Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Kalixspelen Sprintprolog
2014-02-08
INFO
RESULTAT
KARTA
Visa ihopslagen resultatlista
Visa deltider
D 16
1.5km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Wilma Lindgren
Kalix SK
4:45.28400
2
Emmi Lämsä
Alatornion Pirkat
4:47.28600
+2.100
3
Ida Gustavsson
IFK Arvidsjaur SK
4:49.28800
+4.300
4
Nelly Johansson
Luleå Gjutarens IF
4:52.29100
+7.600
5
Amanda Lundström
Bodens SK
4:55.29400
+10.900
6
Louise Roslin
Norrfjärdens IF
4:58.29700
+13.1200
7
Maja Majbäck
Jukkasjärvi IF
4:58.29700
+13.1200
8
Sara Thyni
Kalix SK
5:02.30100
+17.1600
9
Johanna Gustavsson
Hemmingsmarks IF
5:03.30200
+18.1700
10
Ella Anttola
Alatornion Pirkat
5:09.30800
+24.2300
11
Sofia Pajala
Strömnäs GIF
5:11.31000
+26.2500
12
Linnea Fjällborg
Jukkasjärvi IF
5:17.31600
+32.3100
13
Eveliina Regina
Keminsuun Kisa
5:18.31700
+33.3200
14
Mikaela Langås
Luleå Gjutarens IF
5:25.32400
+40.3900
15
Wilma Fjordell
Jukkasjärvi IF
5:43.34200
+58.5700
16
Emma Gustafsson
Bodens SK
6:16.37500
+1:31.9000
-
Ellen Holmgren
Strömnäs GIF
23:59:59.8639800
-
Karin Rönnbäck
Kalix SK
23:59:59.8639800
-
Kristin Uusitalo
Sävast Ski Team IF
23:59:59.8639800
-
Maria Olofsson
Kalix SK
23:59:59.8639800
-
Märtha Lindmark
IFK Kiruna
23:59:59.8639800
D 18
1.5km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Jenny Larsson
Luleå Gjutarens IF
4:40.27900
2
Ottilia Niemi
IFK Kiruna
4:49.28800
+9.800
3
Johanna Engström
Kalix SK
4:50.28900
+10.900
4
Lisa Larson
Bergnäsets AIK
5:11.31000
+31.3000
-
Matilda Jönsson
Sävast Ski Team IF
23:59:59.8639800
-
Emma Ribom
Kalix SK
23:59:59.8639800
-
Karin Nutti Pilflykt
Gellivare Skidallians IK
23:59:59.8639800
D 20
1.5km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Ida Sundström
Luleå Gjutarens IF
4:44.28300
2
Hanna Wikman
Gellivare Skidallians IK
4:45.28400
+1
-
Naima Nergård
Gellivare Skidallians IK
23:59:59.8639800
-
Veera Lassheikki
Aavasaksan Kisa
23:59:59.8639800
H 16
1.5km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Lukas Adolfsson
Täfteå IK
4:12.25100
2
Joel Åström
Bodens SK
4:15.25400
+3.200
3
Simon Stenberg
Kalix SK
4:18.25700
+6.500
4
Anton Laine
Kalix SK
4:23.26200
+11.1000
5
Jesper Matti
Bodens SK
4:26.26500
+14.1300
6
Andreas Karlsson
Norrfjärdens IF
4:33.27200
+21.2000
7
Jonathan Dahlberg
Byske SK
4:33.27200
+21.2000
8
Albin Larsson
Sunderby SK
4:34.27300
+22.2100
9
Markus Norman
Kalix SK
4:37.27600
+25.2400
10
William Westerlund
Byske SK
4:42.28100
+30.2900
11
Christoffer Marjeta
Kalix SK
4:45.28400
+33.3200
12
Valdemar Nilsson
Bodens SK
4:48.28700
+36.3500
13
Filip Nilsson
IFK Arvidsjaur SK
4:49.28800
+37.3600
14
Martin Granberg
Strömnäs GIF
4:49.28800
+37.3600
15
William Irva
Aavasaksan Kisa
5:10.30900
+58.5700
-
Oskar Årebäck
Bolidens SK
23:59:59.8639800
H 18
1.5km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Johannes Hortlund
Älvsby IF SK
6:07.36600
2
Oscar Westin
Sävast Ski Team IF
6:11.37000
+4.300
3
Johan Nilsson
Byske SK
6:14.37300
+7.600
4
André Mattei
Sävast Ski Team IF
6:16.37500
+9.800
5
Marcus Karlsson
Kalix SK
6:29.38800
+22.2100
6
Väinö Pääkkölä
Sieppijärven Sisu
6:31.39000
+24.2300
7
Jesper Pettersson
Strömnäs GIF
6:47.40600
+40.3900
8
David Nilsson
Sävast Ski Team IF
7:14.43300
+1:07.6600
-
Johan Ahlström
Sävast Ski Team IF
23:59:59.8639800
Logga in för att slippa de här annonserna
H 20
1.5km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Jacob Engström
Kalix SK
5:41.34000
2
Erik Axelsson
Strömnäs GIF
5:55.35400
+14.1300
3
Jonas Pettersson
Strömnäs GIF
6:10.36900
+29.2800
4
Linus Karlsson
Älvsby IF SK
6:19.37800
+38.3700
5
Gustav Johansson
Gellivare Skidallians IK
6:25.38400
+44.4300
6
Albert Askengren
Visborgs OK
6:31.39000
+50.4900
-
Anton Åström
Bodens SK
23:59:59.8639800
-
Simon Öberg
Kalix SK
23:59:59.8639800
H 21
1.5km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Niklas Niska
Bodens SK
5:42.34100
2
Peter Fredriksson
Kalix SK
6:13.37200
+31.3000
3
Fredrik Ögren
Luleå Gjutarens IF
6:47.40600
+1:05.6400
4
Marcus Burström
Byske SK
7:22.44100
+1:40.9900
-
Hans Årebäck
Bolidens SK
23:59:59.8639800
-
Jens Andersson
Kalix SK
23:59:59.8639800
D 14
1km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Hilma Törngren
Sävast Ski Team IF
3:39.21800
2
Olivia Alm
Strömnäs GIF
3:44.22300
+5.400
3
Svea Holmbom
Sävast Ski Team IF
3:44.22300
+5.400
4
Moa Majbäck
Jukkasjärvi IF
3:45.22400
+6.500
5
Olivia Norberg
Sävast Ski Team IF
3:45.22400
+6.500
6
Carolina Westin
Sävast Ski Team IF
3:46.22500
+7.600
7
Emilia Riekkola
Sävast Ski Team IF
3:48.22700
+9.800
8
Ebba Larsson
Sävast Ski Team IF
3:49.22800
+10.900
9
Rebecca Persson
Luleå Gjutarens IF
3:49.22800
+10.900
10
Moa Nilsson
Sävast Ski Team IF
3:58.23700
+19.1800
11
Emma Hedlund
Luleå Gjutarens IF
3:58.23700
+19.1800
12
Sofia Westerlund
Hemmingsmarks IF
4:06.24500
+27.2600
13
Adele Sturk
Jukkasjärvi IF
4:12.25100
+33.3200
14
Sara Brännström
Luleå Gjutarens IF
4:21.26000
+42.4100
15
Wilma Kilpala
Sunderby SK
4:26.26500
+47.4600
16
Emilia Westerlund
Byske SK
4:34.27300
+55.5400
17
Alma Nelson
Bodens SK
4:57.29600
+1:18.7700
-
Maja Årebäck
Bolidens SK
23:59:59.8639800
-
Agnes Uusitalo
Sävast Ski Team IF
23:59:59.8639800
-
Elsa Christoffersson
Luleå Gjutarens IF
23:59:59.8639800
-
Amalia Söderberg
Sunderby SK
23:59:59.8639800
H 14
1km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Joel Björkman
Kalix SK
3:30.20900
2
William Schultz
IFK Umeå
3:33.21200
+3.200
3
Filip Öberg
Kalix SK
3:34.21300
+4.300
4
Mattis Brunström
Bodens SK
3:36.21500
+6.500
5
Pål Jonsson
Strömnäs GIF
3:36.21500
+6.500
6
Elias Forss
Luleå Gjutarens IF
3:39.21800
+9.800
7
Gleyson Mendez
Bodens SK
3:44.22300
+14.1300
8
Jens Eriksson
Norrfjärdens IF
3:49.22800
+19.1800
9
Emil Simu
Luleå Gjutarens IF
3:52.23100
+22.2100
10
Alexi Pirttikoski
Kalix SK
3:53.23200
+23.2200
11
Elias Antonsen
Sävast Ski Team IF
3:54.23300
+24.2300
12
Topias Riipi
Kittilän Kotaveikot
4:03.24200
+33.3200
13
Karl Tuuri
Luleå Gjutarens IF
4:11.25000
+41.4000
-
Hampus Östlin
Sunderby SK
23:59:59.8639800
-
Ruben Andersson
Strömnäs GIF
23:59:59.8639800
-
Elias Berglund
Hemmingsmarks IF
23:59:59.8639800
D 10
0.7km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Alva Isaksson
Sävast Ski Team IF
3:44.22300
2
Alma Hedlund
Luleå Gjutarens IF
3:48.22700
+4.300
3
Agnes Sundström
Kalix SK
3:54.23300
+10.900
4
Emma Antonsen
Sävast Ski Team IF
3:55.23400
+11.1000
5
Clara Granljung
Kalix SK
3:56.23500
+12.1100
6
Agnes Nilsson
Hemmingsmarks IF
4:07.24600
+23.2200
7
Linnea Berglund
Hemmingsmarks IF
4:09.24800
+25.2400
8
Agnes Säfström Niemi
Kalix SK
4:18.25700
+34.3300
-
Ella Larsson
Brändöns IF
23:59:59.8639800
-
Malvina Söderberg
Sunderby SK
23:59:59.8639800
-
Alexandra Forslund
Kalix SK
23:59:59.8639800
-
Felicia Westin
Sävast Ski Team IF
23:59:59.8639800
-
Saga Andersson-junkka
Luleå Gjutarens IF
23:59:59.8639800
D 12
0.7km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Hanna Lundberg
Luleå Gjutarens IF
2:45.16400
2
Elsa Holmbom
Sävast Ski Team IF
2:48.16700
+3.200
3
Lovisa Fjällborg
Jukkasjärvi IF
2:49.16800
+4.300
4
Therese Patomella
Jukkasjärvi IF
2:50.16900
+5.400
5
Lisa Eriksson
Strömnäs GIF
3:00.17900
+15.1400
6
Sofia Lundkvist
Kalix SK
3:03.18200
+18.1700
7
Hilma Gustafsson
IFK Arvidsjaur SK
3:03.18200
+18.1700
8
Lovisa Broström
Sävast Ski Team IF
3:05.18400
+20.1900
9
Elsa Larsson
Sävast Ski Team IF
3:05.18400
+20.1900
10
Cornelia Nilsson
Hemmingsmarks IF
3:06.18500
+21.2000
11
Wilma Riekkola
Sävast Ski Team IF
3:06.18500
+21.2000
12
Saga Nelson
Bodens SK
3:15.19400
+30.2900
13
Emma Gustafsson
Hemmingsmarks IF
3:20.19900
+35.3400
14
Hanna Kilpala
Sunderby SK
3:22.20100
+37.3600
15
Rebecka Johnselius
Kalix SK
3:28.20700
+43.4200
16
Anna Brännström
Luleå Gjutarens IF
3:37.21600
+52.5100
17
Annie Fredriksson
Kalix SK
3:48.22700
+1:03.6200
18
Alicia Postrozny
Kalix SK
4:21.26000
+1:36.9500
19
Alexandra Forslund
Kalix SK
4:31.27000
+1:46.10500
20
Linnea Antonsen
Sävast Ski Team IF
4:59.29800
+2:14.13300
21
Emma Nilsson
Kalix SK
7:17.43600
+4:32.27100
-
Elina Sundkvist
Kalix SK
23:59:59.8639800
H 10
0.7km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Albert Marjeta
Kalix SK
2:56.17500
2
Verneri Tanninen
Kittilän Kotaveikot
3:06.18500
+10.900
3
Linus Antonsen
Sävast Ski Team IF
3:15.19400
+19.1800
4
Oscar Säfström Niemi
Kalix SK
3:34.21300
+38.3700
5
Albin Berglund
Hemmingsmarks IF
3:40.21900
+44.4300
6
Emil Berglund
Hemmingsmarks IF
3:46.22500
+50.4900
7
Tim Lundberg
Luleå Gjutarens IF
3:54.23300
+58.5700
8
Edgar Sturk
Jukkasjärvi IF
4:05.24400
+1:09.6800
9
Anton Pirttikoski
Kalix SK
4:33.27200
+1:37.9600
10
Oliver Sundström
Kalix SK
4:40.27900
+1:44.10300
11
Pontus Jakobsson
Kalix SK
4:51.29000
+1:55.11400
12
Viktor Forslund
Kalix SK
4:53.29200
+1:57.11600
-
Jesper Lundholm
Strömnäs GIF
23:59:59.8639800
H 12
0.7km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Tobias Snell
Luleå Gjutarens IF
2:29.14800
2
Viktor Majbäck
Jukkasjärvi IF
2:30.14900
+1
3
Ludvig Fredriksson
Strömnäs GIF
2:32.15100
+3.200
4
Niko Anttola
Alatornion Pirkat
2:36.15500
+7.600
5
Oskari Tanninen
Kittilän Kotaveikot
2:44.16300
+15.1400
6
Pontus Lundholm
Strömnäs GIF
2:51.17000
+22.2100
7
Matias Riipi
Kittilän Kotaveikot
2:54.17300
+25.2400
8
Simon Eriksson
Kalix SK
3:01.18000
+32.3100
9
Victor Berglund
Bodens SK
3:03.18200
+34.3300
10
Christoffer Alm
Strömnäs GIF
3:08.18700
+39.3800
11
Simon Markström
Luleå Gjutarens IF
3:10.18900
+41.4000
-
Theo Mattei
Sävast Ski Team IF
23:59:59.8639800
-
André Uusitalo
Sävast Ski Team IF
23:59:59.8639800