Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Scandic Cup Final
2015-03-24
Deltävling i
Scandic Cup 2015
<<< Scandic Cup Kalix Fristil
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa ihopslagen resultatlista
Visa deltider
H 18
15km, Längdskidor, Fristil, Jaktstart
1
Jonas Eriksson
Falun Borlänge SK
42:46.256506
88.7p
2
Hugo Jacobsson
Falun Borlänge SK
44:25.266407
+1:39.9801
85.7p
3
Adam Gillman
Garphyttans IF
44:33.267203
+1:46.10597
85.5p
4
Eric Rosjö
IF Hallby SOK
44:36.267505
+1:49.10899
85.4p
5
Fredrik Arnberg
Stockviks SF
44:52.269109
+2:06.12503
84.9p
6
Oscar Johansson
Linköpings SK
44:58.269701
+2:11.13095
84.8p
7
Jacob Nystedt
Hudiksvalls IF
45:01.270004
+2:14.13398
84.7p
8
Fredrik Andersson
Sollefteå Skidor IF
45:03.270202
+2:16.13596
84.6p
9
Gustav Aflodal
Sundbybergs IK
45:15.271409
+2:29.14803
84.3p
10
Edvin Andersson
Landsbro IF SK
45:20.271905
+2:33.15299
84.1p
11
Elias Olofsson
Vårby IK
45:22.272102
+2:35.15496
84.1p
12
Simon Jonsson
IF Hallby SOK
45:25.272407
+2:39.15801
84.0p
13
John Leander
Åsarna IK
45:30.272905
+2:43.16299
83.9p
14
Markus Johansson
Zinkgruvans IF
45:31.273005
+2:44.16399
83.8p
15
Adam Persson
Borås SK
45:46.274503
+2:59.17897
83.4p
16
Jesper Svensk
Stora Tuna IK SK
46:01.276003
+3:14.19397
83.0p
17
Arvid Jonsson
Duveds IF
46:03.276206
+3:17.19600
82.9p
18
Gustaf Berglund
Storvreta IK
46:19.277801
+3:32.21195
82.5p
19
Lukas Adolfsson
Täfteå IK
46:19.277807
+3:33.21201
82.5p
20
Jonathan Modin
Sollefteå Skidor IF
46:19.277809
+3:33.21203
82.5p
21
Oscar Lindell
Stockviks SF
46:20.277903
+3:33.21297
82.5p
22
Martin Johansson
Korsnäs IF SK
46:33.279201
+3:46.22595
82.1p
23
David Larsson
Hudiksvalls IF
46:48.280708
+4:02.24102
81.7p
24
Isak Augustsson
IFK Mora SK
47:02.282109
+4:16.25503
81.4p
25
Erik Bertilsson
IF Hallby SOK
47:08.282701
+4:21.26095
81.2p
26
Axel Jutterström
IFK Mora SK
47:13.283200
+4:26.26594
81.1p
27
Simon Stenberg
Kalix SK
47:20.283900
+4:33.27294
80.9p
28
Edvin Murto
Gellivare Skidallians IK
47:24.284308
+4:38.27702
80.8p
29
Elias Andersson
Sunderby SK
47:47.286608
+5:01.30002
80.2p
30
Gabriel Strid
Sunne SLF
47:53.287207
+5:07.30601
80.1p
31
Joel Åström
Bodens SK
47:56.287509
+5:10.30903
80.0p
32
Alexander Engman
Gellivare Skidallians IK
48:12.289101
+5:25.32495
79.6p
33
Mattias Sundin
Kramfors Alliansen
48:16.289503
+5:29.32897
79.5p
34
Jakob Fridesjö
Sävast Ski Team IF
49:25.296402
+6:38.39796
77.8p
35
Gustav Johansson
Ulricehamns IF
49:32.297107
+6:46.40501
77.6p
36
Oskar Lundqvist
Sellnäs IF
49:40.297903
+6:53.41297
77.4p
37
Arvid Vänn
Stockviks SF
50:05.300402
+7:18.43796
76.8p
38
Albin Eriksson
Husums IF SK
50:06.300505
+7:19.43899
76.8p
39
Albin Larsson
Sunderby SK
50:14.301301
+7:27.44695
76.6p
40
Simon Eriksson
Täfteå IK
50:27.302606
+7:41.46000
76.3p
41
André Mattei
Sävast Ski Team IF
50:34.303306
+7:48.46700
76.2p
42
Filip Åslin
Stockviks SF
51:47.310607
+9:01.54001
74.5p
43
Rasmus Pettersson
Hägersta GF
52:47.316607
+10:01.60001
73.2p
44
Erik Lieback
Ulricehamns IF
53:36.321503
+10:49.64897
72.2p
45
Erik Pakkala
Sävast Ski Team IF
53:59.323809
+11:13.67203
71.7p
H 20
15km, Längdskidor, Fristil, Jaktstart
1
Oskar Svensson
Falun Borlänge SK
41:15.247405
91.6p
2
Viktor Thorn
Ulricehamns IF
41:43.250206
+28.2701
90.7p
3
Björn Sandström
Täfteå IK
42:34.255305
+1:19.7800
89.1p
4
Marcus Fredriksson
Lycksele IF
42:36.255507
+1:21.8002
89.0p
5
Filip Danielsson
Garphyttans IF
42:53.257206
+1:38.9701
88.5p
6
Gustav Rotvold
Åsarna IK
43:15.259401
+1:59.11896
87.8p
7
Henrik Ottosson
Åsarna IK
43:58.263705
+2:43.16200
86.5p
8
Alfred Buskqvist
IK Stern
44:03.264206
+2:48.16701
86.3p
9
Marcus Grate
Täfteå IK
44:04.264302
+2:48.16797
86.3p
10
Edvard Sundman
Åsarna IK
44:08.264703
+2:52.17198
86.2p
11
Oskar Suomi Olsson
IFK Mora SK
44:13.265207
+2:58.17702
86.1p
12
Jonathan Grahn
Hudiksvalls IF
44:15.265406
+3:00.17901
86.0p
13
Eddie Edström
Stockviks SF
44:17.265606
+3:02.18101
85.9p
14
Emil Persson
Östersunds SK
44:22.266106
+3:07.18601
85.8p
15
Peter Nilsson
Lycksele IF
44:23.266206
+3:08.18701
85.8p
16
Jens Selahn
Stockviks SF
44:32.267102
+3:16.19597
85.5p
17
Olof Jonsson
Duveds IF
44:38.267708
+3:23.20203
85.3p
18
Mårten Vänn
Stockviks SF
44:43.268201
+3:27.20696
85.2p
19
Torben Svensson
Järpens SK
44:43.268202
+3:27.20697
85.2p
20
Emil Winsa
Jukkasjärvi IF
45:16.271507
+4:01.24002
84.2p
21
Mattias Vesterlund
Lycksele IF
45:22.272103
+4:06.24598
84.1p
22
Konrad Mattsson Myhr
Funäsdalens IF
45:35.273407
+4:20.25902
83.7p
23
Jonatan Engdahl
Domnarvets GOIF
45:38.273700
+4:22.26195
83.6p
24
Johannes Eklöf
IF Hallby SOK
45:41.274006
+4:26.26501
83.5p
25
Daniel Södersten
Orsa SK
45:49.274806
+4:34.27301
83.3p
26
Andreas Svensson
Ulricehamns IF
45:57.275605
+4:42.28100
83.1p
27
Viktor Lindmark
Sollefteå Skidor IF
46:24.278305
+5:09.30800
82.4p
28
Martin Herbert
Sundbybergs IK
46:25.278404
+5:09.30899
82.4p
29
Markus Persson
Hudiksvalls IF
46:36.279501
+5:20.31996
82.1p
30
Johan Ahlström
Sävast Ski Team IF
46:36.279504
+5:20.31999
82.1p
31
Ludwig Tärning
Falköpings AIK SK
46:45.280400
+5:29.32895
81.8p
32
Albert Askengren
Visborgs OK
47:56.287507
+6:41.40002
80.0p
33
Henrik Fjällborg
Jukkasjärvi IF
48:17.289606
+7:02.42101
79.5p
34
Jesper Thor
Åsarna IK
48:37.291607
+7:22.44102
79.0p
35
Daniel Hägesten
Sollefteå Skidor IF
49:12.295106
+7:57.47601
78.1p
36
Emil Edman
Luleå Gjutarens IF
49:14.295302
+7:58.47797
78.1p
37
Oscar Westin
Sävast Ski Team IF
49:51.299007
+8:36.51502
77.2p
38
Emil Eriksson
Tierps IF
50:44.304307
+9:29.56802
75.9p
39
Anders Kallings
Visborgs OK
54:17.325602
+13:01.78097
71.4p
40
Mikael Gardelin
Visborgs OK
58:49.352803
+17:33.105298
66.3p
Logga in för att slippa de här annonserna
D 18
10km, Längdskidor, Fristil, Jaktstart
1
Moa Olsson
Vansbro AIK SK
33:34.201301
80.1p
2
Johanna Hagström
Falköpings AIK SK
35:03.210209
+1:29.8808
76.9p
3
Emma Ribom
Kalix SK
35:04.210307
+1:30.8906
76.8p
4
Emma Thalin
Svegs IK
35:04.210309
+1:30.8908
76.8p
5
Moa Lundgren
Täfteå IK
36:00.215900
+2:25.14499
74.9p
6
Sanna Sjödén
Älvdalens IF SK
36:16.217509
+2:42.16108
74.4p
7
Alicia Persson
Stockviks SF
36:17.217605
+2:43.16204
74.4p
8
Johanna Albertsson
Stuguns SOK Gjurd
36:23.218201
+2:49.16800
74.2p
9
Ida Gustavsson
IFK Umeå
36:26.218502
+2:52.17101
74.1p
10
Tua Dahlgren
Spikbodarnas IK
36:34.219306
+3:00.17905
73.8p
11
Matilda Jönsson
Sävast Ski Team IF
36:35.219403
+3:01.18002
73.8p
12
Emma Larsson
Kvarnsvedens GOIF SK
36:44.220301
+3:10.18900
73.5p
13
Josefina Sundman
Åsarna IK
36:50.220901
+3:16.19500
73.3p
14
Signe Rosenberg
Duveds IF
37:10.222903
+3:36.21502
72.7p
15
Mathilda Ruus
Åsarna IK
37:23.224203
+3:49.22802
72.3p
16
Maja Majbäck
Jukkasjärvi IF
37:25.224407
+3:51.23006
72.2p
17
Johanna Andersson
Falu IK
37:55.227400
+4:20.25999
71.3p
18
Maria Olofsson
Kalix SK
38:18.229707
+4:44.28306
70.6p
19
Amelia Furunäs
IFK Grängesberg SK
38:40.231907
+5:06.30506
70.0p
20
Hanna Fritz
Filipstads SF
38:48.232705
+5:14.31304
69.7p
21
Hulda Forsberg
Kramfors Alliansen
38:54.233300
+5:19.31899
69.6p
22
Nelly Johansson
Gellivare Skidallians IK
38:54.233302
+5:20.31901
69.6p
23
Ottilia Niemi
IFK Kiruna
38:57.233600
+5:22.32199
69.5p
24
Sandra Wiig
Stockviks SF
39:17.235603
+5:43.34202
68.9p
25
Ilona Lusth
Åsarna IK
39:21.236003
+5:47.34602
68.8p
26
Ellionore Bäckman
Hede SK
39:22.236100
+5:47.34699
68.8p
27
Vendela Blom
Stockviks SF
39:24.236307
+5:50.34906
68.7p
28
Madelene Melin
Malungs IF
39:29.236800
+5:54.35399
68.6p
29
Evelina Niemi
Pajala IF
39:44.238302
+6:10.36901
68.2p
30
Ebba Stenman
Älvsby IF SK
39:50.238909
+6:16.37508
68.0p
31
Ingrid Hallquist
Åsarna IK
40:16.241502
+6:42.40101
67.3p
32
Emma Persson
Hudiksvalls IF
41:30.248909
+7:56.47508
65.4p
33
Emma Wasell
Järpens SK
44:25.266407
+10:51.65006
61.2p
34
Linda Marie Tillstam
Sävast Ski Team IF
45:44.274301
+12:10.72900
59.5p
35
Johanna Lundkvist
Kalix SK
54:41.328000
+21:06.126599
50.1p
D 20
10km, Längdskidor, Fristil, Jaktstart
1
Jenny Solin
Sollefteå Skidor IF
34:23.206202
78.3p
2
Moa Molander Kristiansen
Domnarvets GOIF
34:23.206203
+0
78.3p
3
Lisa Vinsa
Jukkasjärvi IF
34:24.206305
+1.03
78.3p
4
Karin Björnlinger
Ulricehamns IF
34:26.206502
+3.200
78.2p
5
Hedda Bångman
Offerdals SK
34:27.206603
+4.301
78.2p
6
Elina Rönnlund
IFK Umeå
34:44.208307
+21.2005
77.5p
7
Rebecca Öhrn
Vilhelmina IK
35:30.212907
+1:07.6605
75.9p
8
Mimmi Björn
IFK Umeå
35:36.213506
+1:13.7204
75.7p
9
Linnea Stark
Stockviks SF
35:47.214609
+1:24.8307
75.4p
10
Hanna Eriksson
IFK Mora SK
35:49.214800
+1:25.8498
75.3p
11
Maria Jonasson
Östersunds SK
35:52.215100
+1:28.8798
75.2p
12
Sandra Olsson
Malungs IF
35:55.215404
+1:32.9102
75.1p
13
Sara Wadman
IFK Mora SK
35:57.215607
+1:34.9305
75.0p
14
Hanna Wikman
Gellivare Skidallians IK
36:09.216807
+1:46.10505
74.6p
15
Jenny Larsson
Luleå Gjutarens IF
36:14.217306
+1:51.11004
74.5p
16
Ida Dahl
Östersunds SK
36:56.221501
+2:32.15199
73.1p
17
Sarah Hale
IFK Mora SK
37:26.224500
+3:02.18198
72.2p
18
Cecilia Mårtensson
Lycksele IF
37:32.225109
+3:09.18807
72.0p
19
Evelina Sutro
IFK Mora SK
38:08.228706
+3:45.22404
70.9p
20
Klara Svensson
Äspereds IF
38:17.229600
+3:53.23298
70.6p
21
Erika Forslin
Hudiksvalls IF
38:30.230907
+4:07.24605
70.3p
22
Julia Virtala
Luleå Gjutarens IF
39:08.234708
+4:45.28406
69.2p
23
Hanna Dahlberg
Ulricehamns IF
39:12.235101
+4:48.28799
69.1p
24
Malin Börjesjö
Sundbybergs IK
39:30.236900
+5:06.30598
68.6p
25
Naima Nergård
Gellivare Skidallians IK
40:49.244805
+6:26.38503
66.4p
26
Karin Nutti Pilflykt
Gellivare Skidallians IK
41:06.246502
+6:43.40200
66.0p
27
Emmalisa Strömberg
Sollefteå Skidor IF
41:06.246504
+6:43.40202
66.0p
28
Lisa Larson
Bergnäsets AIK
42:29.254803
+8:06.48501
63.9p
29
Evelina Nyberg
Anundsjö IF
42:35.255404
+8:12.49102
63.8p