Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
WC Planica Sprint
2016-01-16
Deltävling i
World Cup 2016
<<< WC Canmore CLassic
WC Planica Team Sprint >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
Visa sprintstege
D 21
Längdskidor, Sprint, Fristil
Final
1
Stina Nilsson
Sweden
2
Astrid Uhrenholdt Jacobsen
Norway
3
Heidi Weng
Norway
4
Ingvild Flugstad Østberg
Norway
5
Sandra Ringwald
Tyskland
6
Gaia Vuerich
Italy
Semifinal
7
Vesna Fabjan
Slovakia
8
Hanna Falk
Sweden
9
Laurien van der Graaff
Switzerland
9
Kathrine Rolsted Harsem
Norway
11
Jonna Sundling
Sweden
11
Denise Herrmann
Tyskland
Kvartsfinal
13
Alena Prochazkova
Slovakia
13
Sophie Caldwell
Usa
13
Lucia Anger
Tyskland
13
Maja Dahlqvist
Sweden
17
Ida Ingemarsdotter
Sweden
17
Anamarija Lampic
Slovakia
17
Greta Laurent
Italy
17
Nadine Faehndrich
Switzerland
21
Linn Sömskar
Sweden
21
Mona-Liisa Nousiainen
Finland
21
Tatjana Stiffler
Switzerland
21
Natalia Matveeva
Russia
21
Ida Sargent
Usa
26
Hanna Kolb
Tyskland
26
Heidi WIDMER
Switzerland
26
Evgenia Shapovalova
Russia
26
Alenka Cebasek
Slovakia
26
Anne Winkler
Tyskland
Kval
31
Maya MACISAAC-JONES
Canada
2:43.16203
32
Dahria Beatty
Canada
2:43.16256
33
Kari Vikhagen Gjeitnes
Norway
2:43.16260
34
Lea Einfalt
Slovakia
2:43.16272
35
Polina Kovaleva
Russia
2:43.16277
36
Nika Razinger
Slovakia
2:43.16290
37
Leena Nurmi
Finland
2:44.16357
38
Mari Eide
Norway
2:45.16420
39
Emily Nishikawa
Canada
2:45.16433
40
Katri Lylynpera
Finland
2:45.16451
41
Eva UREVC
Slovakia
2:45.16476
42
Cendrine Browne
Canada
2:45.16482
43
Karolina Grohova
Czech Republic
2:45.16490
44
Andrea Julin
Finland
2:46.16527
45
Maiken Caspersen Falla
Norway
2:46.16567
46
Yulia Romanova
Russia
2:46.16593
47
Barbara Jezersek
Slovakia
2:47.16610
48
Chelsea Holmes
Usa
2:47.16680
49
Sandra Schuetzova
Czech Republic
2:48.16776
50
Natalia Nepryaeva
Russia
2:48.16777
51
Manca SLABANJA
Slovakia
2:48.16788
52
Anita Klemencic
Slovakia
2:49.16888
53
Yulia BELORUKOVA
Russia
2:51.17005
54
Katherine Stewart-jones
Canada
2:51.17007
55
Anja Zavbi Kunaver
Slovakia
2:51.17055
56
Vedrana Malec
Croatia
2:52.17134
57
Barbora Klementova
Slovakia
2:52.17199
58
Chae-won Lee
South Korea
3:04.18356
59
MANDELJC Anja
Slovakia
23:59:59.8639800
Logga in för att slippa de här annonserna
H 21
Längdskidor, Sprint, Fristil
Final
1
Federico Pellegrino
Italy
2
Baptiste Gros
Frankrike
3
Richard JOUVE
Frankrike
4
Renaud Jay
Frankrike
5
Gleb Retivykh
Russia
6
Sebastian Eisenlauer
Tyskland
Semifinal
7
Eirik Brandsdal
Norway
8
Sondre Turvoll Fossli
Norway
9
Martti Jylhae
Finland
9
Calle Halfvarsson
Sweden
11
Teodor Peterson
Sweden
11
Gustav Nordström
Sweden
Kvartsfinal
13
Ola Vigen Hattestad
Norway
13
Simone URBANI
Italy
13
Alexander Panzhinskiy
Russia
13
Eivind Bakkene
Norway
17
Jöri Kindschi
Switzerland
17
Andreas Myran Steen
Norway
17
Alexander Wolz
Tyskland
17
Simeon Hamilton
Usa
21
Juho Mikkonen
Finland
21
Andrew Newell
Usa
21
Anton Gafarov
Russia
21
Roman Furger
Switzerland
21
Johan Edin
Sweden
26
Lucas CHANAVAT
Frankrike
26
Valentin CHAUVIN
Frankrike
26
Joni Maki
Finland
26
Karri Hakala
Finland
26
Bernhard Tritscher
Austria
Kval
31
Len Valjas
Canada
2:20.13944
32
Maciej Starega
Poland
2:20.13956
33
Håvard Solås Taugbøl
Norway
2:20.13958
34
Peeter Kummel
Estonia
2:20.13988
35
Alexey Petukhov
Russia
2:21.14021
36
Marko KILP
Estonia
2:21.14027
37
Jovian Hediger
Switzerland
2:21.14031
37
Matias Strandvall
Finland
2:21.14031
39
Anders Gloeersen
Norway
2:21.14033
40
Janez LAMPIC
Slovakia
2:21.14039
41
Andrew Young
Storbritannien
2:21.14042
42
Erik Silfver
Sweden
2:21.14043
43
Josef Wenzl
Tyskland
2:21.14051
44
Pål Golberg
Norway
2:21.14053
45
Ivan ANISIMOV
Russia
2:21.14075
46
Miha Simenc
Slovakia
2:21.14083
47
Dominik Baldauf
Austria
2:21.14084
47
Roman Drusberg Schaad
Switzerland
2:21.14084
49
Luis Stadlober
Austria
2:22.14106
50
Dakota BLACKHORSE-VON JESS
Usa
2:22.14121
51
Kein Einaste
Estonia
2:22.14122
52
Phillip Bellingham
Australia
2:22.14138
53
Anton Lindblad
Sweden
2:22.14140
54
Knute Johnsgaard
Canada
2:22.14153
55
Maicol Rastelli
Italy
2:22.14172
56
Andy Shields
Canada
2:22.14184
57
Nikolay Morilov
Russia
2:22.14186
58
Jan Barton
Czech Republic
2:23.14289
59
Dietmar Noeckler
Italy
2:23.14294
60
Dusan Kozisek
Czech Republic
2:23.14295
61
Jesse Cockney
Canada
2:24.14306
62
Toni Ketelae
Finland
2:24.14308
63
Reese Hanneman
Usa
2:24.14322
64
Siim Sellis
Estonia
2:24.14382
65
Bostjan Klavzar
Slovakia
2:25.14405
66
Luca Prosen
Slovakia
2:25.14489
67
Thomas HAUBER
Tyskland
2:26.14532
68
Miha Dolar
Slovakia
2:27.14635
69
Edi Dadic
Croatia
2:27.14661
69
Jan Antolec
Poland
2:27.14661
71
Miroslav Sulek
Slovakia
2:30.14919
72
Benjamin CRV
Slovakia
2:31.15016
73
Andrej Segec
Slovakia
2:32.15133
74
Jackson Bursill
Australia
2:32.15179
75
Jun-ho Hwang
South Korea
2:34.15390
76
Miha LICEF
Slovakia
2:37.15663