Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Birkebeinerrennet
2008-03-18
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
54km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Stanislav Rezac
Tsjekkia
2:24:33.867200
95.4p
2
Anders Aukland
Team Xtra Personel
2:24:34.867300
+1
95.3p
3
Jerry Ahrlin
Vålådalen SK
2:27:12.883100
+2:39.15800
93.3p
4
Jørgen Aukland
Team Xtra personell_Oseberg IL
2:27:13.883200
+2:40.15900
93.3p
5
Oskar Svärd
Vålådalen SK
2:27:32.885100
+2:59.17800
93.0p
6
Marco Cattaneo
Italy
2:27:34.885300
+3:01.18000
93.0p
7
André Haugsbø
Gaular IL
2:29:59.899800
+5:26.32500
91.2p
8
Daniel Tynell
Team Salomon
2:30:24.902300
+5:51.35000
90.9p
9
Frode Estil
Team Fast
2:30:29.902800
+5:56.35500
90.8p
10
Espen Harald Bjerke
Lillehammer SK
2:30:31.903000
+5:58.35700
90.8p
11
Anders Myrland
Team Fast
2:31:37.909600
+7:04.42300
90.0p
12
Sjur Børsheim
Kjelsås IL
2:32:40.915900
+8:07.48600
89.3p
13
Bruno Carrara
Italy
2:32:40.915900
+8:07.48600
89.3p
14
Audun Laugaland
IL Hjelm
2:32:40.915900
+8:07.48600
89.3p
15
Atle Bjerkli
Team Fast
2:33:49.922800
+9:16.55500
88.5p
16
Viktor Novotny
FISCHER racing team
2:34:47.928600
+10:14.61300
87.8p
17
Erling Christiansen
Heming, IL
2:35:42.934100
+11:09.66800
87.2p
18
Brian Mckeever
Canadian Ski Team
2:36:20.937900
+11:47.70600
86.8p
19
Pier Luigi Costantin
Italy
2:36:39.939800
+12:06.72500
86.6p
20
Håvard Hansen
Strindheim IL
2:36:39.939800
+12:06.72500
86.6p
21
Svein Tore Sinnes
Tonstad IL
2:36:40.939900
+12:07.72600
86.6p
22
Lars Høgnes
Sportsgutta Brandbu
2:36:40.939900
+12:07.72600
86.6p
23
Fred Anders Solbakken
medico
2:36:57.941600
+12:24.74300
86.4p
24
Daniel Slechta
FISCHER racing team
2:37:47.946600
+13:14.79300
85.8p
25
Tullio Grandelis
Italy
2:39:13.955200
+14:40.87900
84.9p
26
Odd Snerthammer
No Club
2:39:14.955300
+14:41.88000
84.9p
27
Arne Krogsveen
Ringebu Fåvang IL
2:39:43.958200
+15:10.90900
84.6p
28
Svein Olav Utistog
Team Milslukern
2:39:47.958600
+15:14.91300
84.6p
29
Ole Jakob Næss
Nanset IF
2:39:48.958700
+15:15.91400
84.6p
30
Markus Hasler
Team LIE
2:39:50.958900
+15:17.91600
84.5p
31
Marius B Haraldsen
Glipptak IL
2:41:43.970200
+17:10.102900
83.4p
32
Kjell Arne Kristiansen
Medkila Skiclub
2:41:44.970300
+17:11.103000
83.4p
33
Daniel Strand
Kviby IL
2:43:11.979000
+18:38.111700
82.5p
34
Karstein Jr Johaug
Nansen IL
2:43:42.982100
+19:09.114800
82.2p
35
Tore Krogsveen
Team Statoil
2:44:11.985000
+19:38.117700
81.9p
36
Frode Jermstad
Wyeth Bil
2:44:22.986100
+19:49.118800
81.8p
37
Ivar Tveiten
Bevern IL
2:44:45.988400
+20:12.121100
81.5p
38
Herman Hørsand
Hamar SK
2:44:46.988500
+20:13.121200
81.5p
39
Frank Slevikmoen
Bjørn Myhre Sport
2:45:30.992900
+20:57.125600
81.1p
40
Simen Haugen
Nanset IF
2:45:33.993200
+21:00.125900
81.1p
41
Josh Smullin
Rossignol
2:45:39.993800
+21:06.126500
81.0p
42
Truls Valmestad
Skd Bil
2:46:37.999600
+22:04.132300
80.5p
43
Lars Amund Toftegaard
Skarnes IL
2:46:43.1000200
+22:10.132900
80.4p
44
Michael Myers
Rossignol
2:47:11.1003000
+22:38.135700
80.2p
45
Eirik Nordvik
Henning Sl
2:48:57.1013600
+24:24.146300
79.2p
46
Erik Haavardsholm
Glipptak IL
2:51:01.1026000
+26:28.158700
78.0p
47
Jan Kriz
FISCHER racing team
2:51:11.1027000
+26:38.159700
78.0p
48
Jørgen Synnestvedt
Team Milslukern
2:51:37.1029600
+27:04.162300
77.7p
49
Eirik Bjerregaard
Bjørn Myhre Sport
2:51:42.1030100
+27:09.162800
77.7p
50
Magnus Lia
Hof IL
2:52:40.1035900
+28:07.168600
77.2p
51
Ståle Grøthe
Hemsedal IL
2:52:42.1036100
+28:09.168800
77.2p
52
Thomas Suter
Rossignol-Team Schweiz
2:52:53.1037200
+28:20.169900
77.1p
53
Per Erik Mork
Lillehammer SK
2:53:05.1038400
+28:32.171100
77.0p
54
Kristian Kinn Solbjørg
Ncc
2:53:57.1043600
+29:24.176300
76.5p
55
Eivind Opsahl
Swix
2:54:00.1043900
+29:27.176600
76.5p
56
Bjørnar Larsen
Vindafjord IL
2:54:08.1044700
+29:35.177400
76.4p
57
Kjell Terje Slettemeås
Skarphedin IL
2:54:47.1048600
+30:14.181300
76.1p
58
Morten Ask
Varden IL
2:55:16.1051500
+30:43.184200
75.8p
59
Ilmar Udam
Estonia
2:56:05.1056400
+31:32.189100
75.4p
60
Henrik Natvig
Nittedal IL
2:56:17.1057600
+31:44.190300
75.3p
61
Philip Furrer
Henning Sl
2:57:16.1063500
+32:43.196200
74.8p
62
Jørgen Øverbye
Kjelsås IL
2:59:00.1073900
+34:27.206600
74.0p
63
Ørjan Hov
Førde IL
3:00:00.1079900
+35:27.212600
73.5p
64
Niklas Jonasson
Svegs IK
3:01:10.1086900
+36:37.219600
73.0p
65
Erik Næss
Ullensaker SK
3:02:32.1095100
+37:59.227800
72.3p
66
Nils Andre Reinfjord
Sømna IL
3:02:32.1095100
+37:59.227800
72.3p
67
Benoît Dessibourg
No Club
3:05:34.1113300
+41:01.246000
71.0p
68
Geir Strandbakke
Redalen IL
3:06:00.1115900
+41:27.248600
70.8p
69
Jiri Novotny
No Club
3:07:26.1124500
+42:53.257200
70.1p
70
Vial Julien
SC lEtoile
3:11:44.1150300
+47:11.283000
68.3p
71
John Karlsson
K3 IF
3:18:34.1191300
+54:01.324000
65.6p
72
Björn Albinsson
Tanums IF
3:26:14.1237300
+1:01:41.370000
62.9p
73
Jon Peter Lund
IL Trysilgutten
3:48:21.1370000
+1:23:48.502700
56.0p
74
Jürg Roth
Kontiki Saga Reisen
3:56:29.1418800
+1:31:56.551500
53.9p
75
Martin Hug
Kontiki Saga Reisen
4:10:36.1503500
+1:46:03.636200
50.5p
76
Evgeny Bulgakov
RISK
4:28:02.1608100
+2:03:29.740800
46.9p