Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Bessemerloppet
2015-02-22
Deltävling i
Tiger Balsam Ski Tour 2015
<<< Värmdöloppet
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 40
52km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Ulf Jansson
Östervåla IF
2:22:02.852110
78.6p
2
Nicklas johansson
REMBO IK
2:25:19.871840
+3:17.19630
76.4p
3
Fredrik Johansson
IFK Västerås SK
2:26:06.876520
+4:04.24310
75.9p
4
Tommie Lindblom
Stockholms RK
2:26:13.877260
+4:11.25050
75.8p
5
Daniel Danielsson
Sya SK
2:26:37.879650
+4:35.27440
75.6p
6
Per-Eric Ervasti
Högbo GIF
2:29:19.895820
+7:17.43610
73.9p
7
Ulf Tingström
IKJ Haninge
2:32:20.913960
+10:18.61750
72.1p
8
Kenneth Löfman
IKJ Haninge
2:32:25.914460
+10:23.62250
72.1p
9
Anders Boström
OK Linné
2:33:13.919210
+11:11.67000
71.6p
10
Lars Nilsson
Stensätra SK
2:33:36.921570
+11:34.69360
71.4p
11
Fredrik Ström
Bålsta SK
2:33:44.922300
+11:41.70090
71.3p
12
Håkan Sandahl
Axa SC
2:34:19.925800
+12:16.73590
71.0p
13
Jan Svensson
Ragunda IF
2:34:32.927100
+12:29.74890
70.9p
14
Niklas Hammarlund
Ockelbo sk
2:34:47.928650
+12:45.76440
70.7p
15
Mats Berglund
Nacka Värmdö SK
2:35:30.932940
+13:28.80730
70.3p
16
Jimmy Norberg
AXA Sports Club
2:36:10.936900
+14:07.84690
70.0p
17
Ulf Angelsiöö
Storvreta ik
2:36:35.939410
+14:33.87200
69.8p
18
Mathias Svärd
Gävle SK
2:36:41.940080
+14:39.87870
69.7p
19
Patrick Hansson
Karlslunds IF
2:37:19.943810
+15:17.91600
69.4p
20
Hans Andersson
Jäderfors SK
2:38:44.952370
+16:42.100160
68.6p
21
Mårten Axelsson
ÅF Skidklubb
2:39:59.959840
+17:57.107630
68.0p
22
Anders Hübinette
Sundbybergs IK
2:40:13.961270
+18:11.109060
67.9p
23
Peter Jellvert
Karlslunds IF
2:41:14.967310
+19:12.115100
67.3p
24
Håkan Uvhagen
Axa Sportsclub
2:41:29.968880
+19:27.116670
67.2p
25
Per Bergeå af Geijerstam
IK Rex
2:44:10.984960
+22:08.132750
65.9p
26
Johan Lundgren
Stockholms Rullskidklubb
2:44:32.987190
+22:30.134980
65.7p
27
Kenneth Berglund
Axa
2:45:19.991800
+23:16.139590
65.4p
28
Niklas Hedberg
Gävle OK
2:45:19.991810
+23:17.139600
65.4p
29
Daniel Schön
Vassunda IF
2:45:52.995130
+23:50.142920
65.1p
30
Kenneth Nybohm
Sundbybergs IK
2:46:20.997900
+24:17.145690
64.9p
31
Mats Tidlund
Nacka Värmdö SK
2:47:28.1004710
+25:26.152500
64.4p
32
Martin Arkad
Axa SC
2:47:44.1006340
+25:42.154130
64.2p
33
Emil Arnlund
AXA Sports Club
2:48:09.1008870
+26:07.156660
64.0p
34
Erik Rosenborg
Funäsdalens IF
2:48:19.1009800
+26:16.157590
64.0p
35
Per-Olov Nilsson
Högbo GIF
2:49:30.1016910
+27:28.164700
63.4p
36
Daniel Witschard
AXA Sports Club
2:49:58.1019770
+27:56.167560
63.2p
37
Markus Hedlund
NCC IF
2:50:54.1025380
+28:52.173170
62.8p
38
Patrik Vestlund
Högbo GIF
2:52:07.1032670
+30:05.180460
62.3p
39
Jonas Sjöstedt
Vattenfall IF
2:52:36.1035560
+30:34.183350
62.1p
40
David Wijk
Högbo GIF
2:53:21.1040020
+31:19.187810
61.8p
41
Per Erik Eriksson
Enhörna IF
2:53:57.1043650
+31:55.191440
61.5p
42
Lars Lundberg
Bålsta SK
2:54:50.1048990
+32:48.196780
61.1p
43
John Elofsson
Brovallens IF
2:54:52.1049100
+32:49.196890
61.1p
44
Per Guvå
Södertälje-Nykvarn Orientering
2:54:52.1049140
+32:50.196930
61.1p
45
Daniel Stenflo
IF Berguven
2:55:21.1052050
+33:19.199840
60.9p
46
Stefan Johansson
IFK Sala
2:56:12.1057130
+34:10.204920
60.6p
47
Marcus Svadling
Hofors AIF
2:56:24.1058320
+34:22.206110
60.5p
48
Johan Widell
Klubb ÅF
2:56:27.1058660
+34:25.206450
60.5p
49
Peter Skogert
JMs personalförening
2:56:46.1060580
+34:44.208370
60.4p
50
Andreas Hiller
Axa SC
2:57:28.1064790
+35:26.212580
60.1p
51
Andreas Röstberg
Gävle skidkamrater
2:58:01.1068030
+35:59.215820
59.9p
52
Tomas Wärnsberg
Jumkils IF
2:58:03.1068210
+36:01.216000
59.8p
53
Stefan Rodheim
SK Glädjen
2:58:09.1068880
+36:07.216670
59.8p
54
Rickard Molin
Gävle
2:58:11.1069040
+36:09.216830
59.8p
55
Johan Molander
Bälinge IF
2:58:48.1072700
+36:45.220490
59.6p
56
Torbjörn Karlsson
Täby IS
2:59:01.1074070
+36:59.221860
59.5p
57
Olof Hansson
Axa SC
2:59:33.1077290
+37:31.225080
59.3p
58
Johan Westin
Skogslöparna
2:59:43.1078220
+37:41.226010
59.2p
59
Olle Düring
AXA Sports Club
3:01:49.1090880
+39:47.238670
58.4p
60
Lars Landenberg
REMBO IK
3:02:03.1092210
+40:01.240000
58.3p
61
Magnus Lundevall
Ericsson Stockholm Idrottsklubb
3:02:15.1093450
+40:13.241240
58.2p
62
Thomas Alfredsson
Kilafors SK
3:02:47.1096660
+40:45.244450
58.0p
63
Anders Degselius
Axa SC
3:03:38.1101700
+41:35.249490
57.7p
64
Reine Eklund
IFK Västerås SK
3:03:48.1102730
+41:46.250520
57.7p
65
Johan Lundkvist
Mälarö SOK
3:04:37.1107620
+42:35.255410
57.4p
66
Magnus Dahlin
Axa SC
3:04:54.1109390
+42:52.257180
57.2p
67
Nils Bergstrand
Vattenfall IF
3:05:37.1113650
+43:35.261440
57.0p
68
Richard Sahlberg
Östervåla IF
3:05:43.1114280
+43:41.262070
57.0p
69
Jörgen Johansson
Kalix SK
3:06:06.1116510
+44:04.264300
56.8p
70
Erik Wikström
Gävle skidkamrater
3:07:17.1123610
+45:15.271400
56.4p
71
Mattias Nilsson
IK Rex
3:07:17.1123660
+45:15.271450
56.4p
72
P-O Olsson
Funäsdalens IF
3:08:40.1131900
+46:37.279690
55.9p
73
Jonas Wetterberg
Turebergs IF
3:09:27.1136650
+47:25.284440
55.6p
74
Patrik Grönman
Valbo AIF
3:09:28.1136750
+47:26.284540
55.6p
75
Lars Nordvall
DomnarvetsGOIF
3:09:31.1137080
+47:29.284870
55.6p
76
Tony Olsson
Hofors AIF
3:10:56.1145520
+48:54.293310
55.1p
77
Björn Boström
AXA Sports Club
3:11:16.1147520
+49:14.295310
55.0p
78
Martin Welin-Berge
Hammarby Skidor
3:12:01.1152060
+49:59.299850
54.8p
79
Jonas Lindkvist
Mälaröarnas Alpina Skidklubb
3:12:09.1152850
+50:07.300640
54.7p
80
Torbjörn Stolpe
Ufk
3:13:04.1158330
+51:02.306120
54.4p
81
Ulf Rydberg
Misterhults AIS
3:13:18.1159750
+51:16.307540
54.4p
82
Philip Farkas
Peab IF
3:14:05.1164470
+52:03.312260
54.1p
83
Kenneth Petersson
AXA Sports Club
3:14:17.1165610
+52:15.313400
54.0p
84
Jörgen Andersson
Rehns BK
3:14:25.1166440
+52:23.314230
54.0p
85
Mattias Österberg
Storvreta ik
3:14:32.1167110
+52:30.314900
54.0p
86
Håkan Söderlund
AXA Sports Club
3:14:54.1169350
+52:52.317140
53.8p
87
Daniel Edlund
Nätra SK
3:14:54.1169380
+52:52.317170
53.8p
88
Magnus Lennhagen
AXA Sports Club
3:15:15.1171430
+53:13.319220
53.7p
89
Niklas Kåxius
tullinge sk
3:15:22.1172110
+53:20.319900
53.7p
90
Stefan Rydberg
IFK Kiruna
3:15:41.1174040
+53:39.321830
53.6p
91
Tomas Jönsson
Årsunda IF
3:15:44.1174350
+53:42.322140
53.6p
92
Stefan Ahlberg
kvarnveden GOIF
3:15:45.1174480
+53:43.322270
53.6p
93
Hans Rynnel
Nacka Värmdö SK
3:15:55.1175460
+53:53.323250
53.5p
94
Anders Hellman
Axa Sportsclub
3:16:41.1180000
+54:38.327790
53.3p
95
Andreas Johansson
Enköpings AIF
3:16:51.1181030
+54:49.328820
53.2p
96
Örjan Stenflo
IF Berguven
3:18:48.1192720
+56:46.340510
52.6p
97
Kristofer Arwin
sollentuna slalomklubb
3:18:55.1193450
+56:53.341240
52.6p
98
Pierre Ahlström
Brovallens IF
3:19:05.1194480
+57:03.342270
52.5p
99
Sven Hansson
Axa SC
3:19:43.1198220
+57:41.346010
52.3p
100
Jonas Persson
Järvsö IF
3:19:44.1198300
+57:41.346090
52.3p
101
Thomas Fredriksson
Vaxholms RF
3:19:49.1198870
+57:47.346660
52.3p
102
Daniel Alfredsson
Högbo GIF
3:19:57.1199610
+57:55.347400
52.3p
103
Tony Claesson
Gävle skidkamrater
3:20:03.1200230
+58:01.348020
52.2p
104
Patrik Andersson
IF Spirit IF
3:20:06.1200590
+58:04.348380
52.2p
105
Lars-Tony Nyström
Årsunda IF
3:20:07.1200610
+58:05.348400
52.2p
106
Robert Kraft
Sunnersta AIF
3:20:19.1201810
+58:17.349600
52.2p
107
Krister Abramsson
Hofors AIF
3:20:59.1205800
+58:56.353590
52.0p
108
Jonas Bengtsson
IFK Lidingö SOK
3:21:11.1207060
+59:09.354850
51.9p
109
Anders Taflin
Atlas Copco IF
3:21:42.1210110
+59:40.357900
51.7p
110
Sami Maliniemi
Axa SC
3:21:51.1211000
+59:48.358790
51.7p
111
Pål Olofsson
AXA Sports Club
3:21:58.1211720
+59:56.359510
51.7p
112
Jan Risinger
Björklinge Sok
3:22:19.1213810
+1:00:17.361600
51.6p
113
Jonas Pontén
Ingarö IF
3:22:20.1213960
+1:00:18.361750
51.6p
114
Ricard Marimon
Axa SC
3:22:44.1216360
+1:00:42.364150
51.4p
115
Leif Graaf
Axa SC
3:22:59.1217820
+1:00:57.365610
51.4p
116
Niclas Ekbom
Högbo GIF
3:23:03.1218240
+1:01:01.366030
51.3p
117
Thomas Roos
IF Thor
3:23:13.1219230
+1:01:11.367020
51.3p
118
Anders Johansson
Högbo GIF
3:23:14.1219310
+1:01:12.367100
51.3p
119
Johannes Jögi
Nacka Värmdö SK
3:23:50.1222970
+1:01:48.370760
51.1p
120
Karl Pontus Larsson
AXA Sports Club
3:24:21.1226000
+1:02:18.373790
51.0p
121
Jarmo Rantakokko
Storvreta ik
3:25:26.1232590
+1:03:24.380380
50.7p
122
Jan Axelsson
Högbo GIF
3:26:59.1241860
+1:04:57.389650
50.2p
123
Ulf Axelsson
AXA Sports Club
3:27:01.1242010
+1:04:59.389800
50.2p
124
Magnus Svärd
Storviks IF
3:28:00.1247940
+1:05:58.395730
49.9p
125
Jan Sarnet
Göteborgs SK
3:28:13.1249250
+1:06:11.397040
49.9p
126
Magnus Hammar
Grycksbo IF
3:30:08.1260750
+1:08:06.408540
49.4p
127
Thomas Andersson
ABB IF
3:30:11.1261080
+1:08:09.408870
49.3p
128
Michael Töråsen
Enköpings AIF
3:30:20.1261940
+1:08:18.409730
49.3p
129
Thomas Johansson
Bromma Vällingby SOK
3:30:41.1264080
+1:08:39.411870
49.2p
130
Pär Pettersson
Axa SC
3:30:56.1265520
+1:08:54.413310
49.1p
131
Ulf Hedman
Vaif
3:31:19.1267840
+1:09:17.415630
49.0p
132
Per Berglund
Friska Viljor
3:32:09.1272800
+1:10:06.420590
48.8p
133
Johnny Murhagen
Högbo GIF
3:32:10.1272970
+1:10:08.420760
48.8p
134
Mats Hägglund
Njutångers IF Skidor
3:33:21.1280010
+1:11:19.427800
48.5p
135
Tommy Lindgren
Sigtuna OK
3:33:46.1282560
+1:11:44.430350
48.4p
136
Stefan Bergsten
NVSK
3:35:57.1295620
+1:13:55.443410
47.8p
137
Fredrik Asplund
IFK Mariefred
3:41:18.1327770
+1:19:16.475560
46.5p
138
Pontus Mattsson
Öregrunds IK
3:41:32.1329180
+1:19:30.476970
46.5p
139
Erik Strömqvist
Vassunda IF
3:42:18.1333780
+1:20:16.481570
46.3p
140
Tomas Pleiner
Täby Ok
3:42:28.1334700
+1:20:25.482490
46.2p
141
Thomas Eriksson
OK Hammaren
3:43:22.1340150
+1:21:20.487940
46.0p
142
Magnus Andersson
Karlslunds IF
3:45:12.1351180
+1:23:10.498970
45.6p
143
P-O Ehinger
Rävdun SK
3:45:35.1353450
+1:23:33.501240
45.5p
144
Daniel Nordström
Handelsbanken IF
3:45:36.1353550
+1:23:34.501340
45.5p
145
Håkan Wennerström
Vattenfall IF
3:46:06.1356530
+1:24:04.504320
45.4p
146
Henrik Magnusson
Vaxholm
3:47:00.1361910
+1:24:58.509700
45.2p
147
Johan Bast
Gävlepolisens IF
3:47:00.1361980
+1:24:58.509770
45.2p
148
Peter Lundqvist
Forsmarks IF
3:47:17.1363610
+1:25:15.511400
45.1p
149
Henrik Löfgren
AXA Sports Club
3:47:24.1364380
+1:25:22.512170
45.1p
150
Magnus Sjöblom
Sundbybergs IK
3:48:17.1369630
+1:26:15.517420
44.9p
151
Staffan Palopää
Vaimo
3:48:35.1371490
+1:26:33.519280
44.8p
152
Matias Olsson
Storvreta ik
3:52:09.1392820
+1:30:07.540610
44.1p
153
Karl-Henrik Persson
Skidkamraterna
3:53:31.1401060
+1:31:29.548850
43.8p
154
Fredrik Hultén
AXA Sports Club
3:54:22.1406180
+1:32:20.553970
43.6p
155
Johan Moquist
Åkersberga SK
3:54:24.1406390
+1:32:22.554180
43.6p
156
Jens Noaksson
Stockholm
3:55:16.1411540
+1:33:14.559330
43.4p
157
Mattias Nyberg
Gimo Skidor IF
3:55:55.1415420
+1:33:53.563210
43.3p
158
Mikael Haeger
Stratos
3:57:15.1423450
+1:35:13.571240
43.0p
159
Stefan Karlqvist
AXA Sports Club
3:58:09.1428820
+1:36:07.576610
42.8p
160
Philip Sköld
Lidingö SOK
3:58:52.1433150
+1:36:50.580940
42.7p
161
Stefan Wretman
Söders SOL Tyresö
4:02:08.1452710
+1:40:06.600500
42.0p
162
Mathias Lang
Funäsdalens IF
4:03:57.1463630
+1:41:55.611420
41.7p
163
Conny Wennberg
Funäsdalen IF
4:03:58.1463710
+1:41:56.611500
41.7p
164
Peter Tjärnberg
AXA Sports Club
4:05:14.1471370
+1:43:12.619160
41.4p
165
Lauris Muzikants
Gräftåvallens Skidklubb
4:06:47.1480630
+1:44:45.628420
41.1p
166
Tommy Ingemarsson
Vasaloppsklubben Hedemora
4:10:49.1504830
+1:48:47.652620
40.4p
167
Karl Wistrand
Ericsson IK
4:11:25.1508430
+1:49:23.656220
40.3p
168
Leif Carlsson
Gävle skidkamrater
4:12:35.1515400
+1:50:32.663190
40.1p
169
Marcus Eriksson
Forsmarks IF
4:15:57.1535640
+1:53:55.683430
39.5p
170
Thomas Lindberg
Axa
4:20:21.1562090
+1:58:19.709880
38.7p
171
Donny Långström
Ufk
4:21:32.1569140
+1:59:30.716930
38.5p
-
Axel Bernhult
Huddinge AIS
23:59:58.8639700
-
-
Björn Boström
Järbo IF
23:59:58.8639700
-
-
Göran Westman
Turebergs IF
23:59:58.8639700
-
-
Mats Löfgren
REMBO IK
23:59:58.8639700
-
-
Mikael Johnson
Sigtuna OK
23:59:58.8639700
-
-
Martin Söderberg
IF Spirit IF
23:59:58.8639700
-
-
Magnus Kaisar
Axa SC
23:59:58.8639700
-
-
Magnus Cederlöf
tullinge sk
23:59:59.8639800
-
-
Marcus Johnsson
Avesta OK
23:59:59.8639800
-
-
Jörgen Bergkvist
ABB IF Ludvika
23:59:59.8639800
-
-
Anders Allard Lindström
Sundborn Goif
23:59:59.8639800
-
-
Robert Lundgren
Hällbybrunns IF
23:59:59.8639800
-
-
Stefan Karlsson
Björklinge Sok
23:59:59.8639800
-
-
Thomas Gustafsson
Stora skedvi IK
23:59:59.8639800
-
-
Janne Skarner
Clas Ohlson IF
23:59:59.8639800
-
-
Magnus Ström
Ufk
23:59:59.8639800
-