Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Vinterpremiären Gellivare Klassiskt
2014-11-23
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa ihopslagen resultatlista
Visa deltider
H 20
15km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Johan Ahlström
Sävast Ski Team IF
40:14.241345
84.9p
2
Henrik Fjällborg
Jukkasjärvi IF
40:50.244989
+36.3544
83.5p
3
Emil Winsa
Jukkasjärvi IF
40:54.245353
+40.3908
83.4p
4
Carl Schogster
Täfteå IK
41:33.249283
+1:19.7838
81.9p
5
Jesper Pettersson
Strömnäs GIF
41:53.251269
+1:39.9824
81.2p
6
Simon Stenberg
Kalix SK
42:37.255623
+2:22.14178
79.6p
7
Erik Edman
Luleå Gjutarens IF
42:43.256245
+2:29.14800
79.4p
8
Alexander Engman
Gellivare Skidallians IK
42:59.257841
+2:44.16396
78.8p
9
Kalle Eriksson
Sävast Ski Team IF
43:21.260091
+3:07.18646
78.1p
10
Edvin Murto
Gellivare Skidallians IK
43:28.260714
+3:13.19269
77.9p
11
Emil Edman
Luleå Gjutarens IF
43:30.260945
+3:16.19500
77.8p
12
Oscar Westin
Sävast Ski Team IF
43:33.261220
+3:18.19775
77.7p
13
Elias Andersson
Sunderby SK
44:40.267910
+4:25.26465
75.5p
14
André Mattei
Sävast Ski Team IF
44:45.268401
+4:30.26956
75.4p
15
Jesper Matti
Bodens SK
45:07.270657
+4:53.29212
74.7p
16
Marcus Karlsson
Kalix SK
45:51.275028
+5:36.33583
73.4p
17
Jakob Fridesjö
Sävast Ski Team IF
45:55.275447
+5:41.34002
73.2p
18
Albin Larsson
Sunderby SK
46:15.277457
+6:01.36012
72.6p
19
Niklas Stenman
Älvsby IF SK
47:07.282658
+6:53.41213
71.2p
20
Evert Wester
Jukkasjärvi IF
49:09.294838
+8:54.53393
67.9p
21
Felix Selin
IFK Kiruna
49:54.299305
+9:39.57860
66.8p
-
Joel Åström
Bodens SK
23:59:59.8639800
-
-
Markus Norman
Kalix SK
23:59:59.8639800
-
H 21
15km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Evgeniy Belov
Russia
35:04.210303
99.4p
2
Sergey Ustiugov
Russia
35:24.212370
+20.1967
98.3p
3
Alex Harvey
Canada
35:31.213054
+27.2651
97.9p
4
Stanislav Volzhentsev
Russia
36:28.218788
+1:24.8385
95.0p
5
Devon Kershaw
Canada
36:29.218831
+1:25.8428
95.0p
6
Ivan Babikov
Canada
36:42.220165
+1:38.9762
94.3p
7
Marcus Hellner
Gellivare Skidallians IK
36:45.220461
+1:41.10058
94.2p
8
Graeme Killick
Canada
37:01.222068
+1:57.11665
93.4p
9
Jakub Graef
Czech Republic
38:03.228246
+2:59.17843
90.5p
10
Andreas Veerpalu
Estonia
38:49.232890
+3:45.22487
88.5p
11
Alvar Johannes Alev
Estonia
39:17.235681
+4:13.25278
87.3p
12
Morten Teksnes
Norway
39:18.235702
+4:13.25299
87.3p
13
Jacob Tony Kordac
Czech Republic
39:28.236764
+4:24.26361
86.8p
14
Jonas Pettersson
Strömnäs GIF
40:15.241414
+5:11.31011
84.9p
15
Martin Norberg
Malmbergets AIF
42:37.255665
+7:33.45262
79.6p
16
Erik Eriksson
Gellivare Skidallians IK
43:16.259562
+8:12.49159
78.3p
-
Gustav Johansson
Gellivare Skidallians IK
23:59:59.8639800
-
-
Markus Nilsen Norum
Norway
23:59:59.8639800
-
-
Erlend Skippervik Sætre
Norway
23:59:59.8639800
-
-
Ales Razym
Czech Republic
23:59:59.8639800
-
-
Martin Jaks
Czech Republic
23:59:59.8639800
-
D 20
10km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Lisa Vinsa
Jukkasjärvi IF
27:19.163865
79.7p
2
Emma Ribom
Kalix SK
27:45.166457
+25.2492
78.2p
3
Hanna Wikman
Gellivare Skidallians IK
27:54.167361
+34.3396
77.7p
4
Christina Rolandsen
Norway
27:55.167411
+35.3446
77.7p
5
Maja Majbäck
Jukkasjärvi IF
29:16.175502
+1:56.11537
73.5p
6
Nelly Johansson
Gellivare Skidallians IK
29:29.176878
+2:10.12913
72.9p
7
Julia Virtala
Luleå Gjutarens IF
29:57.179606
+2:37.15641
71.6p
8
Hennie Barstrand Stornes
Norway
30:41.184008
+3:21.20043
69.6p
9
Vendela Henriksson
Luleå Gjutarens IF
31:00.185937
+3:40.21972
68.8p
10
Karin Nutti Pilflykt
Gellivare Skidallians IK
31:08.186759
+3:48.22794
68.4p
11
Ebba Stenman
Älvsby IF SK
31:18.187743
+3:58.23778
68.0p
12
Naima Nergård
Gellivare Skidallians IK
31:43.190259
+4:23.26294
67.0p
13
Ida Sundström
Luleå Gjutarens IF
32:07.192683
+4:48.28718
66.0p
14
Wilma Lindgren
Kalix SK
32:12.193190
+4:53.29225
65.8p
15
Astrid Lindmark
IFK Kiruna
32:41.196086
+5:22.32121
64.7p
16
Evelina Niemi
Pajala IF
33:24.200398
+6:05.36433
63.1p
17
Linnea Fjällborg
Jukkasjärvi IF
34:53.209208
+7:33.45243
60.1p
18
Rebecka Widman
Bolidens SK
40:36.243565
+13:17.79600
50.7p
-
Maria Olofsson
Kalix SK
23:59:59.8639800
-
-
Johanna Engström
Kalix SK
23:59:59.8639800
-
Logga in för att slippa de här annonserna
D 21
10km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Petra Novakova
Czech Republic
25:44.154304
85.5p
2
Eva Vrabcova Nyvltova
Czech Republic
26:23.158202
+38.3798
83.0p
3
Karolina Grohova
Czech Republic
26:34.159394
+50.4990
82.3p
4
Emily Nishikawa
Canada
27:06.162585
+1:22.8181
80.4p
5
Tatjana Mannima
Estonia
27:13.163282
+1:29.8878
80.0p
6
Heidi Raju
Estonia
27:37.165661
+1:53.11257
78.6p
7
Anna Svendsen
Norway
27:58.167738
+2:14.13334
77.5p
8
Nina Lintzén
Studentidrott
28:57.173677
+3:13.19273
74.4p
9
Marit Robertsen
Norway
29:21.176007
+3:37.21603
73.3p
10
Emma Bergström
Kalix SK
30:55.185430
+5:11.31026
69.0p
-
Sandra Schuetzova
Czech Republic
23:59:59.8639800
-