Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
WC Lahti Classic
2015-03-08
Deltävling i
World Cup 2015
<<< WC Oslo 30 Masstart
WC Drammen Sprint >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
15km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Francesco de Fabiani
CS Esercito
34:51.209002
97.8p
2
Alexey Poltoranin
Kazakstan
34:54.209302
+3.200
97.7p
3
Sami Jauhojärvi
Vuokatti Ski Team Kainuu
34:55.209408
+4.306
97.6p
4
Martin Nyenget Løwstrøm
Lillehammer SK
34:57.209607
+6.505
97.5p
5
Dario Cologna
Val Müstair
35:00.209909
+9.807
97.4p
6
Dietmar Noeckler
G.S. Fiamme Oro
35:04.210302
+13.1200
97.2p
7
Petter jr Northug
Strindheim IL
35:06.210505
+15.1403
97.1p
8
Eldar Rønning
Skogn IL
35:08.210701
+16.1599
97.0p
9
Lukas Bauer
Dukla Liberec
35:11.211005
+20.1903
96.9p
10
Martin Johnsrud Sundby
Røa IL
35:12.211107
+21.2005
96.8p
11
Finn Haagen Krogh
Tverrelvdalen IL
35:15.211401
+23.2299
96.7p
12
Mathias Rundgreen
Byåsen IL
35:17.211604
+26.2502
96.6p
13
Ristomatti Hakola
Jämin Jänne
35:18.211702
+27.2600
96.6p
14
Alexander Bessmertnykh
Russia
35:19.211808
+28.2706
96.5p
15
Vladsqv Skobelev
Russia
35:24.212309
+33.3207
96.3p
16
Calle Halfvarsson
Falun Borlänge SK
35:26.212500
+34.3398
96.2p
17
Alex Harvey
Club Nordique Mont St. Anne
35:26.212509
+35.3407
96.2p
18
Lars Nelson
Åsarna IK
35:29.212802
+38.3700
96.1p
19
Konstantin Glavatskikh
Russia
35:31.213008
+40.3906
96.0p
20
Pål Golberg
Gol IL
35:38.213700
+46.4598
95.7p
21
Jonas Dobler
SC Traunstein
35:38.213701
+46.4599
95.7p
22
Alexey Chervotkin
Russia
35:47.214609
+56.5507
95.3p
23
Martin Jaks
Dukla Liberec
35:52.215109
+1:01.6007
95.1p
24
Evgeniy Belov
Russia
35:53.215201
+1:01.6099
95.0p
25
Anton Lindblad
Sollefteå Skidor IF
35:54.215302
+1:03.6200
95.0p
26
Didrik Tønseth
Byåsen IL
35:54.215307
+1:03.6205
95.0p
27
Tim Tscharnke
SV Biberau
35:56.215509
+1:05.6407
94.9p
28
Martin Johansson
IFK Mora SK
36:00.215901
+1:08.6799
94.7p
29
Jesper Modin
Piteå Elit SK
36:01.216002
+1:10.6900
94.7p
30
Sergey Ustiugov
Russia
36:05.216401
+1:13.7299
94.5p
31
Alexander Utkin
Russia
36:10.216900
+1:18.7798
94.3p
32
Matti Heikkinen
Vantaan Hiihtoseura
36:12.217106
+1:21.8004
94.2p
33
Raido Rankel
Skiclub Voru
36:18.217703
+1:27.8601
94.0p
34
Anssi Pentsinen
Jämsänkosken Ilves
36:18.217704
+1:27.8602
94.0p
35
Simon Andersson
Falun Borlänge SK
36:18.217705
+1:27.8603
94.0p
36
Niklas Dyrhaug
Tydal IL
36:22.218102
+1:31.9000
93.8p
37
Ueli Schnider
Gardes Frontière
36:22.218109
+1:31.9007
93.8p
38
Erik Bjornsen
Apu Nordic Ski Center
36:26.218501
+1:34.9399
93.6p
39
Sindre Skar Bjoernestad
Bærums Skiklubb
36:27.218601
+1:35.9499
93.6p
40
Andrew Musgrave
Røa IL
36:27.218604
+1:36.9502
93.6p
41
Graeme Killick
Ptarmigan Nordic Ski Club
36:28.218700
+1:36.9598
93.6p
42
Matias Strandvall
IF Minken
36:28.218704
+1:37.9602
93.6p
43
Noah Hoffman
Ski Snowboard Club Vail
36:29.218804
+1:38.9702
93.5p
44
Erwan Kaeser
Bex
36:33.219206
+1:42.10104
93.3p
45
Stanislav Volzhentsev
Russia
36:34.219307
+1:43.10205
93.3p
46
Ola Vigen Hattestad
Ørje IL
36:38.219709
+1:47.10607
93.1p
47
Thomas Bing
Rhoener Wsv Dermbach
36:40.219908
+1:49.10806
93.0p
48
Ivan Babikov
Foothills Nordic Ski Club
36:51.221000
+1:59.11898
92.6p
49
Algo Karp
Skiclub Viljandi
37:00.221907
+2:09.12805
92.2p
50
Perttu Hyvarinen
Riistaveden Urheilijat
37:04.222307
+2:13.13205
92.1p
51
Max Hauke
Wsv Liezen
37:07.222607
+2:16.13505
91.9p
52
Juho Mikkonen
Kuhmo-ski
37:09.222807
+2:18.13705
91.9p
53
Ville Ahonen
Imatran Urheilijat
37:22.224102
+2:31.15000
91.3p
54
Paul Goalabre
Queyras
37:34.225302
+2:43.16200
90.9p
55
Aivar Rehemaa
Sportclub Sparta
37:37.225607
+2:46.16505
90.7p
56
Karel Tammjarv
Tartu Skiclub
37:39.225806
+2:48.16704
90.7p
57
Kris Freeman
Waterville Valley Bbts
37:51.227007
+3:00.17905
90.2p
58
Sami Lahdemaki
Saarijärven Pullistus
37:55.227404
+3:04.18302
90.0p
59
Andrew Newell
Stratton Mountain School
37:58.227709
+3:07.18607
89.9p
60
Konrad Motor
Azs Awf Katowice
37:59.227804
+3:08.18702
89.9p
61
Kevin Sandau
Foothills Nordic Ski Club
38:00.227905
+3:09.18803
89.9p
62
Michael Somppi
Lappe Nordic Ski Club
38:08.228706
+3:17.19604
89.5p
63
Lasse Paakkonen
Oulun Hiihtoseura
38:16.229506
+3:25.20404
89.2p
64
Kari Varis
Kouvolan Hiihtoseura
38:17.229603
+3:26.20501
89.2p
65
Denis Volotka
Kazakstan
38:29.230805
+3:38.21703
88.7p
66
Jan Antolec
Lks Poroniec Poronin
38:38.231703
+3:47.22601
88.4p
67
Ville-petteri Saarela
Keminsuun Kisa
38:43.232208
+3:52.23106
88.2p
68
Jussi Simula
Jämsänkosken Ilves
38:45.232409
+3:54.23307
88.1p
69
Andrew Young
Huntly Nordic Ski Club
38:46.232501
+3:54.23399
88.1p
70
Phillip Bellingham
Birkebeiner Nordic Ski Club
39:08.234704
+4:17.25602
87.3p
71
Maurice Manificat
Douanes/Agy ST Sigismond
39:18.235705
+4:27.26603
86.9p
-
Antti Ojansivu
Jämin Jänne
23:59:59.8639800
-
-
Dominik Baldauf
SV Sulzberg
23:59:59.8639800
-