Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
WC Östersund Sprint
2015-02-14
Deltävling i
World Cup 2015
<<< WC Oslo 30 Masstart
WC Östersund Free >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
Visa sprintstege
D 21
Längdskidor, Sprint, Klassisk stil
Final
1
Marit Bjørgen
Norway
2:46.16582
2
Maiken Caspersen Falla
Norway
2:48.16762
3
Stina Nilsson
Sweden
2:48.16785
4
Kari Vikhagen Gjeitnes
Norway
2:51.17010
5
Ingvild Flugstad Østberg
Norway
2:53.17233
6
Celine Brun Lie
Norway
2:59.17817
Semifinal
7
Astrid Uhrenholdt Jacobsen
Norway
2:49.16863
8
Natalia Matveeva
Russia
2:50.16997
9
Jennie Öberg
Sweden
2:52.17199
10
Heidi Weng
Norway
2:54.17342
11
Maja Dahlqvist
Sweden
2:55.17462
12
Hanna Falk
Sweden
2:59.17843
Kvartsfinal
13
Magdalena Pajala
Sweden
2:52.17172
14
Sandra Ringwald
Tyskland
2:53.17297
15
Mona-lisa Malvalehto
Finland
2:54.17359
16
Stefanie Boehler
Tyskland
2:53.17291
17
Katja Visnar
Slovakia
2:54.17306
18
Linn Sömskar
Sweden
2:54.17322
19
Sadie Bjornsen
Usa
2:55.17441
20
Ida Ingemarsdotter
Sweden
2:56.17567
21
Francesca Baudin
Italy
2:54.17327
22
Laurien van der Graaff
Switzerland
2:55.17412
23
Aino-Kaisa Saarinen
Finland
2:55.17453
24
Sophie Caldwell
Usa
2:56.17545
25
Perianne Jones
Canada
2:58.17733
26
Alena Prochazkova
Slovakia
2:55.17485
27
Gaia Vuerich
Italy
2:56.17582
28
Therese Johaug
Norway
2:57.17613
29
Anne Kylloenen
Finland
2:57.17626
30
Maria Nordström
Sweden
3:01.18094
Kval
31
Nicole Fessel
Tyskland
2:57.17671
32
Karolina Grohova
Czech Republic
2:57.17689
33
Rosie Brennan
Usa
2:58.17703
34
Evgenia Shapovalova
Russia
2:58.17709
35
Elin Mohlin
Sweden
2:58.17767
36
Yulia Romanova
Russia
2:59.17824
37
Celia Aymonier
Frankrike
2:59.17854
38
Greta Laurent
Italy
2:59.17874
39
Silje Øyre Slind
Norway
2:59.17882
40
Anastasia Dotsenko
Russia
2:59.17893
41
Julia Jansson
Sweden
3:00.17911
41
Ida Sargent
Usa
3:00.17911
43
Denise Herrmann
Tyskland
3:00.17962
44
Sylwia Jaskowiec
Poland
3:01.18030
45
Emilia Lindstedt
Sweden
3:02.18182
46
Anastasia Slonova
Kazakstan
3:03.18202
47
Aurore Jean
Frankrike
3:03.18226
48
Julia Svan
Sweden
3:03.18254
49
Heidi Raju
Estonia
3:03.18273
50
Masako Ishida
Japan
3:03.18274
51
Kikkan Randall
Usa
3:03.18292
52
Hanna Kolb
Tyskland
3:04.18399
53
Hedda Bångman
Sweden
3:05.18409
54
Sara Nordstrand
Sweden
3:05.18456
55
Olivia Bouffard-nesbitt
Canada
3:06.18543
56
Piret Pormeister
Estonia
3:06.18553
57
Elina Rönnlund
Sweden
3:07.18620
58
Esther Bottomley
Australia
3:08.18723
59
Viktoriya Lanchakova
Kazakstan
3:12.19146
60
Elena Soboleva
Russia
3:12.19152
61
Jessica YEATON
Australia
3:14.19342
62
Ida Lindkvist
Sweden
3:15.19412
63
Rosamund Musgrave
Storbritannien
3:21.20044
64
Xanthea Dewez
Australia
3:23.20291
65
Valiantsina Kaminskaya
Bulgaria
23:59:59.8639800
Logga in för att slippa de här annonserna
H 21
Längdskidor, Sprint, Klassisk stil
Final
1
Finn Haagen Krogh
Norway
2:25.14428
2
Alex Harvey
Canada
2:25.14475
3
Timo Andre Veidekke Bakken
Norway
2:26.14569
4
Sondre Turvoll Fossli
Norway
2:29.14855
5
Matias Strandvall
Finland
2:31.15014
6
Alexander Panzhinskiy
Russia
2:34.15358
Semifinal
7
Tomas Northug
Norway
2:29.14814
8
Vegard Bjerkreim Nilsen
Norway
2:30.14930
9
Toni Ketelae
Finland
2:33.15220
10
Federico Pellegrino
Italy
2:52.17113
11
Simeon Hamilton
Usa
2:34.15310
12
Johan Edin
Sweden
23:59:57.8639600
Kvartsfinal
13
Len Valjas
Canada
2:29.14884
14
Andrew Newell
Usa
2:30.14987
15
Nikita Kriukov
Russia
2:35.15414
16
Martti Jylhae
Finland
2:29.14899
17
Ristomatti Hakola
Finland
2:30.14950
18
Nikolay Chebotko
Kazakstan
2:30.14996
19
Sami Jauhojärvi
Finland
2:34.15306
20
Richard JOUVE
Frankrike
2:37.15650
21
Anton Gafarov
Russia
2:32.15195
22
Maicol Rastelli
Italy
2:33.15231
23
Pål Trøan Aune
Norway
2:34.15369
24
Ola Vigen Hattestad
Norway
3:08.18792
25
Jovian Hediger
Switzerland
3:16.19595
26
Calle Halfvarsson
Sweden
2:38.15729
27
Pål Golberg
Norway
3:18.19777
28
Eirik Brandsdal
Norway
1:00:00.359900
29
Emil Jönsson
Sweden
23:59:58.8639700
30
Anssi Pentsinen
Finland
23:59:59.8639800
Kval
31
Andrey PARFENOV
Russia
2:32.15177
32
Aliaksandr Voranau
Bulgaria
2:32.15180
33
Sebastian Eisenlauer
Tyskland
2:32.15195
34
Simone URBANI
Italy
2:32.15199
34
Maciej Starega
Poland
2:32.15199
36
Erik Silfver
Sweden
2:33.15207
37
Gianluca Cologna
Switzerland
2:33.15215
38
Ueli Schnider
Switzerland
2:33.15244
39
Emil Nyeng
Norway
2:33.15248
40
Alexey Poltoranin
Kazakstan
2:33.15255
41
Tim Tscharnke
Tyskland
2:33.15261
42
Alexey Petukhov
Russia
2:33.15266
43
Cyril Miranda
Frankrike
2:34.15316
44
Gleb Retivykh
Russia
2:34.15317
45
Denis Volotka
Kazakstan
2:34.15320
46
Jöri Kindschi
Switzerland
2:34.15336
47
Oskar Svensson
Sweden
2:34.15339
48
Gustav Nordström
Sweden
2:34.15348
49
Nikolay Morilov
Russia
2:34.15354
50
Anton Lindblad
Sweden
2:34.15368
51
Josef Wenzl
Tyskland
2:34.15369
52
Martin Bergström
Sweden
2:34.15389
53
Hiroyuki Miyazawa
Japan
2:34.15394
54
Jesper Modin
Sweden
2:35.15416
55
Baptiste Gros
Frankrike
2:35.15428
56
Dominik Baldauf
Austria
2:35.15439
57
Andrew Young
Storbritannien
2:35.15497
57
Carl Quicklund
Sweden
2:35.15497
59
Jan Barton
Czech Republic
2:36.15518
60
Dakota BLACKHORSE-VON JESS
Usa
2:36.15539
61
Simon Persson
Sweden
2:36.15565
62
Sebastian Gazurek
Poland
2:36.15577
63
Markus Weeger
Tyskland
2:37.15613
64
Raido Rankel
Estonia
2:37.15636
65
Teodor Peterson
Sweden
2:37.15649
66
Marko KILP
Estonia
2:37.15685
67
Thomas Bing
Tyskland
2:38.15701
68
Anton Karlsson
Sweden
2:38.15703
69
Michail Semenov
Bulgaria
2:38.15710
70
Simon Andersson
Sweden
2:38.15731
71
Peeter Kummel
Estonia
2:38.15734
72
Dusan Kozisek
Czech Republic
2:38.15798
73
Sergey Cherepanov
Kazakstan
2:39.15804
74
Bernhard Tritscher
Austria
2:39.15832
75
Peter Mlynar
Slovakia
2:40.15973
76
Jesse Cockney
Canada
2:41.16059
77
Jens Eriksson
Sweden
2:42.16160
78
Lars Suther
Sweden
2:42.16179
79
Phillip Bellingham
Australia
2:43.16250
80
Markus Bader
Austria
2:46.16557
81
Modestas Vaiciulis
Lithuania
2:49.16894
82
Kari Peters
Luxembourg
2:52.17103
83
Paul Kovacs
Australia
2:55.17491
84
Jackson Bursill
Australia
2:59.17871
85
Michael Somppi
Canada
23:59:59.8639800
85
Dario Cologna
Switzerland
23:59:59.8639800