
+32:40.195900
42.1p
156
Petter Stjern
Åfjord IL
1:23:26.500500
+32:42.196100
42.1p
157
Sune Lööf
Näldens IF
1:23:31.501000
+32:47.196600
42.0p
158
Hermod Øie
IL Hållingen
1:23:56.503500
+33:12.199100
41.8p
159
Arve Smevik
Spillum IL
1:24:01.504000
+33:17.199600
41.7p
160
Jostein Hoel
Rennebu IL
1:24:06.504500
+33:22.200100
41.7p
161
Anders Johansson
Frösö IF
1:24:07.504600
+33:23.200200
41.7p
162
Andor Finnestrand
Kolvereid IL
1:24:20.505900
+33:36.201500
41.5p
163
Ivan Eriksson
Offerdals SK
1:24:39.507800
+33:55.203400
41.4p
164
Sten Åge Rørmark
Sømna IL
1:25:40.513900
+34:56.209500
40.8p
165
Arvid Bergum
Botnan IL
1:26:24.518300
+35:40.213900
40.3p
166
Torbjørn Grande
Sparbu IL
1:26:38.519700
+35:54.215300
40.2p
167
Ivar Langmo
Statsbygd IL
1:26:56.521500
+36:12.217100
40.1p
168
Trygve Bruvoll
Nte
1:26:59.521800
+36:15.217400
40.0p
169
John Myhr
Henning Sl
1:27:26.524500
+36:42.220100
39.8p
170
Jarle Haugen
Malm IL
1:27:31.525000
+36:47.220600
39.7p
171
Johan Tung
Statsbygd IL
1:27:38.525700
+36:54.221300
39.7p
172
Jonnar Aamo
Lierne IL
1:28:13.529200
+37:29.224800
39.3p
173
Jørgen Næss
Trondheim
1:28:24.530300
+37:40.225900
39.3p
174
Jørgen Leirvik
Nte
1:28:53.533200
+38:09.228800
39.0p
175
Kurt Kvenild
Skaga Lauparlag
1:29:03.534200
+38:19.229800
38.9p
176
Bengt Sandström
Sollefteå SK
1:29:08.534700
+38:24.230300
38.9p
177
Lennart Jenssen
Gäddede SK
1:29:28.536700
+38:44.232300
38.7p
178
Per Jakob Rønning
Overhalla IL
1:30:10.540900
+39:26.236500
38.3p
179
Brynjar Ness
Steinkjer Skl
1:30:11.541000
+39:27.236600
38.3p
180
Lars A. Estensen
Susendal IL
1:30:18.541700
+39:34.237300
38.3p
181
Georg Ingulfsvann
Tunnsjø IL
1:30:36.543500
+39:52.239100
38.1p
182
Lars Larsen
Spillum IL
1:30:37.543600
+39:53.239200
38.1p
183
Gunnar Aar
Spillum IL
1:30:41.544000
+39:57.239600
38.1p
184
Frits Totsås
Team OL Fredriksa
1:30:46.544500
+40:02.240100
38.0p
185
John Daniel Kveli
Lierne IL
1:31:19.547800
+40:35.243400
37.8p
186
Bjørn Kristian Flak
Namdal Glass Og Fasade As
1:31:43.550200
+40:59.245800
37.6p
187
Kolbein Storvoll
Steinsdalen IL
1:32:16.553500
+41:32.249100
37.3p
188
Snorre Rolandsen
Foldereid IL
1:32:17.553600
+41:33.249200
37.3p
189
Martin Sjöberg
Gäddede SK
1:32:24.554300
+41:40.249900
37.2p
190
Bjørn Finanger
No Club
1:32:26.554500
+41:42.250100
37.2p
191
Bjørn Flor
Nrk Bil
1:33:20.559900
+42:36.255500
36.8p
192
Rolf Rolandsson
OK Nipan
1:33:54.563300
+43:10.258900
36.5p
193
Ove Steffensen
No Club
1:34:11.565000
+43:27.260600
36.4p
194
Per Åslund
Åsarna IK
1:34:35.567400
+43:51.263000
36.2p
195
Åke Söderberg
Mullsjö SOK
1:34:41.568000
+43:57.263600
36.2p
196
Olav Nordtug
Nte
1:35:23.572200
+44:39.267800
35.8p
197
Trond Hildrum
Overhalla IL
1:36:06.576500
+45:22.272100
35.5p
198
Jan Magnar Klinkenberg
Grong IL
1:36:10.576900
+45:26.272500
35.5p
199
Per Johnar Kveli
Nordli IL
1:36:33.579200
+45:49.274800
35.3p
200
Leif Westergren
Gäddede SK
1:36:57.581600
+46:13.277200
35.2p
Logga in för att slippa de här annonserna
201
Odd Rune Ingebrigtsen
No Club
1:37:13.583200
+46:29.278800
35.0p
202
Geir Flått
No Club
1:37:15.583400
+46:31.279000
35.0p
203
Inge Geving
Spillum IL
1:37:26.584500
+46:42.280100
35.0p
204
Arnodd Lillemark
Lierne IL
1:37:28.584700
+46:44.280300
34.9p
204
Inge Ryan
Stortingets IL
1:37:28.584700
+46:44.280300
34.9p
206
Oddvar Hofstad
Vinne Sl
1:38:20.589900
+47:36.285500
34.6p
207
Leif Lyngseth
Steinkjer Skl
1:38:21.590000
+47:37.285600
34.6p
208
Birger Dahl
Nte
1:39:10.594900
+48:26.290500
34.2p
209
Ragnar Fjær
Namdal Golfklubb
1:39:27.596600
+48:43.292200
34.1p
209
Arne M. Galguften
Overhalla IL
1:39:27.596600
+48:43.292200
34.1p
211
Arnfinn Bråtteng
Kolvereid IL
1:39:47.598600
+49:03.294200
34.0p
212
Jan Persson
Östersunds SK
1:41:56.611500
+51:12.307100
33.2p
213
Magnar Bolstad
Skogn IL
1:42:16.613500
+51:32.309100
33.0p
214
Petter Marius Næss
Klæbu IL
1:42:23.614200
+51:39.309800
33.0p
215
Belmar Fossdal
Sørli IL
1:42:30.614900
+51:46.310500
32.9p
216
Johannes K. Okstad
IL Hållingen
1:42:53.617200
+52:09.312800
32.8p
217
Isak Tyldum
IL Hållingen
1:45:00.629900
+54:16.325500
32.0p
218
Per Blomkvist
Germandö IF
1:45:29.632800
+54:45.328400
31.9p
219
Per Brekkvassmo
Elva/Namsskogan IL
1:46:43.640200
+55:59.335800
31.4p
220
Finn Stifjell
Skorovas IL
1:46:49.640800
+56:05.336400
31.4p
221
Kurt Buvarp
Botnan IL
1:47:45.646400
+57:01.342000
31.1p
222
Lennart Oscarsson
Hammerdal IF
1:49:35.657400
+58:51.353000
30.5p
223
Gunnar Håkansson
No Club
1:49:40.657900
+58:56.353500
30.4p
224
Odd Holden
Vok
1:51:26.668500
+1:00:42.364100
29.9p
225
Odd Bjørnar Aagård
Lierne IL
1:52:26.674500
+1:01:42.370100
29.6p
226
Bert Jönsson
Östersunds SK
2:08:32.771100
+1:17:48.466700
25.4p
227
Ragnar Moen
IL Hållingen
2:25:45.874400
+1:35:01.570000
22.1p
228
Fred Roger Stensen
Grong IL
3:08:58.1133700
+2:18:14.829300
16.6p
229
Sven Edlund
Hägglunds IOFK
3:24:15.1225400
+2:33:31.921000
15.2p