Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
World Championships Free M
2015-02-25
Deltävling i
World Championships Falun 2015
<<< World Championships Mass start M
World Championships Relay L >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
15km, Längdskidor, Fristil, Intervallstart
1
Johan Olsson
Åsarna IK
35:01.210060
99.6p
2
Maurice Manificat
Douanes/Agy ST Sigismond
35:19.211840
+17.1680
98.8p
3
Anders Nøstdahl Gløersen
Rustad IL
35:20.211980
+19.1820
98.7p
4
Marcus Hellner
Gellivare Skidallians IK
35:41.214040
+39.3880
97.7p
5
Finn Haagen Krogh
Tverrelvdalen IL
35:49.214820
+47.4660
97.3p
6
Bernhard Tritscher
SC Saalfelden
35:55.215400
+53.5240
97.1p
7
Lukas Bauer
Dukla Liberec
35:56.215530
+54.5370
97.0p
8
Chris Andre Jespersen
IL Korlevoll
35:58.215780
+57.5620
96.9p
9
Sjur Røthe
Voss IL
36:02.216180
+1:01.6020
96.7p
10
Evgeniy Belov
Russia
36:06.216530
+1:04.6370
96.6p
11
Robin Duvillard
Emhm - Villard De Lans
36:10.216920
+1:08.6760
96.4p
12
Michail Semenov
Belarus
36:12.217130
+1:10.6970
96.3p
13
Daniel Rickardsson
Hudiksvalls IF
36:13.217280
+1:12.7120
96.2p
14
Alexander Legkov
Russia
36:20.217970
+1:19.7810
95.9p
15
Toni Livers
Gardes Frontière
36:21.218050
+1:19.7890
95.9p
16
Andrew Musgrave
Huntly Nordic Ski Club
36:27.218620
+1:25.8460
95.6p
17
Martin Jaks
Dukla Liberec
36:35.219470
+1:34.9310
95.2p
18
Dario Cologna
Val Müstair
36:38.219720
+1:36.9560
95.1p
19
Sergei Dolidovich
Belarus
36:42.220190
+1:41.10030
94.9p
20
Ivan Babikov
Foothills Nordic Ski Club
36:47.220600
+1:45.10440
94.7p
21
Matti Heikkinen
Vantaan Hiihtoseura
36:49.220880
+1:48.10720
94.6p
22
Ville Nousiainen
Kouvolan Hiihtoseura
36:57.221620
+1:55.11460
94.3p
23
Lari Lehtonen
Imatran Urheilijat
37:04.222340
+2:02.12180
94.0p
24
Clement Parisse
Megeve
37:06.222590
+2:05.12430
93.9p
25
Perttu Hyvarinen
Riistaveden Urheilijat
37:09.222880
+2:08.12720
93.7p
26
Andrey Larkov
Russia
37:15.223400
+2:13.13240
93.5p
27
Roland Clara
G.S Fiamme Gialle
37:17.223610
+2:15.13450
93.4p
28
Sergey Ustiugov
Russia
37:19.223800
+2:17.13640
93.3p
29
Aivar Rehemaa
Sportclub Sparta
37:19.223860
+2:18.13700
93.3p
30
Jean Marc Gaillard
Douanes - Pays Rochois
37:21.224050
+2:19.13890
93.2p
31
Jonas Dobler
SC Traunstein
37:27.224680
+2:26.14520
93.0p
32
Graeme Killick
Ptarmigan Nordic Ski Club
37:28.224730
+2:26.14570
92.9p
33
Takatsugu Uda
Tokai University
37:29.224880
+2:28.14720
92.9p
34
Noah Hoffman
Ski Snowboard Club Vail
37:37.225620
+2:35.15460
92.6p
35
Florian Notz
Tyskland
37:39.225830
+2:37.15670
92.5p
36
Jonas Baumann
Tambo Splügen
37:41.226020
+2:39.15860
92.4p
37
Yury Astapenka
Belarus
37:42.226160
+2:41.16000
92.3p
38
Max Hauke
Wsv Liezen
37:49.226830
+2:47.16670
92.1p
39
Veselin Tsinzov
Alexander Logistics
37:53.227250
+2:51.17090
91.9p
40
Paul Constantin Pepene
Cs Dinamo Bucuresti
37:58.227720
+2:56.17560
91.7p
41
Dusan Kozisek
Dukla Liberec
38:00.227980
+2:59.17820
91.6p
42
Maciej Kreczmer
Lks Poroniec Poronin
38:03.228220
+3:01.18060
91.5p
43
David Hofer
C.S Carabinieri Sez.Sci
38:15.229420
+3:13.19260
91.0p
44
Akira Lenting
Team Akira
38:15.229490
+3:14.19330
91.0p
45
Dominik Baldauf
Austria
38:17.229630
+3:15.19470
90.9p
46
Martin Bajcicak
Skp Strbske Pleso
38:18.229760
+3:17.19600
90.8p
47
Erik Bjornsen
Apu Nordic Ski Center
38:21.230010
+3:19.19850
90.7p
48
Maciej Starega
Uks Rawa Siedlce
38:28.230730
+3:26.20570
90.5p
49
Calle Halfvarsson
Falun Borlänge SK
38:37.231650
+3:35.21490
90.1p
50
Sebastian Eisenlauer
SC Sonthofen
38:58.233700
+3:56.23540
89.3p
51
Jan Antolec
Lks Poroniec Poronin
38:59.233880
+3:58.23720
89.2p
52
Kyle Bratrud
Usa
39:00.233930
+3:58.23770
89.2p
53
Rinat Mukhin
Kazakstan
39:05.234430
+4:03.24270
89.0p
54
Petrica Hogiu
Css Bistrita
39:06.234530
+4:04.24370
89.0p
55
Nikolay Chebotko
Kazakstan
39:14.235310
+4:12.25150
88.7p
56
Sergey Cherepanov
Kazakstan
39:14.235350
+4:12.25190
88.6p
57
Jesse Cockney
Foothills Nordic Ski Club
39:16.235510
+4:14.25350
88.6p
58
Arvis Liepins
Riga Ski Club Lva
39:22.236100
+4:20.25940
88.3p
59
Kris Freeman
Waterville Valley Bbts
39:27.236650
+4:25.26490
88.1p
60
Jan Srail
SK Nove Mesto Na Morave
39:30.236910
+4:28.26750
88.0p
61
Sebastian Gazurek
Nks Trojwies Beskidzka
39:39.237810
+4:37.27650
87.7p
62
Petter jr Northug
Strindheim IL
39:45.238470
+4:44.28310
87.4p
63
Mladen PLAKALOVIC
Istocno Sarajevo
39:47.238610
+4:45.28450
87.4p
64
Imanol Rojo
Alpino Uzturre
39:53.239270
+4:52.29110
87.1p
65
Peter Mlynar
Skp Strbske Pleso
39:55.239460
+4:54.29300
87.1p
66
Edi Dadic
Tsk Ravnogorac
39:59.239820
+4:57.29660
86.9p
67
Sergey Mikayelyan
Ashocq Cross-Country School
39:59.239860
+4:58.29700
86.9p
68
Aliaksandr Voranau
Belarus
40:05.240430
+5:03.30270
86.7p
69
Andrew Pohl
New Zealand
40:21.242050
+5:19.31890
86.1p
70
Stanimir Belomazhev
Bulgaria
40:36.243530
+5:34.33370
85.6p
71
Denis Volotka
Kazakstan
40:39.243880
+5:38.33720
85.5p
72
Callum Watson
Cooma Ski Club
40:40.243930
+5:38.33770
85.4p
73
Ruslan Perekhoda
Ukraine
40:47.244600
+5:45.34440
85.2p
74
Martin Moeller
Danmark
40:59.245840
+5:57.35680
84.8p
75
Phillip Bellingham
Birkebeiner Nordic Ski Club
41:02.246190
+6:01.36030
84.6p
76
Jincai Shang
China
41:07.246600
+6:05.36440
84.5p
77
Artur Yeghoyan
Armenia
41:10.246900
+6:08.36740
84.4p
78
Brynjar Leo Kristinsson
Akureyri
41:18.247700
+6:16.37540
84.1p
79
Indulis Bikse
SS Arkadija
41:27.248690
+6:26.38530
83.8p
80
Seyed Sattar Seyd
Iran
41:33.249260
+6:32.39100
83.6p
81
Adam Konya
Veszpremi
41:34.249300
+6:32.39140
83.6p
82
Kostiyantyn Yaremenko
Ukraine
41:35.249440
+6:33.39280
83.5p
83
Stepan Terentjev
Startas
42:18.253730
+7:16.43570
82.1p
84
Daniel Florin Pripici
Css Sinaia
42:49.256800
+7:47.46640
81.1p