Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Roslagsloppet
2015-02-15
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa ihopslagen resultatlista
Visa deltider
D 21
40km, Längdskidor
1
Caroline Wilbois
Göteborgs SK
2:32:10.912900
52.6p
2
Carolina Andersson
Storvreta IK
2:44:13.985200
+12:03.72200
48.1p
3
Anna Berg
Axa SC
2:44:33.987200
+12:23.74200
48.0p
4
Rebecka Lindberg
OK Roslagen
2:52:46.1036500
+20:36.123500
45.3p
5
Helena Allgulander
Sundbybergs IK
3:09:36.1137500
+37:26.224500
40.7p
6
Veronica Berg
Axa SC
3:16:45.1180400
+44:35.267400
39.0p
H 21
40km, Längdskidor
1
Adam Steen
Falun Borlänge SK
1:46:20.637900
82.3p
2
Jonatan Steen
Falun Borlänge SK
1:47:40.645900
+1:20.7900
81.0p
3
Ulf Jansson
Östervåla IF
1:47:59.647800
+1:39.9800
80.7p
4
Ulf Tingelöf
Kraftstaven Ski Team Förening
1:50:47.664600
+4:27.26600
78.0p
5
Espen Hultgreen Weltzien
Sundbybergs IK
1:51:42.670100
+5:22.32100
77.2p
6
Magnus Björk
IK Rex
1:52:49.676800
+6:29.38800
76.2p
7
Magnus Graas
Storvreta IK
1:53:56.683500
+7:36.45500
75.3p
8
Anders Söderlund
Nacka Värmdö SK
1:55:26.692500
+9:06.54500
74.0p
9
Anders Wånell
Sundbybergs IK
1:55:27.692600
+9:07.54600
74.0p
10
Thomas Gustafsson
IK Rex
2:00:09.720800
+13:49.82800
70.3p
11
Isac Holmström
IF Åland
2:00:11.721000
+13:51.83000
70.3p
12
Håkan Sandahl
Axa SC
2:01:13.727200
+14:53.89200
69.6p
13
Peter Gerdlöf
Häverödals IF
2:01:49.730800
+15:29.92800
69.1p
14
Lennart Holmström
IF Åland
2:02:20.733900
+16:00.95900
68.8p
15
Jonas Henningsson
Roslagsbro IF
2:03:44.742300
+17:24.104300
67.8p
16
Daniel Nilsson
Sundbybergs IK
2:04:14.745300
+17:54.107300
67.5p
17
Jakob Börjesson
Lima IF
2:04:29.746800
+18:09.108800
67.3p
18
Anders Näslund
Svegs IK
2:04:31.747000
+18:11.109000
67.3p
19
Jonas Albäck
Årsunda IF
2:04:41.748000
+18:21.110000
67.1p
20
Björn Näslund
Svegs IK
2:04:51.749000
+18:31.111000
67.0p
21
Mattias Brandt
Attunda IF
2:04:57.749600
+18:37.111600
67.0p
22
Hugo Hultqvist
Sundbybergs IK
2:06:09.756800
+19:49.118800
66.2p
23
Per Löfving
Storvreta IK
2:09:45.778400
+23:25.140400
63.9p
24
Jan Hasselgren
Sundbybergs IK
2:11:24.788300
+25:04.150300
62.9p
25
Thomas Gustafsson
Stockviks SF
2:11:36.789500
+25:16.151500
62.8p
26
Patrik Lundberg
Häverödals IF
2:11:56.791500
+25:36.153500
62.6p
27
Patrik Lehtonen
IF Åland
2:12:09.792800
+25:49.154800
62.5p
28
Björn Robert Lindberg
Öregrunds IK
2:12:18.793700
+25:58.155700
62.4p
29
Fredrik Hottling
Rimbo SOK
2:13:52.803100
+27:32.165100
61.5p
30
Jim Sjöman
Roslags-Länna IF
2:14:33.807200
+28:13.169200
61.1p
31
Johan Gustafsson
Häverödals IF
2:14:46.808500
+28:26.170500
61.0p
32
Robert Foss
Fet SK
2:15:14.811300
+28:54.173300
60.7p
33
Hans Olsén
Sundbybergs IK
2:15:15.811400
+28:55.173400
60.7p
34
Urban Gålnander
Arlanda-Märsta SK
2:15:20.811900
+29:00.173900
60.7p
35
Kristian Anselius
Sas-Klubben
2:17:51.827000
+31:31.189000
59.3p
36
Peter Boström
Arlanda-Märsta SK
2:18:22.830100
+32:02.192100
59.0p
37
Stefan Holmström
Roslagsbro IF
2:18:30.830900
+32:10.192900
59.0p
38
Lars Friberg
Swedbank IF
2:18:31.831000
+32:11.193000
59.0p
39
Stefan Born
Storvreta IK
2:19:15.835400
+32:55.197400
58.6p
40
Roland Johansson
IF Åland
2:20:04.840300
+33:44.202300
58.2p
41
David Starck
OK Roslagen
2:21:54.851300
+35:34.213300
57.3p
42
Fredrik Murray
Axa SC
2:23:46.862500
+37:26.224500
56.4p
43
Lars Hagrot
Sundbybergs IK
2:25:36.873500
+39:16.235500
55.5p
44
Robert Sandberg
OK Roslagen
2:26:26.878500
+40:06.240500
55.1p
45
Mikael Lindblad
Axa SC
2:27:12.883100
+40:52.245100
54.8p
46
Magnus Haglund
Åkersberga SK
2:27:15.883400
+40:55.245400
54.8p
47
Pelle Mattson
IK Rex
2:28:44.892300
+42:24.254300
54.1p
48
Mattias Blomqvist
OK Roslagen
2:29:21.896000
+43:01.258000
53.8p
49
Markus Spångberg
Roslagsbro IF
2:29:45.898400
+43:25.260400
53.7p
50
Frederik Sahlin
Åkersberga SK
2:30:42.904100
+44:22.266100
53.3p
51
Stefan Mattsson
IF Åland
2:30:52.905100
+44:32.267100
53.2p
52
Johan Småroos
IF Åland
2:31:09.906800
+44:49.268800
53.1p
53
Mikael Gustafsson
Spirit IF
2:33:46.922500
+47:26.284500
52.0p
54
Gunnar Hedlund
Spirit IF
2:33:52.923100
+47:32.285100
51.9p
55
Torbjörn Stolpe
Idrottsföreningen OLGY Uppsala
2:34:23.926200
+48:03.288200
51.7p
56
Henrik Sundell
Axa SC
2:36:31.939000
+50:11.301000
50.9p
57
Jan Lindgrén
IF Åland
2:40:25.962400
+54:05.324400
49.4p
58
Roger Wilde
IK Rex
2:41:36.969500
+55:16.331500
49.0p
59
Patrik Törner
Storvreta IK
2:44:41.988000
+58:21.350000
47.9p
60
Andreas Avedal
Axa SC
2:45:31.993000
+59:11.355000
47.6p
61
Glenn Karlsson
Axa SC
2:45:37.993600
+59:17.355600
47.6p
62
Mats Mattsson
Roslagsbro IF
2:47:34.1005300
+1:01:14.367300
47.0p
63
Niklas Isacsson
Swedbank IF
2:48:37.1011600
+1:02:17.373600
46.6p
64
Bengt Hemmingsson
Roslagsbro IF
2:51:49.1030800
+1:05:29.392800
45.6p
65
Stefan Wretman
Söders SOL Tyresö
2:56:40.1059900
+1:10:20.421900
44.1p
66
Jörgen Berg
Axa SC
3:02:39.1095800
+1:16:19.457800
42.5p
67
Kristoffer Berg Wallström
Axa SC
3:16:32.1179100
+1:30:12.541100
39.0p
68
David Ståhlman
IF Åland
3:38:43.1312200
+1:52:23.674200
34.6p
D 21 Motion
40km, Längdskidor
1
Ingela Kraft
Boo IF
2:51:37.1029600
45.7p
2
Anna Höijrup
Stockholm
2:53:46.1042500
+2:09.12800
45.0p
3
Carina Sjöström
IF Åland
3:03:05.1098400
+11:28.68700
42.3p
4
Sara Andersson
Axa SC
3:05:02.1110100
+13:25.80400
41.8p
5
Johanna Andersson
WA Dietistkompetens
3:08:29.1130800
+16:52.101100
40.9p
6
Sara Leonardsson
Årsta
3:15:22.1172100
+23:45.142400
39.3p
7
Elin Wettefalk
Axa SC
3:27:24.1244300
+35:47.214600
36.7p
8
Maria Fahlcrantz
Rånäs OK
4:15:37.1533600
+1:24:00.503900
29.0p
H 21 Motion
40km, Längdskidor
1
Waldemar Andersson
Storvreta IK
2:11:27.788600
62.9p
2
Ulf Berglund
Ks IF
2:12:52.797100
+1:25.8400
62.1p
3
Göran Johansson
IF Åland
2:19:33.837200
+8:06.48500
58.4p
4
Jonatan Alvatus
Lk Uppsala
2:25:42.874100
+14:15.85400
55.5p
5
Jens Andersson
Storvreta IK
2:25:46.874500
+14:19.85800
55.4p
6
Johan Nordberg
Estuna IF
2:26:07.876600
+14:40.87900
55.3p
7
Markus Forsberg
Axa SC
2:26:48.880700
+15:21.92000
55.0p
8
Ricard Marimon
Axa SC
2:34:12.925100
+22:45.136400
51.8p
9
Tage Fyrqvist
IF Åland
2:37:02.942100
+25:35.153400
50.7p
10
Sture Danielsson
IF Åland
2:37:38.945700
+26:11.157000
50.5p
11
Carl Westin
Boo IF
2:41:00.965900
+29:33.177200
49.2p
12
Pontus Gille
OK Roslagen
2:41:05.966400
+29:38.177700
49.2p
13
Tor-Olof Blomster
IF Åland
2:41:13.967200
+29:46.178500
49.1p
14
Patrik Lundström
Tibro OK
2:41:51.971000
+30:24.182300
48.9p
15
Christoffer Kraft
Boo IF
2:44:37.987600
+33:10.198900
47.9p
16
Pontus Hillström
Häverödals IF
2:46:08.996700
+34:41.208000
47.4p
17
Henrik Thunborg
No Club
2:47:42.1006100
+36:15.217400
46.9p
18
Peter Westerlund
Häverödals IF
2:48:09.1008800
+36:42.220100
46.8p
19
Jan Eneroth
Roslags-Länna IF
2:51:01.1026000
+39:34.237300
45.8p
20
Mikael Aleryd
IFK Vaxholm
2:51:54.1031300
+40:27.242600
45.6p
20
Fredrik Almesjö
Storvreta IK
2:51:54.1031300
+40:27.242600
45.6p
22
Martin Kardell
Idrottsföreningen OLGY Uppsala
2:52:35.1035400
+41:08.246700
45.4p
23
Torolf Sjöwall
IF Åland
2:53:40.1041900
+42:13.253200
45.0p
24
Daniel Eriksson
Axa SC
2:57:23.1064200
+45:56.275500
43.9p
25
Magnus Klasenius
Gävle OK
3:02:53.1097200
+51:26.308500
42.4p
26
Lars Kenneth Dahlqvist
Handelsbankens IF
3:04:30.1106900
+53:03.318200
42.0p
27
Kimino Mattsson
IF Åland
3:05:16.1111500
+53:49.322800
41.8p
28
Niclas Möllberg
Axa SC
3:08:15.1129400
+56:48.340700
41.0p
29
Kent Åkesson
Axa SC
3:09:19.1135800
+57:52.347100
40.7p
30
Emil Sjögren
Axa SC
3:11:27.1148600
+1:00:00.359900
40.2p
31
Linus Hillström
Häverödals IF
3:12:53.1157200
+1:01:26.368500
39.9p
32
André Flykt
Solna OK
3:13:10.1158900
+1:01:43.370200
39.8p
33
Mattias Jedeward
No Club
3:15:18.1171700
+1:03:51.383000
39.3p
34
Ulf Sporre
IF Åland
3:17:12.1183100
+1:05:45.394400
38.9p
35
Peter Leonardsson
Norrtälje
3:20:13.1201200
+1:08:46.412500
38.2p
36
Magnus Hillström
Häverödals IF
3:24:31.1227000
+1:13:04.438300
37.3p
37
Stefan Lindgren
Häverödals IF
3:24:45.1228400
+1:13:18.439700
37.2p
38
Nicklas Hedblom
Täby OK
3:27:35.1245400
+1:16:08.456700
36.7p
39
Bo Hesselgren
No Club
3:33:52.1283100
+1:22:25.494400
35.4p
D 21 Motion
20km, Längdskidor
1
Synnöve Carlsson
Idrottsföreningen OLGY Uppsala
1:23:35.501400
53.6p
2
Marie Lindberg
Öregrunds IK
1:30:14.541300
+6:39.39800
49.6p
3
Hanna Dahlgen
Häverödals IF
1:37:14.583300
+13:39.81800
46.0p
4
Stina Eriksson
Östhammar
1:37:19.583800
+13:44.82300
46.0p
5
Jarqueline Kraft
Boo IF
1:46:07.636600
+22:32.135100
42.2p
6
Elin Larsson
No Club
1:50:28.662700
+26:53.161200
40.5p
H 21 Motion
20km, Längdskidor
1
Kent Persson
Roslagsbro IF
1:07:17.403600
66.5p
2
Johan Stenbäck
OK Roslagen
1:11:37.429600
+4:20.25900
62.5p
3
Jim Ekstam
Rö IK
1:15:37.453600
+8:20.49900
59.2p
4
Lars Ove Wingerud
Rimbo SOK
1:20:10.480900
+12:53.77200
55.8p
5
Magnus Knopf
Vassunda IF
1:24:08.504700
+16:51.101000
53.2p
6
Magnus Hubler
Axa SC
1:24:39.507800
+17:22.104100
52.9p
7
Jonas Christiernin
No Club
1:25:47.514600
+18:30.110900
52.2p
8
Jan Johansson
Norrtälje
1:32:32.555100
+25:15.151400
48.4p
9
Oskar Molarin
Öregrunds IK
1:32:53.557200
+25:36.153500
48.2p
10
Teddy Axelsson
Idrottsföreningen OLGY Uppsala
1:34:38.567700
+27:21.164000
47.3p
11
Roine Björklund
No Club
1:37:37.585600
+30:20.181900
45.9p
12
Johan Jansson
No Club
1:37:55.587400
+30:38.183700
45.7p
13
Daniel Skördell
No Club
1:56:32.699100
+49:15.295400
38.4p
14
Peter Heinz
Friskis och Svettis
2:12:04.792300
+1:04:47.388600
33.9p