Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Tåsjödalen Classic Ski
2014-01-19
Deltävling i
Ivars Bil Jemtland Ski Tour 2014
<<< Flyktingloppet
Jämtkraft Ski Marathon >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
OBS! Nyhet!
Visa ihopslagen resultatlista med seedningsgränser för Vasaloppet
Visa deltider
D 21
41km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Laila Kveli
Lierne IL
2:27:19.883800
74.2p
2
Evelina Bångman
Offerdals SK
2:41:57.971600
+14:38.87700
66.4p
3
Matilda Andersson
Häggenås SK
2:58:49.1072800
+31:30.188900
59.2p
4
Irina Persson
Lierne IL
2:59:41.1078000
+32:22.194100
58.9p
5
Karen Anna Kvemo
Lierne IL
3:17:27.1184600
+50:08.300700
52.9p
6
Johanna Karoline Åkerlund
Follafoss IL
3:19:50.1198900
+52:31.315000
52.1p
7
Eva Sandberg
Bodsjöböle SK
3:26:17.1237600
+58:58.353700
50.3p
8
Maria Frånlund
IK Stern
3:29:29.1256800
+1:02:10.372900
49.4p
9
Karin Stenlund
Svanaby SK
3:38:33.1311200
+1:11:14.427300
47.1p
10
Viktoria Winberg
Gräftåvallens SK
3:51:46.1390500
+1:24:27.506600
44.2p
11
Ann-cathrin Unosson
Vattudalens Ldk
4:41:34.1689300
+2:14:15.805400
35.6p
-
Ninni Skyttner
Hammerdals IF
23:59:58.8639700
-
H 21
41km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Erik Melin-Söderström
Östersunds SK
2:12:11.793000
84.5p
2
Erik Jonsson
Rossöns IF
2:12:36.795500
+25.2400
84.2p
3
Eric Simonsson
Landöns IF
2:16:11.817000
+4:00.23900
81.5p
4
Tobias Engblom
Stockviks SF
2:17:30.824900
+5:19.31800
80.6p
5
Andre Jakobsson
Östersunds SK
2:19:51.839000
+7:40.45900
78.9p
6
David Berg
Bodsjöböle SK
2:20:48.844700
+8:37.51600
78.3p
7
Björn Jonsson
Storumans IK
2:21:52.851100
+9:41.58000
77.6p
8
Joakim Kangasharju
Ragunda IF
2:22:56.857500
+10:45.64400
76.9p
9
Lars-Åke Stenmark
Junsele IF
2:26:52.881100
+14:41.88000
74.5p
10
Even Kvemo
Lierne IL
2:27:15.883400
+15:04.90300
74.2p
11
David Erixon
IF Hallby SOK
2:27:24.884300
+15:13.91200
74.1p
12
Daniel Granberg
Mellansel IF
2:31:48.910700
+19:37.117600
71.6p
13
Magnus Österberg
ÅS IL
2:33:03.918200
+20:52.125100
70.9p
14
Simon James Platt
Östersunds SK
2:34:22.926100
+22:11.133000
70.2p
15
Johan Brännström
Bolidens SK
2:34:40.927900
+22:29.134800
70.1p
16
David Olovsson
Östersunds SK
2:35:40.933900
+23:29.140800
69.5p
17
Fredrik Olofsson
Östersunds SK
2:36:10.936900
+23:59.143800
69.3p
18
Börje Cato Moen
Lierne IL
2:36:33.939200
+24:22.146100
69.1p
19
Daniel Persson
Sollefteå Skidor IF
2:37:05.942400
+24:54.149300
68.8p
20
Fredrik Göransson
Åsarna IK
2:37:38.945700
+25:27.152600
68.5p
21
Daniel Ajax
Ragunda IF
2:38:20.949900
+26:09.156800
68.2p
22
Peter Spångberg
IF Berguven
2:38:25.950400
+26:14.157300
68.1p
23
Mikael Bodne
Gräftåvallens SK
2:38:31.951000
+26:20.157900
68.1p
24
Marcus Carlén
Bodsjöböle SK
2:40:28.962700
+28:17.169600
67.1p
25
Erik Ragnarsson
Brunflo IF
2:40:41.964000
+28:30.170900
67.0p
26
Mats Jonasson
IFK Strömsund
2:43:32.981100
+31:21.188000
65.6p
27
Jörgen Roos
Östersunds SK
2:49:42.1018100
+37:31.225000
62.9p
28
Anders Nordin
Lucksta IF
2:50:01.1020000
+37:50.226900
62.7p
29
Måns Erik Frank
Hallvikens IF
2:50:15.1021400
+38:04.228300
62.6p
30
Kurt Sandseter
Follafoss IL
2:50:29.1022800
+38:18.229700
62.5p
31
Sven Ingvar Svensson
Biathlon Östersund IF
2:50:47.1024600
+38:36.231500
62.4p
32
Patrik Norberg
Trångsvikens IF
2:51:15.1027400
+39:04.234300
62.2p
33
Carl-Olov Hansen
Utleira IL
2:55:41.1054000
+43:30.260900
60.4p
34
Johnny Nordman
Aspås IF
2:56:19.1057800
+44:08.264700
60.1p
35
Peter Ajax
Ragunda IF
2:57:04.1062300
+44:53.269200
59.9p
36
Billy Lindman
Trångsvikens IF
2:58:53.1073200
+46:42.280100
59.2p
37
Mikael Åkerlund
Follafoss IL
3:01:59.1091800
+49:48.298700
58.0p
38
BO Göransson
Åsarna IK
3:02:01.1092000
+49:50.298900
58.0p
39
Örjan Sandler
Orrvikens IK
3:03:10.1098900
+50:59.305800
57.6p
40
Bengt Hemmingsson
Bodsjöböle SK
3:05:55.1115400
+53:44.322300
56.6p
41
Ola Kvemo
Lierne IL
3:05:58.1115700
+53:47.322600
56.6p
42
Andreas Lindström
Östersunds SK
3:06:02.1116100
+53:51.323000
56.6p
43
Stefan Andersson
Brunflo IF
3:08:19.1129800
+56:08.336700
55.8p
44
Kalle Lennartsson
Vattudalens Ldk
3:12:39.1155800
+1:00:28.362700
54.4p
45
Tomas Björkqvist
Biathlon Östersund IF
3:14:12.1165100
+1:02:01.372000
53.9p
46
Henrik Tegström
Dalasjö IK
3:15:04.1170300
+1:02:53.377200
53.6p
47
Kjell Jonsson
Aspås IF
3:19:00.1193900
+1:06:49.400800
52.4p
48
Herman Petrusson
Myssjö-Ovikens IF
3:28:18.1249700
+1:16:07.456600
49.8p
49
Carl-johan Andersson
Tåsjö IF
3:33:43.1282200
+1:21:32.489100
48.3p
50
Tore Norkvist
Tåsjö IF
3:36:00.1295900
+1:23:49.502800
47.8p
51
Martin Persson
Axa SC
3:37:43.1306200
+1:25:32.513100
47.3p
52
Ulrik Wahlström
IFK Strömsund
3:38:21.1310000
+1:26:10.516900
47.2p
53
Fredrik Winterqvist
Sollefteå Skidor IF
3:38:34.1311300
+1:26:23.518200
47.1p
54
Thomas Stenlund
Svanaby SK
3:38:43.1312200
+1:26:32.519100
47.1p
55
Carl Fredik Yri
Östersunds SK
3:42:27.1334600
+1:30:16.541500
46.2p
56
Andreas Westman
Sollefteå Skidor IF
3:46:19.1357800
+1:34:08.564700
45.3p
57
Robert Dahlin
Brunflo IF
4:07:04.1482300
+1:54:53.689200
41.1p
-
Calle Sjöstrand
Sollefteå Skidor IF
23:59:58.8639700
-
-
Robert Nilsson
Myssjö-Ovikens IF
23:59:58.8639700
-
-
Emil Danielsson
IFK Strömsund
23:59:58.8639700
-
-
Niklas Allberg
Östersunds SK
23:59:58.8639700
-
-
Johnny Lagerskog
IFK Arvidsjaur SK
23:59:58.8639700
-
-
P O Svedberg
Svanaby SK
23:59:58.8639700
-
-
Sven Emil Wallin
Trångsvikens IF
23:59:58.8639700
-
-
Magnus Lindberg
Hägglunds IOFK
23:59:58.8639700
-
-
Johan Schjerve
Nava Sport
23:59:58.8639700
-
-
Dan Leo L. Totland
Lierne IL
23:59:58.8639700
-
-
Arne Westum
Nava Sport
23:59:58.8639700
-
-
Pierre Bryntesson
Sollefteå Skidor IF
23:59:59.8639800
-
-
Ole Vegard Lostuen
Nava Sport
23:59:59.8639800
-
-
Nicklas Johansson
Järvsjöby IF
23:59:59.8639800
-
-
Arne Kai Stuenes
Lierne IL
23:59:59.8639800
-
-
Jonas Byman
Myssjö-Ovikens IF
23:59:59.8639800
-
-
Joel Larsson
Häggenås SK
23:59:59.8639800
-
-
Charlie Isaksson
Malgoviks GOIF
23:59:59.8639800
-
-
Arnt Sitter
Nava Sport
23:59:59.8639800
-
D 21
22.5km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Hilde Østnor
Lierne IL
1:36:10.576900
70.1p
2
Maria Andersson
Häggenås SK
1:46:54.641300
+10:44.64300
63.1p
3
Sara Jeanson
Tåsjö IF
1:49:07.654600
+12:57.77600
61.8p
4
Erica Carlsson
Hammerdals IF
2:19:58.839700
+43:48.262700
48.2p
5
Katarina Bjelke
Tåsjö IF
2:27:38.885700
+51:28.308700
45.7p
6
Ann Britt Elvseth
IFK Strömsund
2:27:53.887200
+51:43.310200
45.6p
-
Veronica Karlsson
Axa SC
23:59:58.8639700
-
-
Olivia Bengtsson
Gäddede SK
23:59:59.8639800
-
-
Eva Westum Kveli
Lierne IL
23:59:59.8639800
-
H 21
22.5km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Alexander Jakobsson
Hotings IF
1:21:33.489200
82.7p
2
Per-Edvard Jönsson
Tåsjö IF
1:32:33.555200
+11:00.65900
72.9p
3
Andreas Jacobsson
Hotings IF
1:37:36.585500
+16:03.96200
69.1p
4
Hallgeir Kveli
Lierne IL
1:46:36.639500
+25:03.150200
63.3p
5
Stig Engström
IFK Strömsund
1:48:23.650200
+26:50.160900
62.2p