Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
World Championships Sprint
2015-02-19
Deltävling i
World Championships Falun 2015
<<< World Championships Mass start M
World Championships Skiathlon >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
Visa sprintstege
H 21
Längdskidor, Sprint, Klassisk stil
Final
1
Petter jr Northug
Norway
3:02.18135
2
Alex Harvey
Canada
3:02.18140
3
Ola Vigen Hattestad
Norway
3:02.18170
4
Nikita Kriukov
Russia
3:02.18173
5
Federico Pellegrino
Italy
3:03.18202
6
Tomas Northug
Norway
3:19.19863
Semifinal
7
Teodor Peterson
Sweden
3:06.18566
8
Ueli Schnider
Switzerland
3:06.18594
9
Toni Ketelae
Finland
3:05.18408
10
Ristomatti Hakola
Finland
3:08.18707
11
Eirik Brandsdal
Norway
3:08.18761
12
Simeon Hamilton
Usa
3:14.19303
Kvartsfinal
13
Calle Halfvarsson
Sweden
3:04.18357
14
Sergey Ustiugov
Russia
3:05.18475
15
Maicol Rastelli
Italy
3:06.18544
16
Len Valjas
Canada
3:07.18674
17
Alexey Petukhov
Russia
3:05.18421
18
Dominik Baldauf
Austria
3:06.18592
19
Peeter Kummel
Estonia
3:07.18600
20
Andrew Newell
Usa
3:08.18712
21
Jovian Hediger
Switzerland
3:03.18267
22
Hiroyuki Miyazawa
Japan
3:07.18601
22
Carl Quicklund
Sweden
3:07.18601
24
Anssi Pentsinen
Finland
3:09.18825
25
Sebastian Eisenlauer
Tyskland
3:09.18841
26
Nikolay Chebotko
Kazakstan
3:08.18728
27
Dakota BLACKHORSE-VON JESS
Usa
3:10.18900
28
Matias Strandvall
Finland
3:11.19060
29
Tim Tscharnke
Tyskland
3:17.19629
30
Gianluca Cologna
Switzerland
3:21.20028
Kval
31
Andrey PARFENOV
Russia
3:07.18683
32
Jan Barton
Czech Republic
3:08.18713
33
Richard JOUVE
Frankrike
3:08.18725
34
Alexander Panzhinskiy
Russia
3:08.18734
35
Alexey Poltoranin
Kazakstan
3:08.18736
36
Marko KILP
Estonia
3:08.18764
37
Maciej Kreczmer
Poland
3:08.18787
38
Maciej Starega
Poland
3:09.18845
39
Konrad Motor
Poland
3:09.18854
40
Andrew Young
Storbritannien
3:09.18879
41
Peter Mlynar
Slovakia
3:10.18928
42
Sebastian Gazurek
Poland
3:10.18936
43
Johan Edin
Sweden
3:10.18957
44
Siim Sellis
Estonia
3:10.18987
45
Raido Rankel
Estonia
3:11.19084
46
Thomas Bing
Tyskland
3:12.19187
47
Markus Bader
Austria
3:13.19205
48
Ales Razym
Czech Republic
3:13.19207
49
Jesse Cockney
Canada
3:13.19252
50
Aliaksandr Voranau
Bulgaria
3:13.19278
51
Dusan Kozisek
Czech Republic
3:14.19370
52
Paul Constantin Pepene
Romania
3:15.19425
52
Denis Volotka
Kazakstan
3:15.19425
54
Benjamin Saxton
Usa
3:16.19513
55
Michail Semenov
Bulgaria
3:17.19609
56
Ruslan Perekhoda
Ukraine
3:19.19818
57
Andrej Segec
Slovakia
3:19.19883
58
Sergey Cherepanov
Kazakstan
3:21.20034
59
Martin KAPSO
Slovakia
3:22.20109
60
Sergey Mikayelyan
Armenia
3:22.20147
61
Erik Urgela
Slovakia
3:23.20228
62
Oleksii Krasovskyi
Ukraine
3:23.20257
63
Veselin Tsinzov
Bulgaria
3:24.20343
64
Phillip Bellingham
Australia
3:25.20422
65
Lasse Hulgaard
Danmark
3:25.20426
66
Modestas Vaiciulis
Lithuania
3:25.20494
67
Sævar Birgisson
Island
3:26.20525
68
Petrica Hogiu
Romania
3:28.20702
69
Edi Dadic
Croatia
3:29.20894
70
Kari Peters
Luxembourg
3:30.20942
71
Bold Byambadorj
Mongolia
3:31.21067
72
Daniel Florin Pripici
Romania
3:32.21142
73
Stanimir Belomazhev
Bulgaria
3:32.21154
74
Kostiyantyn Yaremenko
Ukraine
3:35:00.1289900
75
Andriy ORLYK
Ukraine
3:36.21509
76
Yordan Chuchuganov
Bulgaria
3:36.21548
77
Karl Peter Kristensen
Danmark
3:38.21755
78
Artur Yeghoyan
Armenia
3:39.21885
79
Detao XIN
China
3:41.22021
80
Jincai Shang
China
3:41.22023
81
Janis Paipals
Latvia
3:42.22173
82
Paul Kovacs
Australia
3:43.22204
83
Arturs IVANOVS
Latvia
3:43.22297
84
Jaunius Drusys
Lithuania
3:44.22397
85
Achbadrakh BATMUNKH
Mongolia
3:46.22583
86
Jackson Bursill
Australia
3:47.22675
87
Rokas Vaitkus
Lithuania
3:49.22823
88
Savas Ates
Turkey
3:50.22952
89
Andrew Pohl
New Zealand
3:50.22966
90
Simeon Deyanov
Bulgaria
3:51.23027
91
Filip RUZIC
Croatia
3:55.23407
92
Pavels Ribakovs
Latvia
3:55.23413
93
Jean-Loup GREGOIRE
Belgium
3:55.23452
94
Seyed Sattar Seyd
Iran
3:56.23501
95
Mikayel MIKAYELYAN
Armenia
3:56.23510
96
Tue Roemer
Danmark
3:56.23555
97
Daumantas Jurgis PETROVAS
Lithuania
3:56.23574
98
Jens Hulgaard
Danmark
3:59.23882
99
Mark POLLOCK
Australia
4:00.23953
100
Yong-jin Cho
South Korea
4:01.24002
101
Jan Rossiter
Irland
4:02.24122
102
Bence BANSZKI
Hungary
4:02.24182
103
Andras Klaus Csucs
Hungary
4:03.24260
103
Carlos LANNES
Argentina
4:03.24260
105
Karoly Gombos
Hungary
4:08.24719
106
Georgios Papasis
Greece
4:09.24832
107
Georgios NAKAS
Greece
4:09.24870
108
Omer AYCICEK
Turkey
4:10.24991
109
Marton PALFY
Hungary
4:12.25150
110
Artush MKRTCHYAN
Armenia
4:13.25220
111
Yasin SHEMSHAKI
Iran
4:13.25275
112
Toso STANOESKI
Makedonien
4:20.25951
113
Victor PINZARU
Moldavia
4:26.26514
114
Sote Andreski
Makedonien
4:28.26754
115
Fabrizio Bourguignon
Brazil
4:39.27893
116
Liviu DUBALARI
Moldavia
4:42.28185
117
Cristian BOCANCEA
Moldavia
4:46.28528
118
Sveatoslav MALIUTIN
Moldavia
4:48.28728
119
Konstantinos Kyriakidis
Greece
4:54.29308
120
Dominic Mcaleenan
Irland
4:54.29332
121
Mark RAJACK
Trinidad and Tobago
5:01.30003
122
Sergei TRELEVSKII
Kirgizistan
5:02.30146
123
Leandro Ribela
Brazil
5:08.30757
124
Dimitrios BATSIS
Greece
5:31.33010
125
Samir AZZIMANI
Morocco
5:37.33619
126
Cesar Baena
Venezuela
5:41.34087
127
Mansour BAZOUNI
No Club
6:16.37552
128
Joseph-Antonio ZAVALA GARCIA
Venezuela
23:59:58.8639700
129
Jorge-Ernesto CRESPO RODRIGUEZ
Venezuela
23:59:59.8639800
129
Bernardo Baena
Venezuela
23:59:59.8639800