Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Scandic cup Piteå Sprint Klassiskt
2014-12-06
Deltävling i
Scandic Cup 2015
<<< Scandic Cup Final
Scandic Cup Piteå Fristil >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
Visa sprintstege
D 18
Längdskidor, Sprint, Klassisk stil
Final
1
Emma Ribom
Kalix SK
2
Emma Thalin
Svegs IK
3
Ebba Andersson
Sollefteå Skidor IF
4
Moa Olsson
Vansbro AIK SK
5
Moa Lundgren
Täfteå IK
6
Emma Backén
Svegs IK
Semifinal
7
Filippa Lindman
Stockviks SF
7
Johanna Hagström
Falköpings AIK SK
9
Sofie Oskarsson
SK Leksand
9
Emma Larsson
Kvarnsvedens GOIF SK
11
Mathilda Ruus
Åsarna IK
11
Tua Dahlgren
Spikbodarnas IK
Kvartsfinal
13
Alicia Persson
Stockviks SF
13
Wilma Jönsson
Östersunds SK
13
Nelly Johansson
Gellivare Skidallians IK
16
Ida Gustavsson
IFK Umeå
16
Emma Persson
Hudiksvalls IF
16
Ottilia Niemi
IFK Kiruna
16
Agnes Berglund
Ulricehamns IF
16
Erika Reijonen
Finland
21
Johanna Albertsson
Stuguns SOK Gjurd
21
Fanny Johansson
Stockviks SF
21
Hanna Fritz
Filipstads SF
21
Tilda Johansson
Duveds IF
21
Emmi Lamsa
Finland
26
Carolina Olsson
Älvdalens IF SK
26
Hulda Forsberg
Kramfors Alliansen
26
Olivia Persson
Storumans IK
26
Ingrid Hallquist
Åsarna IK
26
Maja Majbäck
Jukkasjärvi IF
Kval
31
Johanna Andersson
Falu IK
3:20.19960
32
Matilda Tagg
Hudiksvalls IF
3:21.20060
33
Louise Roslin
Norrfjärdens IF
3:21.20090
34
Wilma Lindgren
Kalix SK
3:24.20300
35
Amanda Mikko
IFK Kiruna
3:25.20420
36
Sandra Wiig
Stockviks SF
3:25.20460
37
Madelene Melin
Malungs IF
3:26.20540
38
Amanda Lindblad
Stockviks SF
3:26.20590
39
Ebba Stenman
Älvsby IF SK
3:27.20600
40
Josefina Sundman
Åsarna IK
3:27.20620
41
Ilona Lusth
Åsarna IK
3:27.20630
42
Vendela Blom
Stockviks SF
3:28.20770
43
Frida Lindqvist
Hagfors SF
3:30.20960
44
Matilda Widen
IFK Grängesberg SK
3:31.21040
45
Daniela Bjärmark
Zinkgruvans IF
3:33.21270
46
Linda Marie Tillstam
Sävast Ski Team IF
3:34.21340
47
Hanna Claréus
Östersunds SK
3:34.21380
48
Josefine Ellneskog
IFK Skövde SK
3:35.21470
49
Emma Jonsson
Åsarna IK
3:35.21480
50
Mikaela Langås
Luleå Gjutarens IF
3:36.21520
51
Madeleine Forsell
Linköpings SK
3:38.21730
52
Ida Hallquist
Åsarna IK
3:38.21750
53
Elin Wickberg
Hägglunds Ski Team SK
3:38.21780
54
Hedda Berglund
Vårby IK
3:39.21860
55
Linnea Fjällborg
Jukkasjärvi IF
3:39.21890
56
Olivia Bengtsson
Gäddede SK
3:42.22150
57
Felicia Arousell
Njutångers IF SK
3:50.22960
58
Amelia Furunäs
IFK Grängesberg SK
23:59:59.8639800
58
Johanna Engström
Kalix SK
23:59:59.8639800
Logga in för att slippa de här annonserna
D 20
Längdskidor, Sprint, Klassisk stil
Final
1
Hedda Bångman
Offerdals SK
2
Karin Björnlinger
Ulricehamns IF
3
Elina Rönnlund
IFK Umeå
4
Mimmi Björn
IFK Umeå
5
Sandra Olsson
Malungs IF
6
Jenny Solin
Sollefteå Skidor IF
23:59:57.8639600
Semifinal
7
Maria Jonasson
Östersunds SK
8
Sara Wadman
IFK Mora SK
9
Rebecca Öhrn
Vilhelmina IK
9
Moa Molander Kristiansen
IFK Mora SK
11
Olivia Hansson
Garphyttans IF
11
Linda Ström
Hägglunds Ski Team SK
Kvartsfinal
13
Sarah Hale
IFK Mora SK
13
Hanna Eriksson
IFK Mora SK
13
Lisa Vinsa
Jukkasjärvi IF
16
Isabel Salén
OK Renen
16
Cajsa Martinsson
IFK Grängesberg SK
16
Jenny Larsson
Luleå Gjutarens IF
16
Ida Kihlén
Malungs IF
16
Saga Stenman
SK Järven
21
Ellen Sarenmark
SK Leksand
21
Evelina Sutro
IFK Mora SK
21
Malin Börjesjö
Sundbybergs IK
21
Angelica Johansson
IFK Mora SK
21
Ida Sundström
Luleå Gjutarens IF
26
Hanna Wikman
Gellivare Skidallians IK
26
Josefin Jonsson
Delsbo IF
26
Julia Virtala
Luleå Gjutarens IF
26
Cecilia Mårtensson
Lycksele IF
26
Vendela Henriksson
Luleå Gjutarens IF
Kval
31
Emma Strömberg
Remsle SK
3:19.19850
32
Frida Bjerke
Falköpings AIK SK
3:22.20110
33
Hanna Dahlberg
Ulricehamns IF
3:25.20400
34
Elin Karlsson
OK Borgen
3:27.20660
35
Erika Forslin
Hudiksvalls IF
3:28.20700
36
Stefania Corradini
SK Leksand
3:28.20760
37
Karin Nutti Pilflykt
Gellivare Skidallians IK
3:29.20860
38
Sara Östling
Svegs IK
3:33.21220
39
Sara Björklund
Alnö SK
3:33.21270
40
Josefine Stolt
SK Leksand
3:50.22950
41
Rebecka Widman
Bolidens SK
4:34.27370
42
Mathilda Björn
Sundbybergs IK
23:59:59.8639800
42
Linnea Stark
Stockviks SF
23:59:59.8639800
H 18
Längdskidor, Sprint, Klassisk stil
Final
1
Markus Johansson
Zinkgruvans IF
2
Gustav Aflodal
Sundbybergs IK
3
Fredrik Arnberg
Stockviks SF
4
Adam Persson
Borås SK
5
Jonas Eriksson
Falun Borlänge SK
6
Hugo Jacobsson
Falun Borlänge SK
Semifinal
7
Sebastian Samuelsson
Sollefteå Skidor IF
8
Nils Tjärnlund
Stockviks SF
9
Adam Gillman
Garphyttans IF
9
Eric Jansson
Tranemo IF
11
Simon Stenberg
Kalix SK
11
Hannes Liljedal
Östersunds SK
Kvartsfinal
13
Oscar Lindholm
Ljusne AIK SK
13
Gustav Johansson
Ulricehamns IF
13
Alexander Karlsson
Källbottens IK
16
Oscar Lindell
Stockviks SF
16
Elias Olofsson
Vårby IK
16
Edvin Andersson
Landsbro IF SK
16
Carl Schogster
Täfteå IK
16
Jesper Svensk
Stora Tuna IK SK
21
Jonas Åsander Grahn
Hudiksvalls IF
21
Martin Lindkvist
IFK Mora SK
21
Johan Nilsson
Byske SK
21
Oscar Johansson
Linköpings SK
21
Tobias Bjernulf
Sundbybergs IK
26
Marcus Karlsson
Kalix SK
26
Joel Åström
Bodens SK
26
Lukas Adolfsson
Täfteå IK
26
Erik Lieback
Ulricehamns IF
26
Jacob Nystedt
Hudiksvalls IF
Kval
31
Fredrik Andersson
Sollefteå Skidor IF
3:05.18410
32
Oskar Danielson Frost
Dala-Järna IK
3:05.18430
33
Arvid Jonsson
Duveds IF
3:05.18440
34
Anton Sålder
Älvdalens IF SK
3:06.18510
35
Eric Rosjö
IF Hallby SOK
3:06.18520
36
Jacob Stark
Stockviks SF
3:06.18540
37
David Larsson
Hudiksvalls IF
3:06.18560
37
Martin Johansson
Korsnäs IF SK
3:06.18560
39
Karl Ingard
IK Rex
3:06.18570
40
Anton Eriksson
Stuguns SOK Gjurd
3:09.18870
41
Jakob Fridesjö
Sävast Ski Team IF
3:11.19020
41
Oskar Lundqvist
Sellnäs IF
3:11.19020
43
Carl Rotvold
Åsarna IK
3:11.19040
44
Arvid Vänn
Stockviks SF
3:11.19060
45
Elias Andersson
Sunderby SK
3:12.19130
46
Tobias Lindman
Stockviks SF
3:12.19170
47
Viktor Strömberg
Täfteå IK
3:12.19190
48
John Leander
Åsarna IK
3:13.19250
49
Filip Åslin
Stockviks SF
3:13.19260
50
Simon Eriksson
Täfteå IK
3:13.19280
51
Erik Holmgren
Stuguns SOK Gjurd
3:14.19300
52
Jonathan Persson
Domnarvets GOIF
3:14.19320
53
Alexander Engman
Gellivare Skidallians IK
3:14.19340
53
Jonathan Modin
Sollefteå Skidor IF
3:14.19340
55
Felix Erlander
Norrala IF
3:14.19360
55
Anders Roos
Östersunds SK
3:14.19360
55
Erik Pakkala
Sävast Ski Team IF
3:14.19360
58
Emil Sångberg
Hudiksvalls IF
3:15.19420
59
Alexander Johansson
Älvdalens IF SK
3:15.19430
60
Johan Forslund
Lycksele IF
3:16.19560
61
Erik Bertilsson
IF Hallby SOK
3:17.19630
62
Christoffer Lindberget
Älvdalens IF SK
3:17.19670
63
Jesper Matti
Bodens SK
3:19.19840
64
Vaino Paakkola
Finland
3:20.19900
65
Ludvig Svenningsson
Ulricehamns IF
3:20.19920
66
Ludvig Karlsson
Järpens SK
3:20.19950
67
Filip Halldén
Garphyttans IF
3:20.19980
67
Simon Jonsson
IF Hallby SOK
3:20.19980
69
Albin Larsson
Sunderby SK
3:21.20010
70
Rasmus Pettersson
Hägersta GF
3:22.20110
71
Lukas Dewolfe
Duveds IF
3:23.20250
72
Axel Jutterström
IFK Mora SK
3:26.20520
73
Markus Norman
Kalix SK
3:28.20700
74
Adam Östling
Sundbybergs IK
3:28.20710
75
Jack Sjödin
Junsele IF
3:29.20810
76
Edvin Claesson
IF Hallby SOK
3:29.20870
77
Albin Eriksson
Husums IF SK
3:29.20880
78
Gabriel Strid
Sunne SLF
3:34.21310
79
Erik Björkman
Täfteå IK
3:34.21330
80
Simon Lundberg
Hagfors SF
3:34.21350
81
Edvin Murto
Gellivare Skidallians IK
3:36.21580
82
Oscar Lindgren
Hägglunds Ski Team SK
3:39.21860
83
Evert Wester
Jukkasjärvi IF
3:41.22000
84
Jonas Granlund
Hudiksvalls IF
3:46.22550
85
Jonatan Palander
Sellnäs IF
3:58.23710
86
Adam Axelsson
Hvetlanda SK
4:09.24830
87
Rickard Ericsson
Garphyttans IF
4:12.25130
88
Anton Elvseth
Norway
23:59:59.8639800
88
Samuel Höjlind
IFK Mora SK
23:59:59.8639800
88
Lukas Sondell
Hägglunds Ski Team SK
23:59:59.8639800
88
André Mattei
Sävast Ski Team IF
23:59:59.8639800
88
Mattias Sundin
Kramfors Alliansen
23:59:59.8639800
Logga in för att slippa de här annonserna
H 20
Längdskidor, Sprint, Klassisk stil
Final
1
Oskar Svensson
Falun Borlänge SK
2
Olof Jonsson
Duveds IF
3
Anton Persson
SK Bore
4
Max Novak
Offerdals SK
5
Peter Nilsson
Lycksele IF
6
Emil Persson
Östersunds SK
Semifinal
7
Marcus Grate
Täfteå IK
8
Eddie Edström
Stockviks SF
9
Alfred Buskqvist
IK Stern
9
Marcus Lennartsson
Garphyttans IF
11
Viktor Thorn
Ulricehamns IF
11
Björn Sandström
Täfteå IK
Kvartsfinal
13
Markus Persson
Hudiksvalls IF
13
Sebastian Olsson
Stockviks SF
13
William Strömberg
Täfteå IK
16
Jonathan Grahn
Hudiksvalls IF
16
Gustav Sundström
Garphyttans IF
16
Axel Ekström
Garphyttans IF
16
Viktor Lindmark
Sollefteå Skidor IF
16
Pontus Hermansson
Ulricehamns IF
21
Filip Danielsson
Garphyttans IF
21
Ludwig Tärning
Falköpings AIK SK
21
Felix Hopstadius
Storumans IK
21
Olof Roos
Östersunds SK
21
Marcus Fredriksson
Lycksele IF
26
Gabriel Höjlind
IFK Mora SK
26
Henrik Montén
Domnarvets GOIF
26
Mattias Vesterlund
Lycksele IF
26
Erik Persson
Borås SK
26
Albin Tärning
Falköpings AIK SK
Kval
31
Oskar Suomi Olsson
IFK Mora SK
2:57.17680
32
Gustav Nilsson
Njutångers IF SK
2:58.17760
33
Gustav Rotvold
Åsarna IK
2:58.17780
34
Johan Ahlström
Sävast Ski Team IF
3:00.17950
35
Jens Selahn
Stockviks SF
3:00.17970
36
Daniel Södersten
Orsa SK
3:01.18040
37
Edvard Sundman
Åsarna IK
3:02.18120
38
Hannes Stenström
Järpens SK
3:02.18130
39
Jens Rönnols
Sundbybergs IK
3:02.18190
40
Magnus Brander
Åmotfors IF
3:03.18200
41
Oscar Westin
Sävast Ski Team IF
3:03.18290
41
Emil Winsa
Jukkasjärvi IF
3:03.18290
43
Jesper Pettersson
Strömnäs GIF
3:04.18310
44
Daniel Andersson
IFK Grängesberg SK
3:04.18360
45
Emil Thyrèn
Trönö IK
3:05.18430
46
August Spik
SK Leksand
3:05.18470
47
Jesper Thor
Åsarna IK
3:06.18570
48
Henrik Fjällborg
Jukkasjärvi IF
3:06.18590
49
Kalle Eriksson
Sävast Ski Team IF
3:07.18640
50
Martin Johansson
Linköpings SK
3:07.18680
51
Mårten Vänn
Stockviks SF
3:08.18710
52
Martin Herbert
Sundbybergs IK
3:08.18720
53
Fredrik Hammarlund
Ockelbo SK
3:08.18740
54
Daniel Hägesten
Sollefteå Skidor IF
3:08.18770
55
Jonatan Engdahl
Domnarvets GOIF
3:08.18790
56
Erik Edman
Luleå Gjutarens IF
3:10.18980
56
Jonathan Engström
Borås GIF
3:10.18980
58
Niklas Öberg
Strömnäs GIF
3:12.19130
59
Emil Bennermo
Hybo AIK
3:12.19160
60
Emil Edman
Luleå Gjutarens IF
3:14.19300
61
August Östlund
Hedesunda IF
3:14.19370
62
Oscar Claesson
IF Hallby SOK
3:23.20250
63
Niklas Stenman
Älvsby IF SK
3:28.20710
64
Jonas Ingard
IK Rex
3:40.21930
65
Johannes Eklöf
IF Hallby SOK
23:59:58.8639700
65
Olle Axelsson
Borås SK
23:59:58.8639700
65
Andreas Svensson
Ulricehamns IF
23:59:58.8639700
68
Erik Wickberg
Hägglunds Ski Team SK
23:59:59.8639800
68
Emil Eriksson
Tierps IF
23:59:59.8639800
68
Konrad Mattsson Myhr
Funäsdalens IF
23:59:59.8639800
68
Martin Emilsson
Offerdals SK
23:59:59.8639800
68
Gabriel Hallquist
Åsarna IK
23:59:59.8639800
68
Tobias Karlsson
Kalix SK
23:59:59.8639800
68
Elias Dahl
Offerdals SK
23:59:59.8639800
68
Lukas Johansson
IK Jarl Rättvik
23:59:59.8639800
68
Henrik Ottosson
Åsarna IK
23:59:59.8639800