Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Haldo Hanssons Minne
2014-02-16
Deltävling i
Ivars Bil Jemtland Ski Tour 2014
<<< Flyktingloppet
Flyktingloppet >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Lars Suther
Lima IF
2:00:41.724065
89.4p
2
Tiio Söderhielm
Åsarna IK
2:00:44.724386
+3.221
89.4p
3
Magnus Jonsson
Sollefteå GIF
2:01:00.725952
+18.1787
89.1p
4
Jonatan Thoresson
Östersunds SK
2:01:06.726597
+25.2432
89.0p
5
John Lagerskog
IFK Arvidsjaur SK
2:03:32.741108
+2:50.16943
86.8p
6
Erik Melin-Söderström
Östersunds SK
2:03:42.742146
+3:00.17981
86.6p
7
Johan Persson
Järpens SK
2:06:40.759904
+5:58.35739
84.0p
8
Eric Simonsson
Landöns IF
2:08:23.770286
+7:42.46121
82.6p
9
Fredrik Sätter
Mattmar SK
2:08:42.772142
+8:00.47977
82.3p
10
Henrik Casserlund
Månkarbo IF
2:10:56.785584
+10:15.61419
80.5p
11
Anders Myrland
Skogn IL
2:11:07.786617
+10:25.62452
80.4p
12
Frode Jermstad
Team Velux Isola
2:12:14.793322
+11:32.69157
79.5p
13
Rune Veie
Det Norske Oljeselskap Bil
2:13:42.802145
+13:00.77980
78.4p
14
Joakim Kangasharju
Ragunda IF
2:14:28.806796
+13:47.82631
77.8p
15
Ola A Eggen
Snåsa IL
2:15:13.811236
+14:31.87071
77.3p
16
Jonas Flaat
Team Nava
2:15:42.814191
+15:01.90026
77.0p
17
Johan Schjerve
Team Nava
2:16:46.820560
+16:04.96395
76.2p
18
David Olovsson
Östersunds SK
2:20:09.840826
+19:27.116661
73.9p
19
Sven Emil Wallin
Trångsvikens IF
2:20:38.843771
+19:57.119606
73.6p
20
Mikael Hultin
Östersunds SK
2:21:39.849839
+20:57.125674
72.9p
21
Niclas Eriksson
Hägglunds SK
2:22:02.852179
+21:21.128014
72.7p
22
Marcus Carlén
Bodsjöböle SK
2:22:12.853101
+21:30.128936
72.6p
23
Petter Kindmalm
Östersunds SK
2:22:46.856502
+22:04.132337
72.2p
24
Börje Cato Moen
Lierne IL
2:23:34.861338
+22:52.137173
71.7p
25
Stig Ove Tangen
Henning Sl
2:25:10.870934
+24:28.146769
70.7p
26
Björn Haring
Östersunds SK
2:25:41.874073
+25:00.149908
70.4p
27
Egil Brörs
Club z
2:26:02.876197
+25:21.152032
70.2p
28
Björn Ståle Eikrem
Skogn IL
2:26:23.878240
+25:41.154075
70.0p
29
Öyvind Johansen
Östersunds SK
2:26:29.878878
+25:48.154713
70.0p
30
Anders Lindroos
Axa SC
2:26:53.881271
+26:12.157106
69.7p
31
Are Wallin
Axa SC
2:27:10.882918
+26:28.158753
69.6p
32
Ralf Andersson
Hotings IF
2:27:28.884765
+26:47.160600
69.4p
33
Patrik Hakonen
Axa SC
2:29:14.895331
+28:32.171166
68.4p
34
Erik Ragnarsson
Brunflo IF
2:29:37.897688
+28:56.173523
68.1p
35
Måns Erik Frank
Hallvikens IF
2:29:43.898287
+29:02.174122
68.1p
36
Mikael Lundholm
Östersunds SK
2:30:18.901729
+29:36.177564
67.8p
37
Auvo Dufva
Åsarna IK
2:30:32.903184
+29:51.179019
67.6p
38
Fredrik Olovsson
Östersunds SK
2:30:36.903503
+29:54.179338
67.6p
39
Björn Larsson
Sveaskogs IF
2:31:15.907465
+30:34.183300
67.2p
40
Anders Önegård
Offerdals SK
2:31:39.909816
+30:57.185651
67.0p
41
Tord Lundin
Tandsbyns IF
2:32:53.917208
+32:11.193043
66.4p
42
Martin Landgren
Falköpings AIK SK
2:33:53.923248
+33:11.199083
65.8p
43
Fredrik Bernsten
Axa SC
2:34:10.924991
+33:29.200826
65.7p
44
Frank Gjertsås
Lierne IL
2:34:50.928955
+34:08.204790
65.3p
45
Helge Vedvik
Grong IL
2:34:50.928987
+34:09.204822
65.3p
46
Kenneth Skjerve
IL Markabygda
2:36:44.940351
+36:02.216186
64.4p
47
Martin Kristiansson
Trångsvikens IF
2:37:12.943113
+36:30.218948
64.2p
48
Ottar Lyngstad
Sørli IL
2:37:57.947607
+37:15.223442
63.8p
49
Per Aild Bolaas
Club z
2:38:40.951988
+37:59.227823
63.4p
50
Per Steen
Brunflo IF
2:39:16.955550
+38:34.231385
63.1p
51
Lars Norlander
Östersunds SK
2:40:04.960311
+39:22.236146
62.8p
52
BO Göransson
Åsarna IK
2:40:09.960853
+39:27.236688
62.7p
53
Ove Sandvik
Lierne IL
2:40:16.961552
+39:34.237387
62.7p
54
Peter Schröder
Mälarhöjdens IK
2:40:33.963272
+39:52.239107
62.5p
55
Tor Arne Moen
Lierne IL
2:42:25.974410
+41:43.250245
61.7p
56
Joel Larsson
Häggenås SK
2:42:36.975516
+41:54.251351
61.6p
57
Olov Richardsson
Ncc IF
2:43:10.978917
+42:28.254752
61.3p
58
Tobias Rönneblad
Brunflo IF
2:43:28.980751
+42:46.256586
61.2p
59
Egil Wallin
Axa SC
2:43:39.981888
+42:58.257723
61.1p
60
Oddvar Forberg Isaksen
Trondheim Skl
2:43:42.982119
+43:00.257954
61.1p
61
Björn Viggeborn
Axa SC
2:44:32.987143
+43:50.262978
60.7p
62
Bengt Hemmingsson
Bodsjöböle SK
2:44:58.989777
+44:17.265612
60.5p
63
Stefan Andersson
Brunflo IF
2:45:21.992030
+44:39.267865
60.3p
64
Terje Homo
Lierne IL
2:45:35.993497
+44:54.269332
60.2p
65
Oddvar Strøm
Lierne IL
2:46:32.999165
+45:51.275000
59.8p
66
Anders Skjerve
IL Markabygda
2:47:44.1006391
+47:03.282226
59.3p
67
Dan Leo Totland
Sørli IL
2:48:13.1009266
+47:32.285101
59.1p
68
Johan Forssen
Frösö IF
2:48:15.1009415
+47:33.285250
59.1p
69
Patrik Sivermalm
Bålsta SK
2:48:58.1013719
+48:16.289554
58.8p
70
Tor Bach
Inderøy IL
2:50:13.1021282
+49:32.297117
58.3p
71
Kalle Lennartsson
Vattudalens Ldk
2:50:25.1022459
+49:43.298294
58.2p
72
Andreas Hansson
Duveds IF
2:52:30.1034926
+51:48.310761
57.4p
73
Knut Blomdahl
Lierne IL
2:52:48.1036743
+52:06.312578
57.2p
74
Kristoffer Janze
Funäsdalens IF
2:53:08.1038717
+52:26.314552
57.1p
75
Billy Lindman
Trångsvikens IF
2:53:09.1038880
+52:28.314715
57.1p
76
Marcus Pernevill
Jämtkraft IF
2:53:40.1041994
+52:59.317829
56.9p
77
Egon Kvarnlöf
Offerdals SK
2:55:16.1051521
+54:34.327356
56.3p
78
Gustav Trehn
Frösö IF
2:55:40.1053918
+54:58.329753
56.1p
79
Seppo Valli
Högforsen Fritid IF
2:56:51.1061056
+56:09.336891
55.7p
80
Lars Jonar Larsen
Lierne IL
2:56:54.1061308
+56:12.337143
55.7p
81
Mikael Kvarnlöf
Anvågens SK
2:57:05.1062489
+56:24.338324
55.6p
82
Andreas Lindström
Östersunds SK
2:57:37.1065644
+56:55.341479
55.4p
83
Carl-fredrik Yri
Östersunds SK
2:57:59.1067856
+57:17.343691
55.3p
84
Arne Kai Stuenes
Lierne IL
2:58:20.1069920
+57:38.345755
55.1p
85
Marcus Holmbergh
Högforsen Fritid IF
2:58:28.1070778
+57:47.346613
55.1p
86
Krister Haraldsson
Tandsbyns IF
2:58:54.1073303
+58:12.349138
54.9p
87
Erik Sunnerheim
Bonäshamn
2:59:14.1075305
+58:32.351140
54.8p
88
Staffan Näslund
Östersunds SK
2:59:34.1077338
+58:52.353173
54.7p
89
Dan Sunnerheim
Bonäshamn
2:59:50.1078948
+59:08.354783
54.6p
90
Niklas Pettersson
Myssjö-Ovikens IF
2:59:53.1079244
+59:11.355079
54.6p
91
Ove Hansson
Offerdals SK
2:59:58.1079744
+59:16.355579
54.5p
92
Roger Kamskog
Vemdalens IF
3:00:31.1083003
+59:49.358838
54.3p
93
Roar Bach
Kolvereid IL
3:01:15.1087471
+1:00:34.363306
54.1p
94
Bengt Hellstrand
Duveds IF
3:01:24.1088364
+1:00:42.364199
54.0p
95
Hans Modin
Högforsen Fritid IF
3:01:25.1088461
+1:00:43.364296
54.0p
96
Kristoffer Bergner
Axa SC
3:01:35.1089475
+1:00:54.365310
54.0p
97
Bengt Schön
Storvreta IK
3:02:11.1093018
+1:01:29.368853
53.8p
98
Simon Jörgensen
SportsGym
3:02:15.1093475
+1:01:34.369310
53.7p
99
Niklas Ekstrand
No Club
3:02:19.1093833
+1:01:37.369668
53.7p
100
Daniel E
Nord Lock
3:02:37.1095643
+1:01:55.371478
53.6p
101
Mattias Dahlgren
Spikbodarnas IK
3:03:51.1103087
+1:03:10.378922
53.2p
102
Erik Oestnor
Dreamteam Not IL
3:05:36.1113543
+1:04:54.389378
52.6p
103
Marcus Ärlebrandt
Östersunds SK
3:05:58.1115794
+1:05:17.391629
52.5p
104
Stefan Aronsson
Sundsjö IF
3:06:14.1117338
+1:05:32.393173
52.4p
105
Dan Stensen
Lierne IL
3:06:59.1121816
+1:06:17.397651
52.1p
106
Christian Bouvier
No Club
3:07:04.1122340
+1:06:22.398175
52.1p
107
Felix Rudberg
No Club
3:07:36.1125568
+1:06:55.401403
51.9p
108
Martin Persson
Axa SC
3:07:50.1126946
+1:07:08.402781
51.9p
109
Thomas Jonsson
Mörsils IF
3:09:02.1134116
+1:08:20.409951
51.5p
110
Gunnar Kvarnlöf
Anvågens SK
3:09:07.1134630
+1:08:25.410465
51.4p
111
Henrik Juhlin
Jämtkraft IF
3:09:57.1139634
+1:09:15.415469
51.2p
112
Ulrich Wahlström
IFK Strömsund
3:10:28.1142714
+1:09:46.418549
51.0p
113
Jan Peter Magnusson
Kälens SK
3:11:18.1147749
+1:10:36.423584
50.8p
114
Max von Gegerfelt
Axa SC
3:12:05.1152463
+1:11:23.428298
50.5p
115
Fredrik Wikström
Järpens SK
3:15:44.1174311
+1:15:02.450146
49.4p
116
Pär-erik Petrusson
Jämtkraft IF
3:16:58.1181797
+1:16:17.457632
49.0p
117
Fredrik Lundkvist
Hotings IF
3:17:50.1186920
+1:17:08.462755
48.8p
118
David Sundén
No Club
3:18:35.1191428
+1:17:53.467263
48.6p
119
Niklas Hjelte
ÅS IL
3:20:40.1203989
+1:19:59.479824
48.0p
120
Jan Molde
Östersunds SK
3:23:32.1221157
+1:22:50.496992
47.2p
121
Robert Dahlin
Brunflo IF
3:24:59.1229892
+1:24:18.505727
46.8p
122
Ulf Nutti
Nord Lock
3:25:36.1233594
+1:24:55.509429
46.7p
123
Anders B
Nord Lock
3:25:37.1233623
+1:24:55.509458
46.7p
124
Uno Kallström
Häggenås SK
3:25:47.1234619
+1:25:05.510454
46.6p
125
Emil Kristiansson
Östersunds SK
3:27:37.1245621
+1:26:55.521456
46.1p
126
Erik Svensson
Anundsjö IF
3:29:28.1256783
+1:28:47.532618
45.7p
127
Tomas Olsson
Bodsjöböle SK
3:29:31.1257030
+1:28:49.532865
45.7p
128
Morten Skåle
Sørli IL
3:34:21.1286029
+1:33:39.561864
44.5p
129
Bengt Gryckdal
ÅS IL
3:35:19.1291857
+1:34:37.567692
44.2p
130
Fredrik Olsson
No Club
3:37:20.1303950
+1:36:38.579785
43.8p
131
Ulf von Sydw
Östersunds SK
3:39:37.1317634
+1:38:55.593469
43.3p
132
Per Englund
No Club
3:40:37.1323661
+1:39:55.599496
43.0p
133
Staffan Jönsson
Säffle SK
3:41:31.1329057
+1:40:49.604892
42.8p
134
Per Sellman
Östersunds SK
3:52:56.1397510
+1:52:14.673345
40.4p
135
Patrik Rönnqvist
Sundsjö IF
3:56:09.1416801
+1:55:27.692636
39.8p
136
Karl Erik Wikström
Högforsen Fritid IF
4:08:22.1490189
+2:07:41.766024
37.6p
137
Tommy Göransson
FK Finn
4:24:57.1589629
+2:24:15.865464
35.0p
-
Bror Forss
Smedjeviken
23:59:58.8639700
-
-
Fredrik Göransson
Åsarna IK
23:59:58.8639700
-
-
Jesper Nilsson
Andrarums IF
23:59:58.8639700
-
-
Markus Åsberg
Trevål IF
23:59:58.8639700
-
-
Markus S
Nord Lock
23:59:58.8639700
-
-
Rickard Carlsson
Axa SC
23:59:58.8639700
-
-
Rolf Fasth
Östersunds SK
23:59:58.8639700
-
-
Sören Frykenstrand
ÅS IL
23:59:58.8639700
-
-
Tim Persson
Jämtlandspolisens Idrottsförening
23:59:58.8639700
-
-
Ola Widegren
Östersunds SK
23:59:58.8639700
-
-
Elias Alvebro
Offerdals SK
23:59:58.8639700
-
-
Björn Wickholm
Mörsils IF
23:59:58.8639700
-
-
?? Viggeborn
Axa SC
23:59:59.8639800
-
-
Alasdair Tutt
Birkebeiner Nordic Ski Club
23:59:59.8639800
-
-
Andreas Hansson
Myssjö-Ovikens IF
23:59:59.8639800
-
-
Bengt Arnemo
Östersunds SK
23:59:59.8639800
-
-
Börje Moen
Sørli IL
23:59:59.8639800
-
-
Carl Bergsten
Östersunds SK
23:59:59.8639800
-
-
Finn Persson
Östersunds SK
23:59:59.8639800
-
-
Kyösti Salokanto
Hällbybrunns IF
23:59:59.8639800
-
-
Linus Jansson
Häverödals IF
23:59:59.8639800
-
-
Oscar Wallman
IFK Helsingborg
23:59:59.8639800
-
-
Pär Gustafsson
Aspås IF
23:59:59.8639800
-
-
Samuel Lindgren
Trångsvikens IF
23:59:59.8639800
-
-
Simon James Platt
Östersunds SK
23:59:59.8639800
-
-
Staffan Abramsson
Axa SC
23:59:59.8639800
-
-
Jan Persson
Offerdals SK
23:59:59.8639800
-
-
Rickard Johnson
Frösön
23:59:59.8639800
-