Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Wadköpingsloppet
2015-02-15
Deltävling i
Björn Dählie Ski Challenge
<<< Skinnarloppet
Skinnarloppet >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa ihopslagen resultatlista
Visa deltider
D 21
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Kristina Roberto
Karlslunds IF SF
2:05:37.753640
72.9p
2
Olivia Hansson
Garphyttans IF
2:15:22.812130
+9:44.58390
66.1p
3
Catharina Ramhult
Borås SK
2:19:20.835980
+13:43.82240
63.6p
4
Malin Hedlund
IK Stern
2:32:25.914490
+26:48.160750
56.8p
5
Amélie Wallenhammar
Karlslunds IF SF
2:32:40.915960
+27:03.162220
56.7p
6
Gabriella Hult
Norrbärke SK
2:43:24.980350
+37:47.226610
52.1p
7
Cecilia Karlsson
SK Ringen
2:53:05.1038440
+47:28.284700
48.5p
8
Rebecka MC Carthy
Karlslunds IF SF
2:58:42.1072150
+53:05.318410
46.7p
9
Emma Karlsson
Garphyttans IF
2:58:55.1073430
+53:17.319690
46.6p
10
Sofia Pettersson
Broby GOIF
3:03:07.1098600
+57:29.344860
45.3p
11
Lovisa Jern
IFK Skövde SK
3:04:12.1105160
+58:35.351420
45.0p
12
Lovisa Tobieson
IK Nocout.se
3:05:09.1110840
+59:32.357100
44.7p
13
Susanne Sandvik
Hällefors SK
3:12:51.1157010
+1:07:13.403270
42.6p
14
Linda Engström
Ställbergs IK
3:14:28.1166710
+1:08:50.412970
42.2p
15
Sandra Johansson
Axa SC
3:29:32.1257180
+1:23:55.503440
38.6p
16
Carolina Jarl
Axa SC
3:35:02.1290130
+1:29:24.536390
37.4p
D 40
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Sara Mangs
Kimstad GOIF
2:37:52.947140
54.3p
2
Therese Norling
Himmeta IF
2:42:28.974730
+4:35.27490
52.4p
3
Pia Johansson
IK Stern
2:51:44.1030350
+13:52.83110
49.0p
4
Lena Wesström
Berber IS
2:54:29.1046890
+16:37.99650
48.0p
5
Catarina Rolén
Lekeryd-Svarttorps SK
2:55:14.1051350
+17:22.104110
47.8p
6
Susanne Jarl
Almby IK
2:57:12.1063110
+19:19.115870
47.1p
7
Ulrica Eriksson
Berber IS
3:10:11.1141060
+32:19.193820
43.3p
8
Susanne Felldin
Kumla SF
3:10:37.1143690
+32:45.196450
43.2p
9
Katarina Ström
Grava SK
3:32:47.1276630
+54:54.329390
37.9p
10
Elin Renemark
Axa SC
3:39:53.1319270
+1:02:01.372030
36.5p
11
Karin Tillhagen
Axa SC
3:41:56.1331560
+1:04:04.384320
36.1p
D 50
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Annelie Nordström-Rydberg
Zinkgruvans IF
3:16:40.1179920
41.6p
2
Ingalill Olsson
OK Orion
3:18:05.1188410
+1:24.8390
41.2p
D 60
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
MY Rönnols
Täby OK
3:15:38.1173710
41.9p
2
Christina Elfvin
Karlslunds IF SF
3:21:21.1208080
+5:43.34270
40.4p
H 21
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Bob Impola
SK Bore
1:48:18.649780
89.2p
2
Jack Impola
SK Bore
1:48:20.649910
+1.30
89.2p
3
Filip Danielsson
Garphyttans IF
1:49:43.658230
+1:24.8350
87.6p
4
Dan Moberg
IFK Skövde SK
1:50:05.660400
+1:46.10520
87.2p
5
Kalle Gräfnings
Falun Borlänge SK
1:50:22.662180
+2:04.12300
86.9p
6
Anders Solin
IFK Mora SK
1:50:28.662700
+2:09.12820
86.8p
7
Lars Suther
IFK Mora SK
1:50:32.663130
+2:13.13250
86.7p
8
Robert Eriksson
Björkfors GOIF
1:50:33.663240
+2:14.13360
86.7p
9
Oscar Bergström
IFK Mora SK
1:50:43.664240
+2:24.14360
86.5p
10
Patrik Karlsson
Karlslunds IF SF
1:51:00.665990
+2:42.16110
86.2p
11
Patrik Johansson
IFK Skövde SK
1:51:09.666850
+2:50.16970
86.0p
12
Martin Holmstrand
Axa SC
1:51:44.670380
+3:26.20500
85.4p
13
Per-Olov Svahn
Boxholm-Ekeby SK
1:51:49.670840
+3:30.20960
85.3p
14
Tobias Hansson
IFK Mora SK
1:52:24.674360
+4:05.24480
84.7p
15
Fredrik Ousbäck
IFK Skövde SK
1:55:02.690190
+6:44.40310
82.1p
16
Martin Gotting
Ulricehamns IF
1:55:39.693830
+7:20.43950
81.5p
17
Linus Larsson
Karlslunds IF SF
1:55:42.694110
+7:23.44230
81.4p
18
Ronny Wedin
Norbergs SK
1:55:46.694550
+7:27.44670
81.4p
19
Markus Bäck
Yuppie Ski Club
1:56:09.696830
+7:50.46950
81.0p
20
Rasmus Ax
Ulricehamns IF
1:58:06.708570
+9:47.58690
79.2p
21
Mattias Argårds
IFK Mora SK
1:58:35.711430
+10:16.61550
78.7p
23
Emil Svensson
IFK Skövde SK
1:58:55.713460
+10:36.63580
78.4p
24
Stefan Sunnerberg
SK Ringen
1:59:17.715670
+10:58.65790
78.1p
25
Elis Weslien
Nybro Ski
1:59:28.716790
+11:10.66910
77.9p
26
Viktor Hansson
Garphyttans IF
2:00:12.721120
+11:53.71240
77.3p
27
Andreas Blohm
Filipstads SF
2:01:07.726660
+12:48.76780
76.5p
28
Andreas Nilsson
IK Stern
2:01:28.728770
+13:09.78890
76.2p
29
Martin Damm
Björkfors GOIF
2:02:41.736050
+14:22.86170
75.2p
30
Peter Thunvall
Föreningen IKJ Haninge
2:03:47.742660
+15:28.92780
74.3p
31
Jacob Halvarsson
Karlslunds IF SF
2:03:56.743590
+15:38.93710
74.2p
32
Oskar Grangert
IK Nocout.se
2:05:00.749900
+16:41.100020
73.4p
33
Anders Ericsson
Granbergsdals IF
2:05:06.750580
+16:48.100700
73.3p
34
Henrik Eknor
Karlslunds IF SF
2:05:08.750780
+16:50.100900
73.2p
35
Oskar Kanmert Gustaf
Tunafors SK
2:05:13.751210
+16:54.101330
73.2p
36
Niklas Dahlgren
IK Stern
2:05:15.751480
+16:57.101600
73.2p
37
Joakim Gustafsson
Ulricehamns IF
2:05:19.751880
+17:01.102000
73.1p
38
Kjell Karlsson
Boxholm-Ekeby SK
2:05:20.751960
+17:01.102080
73.1p
39
Erik Svensson
Karlslunds IF SF
2:05:26.752550
+17:07.102670
73.0p
40
Marcus Sjöberg
Broby GOIF
2:05:36.753540
+17:17.103660
72.9p
41
Anders Bromander
IFK Västerås SK
2:06:27.758640
+18:08.108760
72.2p
42
Magnus Nilsson
Hällbybrunns IF
2:06:30.758940
+18:11.109060
72.2p
43
Simon Undemar
Karlslunds IF SF
2:07:49.766890
+19:31.117010
71.2p
44
Tommy Karlsson
Ulrika IK
2:08:14.769310
+19:55.119430
70.9p
45
Henrik Sandén
Karlslunds IF SF
2:08:56.773580
+20:38.123700
70.4p
46
Antonio Cicchetti
IFK Västerås SK
2:09:09.774810
+20:50.124930
70.2p
47
Per Eklöf
Karlslunds IF SF
2:09:16.775510
+20:57.125630
70.2p
48
Peter Gustavsson
Team Esplanad
2:09:21.776030
+21:02.126150
70.1p
49
Simon Karlsson
Karlslunds IF SF
2:09:33.777220
+21:14.127340
70.0p
50
Daniel Andersson
IFK Grängesberg SK
2:10:14.781350
+21:55.131470
69.5p
51
Tobias Öström
OK Tyr
2:10:28.782750
+22:09.132870
69.3p
52
Matthias Wiktorsson
Karlslunds IF SF
2:10:37.783650
+22:18.133770
69.2p
53
Christian Sörqvist
Åmåls OK
2:10:39.783860
+22:20.133980
69.2p
54
Erik Malm
Karlslunds IF SF
2:11:19.787810
+23:00.137930
68.7p
55
Oskar Larsson
Joa IF
2:11:24.788350
+23:05.138470
68.7p
56
Erik Harlén
Karlslunds IF SF
2:11:28.788700
+23:09.138820
68.6p
57
Jakob Karlsson
IK Nocout.se
2:12:40.795950
+24:21.146070
67.8p
58
Anders Sjöblom
Korsnäs IF SK
2:12:45.796470
+24:26.146590
67.8p
59
Daniel Persson
Korsnäs IF SK
2:12:46.796520
+24:27.146640
67.7p
60
Robert Brundin
Karlslunds IF SF
2:13:26.800500
+25:07.150620
67.3p
61
Sebastian Thörn
Fmv-Sport
2:14:11.805020
+25:52.155140
66.8p
62
Marcus Johansson
Gillberga SK
2:14:24.806320
+26:05.156440
66.7p
63
Johan Falk
Wedevågs IF
2:15:24.812350
+27:05.162470
66.0p
64
Erik Höglund
Karlslunds IF SF
2:15:59.815840
+27:40.165960
65.7p
65
Rickard Lindholm
Axa SC
2:17:51.827080
+29:32.177200
64.5p
66
Martin Candestam
Broby GOIF
2:17:53.827280
+29:34.177400
64.5p
67
Magnus Allard
IF Hallby SOK
2:18:58.833760
+30:39.183880
63.8p
68
Crelle Johansson
Karlslunds IF SF
2:19:07.834610
+30:48.184730
63.8p
69
Björn Wennblom
Yuppie Ski Club
2:19:54.839370
+31:35.189490
63.3p
70
Per Carlborg
Granheds IF
2:20:08.840790
+31:50.190910
63.2p
71
Kalle Alexandersson
OK Tyr
2:20:14.841320
+31:55.191440
63.1p
72
Fredrik Malmfors
Skogspojkarnas OK
2:20:18.841750
+31:59.191870
63.1p
73
Rasmus Viitanen
Hällefors SK
2:20:37.843680
+32:18.193800
62.9p
74
Henrik Jansson
Set Sail Fitness
2:21:09.846820
+32:50.196940
62.6p
75
Johan Lennartsson
IFK Skövde SK
2:21:13.847290
+32:55.197410
62.5p
76
Johan Håkansson
Wedevågs IF
2:21:21.848040
+33:02.198160
62.5p
77
Per Öberg
Jm-Konc IF
2:22:56.857540
+34:37.207660
61.6p
78
David Hokfors
Berber IS
2:23:17.859670
+34:58.209790
61.4p
79
Johan Lagerberg
Arboga SK
2:23:24.860320
+35:05.210440
61.3p
80
Anders Kallin
Karlslunds IF SF
2:24:31.867060
+36:12.217180
60.7p
81
Viktor Öhlén
Surahammars SOK
2:24:32.867170
+36:13.217290
60.7p
82
Per Jonhed
Karlslunds IF SF
2:24:46.868500
+36:27.218620
60.6p
83
Tobias Rosén
Broby GOIF
2:25:01.870020
+36:42.220140
60.5p
84
Oscar Carlborg
OK Hällen
2:25:18.871760
+36:59.221880
60.3p
85
Magnus Dåverhög
Axa SC
2:25:20.871930
+37:01.222050
60.3p
86
Karl-Johan Thuresson
Kilsmo IK
2:25:23.872270
+37:04.222390
60.3p
87
Nikas Pettersson
Norabygdens SK
2:25:51.875030
+37:32.225150
60.0p
88
Samuel Johansson
Axa SC
2:26:00.875930
+37:41.226050
59.9p
89
Hans Brolund
Sya SK
2:26:06.876560
+37:47.226680
59.9p
90
Fredrik Bäcklund
Berber IS
2:26:19.877890
+38:01.228010
59.8p
91
Per Hård AF Segerstad
IFK Västerås SK
2:26:37.879680
+38:18.229800
59.6p
92
Joakim Carlsson
IK Stern
2:26:42.880150
+38:23.230270
59.6p
93
Carl Alfred Falk
Ställbergs IK
2:26:55.881420
+38:36.231540
59.5p
94
Fredrik Gustafsson
Karlslunds IF SF
2:26:59.881870
+38:40.231990
59.4p
95
Dag Jönsson
IFK Västerås SK
2:27:08.882760
+38:49.232880
59.4p
96
Oskar Ekholm
Karlslunds IF SF
2:27:11.883010
+38:52.233130
59.3p
97
Björn Lindgren
Täby IS SK
2:28:24.890330
+40:05.240450
58.7p
98
Fredrik Andersson
Ryda SK
2:28:36.891500
+40:17.241620
58.6p
99
Erik Josefson
Rejlers IF
2:28:45.892400
+40:26.242520
58.5p
100
Christian Johansson
Lysekils Skid o Löpareklubb
2:28:50.892980
+40:31.243100
58.5p
101
Mattias Sundell
Åmåls OK
2:28:57.893630
+40:38.243750
58.4p
102
Albin Sigby
IK Vista
2:29:43.898240
+41:24.248360
58.1p
103
Joel Fridén
Broby GOIF
2:29:54.899320
+41:35.249440
58.0p
104
David Karlström
Karlslunds IF SF
2:30:31.903050
+42:12.253170
57.7p
105
Anders Strömvall
Karlslunds IF SF
2:31:43.910290
+43:25.260410
57.1p
106
John Eriksson
Strängnäs Triathlon
2:33:05.918410
+44:46.268530
56.5p
107
Marcus Oscarsson
Stalklubbens IF
2:33:09.918820
+44:50.268940
56.4p
108
Per Brolund
Sya SK
2:33:18.919770
+44:59.269890
56.4p
109
Jonas Frössberg
IK Hakarpspojkarna
2:33:26.920540
+45:07.270660
56.3p
110
Pontus Olofsson
Kristinehamns OK
2:33:44.922360
+45:25.272480
56.2p
111
Olof Axelhed
Axa SC
2:34:26.926580
+46:07.276700
55.8p
112
Carl Aura
Rejlers IF
2:35:20.931960
+47:01.282080
55.4p
113
Björn Röyter
Linköpings SK
2:35:30.932970
+47:11.283090
55.4p
114
Kent Blom
Atlas Copco IF
2:35:40.933940
+47:21.284060
55.3p
115
Patrik Ljungberg
Axa SC
2:35:45.934480
+47:26.284600
55.2p
116
Adam Johansson
Hagfors SF
2:36:13.937220
+47:54.287340
55.0p
117
Daniel Jenefeldt
Karlslunds IF SF
2:37:32.945160
+49:13.295280
54.5p
118
Johan Olsson
Abb IF SK
2:40:27.962690
+52:09.312810
53.2p
119
Samuel Henriksson
Lekeryd-Svarttorps SK
2:41:06.966560
+52:47.316680
53.0p
120
Anders Eriksson
Säffle SK
2:41:15.967440
+52:56.317560
52.9p
121
Max Bäckström
Karlslunds IF SF
2:41:18.967760
+52:59.317880
52.9p
122
Ola Karlsson
Orsa SK
2:41:19.967830
+53:00.317950
52.9p
123
Erik Nilsson
Karlslunds IF SF
2:41:47.970650
+53:28.320770
52.7p
124
Magnus Ivarsson
Karlslunds IF SF
2:42:04.972300
+53:45.322420
52.6p
125
Richard Dahl
OK Alehof
2:42:08.972720
+53:49.322840
52.6p
126
Mattias Allared
Tumba-mälarhöjden OK
2:42:25.974430
+54:06.324550
52.4p
127
Martin Sjökvist
Karlslunds IF SF
2:42:39.975880
+54:20.326000
52.4p
128
Tomas Toss
Linköpings SK
2:42:48.976750
+54:29.326870
52.3p
129
Simon Skoglund
Karlslunds IF SF
2:43:12.979130
+54:53.329250
52.1p
130
Erik Prytz
Garphyttans IF
2:44:12.985160
+55:53.335280
51.7p
131
Tomas Karlsson
Heds IF
2:44:41.988060
+56:22.338180
51.6p
132
David Jonsson
Karlslunds IF SF
2:45:02.990170
+56:43.340290
51.4p
133
Christoffer Björnqvist
Broby GOIF
2:47:14.1003380
+58:55.353500
50.6p
134
Anders Karlsson
OK Hällen
2:47:47.1006670
+59:28.356790
50.4p
135
Erik Lundström
Grytgöls IK
2:48:16.1009580
+59:57.359700
50.2p
136
Marcus Nyström
Sya SK
2:48:21.1010060
+1:00:02.360180
50.2p
137
Johan Holm
IFK Helsingborg
2:48:26.1010520
+1:00:07.360640
50.1p
138
Erik Pettersson
Östansjö SK
2:48:32.1011100
+1:00:13.361220
50.1p
139
Linus Sjöberg
Atea Iff
2:49:19.1015850
+1:01:00.365970
49.8p
140
Henrik Engström
Stadium IF
2:49:36.1017570
+1:01:17.367690
49.7p
141
Henrik Wireklint
Life Sport & Health Club
2:50:25.1022420
+1:02:06.372540
49.4p
142
Nils Oskar Torell
Täby IS SK
2:51:49.1030840
+1:03:30.380960
48.9p
143
Lars Erik Heimholt
Hermansby IF
2:51:55.1031410
+1:03:36.381530
48.9p
144
Filip Ivemyr
Axa SC
2:52:14.1033320
+1:03:55.383440
48.8p
145
Patrik Heckscher
Båsenberga Slalom Klubb
2:52:23.1034290
+1:04:05.384410
48.7p
146
Gustav Persson
Skattkärrs SOK
2:52:32.1035180
+1:04:13.385300
48.7p
147
Stefan Pihl
Karlslunds IF SF
2:52:57.1037690
+1:04:39.387810
48.5p
148
Björn Jansson
Grytgöls IK
2:53:35.1041490
+1:05:17.391610
48.3p
149
Renny Rantakokko
IF Start
2:54:03.1044200
+1:05:44.394320
48.2p
150
Lars Andersson
Malungs IF
2:54:33.1047260
+1:06:14.397380
48.0p
151
Per Torell
Täby IS SK
2:55:37.1053650
+1:07:18.403770
47.7p
152
Martin Wahlström
Rejlers IF
2:55:40.1053900
+1:07:21.404020
47.6p
153
Carl Bonnier
Bonbiz SK
2:55:59.1055810
+1:07:40.405930
47.5p
154
Michael Treschow
Axa SC
2:56:03.1056250
+1:07:44.406370
47.5p
155
Emil Mattsson
Bullarens GOIF
3:00:35.1083430
+1:12:16.433550
46.1p
156
Sebastian Sundius
Zinkgruvans IF
3:00:51.1085040
+1:12:32.435160
46.0p
157
Karl Olsson
Säffle SK
3:01:03.1086220
+1:12:44.436340
45.9p
158
Erik Axelhed
IFK Västerås SK
3:02:33.1095290
+1:14:15.445410
45.5p
159
Christopher Mörlin
Axa SC
3:07:01.1122000
+1:18:42.472120
44.2p
160
Per Arenander
Axa SC
3:07:06.1122530
+1:18:47.472650
44.1p
161
Daniel Bjurenvall
IK Westmannia Frisk
3:09:51.1139080
+1:21:32.489200
43.4p
162
Anders Franzén
Strömnäs GIF
3:12:24.1154340
+1:24:05.504460
42.7p
163
Carl Jernberg
Karlslunds IF SF
3:13:45.1162440
+1:25:26.512560
42.3p
164
Joel Alfredsson
Heds IF
3:13:57.1163600
+1:25:38.513720
42.3p
165
Sören Alfredsson
Heds IF
3:14:01.1164010
+1:25:42.514130
42.3p
166
Martin Svärd
Svennevads IF
3:16:10.1176930
+1:27:51.527050
41.7p
167
Mårten Lindquist
Axa SC
3:17:13.1183270
+1:28:54.533390
41.5p
168
Johan Bergendahl
Axa SC
3:18:33.1191270
+1:30:14.541390
41.1p
169
Henric Persson
Axa SC
3:18:44.1192320
+1:30:25.542440
41.1p
170
Niklas Jonsson
Broby GOIF
3:18:44.1192360
+1:30:25.542480
41.1p
Logga in för att slippa de här annonserna
171
Jonas Georgsson
Karlslunds IF SF
3:21:34.1209360
+1:33:15.559480
40.4p
172
Johan Svensson
Axa SC
3:25:24.1232370
+1:37:05.582490
39.5p
173
Mattias Stenby
Åkersberga SK
3:25:49.1234830
+1:37:30.584950
39.4p
174
Marcus Jansson
Götlunda IF
3:35:02.1290190
+1:46:44.640310
37.4p
175
Fredrik Von Arnold
Axa SC
3:35:13.1291230
+1:46:54.641350
37.4p
176
Daniel Eriksson
Karlslunds IF SF
3:37:44.1306340
+1:49:25.656460
36.9p
177
Daniel Andersson
Rydaholms GOIF
3:42:05.1332480
+1:53:46.682600
36.1p
178
Marcus Ekman
Abb IF SK
3:51:50.1390990
+2:03:32.741110
34.3p
H 40
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Niklas Jonasson
IFK Mora SK
1:59:01.714030
78.3p
2
Magnus Hedlund
Granbergsdals IF
2:00:46.724560
+1:45.10430
76.8p
3
Niclas Andersson
SK Ringen
2:04:06.744550
+5:05.30420
74.1p
4
Daniel Danielsson
Sya SK
2:05:02.750100
+6:00.35970
73.3p
5
Per Olov Andersson
IFK Västerås SK
2:05:04.750310
+6:02.36180
73.3p
6
Jesper Halvarsson
Björkfors GOIF
2:05:05.750400
+6:03.36270
73.3p
7
Martin Eklöf
Björkfors GOIF
2:06:58.761760
+7:57.47630
71.8p
8
Fredrik Skaremyr
IFK Skövde SK
2:07:00.761930
+7:59.47800
71.8p
9
Patrik Ullstrand
Söderköpings SK
2:07:21.764010
+8:19.49880
71.6p
10
Tomas Pettersson Hjelmkvist
IF Hallby SOK
2:07:26.764500
+8:24.50370
71.5p
11
Ola Warrén
Turebergs IF
2:07:27.764690
+8:26.50560
71.5p
12
Ulf Tingström
Föreningen IKJ Haninge
2:07:41.766020
+8:39.51890
71.3p
13
Staffan Thörne
Hagfors SF
2:07:49.766830
+8:48.52700
71.2p
14
Daniel Olsson
Garphyttans IF
2:08:22.770120
+9:20.55990
70.8p
15
Claes Malm
Skogspojkarnas OK
2:09:01.774060
+10:00.59930
70.3p
16
Anders Stenberg
Burseryds IF
2:09:56.779570
+10:55.65440
69.7p
17
Jörgen Johnsson
Hällbybrunns IF
2:10:25.782440
+11:24.68310
69.3p
18
Ulf Haglund
SK Skinnsberg
2:10:45.784480
+11:44.70350
69.1p
19
Frank Kiereck
Karlslunds IF SF
2:10:58.785700
+11:56.71570
69.0p
20
Mikael Munther
Broby GOIF
2:11:01.786000
+11:59.71870
68.9p
21
Larz Andersson
Karlslunds IF SF
2:11:22.788130
+12:21.74000
68.7p
22
Henrik Dahlén
Kristinehamns OK
2:11:50.790940
+12:49.76810
68.4p
23
Kent Lindgren
Östansjö SK
2:12:12.793120
+13:10.78990
68.1p
24
Tomas Berg
Källbottens IK
2:13:18.799720
+14:16.85590
67.4p
25
Patrick Hansson
Karlslunds IF SF
2:13:22.800190
+14:21.86060
67.3p
26
Christer Pertun
Kristinehamns OK
2:13:50.802970
+14:49.88840
67.0p
27
Jonas Johansson
IK Stern
2:13:57.803670
+14:56.89540
67.0p
28
Ulf Lekeborn
IFK Lindesberg
2:13:59.803890
+14:58.89760
66.9p
30
Rikard Knutsson
Kumla SF
2:15:38.813720
+16:36.99590
65.9p
31
Kristian Stenshamn
Turebergs IF
2:17:00.821950
+17:59.107820
65.0p
32
Håkan Nilsson
Karlslunds IF SF
2:18:41.832000
+19:39.117870
64.0p
33
Mats Lundh
OK Kolmården
2:20:15.841420
+21:13.127290
63.1p
34
Mikael Axelsson
Hällefors SK
2:21:28.848790
+22:27.134660
62.4p
35
Jörgen Kanto
Karlslunds IF SF
2:21:34.849310
+22:32.135180
62.4p
36
Thomas Hylander
Tockarps IK
2:21:36.849590
+22:35.135460
62.3p
37
Krister Nyrén
Heds IF
2:23:36.861590
+24:35.147460
61.2p
38
Niklas Dannewitz
Järfälla SK
2:23:42.862180
+24:41.148050
61.2p
39
Tomas Boman
Sya SK
2:23:49.862870
+24:48.148740
61.1p
40
Jörgen Sundholm
Strömtorps IK
2:23:54.863320
+24:52.149190
61.1p
41
Fredrik Larsson
Skogspojkarnas OK
2:24:06.864590
+25:05.150460
60.9p
42
Jörgen Aurén
Hagfors SF
2:24:14.865340
+25:13.151210
60.9p
43
Henrik Törnqvist
Axa SC
2:24:18.865730
+25:16.151600
60.8p
44
Thomas Dahlin
I3 IF
2:26:13.877250
+27:12.163120
59.8p
45
Johan Andersson
Berber IS
2:26:14.877370
+27:13.163240
59.8p
46
Peter Ringstad
OK Kolmården
2:26:27.878600
+27:25.164470
59.7p
47
Per Edlund
Sigtuna OK
2:27:38.885760
+28:37.171630
59.1p
48
Magnus Svensson
Team Golvabia
2:27:55.887480
+28:54.173350
59.0p
49
Mathias Nilsson
Boxholm-Ekeby SK
2:28:27.890600
+29:25.176470
58.7p
50
Pasi Väisänen
Karlslunds IF SF
2:28:45.892480
+29:44.178350
58.5p
51
Robert Johansson
Främmestads IK
2:28:49.892850
+29:48.178720
58.5p
52
Jim Persson
Karlslunds IF SF
2:29:00.893900
+29:58.179770
58.4p
53
Anders Haglund
Norabygdens SK
2:29:17.895640
+30:16.181510
58.3p
54
Mathias Landin
Granbergsdals IF
2:29:37.897630
+30:35.183500
58.1p
55
Martin Lasu
Fmv-Sport
2:29:56.899540
+30:55.185410
58.0p
56
Kenth Pettersson
Karlslunds IF SF
2:30:05.900460
+31:04.186330
57.9p
57
Krister Anntila Egeryd
Meritor FK
2:30:57.905690
+31:56.191560
57.5p
58
Henrik Alsbäck
IFK Västerås SK
2:31:23.908250
+32:22.194120
57.3p
59
Lars-erik Johansson
Garphyttans IF
2:31:46.910560
+32:45.196430
57.1p
60
Peter Jarl
Axa SC
2:32:04.912360
+33:03.198230
56.9p
61
Krister Sandström
Karlslunds IF SF
2:32:12.913170
+33:11.199040
56.9p
62
Michael Jansson
Roslagsbro IF
2:32:31.915030
+33:29.200900
56.7p
63
Ari Hyvönen Berg
Karlslunds IF SF
2:32:39.915850
+33:38.201720
56.7p
64
Patrik Nilsen
Sisu Forshaga SK
2:32:59.917850
+33:58.203720
56.5p
65
Tomas Nestor
Himmeta IF
2:34:25.926460
+35:24.212330
55.8p
66
Kristoffer Gerhardsson
Roslagsbro IF
2:35:01.930020
+35:59.215890
55.6p
67
Per Seltborg
IFK Västerås SK
2:35:12.931180
+36:11.217050
55.5p
68
Jakob Carlsson
Länsförsäkringar IF
2:36:07.936650
+37:06.222520
55.1p
69
Tony Berger
Heds IF
2:36:24.938330
+37:22.224200
55.0p
70
Johan Ederönn
Axa SC
2:37:07.942680
+38:06.228550
54.6p
71
Stefan Johansson
Svartå IF
2:37:20.943980
+38:19.229850
54.6p
72
Daniel Larsson
Norrbärke SK
2:38:18.949780
+39:17.235650
54.1p
73
Anders Nordzell
Rävdun SK
2:38:36.951520
+39:34.237390
54.0p
74
Erik Svensson
Sisu Forshaga SK
2:39:29.956840
+40:28.242710
53.6p
75
Peter Torgen
Istrums SK
2:39:45.958470
+40:44.244340
53.5p
76
Bruno Bystrand
Sveaskogs IF
2:40:05.960420
+41:03.246290
53.4p
77
Stefan Poohl
Filipstads SF
2:40:17.961660
+41:16.247530
53.3p
78
Jonas Johansson
Rolls-Royce IF
2:40:27.962630
+41:25.248500
53.2p
79
Jonas Elf
Broby GOIF
2:40:33.963290
+41:32.249160
53.2p
80
Nicklas Pettersson
Sya SK
2:40:56.965540
+41:55.251410
53.0p
81
Kjell Eriksson
Strängnäs-Malmby OL
2:41:15.967480
+42:14.253350
52.9p
82
Stefan Sundholm
Strömtorps IK
2:41:32.969150
+42:31.255020
52.8p
83
Fredrik Svensson
Karlslunds IF SF
2:42:15.973450
+43:14.259320
52.5p
84
Martin Wallin
Norabygdens SK
2:42:31.975070
+43:30.260940
52.4p
85
Johan Nilsson
Karlslunds IF SF
2:42:39.975860
+43:38.261730
52.4p
86
Martin Ekström
Svartå IF
2:43:21.980080
+44:20.265950
52.1p
87
Ulf Björklund
Spirit IF
2:43:39.981840
+44:38.267710
52.0p
88
Patrik Lantto
IK Nocout.se
2:43:41.982090
+44:40.267960
51.9p
89
Svenerik Skoglund
Köla AIK
2:44:14.985390
+45:13.271260
51.7p
90
Per-anders Eklund
Arvika IS
2:44:32.987100
+45:30.272970
51.6p
91
Lars Hinders
Axa SC
2:44:41.988010
+45:39.273880
51.6p
92
Robert Jonasson
Handelsbankens IF
2:44:49.988850
+45:48.274720
51.5p
93
Tord Pettersson
Himmeta IF
2:45:28.992710
+46:26.278580
51.3p
94
Mattias Belin
Stora Skedvi IK
2:45:33.993230
+46:31.279100
51.2p
95
Hans Karlsson
Strömtorps IK
2:46:21.998000
+47:19.283870
50.9p
96
Håkan Sjöberg
Karlslunds IF SF
2:46:57.1001600
+47:55.287470
50.7p
97
Mikael Caesar
Godegårds SK
2:46:58.1001730
+47:56.287600
50.7p
98
Johannes Wingborg
Nacka Värmdö SK
2:47:06.1002550
+48:05.288420
50.6p
99
Anders Lindkvist
Almby IK
2:47:28.1004790
+48:27.290660
50.5p
100
Paul Skoglund
Norway
2:48:13.1009250
+49:12.295120
50.2p
101
Magnus Gustavsson
IFK Lidingö SOK
2:49:00.1013970
+49:59.299840
49.9p
102
Per Ängsås
Stockholms RK
2:49:53.1019260
+50:52.305130
49.6p
103
Jimmy Brunvall
Strömtorps IK
2:51:46.1030560
+52:45.316430
49.0p
104
Peter Johansson
IFK Västerås SK
2:52:13.1033280
+53:12.319150
48.8p
105
Urban Carlsson
Grava SK
2:54:35.1047490
+55:34.333360
48.0p
106
Stefan Johansson
IFK Västerås SK
2:55:00.1049980
+55:59.335850
47.9p
107
Johan Dahlgren
Karlslunds IF SF
2:55:42.1054150
+56:41.340020
47.6p
108
Henrik Sjövall
Karlslunds IF SF
2:55:46.1054520
+56:44.340390
47.6p
109
Magnus Rostedt
Broby GOIF
2:56:14.1057390
+57:13.343260
47.4p
110
Sten Erik Gustafsson
Strömtorps IK
2:56:15.1057470
+57:14.343340
47.4p
111
Torbjörn Marell
Karlslunds IF SF
2:56:36.1059580
+57:35.345450
47.3p
112
Per Sannemalm
Axa SC
2:58:21.1070000
+59:19.355870
46.8p
113
Daniel Jönsson
Råneå SK
2:58:55.1073430
+59:53.359300
46.6p
114
Anders Lundström
Ericsson IK
3:00:37.1083610
+1:01:35.369480
46.1p
115
Thomas Gröndahl
Karlslunds IF SF
3:06:09.1116880
+1:07:08.402750
44.4p
116
Marcus Forsling
Enebybergs IF
3:06:50.1120910
+1:07:48.406780
44.2p
117
Gabriel Wetter
Saltsjöbadens SLK
3:12:03.1152250
+1:13:02.438120
42.8p
118
Patrik Oskarsson
Sya SK
3:12:44.1156370
+1:13:43.442240
42.6p
119
Fredrik Wikman
Axa SC
3:14:39.1167860
+1:15:38.453730
42.1p
120
Alf Hulldin
Garphyttans IF
3:17:20.1183970
+1:18:19.469840
41.4p
121
Herman Haglund
Visborgs OK
3:17:29.1184880
+1:18:28.470750
41.4p
122
Lars Eriksson
Karlslunds IF SF
3:23:00.1217910
+1:23:58.503780
40.1p
123
Mikael Jansson
Garphyttans IF
3:26:43.1240280
+1:27:42.526150
39.2p
124
Tobias Andersson
Billerudkorsnäs Korpförenin
3:29:28.1256730
+1:30:26.542600
38.6p
125
Peter Martinsson
Broby GOIF
3:31:49.1270800
+1:32:47.556670
38.1p
126
Stefan Larsson
Sya SK
3:34:45.1288470
+1:35:44.574340
37.5p
H 50
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Magnus Svensson
Turebergs IF
2:03:49.742880
74.3p
2
Adam Blomberg
Volvo IF
2:05:02.750170
+1:12.7190
73.3p
3
Mikael Svensson
IFK Skövde SK
2:05:10.750930
+1:20.7950
73.2p
4
Göran Andersson
Strömtorps IK
2:09:22.776130
+5:32.33150
70.1p
5
Mikael Vesterlund
Strängnäs SK
2:10:30.782930
+6:40.39950
69.3p
6
Jonas Häger
Trollhättans SOK
2:16:24.818370
+12:34.75390
65.4p
7
Hans Lissdaniels
Malungs IF
2:17:16.823520
+13:26.80540
64.9p
8
Håkan Karlsson
Granbergsdals IF
2:18:22.830100
+14:32.87120
64.2p
9
Leif Törnqvist
Norabygdens SK
2:19:21.836090
+15:32.93110
63.6p
10
Tomas Eriksson
Stockholms RK
2:20:21.842070
+16:31.99090
63.0p
11
Mats Ahl
Boxholm-Ekeby SK
2:20:43.844240
+16:53.101260
62.8p
12
Jan Hindér
Volvo IF
2:21:25.848400
+17:35.105420
62.4p
13
Thomas Ericsson
Sya SK
2:21:30.848900
+17:40.105920
62.4p
14
Lars Carlsson
Wedevågs IF
2:21:59.851800
+18:09.108820
62.1p
15
Göran Jansson
Meritor FK
2:23:06.858520
+19:16.115540
61.5p
16
Arto Kangas
Axa SC
2:23:48.862720
+19:58.119740
61.1p
17
Johnny Sörman
Wedevågs IF
2:25:54.875360
+22:04.132380
60.0p
18
Leif Åhman
Hägersta GF
2:26:17.877630
+22:27.134650
59.8p
19
Gunnar Johannes
Karlslunds IF SF
2:26:18.877750
+22:28.134770
59.8p
20
Göran Jern
IFK Skövde SK
2:26:45.880470
+22:55.137490
59.5p
21
Mikael Moström
Ulricehamns IF
2:27:12.883180
+23:22.140200
59.3p
22
Gunnar Lindhe
Kristinehamns OK
2:27:37.885670
+23:47.142690
59.1p
23
Mats Larsson
Karlslunds IF SF
2:30:04.900360
+26:14.157380
57.9p
24
Åke Svensson
Sisu Forshaga SK
2:30:18.901750
+26:28.158770
57.8p
25
Morgan Lindstam
Sya SK
2:31:32.909140
+27:42.166160
57.2p
26
Sven Nilsson
IF Start
2:31:41.910030
+27:51.167050
57.1p
27
Per Rudin
Sya SK
2:32:55.917410
+29:05.174430
56.5p
28
Anders Malmstigen
Berber IS
2:33:27.920610
+29:37.177630
56.3p
29
Gunnar Fredriksson
Tunafors SK
2:35:46.934520
+31:56.191540
55.2p
30
Markus Ockborn
Karlslunds IF SF
2:36:52.941180
+33:02.198200
54.8p
31
Håkan Holmström
IFK Västerås SK
2:37:11.943030
+33:21.200050
54.6p
32
Stefan Fredriksson
Nyköpings OK
2:38:30.950910
+34:40.207930
54.1p
33
Tomas Andersson
Torshälla-Nyby IS
2:38:44.952310
+34:54.209330
54.0p
34
Mikael Johansson
Gillberga SK
2:38:49.952800
+34:59.209820
53.9p
35
Peter Wendlemyr
Karlslunds IF SF
2:39:11.955090
+35:22.212110
53.8p
36
Lars Johan Lundell
IF Hallby SOK
2:40:22.962190
+36:33.219210
53.3p
37
Michael Karlsson
Istrums SK
2:41:46.970530
+37:56.227550
52.7p
38
Erik Malmfors
Skogspojkarnas OK
2:42:12.973150
+38:22.230170
52.5p
39
Peter Johansson
Berber IS
2:42:42.976180
+38:52.233200
52.3p
40
Anders Bylund
Axa SC
2:44:18.985750
+40:28.242770
51.7p
41
Erik Bergqvist
Säffle SK
2:45:05.990470
+41:15.247490
51.4p
42
Jan Thollander
IF Hallby SOK
2:46:11.997090
+42:22.254110
51.0p
43
Ola Selvin
Östgöta Helikopterskola IF
2:46:22.998100
+42:32.255120
50.9p
44
Lars Karlsson
Östansjö SK
2:51:04.1026300
+47:14.283320
49.2p
45
Kai Jokitulppo
Hällbybrunns IF
2:54:20.1045920
+50:30.302940
48.1p
46
Gunnar Axelsson
Fagersta Södra IK
2:54:26.1046570
+50:36.303590
48.0p
47
Jimmy Wikander
Ställbergs IK
2:55:27.1052670
+51:37.309690
47.7p
48
Tomas Stenberg
Skogspojkarnas OK
2:56:31.1059080
+52:41.316100
47.4p
49
Lars Carlsvärd
Vreta Skid o Mk
2:56:47.1060620
+52:57.317640
47.3p
50
Micael Westerlund
IFK Västerås SK
2:56:57.1061680
+53:07.318700
47.2p
51
Göran Pettersson
Karlslunds IF SF
2:57:46.1066510
+53:56.323530
47.0p
52
Bo Willyson
Telia IoFF
2:59:16.1075550
+55:26.332570
46.5p
53
Matz Ekman
Karlslunds IF SF
3:00:28.1082720
+56:38.339740
46.1p
54
Ingvar Hansson
Levide IF
3:01:46.1090520
+57:56.347540
45.7p
55
Leif Granström
Linköpings SK
3:04:08.1104710
+1:00:18.361730
45.0p
56
Mats Bergvall
Östansjö SK
3:06:36.1119510
+1:02:46.376530
44.3p
57
Jens Bovbjerg
København SK
3:09:59.1139890
+1:06:10.396910
43.3p
58
Ole Videbaek
Holte Ski
3:30:56.1265540
+1:27:06.522560
38.3p
59
Mikael Pers
Berber IS
3:45:45.1354400
+1:41:55.611420
35.4p
H 60
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Juhani Ronkainen
Norrbärke SK
2:11:30.788970
68.6p
2
Lars Nilsson
Valbo Aif
2:12:42.796180
+1:12.7110
67.8p
3
Juha Laukkanen
Broby GOIF
2:14:22.806110
+2:51.17040
66.7p
4
Ulf Uddbäck
Gävle SK
2:20:45.844450
+9:14.55380
62.8p
5
Kent Tigerberg
Lidköpings VSK
2:22:53.857200
+11:22.68130
61.6p
6
Tony Larsson
Karlslunds IF SF
2:25:02.870130
+13:31.81060
60.5p
7
Dan Johansson
Lysekils Skid o Löpareklubb
2:32:37.915690
+21:07.126620
56.7p
8
Anders Karlsson
SK Ringen
2:35:31.933070
+24:01.144000
55.4p
9
Per Börjesson
Östansjö SK
2:42:16.973550
+30:45.184480
52.5p
Logga in för att slippa de här annonserna
10
Kenneth Karlberg
Karlslunds IF SF
2:43:02.978120
+31:31.189050
52.2p
11
Peter Åslund
Karlslunds IF SF
2:48:24.1010380
+36:54.221310
50.2p
12
Bengt Nilsson
Kilsmo IK
2:52:46.1036540
+41:15.247470
48.6p
13
Roland Robertsson
Hällbybrunns IF
2:57:34.1065380
+46:04.276310
47.0p
14
Lars-Åke Lindholm
Frövi IK
2:58:08.1068730
+46:37.279660
46.8p
15
Gunnar Munktelius
Surahammars SOK
2:58:11.1069080
+46:41.280010
46.8p
16
Lars Olof Tapper
Åf SK
3:03:28.1100730
+51:57.311660
45.2p
17
Jonas Frisinger
IK Westmannia Frisk
3:04:18.1105770
+52:48.316700
45.0p
18
Nils-Olov Åsman
Karlslunds IF SF
3:08:48.1132770
+57:18.343700
43.7p
19
Hans Josefsson
IF Ski Team Skåne
3:34:05.1284440
+1:22:34.495370
37.6p
20
Hans Axelhed
Axa SC
4:23:06.1578520
+2:11:35.789450
29.7p