Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
WC Ruka Classic
2014-11-30
Deltävling i
World Cup 2015
<<< WC Oslo 30 Masstart
WC Lillehammer Sprint >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa ihopslagen resultatlista
Visa deltider
H 21
15km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Iivo Niskanen
Vuokatti Ski Team Kainuu
35:09.210840
98.4p
2
Martin Johnsrud Sundby
Røa IL
35:19.211870
+10.930
97.9p
3
Sami Jauhojärvi
Vuokatti Ski Team Kainuu
35:21.212090
+12.1150
97.8p
4
Niklas Dyrhaug
Tydal IL
35:22.212100
+12.1160
97.8p
5
Alexander Bessmertnykh
Russia
35:29.212810
+19.1870
97.5p
6
Calle Halfvarsson
Falun Borlänge SK
35:36.213570
+27.2630
97.2p
7
Alex Harvey
Club Nordique Mont St. Anne
35:37.213620
+27.2680
97.2p
8
Simen Håkon Østensen
Fossum IF
35:37.213670
+28.2730
97.2p
9
Pål Golberg
Gol IL
35:40.213920
+30.2980
97.1p
10
Matti Heikkinen
Vantaan Hiihtoseura
35:41.214080
+32.3140
97.0p
11
Didrik Tønseth
Byåsen IL
35:46.214590
+37.3650
96.8p
11
Maxim Vylegzhanin
Dinamo Kiev
35:46.214590
+37.3650
96.8p
13
Francesco de Fabiani
CS Esercito
35:50.214950
+41.4010
96.6p
14
Devon Kershaw
Onaping Falls Nordics Ski Club
35:51.215050
+42.4110
96.6p
15
Sjur Røthe
Voss IL
35:53.215210
+43.4270
96.5p
16
Lars Nelson
Åsarna IK
35:56.215500
+46.4560
96.4p
17
Alexey Poltoranin
Kazakstan
35:56.215520
+46.4580
96.4p
18
Martin Jaks
Dukla Liberec
35:56.215580
+47.4640
96.4p
19
Evgeniy Belov
Russia
35:59.215890
+50.4950
96.2p
20
Daniel Rickardsson
Hudiksvalls IF
36:03.216250
+54.5310
96.1p
21
Ville Nousiainen
Kouvolan Hiihtoseura
36:06.216510
+56.5570
96.0p
22
Dietmar Noeckler
G.S. Fiamme Oro
36:10.216920
+1:00.5980
95.8p
23
Petter jr Northug
Strindheim IL
36:12.217110
+1:02.6170
95.7p
24
Dario Cologna
Val Müstair
36:14.217360
+1:05.6420
95.6p
25
Sergey Turychev
Ugra Svsm 2
36:18.217750
+1:09.6810
95.5p
26
Martin Johansson
IFK Mora SK
36:19.217820
+1:09.6880
95.5p
27
Marcus Hellner
Gellivare Skidallians IK
36:19.217830
+1:09.6890
95.5p
28
Tim Tscharnke
SV Biberau
36:19.217850
+1:10.6910
95.4p
29
Dmitriy Japarov
Russia
36:21.218010
+1:11.7070
95.4p
30
Alexander Legkov
Dinamo Kiev
36:21.218070
+1:12.7130
95.4p
31
Juho Mikkonen
Kuhmo-ski
36:22.218170
+1:13.7230
95.3p
32
Stanislav Volzhentsev
Dinamo Kiev
36:24.218350
+1:15.7410
95.2p
33
Andrew Musgrave
Huntly Nordic Ski Club
36:25.218490
+1:16.7550
95.2p
34
Jean Marc Gaillard
Douanes - Pays Rochois
36:30.218940
+1:21.8000
95.0p
35
Perttu Hyvarinen
Riistaveden Urheilijat
36:35.219450
+1:26.8510
94.8p
36
Lukas Bauer
Dukla Liberec
36:38.219760
+1:29.8820
94.7p
37
Ales Razym
Dukla Liberec
36:39.219850
+1:30.8910
94.6p
38
Algo Karp
Skiclub Viljandi
36:42.220160
+1:33.9220
94.5p
39
Lari Lehtonen
Imatran Urheilijat
36:44.220320
+1:34.9380
94.5p
40
Giorgio DI Centa
C.S Carabinieri Sez.Sci
36:49.220860
+1:40.9920
94.2p
41
Anssi Pentsinen
Jämsänkosken Ilves
36:53.221220
+1:43.10280
94.1p
42
Ola Vigen Hattestad
Ørje IL
36:53.221260
+1:44.10320
94.1p
43
Maicol Rastelli
CS Esercito
36:55.221480
+1:46.10540
94.0p
44
Curdin Perl
Bernina Pontresina
36:56.221520
+1:46.10580
94.0p
45
Chris Andre Jespersen
IL Korlevoll
36:56.221560
+1:47.10620
94.0p
46
Toni Ketelae
IF Minken
36:57.221610
+1:47.10670
93.9p
47
Michail Semenov
Belarus
36:57.221670
+1:48.10730
93.9p
48
Ristomatti Hakola
Jämin Jänne
37:01.222030
+1:51.11090
93.8p
49
Hiroyuki Miyazawa
Waseda University
37:09.222850
+2:00.11910
93.5p
50
Kouhei Shimizu
Cold Weather Combat Training Unit
37:10.222910
+2:00.11970
93.4p
51
Maurice Manificat
Douanes/Agy ST Sigismond
37:10.222950
+2:01.12010
93.4p
52
Erik Bjornsen
Apu Nordic Ski Center
37:10.222960
+2:01.12020
93.4p
53
Keishin Yoshida
Cold Weather Combat Training Unit
37:11.223060
+2:02.12120
93.4p
54
Akira Lenting
Team Akira
37:14.223370
+2:05.12430
93.3p
55
Matias Strandvall
IF Minken
37:15.223420
+2:05.12480
93.2p
56
Ari Luusua
Ounasvaaran Hiihtoseura
37:16.223530
+2:06.12590
93.2p
57
Ivan Babikov
Foothills Nordic Ski Club
37:16.223560
+2:07.12620
93.2p
58
Roland Clara
G.S Fiamme Gialle
37:16.223590
+2:07.12650
93.2p
59
Maciej Kreczmer
Lks Poroniec Poronin
37:21.224080
+2:12.13140
93.0p
60
Sergey Mikayelyan
Ashocq Cross-Country School
37:22.224190
+2:13.13250
92.9p
60
Yevgeniy Velichko
Kazakstan
37:22.224190
+2:13.13250
92.9p
62
Ueli Schnider
Gardes Frontière
37:23.224290
+2:14.13350
92.9p
63
Mathias Wibault
Chamonix
37:28.224700
+2:18.13760
92.7p
64
Aivar Rehemaa
Sportclub Sparta
37:45.226440
+2:36.15500
92.1p
65
Jonas Baumann
Tambo Splügen
37:50.226940
+2:41.16000
91.9p
66
Sergey Malyshev
Kazakstan
37:51.227010
+2:41.16070
91.9p
67
Veselin Tsinzov
Alexander Logistics
37:57.227650
+2:48.16710
91.6p
68
Karel Tammjarv
Tartu Skiclub
37:58.227720
+2:48.16780
91.6p
69
Simeon Hamilton
Stratton Mountain School
38:02.228120
+2:52.17180
91.5p
70
Jesper Modin
Piteå Elit SK
38:03.228200
+2:53.17260
91.4p
71
Graeme Killick
Ptarmigan Nordic Ski Club
38:08.228740
+2:59.17800
91.2p
72
Peter Mlynar
Skp Strbske Pleso
38:16.229520
+3:06.18580
90.9p
73
Adrien Backscheider
Gerardmer
38:16.229560
+3:07.18620
90.9p
74
Yury Astapenka
Belarus
38:18.229790
+3:09.18850
90.8p
75
Oleksii Krasovskyi
Ukraine
38:24.230390
+3:15.19450
90.6p
76
Antti Lampinen
Mikkelin Hiihtäjät
38:46.232560
+3:37.21620
89.8p
77
Mikko Koutaniemi
Vuokatti Ski Team Kainuu
38:50.232930
+3:40.21990
89.7p
78
Jan Antolec
Lks Poroniec Poronin
38:50.232990
+3:41.22050
89.7p
79
Gianluca Cologna
Val Müstair
38:51.233050
+3:42.22110
89.7p
80
Bostjan Klavzar
Tsk Logatec
38:55.233410
+3:45.22470
89.5p
81
Raido Rankel
Skiclub Voru
38:57.233650
+3:48.22710
89.4p
82
Reese Hanneman
Apu Nordic Ski Center
39:05.234490
+3:56.23550
89.2p
83
Andrew Newell
Stratton Mountain School
39:08.234760
+3:59.23820
89.1p
84
Jakub Graef
Dukla Liberec
39:12.235140
+4:03.24200
88.9p
85
Josef Wenzl
SC Zwiesel
39:33.237210
+4:23.26270
88.2p
86
Alexander Lasutkin
Belarus
39:37.237670
+4:28.26730
88.0p
87
Andrey Gridin
Bulgaria
39:41.238030
+4:31.27090
87.9p
88
Jacob KORDUTCH
Dukla Liberec
40:00.239990
+4:51.29050
87.2p
89
Sebastian Eisenlauer
SC Sonthofen
40:06.240500
+4:56.29560
87.1p
90
Arvis Liepins
Riga Ski Club Lva
40:43.244280
+5:34.33340
85.8p
91
Jincai Shang
China
40:58.245780
+5:49.34840
85.3p
92
Yordan Chuchuganov
Panichishte
41:12.247140
+6:03.36200
84.9p
93
Detao XIN
Jilin
42:34.255390
+7:25.44450
82.3p
94
Artur Yeghoyan
Armenia
43:32.261170
+8:23.50230
80.6p
-
Noah Hoffman
Ski Snowboard Club Vail
23:59:58.8639700
-
-
Maciej Starega
Uks Rawa Siedlce
23:59:58.8639700
-
Logga in för att slippa de här annonserna
D 21
10km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Therese Johaug
Nansen IL
25:47.154620
93.4p
2
Marit Bjørgen
Rognes IL
26:29.158840
+42.4120
90.8p
3
Charlotte Kalla
Piteå Elit SK
26:31.159030
+44.4310
90.7p
4
Justyna Kowalczyk
Azs Awf Katowice
26:50.160960
+1:03.6240
89.6p
5
Ingvild Flugstad Østberg
Gjøvik SK
26:55.161470
+1:08.6750
89.3p
6
Yulia Tchekaleva
Severstal
27:00.161940
+1:13.7220
89.1p
7
Krista Parmakoski
Ikaalisten Urheilijat
27:03.162230
+1:16.7510
88.9p
8
Heidi Weng
IL I Bul
27:07.162630
+1:20.7910
88.7p
9
Katerina Smutna
Hsv Saalfelden
27:10.162930
+1:23.8210
88.5p
10
Kerttu Niskanen
Viereman Koitto
27:11.163060
+1:24.8340
88.4p
11
Stefanie Boehler
SC Ibach
27:20.163930
+1:33.9210
88.0p
12
Sofia Henriksson
Piteå Elit SK
27:23.164250
+1:36.9530
87.8p
13
Laura Mononen
Haemeenlinnan Hiihtoseura
27:24.164330
+1:37.9610
87.8p
14
Ida Ingemarsdotter
Åsarna IK
27:36.165530
+1:49.10810
87.1p
15
Masako Ishida
Hokkaido Ski Team
27:37.165650
+1:50.10930
87.0p
16
Sofia Bleckur
IFK Mora SK
27:40.165970
+1:53.11250
86.9p
17
Sadie Bjornsen
Apu Nordic Ski Center
27:40.165980
+1:53.11260
86.9p
18
Nicole Fessel
SC Oberstdorf
27:45.166400
+1:57.11680
86.6p
19
Denise Herrmann
Wsc Erzgebirge Oberwiesenthal
27:49.166880
+2:02.12160
86.4p
20
Sara Lindborg
Falun Borlänge SK
27:51.167070
+2:04.12350
86.3p
21
Emma Wikén
Åsarna IK
27:53.167230
+2:06.12510
86.2p
22
Anne Kylloenen
Kainuun Hiihtoseura
27:55.167400
+2:07.12680
86.1p
23
Claudia Nystad
Wsc Erzgebirge Oberwiesenthal
27:55.167480
+2:08.12760
86.1p
24
Riikka Sarasoja-lilja
Lappeen Riento
27:56.167560
+2:09.12840
86.0p
25
Maiken Caspersen Falla
Gjerdrum IL
28:02.168110
+2:14.13390
85.7p
26
Petra Novakova
Lk Slovan Karlovy Vary
28:02.168130
+2:15.13410
85.7p
27
Natalia Zhukova
Russia
28:05.168400
+2:17.13680
85.6p
28
Aino-Kaisa Saarinen
Lempaalan Kisa
28:06.168560
+2:19.13840
85.5p
29
Alenka Cebasek
Tif
28:08.168740
+2:21.14020
85.4p
30
Eva Vrabcova Nyvltova
Olfin Car Vella Trutnov
28:08.168750
+2:21.14030
85.4p
31
Martine EK Hagen
IL I Bul
28:11.169040
+2:24.14320
85.3p
32
Alisa Zhambalova
Russia
28:14.169340
+2:27.14620
85.1p
33
Olga Kuziukova
Russia
28:15.169410
+2:27.14690
85.1p
34
Celia Aymonier
SC Les Fourgs
28:21.170010
+2:33.15290
84.8p
35
Mona-lisa Malvalehto
Kouvolan Hiihtoseura
28:25.170460
+2:38.15740
84.5p
36
Ewelina Marcisz
Halicz Ustryke Dolne
28:27.170600
+2:39.15880
84.5p
37
Kornelia Kubinska
Azs Awf Katowice
28:27.170640
+2:40.15920
84.5p
38
Emily Nishikawa
Whitehorse Cross Country S.c
28:31.171010
+2:43.16290
84.3p
39
Jessica Diggins
Stratton Mountain School
28:37.171620
+2:50.16900
84.0p
40
Virginia DE Martin Topranin
C S Forestale Dello Stato
28:38.171750
+2:51.17030
83.9p
41
Lea Einfalt
Tsk Triglav Kranj
28:38.171780
+2:51.17060
83.9p
42
Sandra Ringwald
ST Schonach-Rohrhardsberg
28:39.171820
+2:52.17100
83.9p
43
Marthe Kristoffersen
Varden IL
28:39.171860
+2:52.17140
83.8p
44
Nadezhda Shuniaeva
Russia
28:41.172090
+2:54.17370
83.7p
45
Natalia Korosteleva
Tyumen
28:43.172290
+2:56.17570
83.6p
46
Sylwia Jaskowiec
Lks Wisniowa
28:47.172630
+3:00.17910
83.5p
47
Katri Lylynpera
Ylojarven Ryhti
28:50.172960
+3:03.18240
83.3p
48
Julia Ivanova
Saturn
28:50.172970
+3:03.18250
83.3p
49
Yuki Kobayashi
Gifu Hino Motors
28:51.173000
+3:03.18280
83.3p
50
Alena Prochazkova
Lk Slavia Umb Banska Bystrica
28:51.173070
+3:04.18350
83.2p
51
Ida Sargent
Craftsbury Nordic Ski Club
28:52.173180
+3:05.18460
83.2p
52
Maija Hakala
Hämeenlinnan Hiihtoseura
28:53.173260
+3:06.18540
83.2p
53
Coraline Thomas Hugue
Defense EMHM - Crevoux
28:57.173640
+3:10.18920
83.0p
54
Nika Razinger
Tsk Ogp Grad Bled
28:58.173730
+3:11.19010
82.9p
55
Elizabeth Stephen
Burke Mountain Academy
28:59.173810
+3:11.19090
82.9p
56
Valentina Shevchenko
Dinamo Kiev
29:01.174010
+3:13.19290
82.8p
57
Kikkan Randall
Apu Nordic Ski Center
29:03.174250
+3:16.19530
82.7p
58
Kateryna Serdyuk
Ukraine
29:03.174260
+3:16.19540
82.7p
59
Susanna Saapunki
Vuokatti Ski Team Kainuu
29:05.174440
+3:18.19720
82.6p
60
Laura Alba
Karupesa Team
29:11.175030
+3:24.20310
82.3p
61
Aurore Jean
Douanes SC Grandvaux
29:17.175680
+3:30.20960
82.0p
62
Tatjana Mannima
Skiclub Kivioli
29:27.176670
+3:40.21950
81.5p
63
Karolina Grohova
Dukla Liberec
29:31.177010
+3:43.22290
81.4p
64
Yelena Kolomina
Zska
29:32.177140
+3:45.22420
81.3p
65
Heli Heiskanen
Kouvolan Hiihtoseura
29:34.177370
+3:47.22650
81.2p
66
Marjaana Pitkaenen
Viereman Koitto
29:40.177980
+3:53.23260
80.9p
67
Vesna Fabjan
Tsk Triglav Kranj
29:42.178160
+3:55.23440
80.8p
68
Vedrana Malec
SK Sljeme
30:02.180160
+4:15.25440
79.9p
69
Maryna Antsybor
Dinamo Kiev
30:04.180360
+4:17.25640
79.8p
70
Johanna Matintalo
Poytyan Urheilijat
30:07.180680
+4:20.25960
79.7p
71
Olga Mandrika
Kazakstan
30:09.180850
+4:22.26130
79.6p
72
Emma SJOELUND
IF Minken
30:11.181000
+4:23.26280
79.5p
73
Leena Nurmi
Lempaalan Kisa
30:13.181230
+4:26.26510
79.4p
74
Xin Li
China
30:46.184510
+4:58.29790
78.0p
75
Elisa Brocard
CS Esercito
30:53.185220
+5:06.30500
77.7p
76
Chunxue Chi
China
31:47.190640
+6:00.35920
75.5p
-
Caitlin Gregg
Loppet Nordic Racing
23:59:59.8639800
-