Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Intersportloppet
2014-01-18
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Jimmie Johnsson
Axa SC
1:38:49.592870
89.5p
2
Daniel Tynell
Grycksbo IF OK
1:38:49.592880
+0
89.5p
3
Fredrik Byström
Sollefteå Skidor IF
1:38:54.593370
+5.400
89.4p
4
Rikard Tynell
Grycksbo IF OK
1:39:02.594110
+12.1140
89.3p
5
Oskar Svärd
Försvarets Sk
1:40:38.603760
+1:48.10790
87.6p
6
Erik Wickström
Ulricehamns IF
1:41:56.611500
+3:06.18530
86.4p
7
Dan Moberg
IFK Skövde SK
1:41:56.611510
+3:06.18540
86.4p
8
Per-Olov Svahn
Boxholm-Ekeby SK
1:42:27.614650
+3:37.21680
85.9p
9
Andreas Argårda
IFK Mora SK
1:43:27.620650
+4:37.27680
84.9p
10
Rasmus Ax
Boxholm-Ekeby SK
1:43:52.623110
+5:02.30140
84.6p
11
Stefan Sunnerberg
SK Ringen
1:44:30.626980
+5:41.34010
84.0p
12
Axel Bergsten
Axa SC
1:44:54.629300
+6:04.36330
83.6p
13
Gustav Niord
Boxholm-Ekeby SK
1:44:55.629490
+6:06.36520
83.6p
14
Linus Larsson
Karlslunds IF SF
1:44:56.629590
+6:07.36620
83.6p
15
Samuel Norlén
IK Stern
1:45:00.629950
+6:10.36980
83.5p
16
Fredrik Ousbäck
IFK Skövde SK
1:45:11.631060
+6:21.38090
83.4p
17
Tom Ankerstål
Rehns BK
1:45:14.631300
+6:24.38330
83.3p
18
Mikael Andersson
Turebergs IF
1:45:27.632640
+6:37.39670
83.1p
19
Tobias Hansson
IFK Mora SK
1:45:47.634690
+6:58.41720
82.8p
20
Knut Anders Hatlen
Stranda IL
1:47:27.644660
+8:37.51690
81.4p
21
Tommy Gabrielsson
Gagnefs IF
1:47:39.645830
+8:49.52860
81.2p
22
Anders Eriksson
IFK Mora SK
1:48:35.651490
+9:46.58520
80.4p
23
Andreas Karlsson
Hällbybrunns IF
1:48:37.651640
+9:47.58670
80.4p
24
Emil Brindbergs
Vansbro AIK SK
1:48:43.652280
+9:54.59310
80.3p
25
Henrik Alm
Idre SK
1:48:43.652290
+9:54.59320
80.3p
26
Ronnie Löf
Högbo GOIF
1:48:45.652420
+9:55.59450
80.3p
27
Niclas Eklöw
Sundbybergs IK
1:48:53.653220
+10:03.60250
80.2p
28
Jonas Böhlmark
IFK Mora SK
1:49:45.658450
+10:55.65480
79.5p
29
Johan Kanto
IK Stern
1:49:59.659870
+11:10.66900
79.3p
30
Rickard Noberius
Falu IK
1:50:19.661830
+11:29.68860
79.0p
31
Ronny Wedin
Norbergs SK
1:50:23.662210
+11:33.69240
79.0p
32
Mattias Carlzon
Ulricehamns IF
1:50:39.663820
+11:49.70850
78.7p
33
Viktor Elfvén
IF Hagen SK
1:50:58.665760
+12:08.72790
78.5p
34
Pontus Nordström
Östervåla IF
1:52:01.672050
+13:11.79080
77.7p
35
Claes Theander
Sundbybergs IK
1:52:03.672200
+13:13.79230
77.6p
36
Simon Undemar
Karlslunds IF SF
1:52:10.672950
+13:20.79980
77.5p
37
Patrik Lind
Torshälla-Nyby IS
1:53:09.678870
+14:20.85900
76.8p
38
Björn Hänninen
Högbo GOIF
1:53:50.682980
+15:01.90010
76.3p
39
Martin Gotting
Ulricehamns IF
1:54:03.684240
+15:13.91270
76.1p
40
Erlend Gjestrud
Brynehein Stakerlag
1:54:37.687680
+15:48.94710
75.7p
41
Andreas Blohm
Filipstads SF
1:54:53.689290
+16:04.96320
75.5p
42
Carl Henrik Niper
Föreningen IKJ Haninge
1:55:06.690570
+16:17.97600
75.3p
43
Henrik Albertsson
Sya SK
1:55:18.691760
+16:28.98790
75.2p
44
Hannes Assarsson
Nässjö SF
1:55:28.692710
+16:38.99740
75.1p
45
Martin Bratt
IFK Mora SK
1:55:30.692940
+16:40.99970
75.0p
46
Mattias Widmark
Svegs IK
1:55:40.693970
+16:51.101000
74.9p
47
Fredrik Gustafsson
Strängnäs SK
1:56:08.696770
+17:19.103800
74.6p
48
John Wiklund
Stockholms RK
1:56:17.697660
+17:27.104690
74.5p
49
Martin Damm
Björkfors GOIF
1:56:19.697820
+17:29.104850
74.5p
50
Niklas Johansson
Intersport IF
1:57:10.702900
+18:20.109930
73.9p
51
Stefan Gustafsson
IK Jarl Rättvik
1:57:33.705200
+18:43.112230
73.6p
52
Johan Nilsson
Edsbyns SK
1:57:33.705210
+18:43.112240
73.6p
53
Pontus Carlsson
Sundborns GOIF
1:57:52.707140
+19:02.114170
73.4p
54
Johan Andreasson
Växjö OK
1:57:55.707490
+19:06.114520
73.3p
55
Christoffer Eskilsson
Haninge SOK
1:57:58.707720
+19:08.114750
73.3p
56
Jonatan Steen
Falun Borlänge SK
1:58:21.710070
+19:32.117100
73.0p
57
Mikael Hultin
Östersunds SK
1:58:40.711960
+19:50.118990
72.8p
58
Robert Åström
Hägglunds SK
1:58:54.713330
+20:04.120360
72.7p
59
Oskar Grangert
IK Nocout.se
1:59:59.719860
+21:09.126890
71.9p
60
Samuel Carlsson
Sundbybergs IK
2:00:32.723150
+21:42.130180
71.6p
61
Erik Dahlström
IK Jarl Rättvik
2:01:37.729640
+22:47.136670
70.9p
62
Jesper Nilsson
Ulricehamns IF
2:01:39.729840
+22:49.136870
70.8p
63
Roland Berglund
Sunne SLF
2:01:39.729880
+22:50.136910
70.8p
64
Daniel Sandvik
IFK Mora SK
2:01:41.730000
+22:51.137030
70.8p
65
Linus Jansson
Häverödals IF
2:02:01.732070
+23:12.139100
70.6p
66
Bill Engman
Karlslunds IF SF
2:02:02.732130
+23:12.139160
70.6p
67
Heiko Zuehlke
Wsv Clausthal-Zellerfeld
2:02:35.735490
+23:46.142520
70.2p
68
Kristian Eklund
Exel X-curve Team
2:02:38.735700
+23:48.142730
70.2p
69
Emil Folkesson
Enklare Sport SK
2:02:39.735810
+23:49.142840
70.2p
70
Leon Spiller
Falun Borlänge SK
2:02:39.735830
+23:49.142860
70.2p
71
Max Bergström
Skeriol IF
2:02:47.736670
+23:58.143700
70.1p
72
Anders Ericsson
Granbergsdals IF
2:03:00.737900
+24:10.144930
70.0p
73
Johan Andersson
Hindås SK
2:03:01.738030
+24:11.145060
70.0p
74
Jakob Karlsson
IK Nocout.se
2:03:16.739580
+24:27.146610
69.8p
75
Thomas Nordman
IK Nocout.se
2:03:16.739590
+24:27.146620
69.8p
76
Sven Haga
IK Jarl Rättvik
2:03:21.740060
+24:31.147090
69.7p
77
Ivan Forsgren
Karlslunds IF SF
2:03:22.740110
+24:32.147140
69.7p
78
Erik Harlén
Karlslunds IF SF
2:03:43.742270
+24:54.149300
69.5p
79
Fredrik Wallström
Gävle SK
2:04:10.744980
+25:21.152010
69.2p
80
Jacob Gustafsson
IFK Mora SK
2:04:16.745510
+25:26.152540
69.2p
81
Gustaf Ljungberg
Ulricehamns IF
2:05:54.755300
+27:04.162330
68.2p
82
Jacob Westling
Grycksbo IF OK
2:06:22.758120
+27:32.165150
67.9p
83
Erik Bengtsson
Ekshärads SF
2:06:39.759880
+27:50.166910
67.7p
84
Åke Carlsson
Jönköpings OK
2:07:02.762120
+28:12.169150
67.5p
85
Rasmus Karlander
Gih IF
2:07:03.762280
+28:14.169310
67.5p
86
David Czuczor
Korsnäs IF SK
2:07:04.762300
+28:14.169330
67.5p
87
Ronny Larsson
Estuna IF
2:07:17.763630
+28:27.170660
67.4p
88
Fredrik Wallin
IFK Mora SK
2:07:26.764590
+28:37.171620
67.3p
89
Rickard Svensson
SOK Viljan
2:07:33.765220
+28:43.172250
67.2p
90
Jonas Hägglund
Sya SK
2:07:50.766980
+29:01.174010
67.0p
91
Jonathan Alm
Brandkårens IK
2:07:58.767720
+29:08.174750
67.0p
92
Magnus Edberg
IFK Täby
2:08:15.769400
+29:25.176430
66.8p
93
Kent Lundvall
Häverödals IF
2:08:19.769800
+29:29.176830
66.8p
94
Lennart Karlsson
Holmedals Ais
2:08:23.770280
+29:34.177310
66.7p
95
Ludvig Enqvist
Siljansnäs Skid & Löparklubb
2:08:30.770940
+29:40.177970
66.7p
96
Ola Jönsson
Nacka Värmdö SK
2:08:39.771890
+29:50.178920
66.6p
97
Henrik Sandén
Karlslunds IF SF
2:08:44.772300
+29:54.179330
66.5p
98
Nicklas Bergström
Täby OK
2:08:56.773560
+30:06.180590
66.4p
99
Thor Kruse Andersen
IK Stern
2:09:05.774430
+30:15.181460
66.3p
100
Jonathan Hedbys
Nusnäs IF
2:09:47.778600
+30:57.185630
65.9p
101
Jonatan Junker
Dala XC Ski Team
2:10:22.782100
+31:32.189130
65.6p
102
Björn Norberg
Kvarnsvedens GOIF SK
2:10:30.782980
+31:41.190010
65.5p
103
Arve Rønning
Brynehein Stakerlag
2:10:38.783700
+31:48.190730
65.5p
104
Aaron Scott
Skeriol IF
2:11:09.786800
+32:19.193830
65.2p
105
Kristian Furuskog
Berga SOK
2:11:09.786860
+32:19.193890
65.2p
106
Kjell Häggquist
Näsvikens IK
2:11:12.787100
+32:22.194130
65.2p
107
Isak Nilsson
Gnosjö FK
2:11:13.787200
+32:23.194230
65.1p
108
David Fransson
ASK Växjö
2:11:25.788400
+32:35.195430
65.0p
109
Henrik Jansson
Fryksdalens Sparbank IF
2:11:26.788500
+32:36.195530
65.0p
110
Mathias Ivarsson
Jönköpings OK
2:11:38.789700
+32:48.196730
64.9p
111
Martin Hammarlund
Motala Aif SK
2:11:53.791200
+33:03.198230
64.8p
112
Adrian Hörnqvist
Vansbro AIK SK
2:11:54.791300
+33:04.198330
64.8p
113
Johan Forslund
Domnarvets GOIF
2:12:13.793200
+33:23.200230
64.6p
114
Albin Bergkvist
Högbo GOIF
2:12:46.796500
+33:56.203530
64.3p
115
Nils Ullberg
Dala XC Ski Team
2:12:51.797000
+34:01.204030
64.3p
116
Fredrik Georgsson
Jönköpings OK
2:12:58.797700
+34:08.204730
64.2p
117
Per Orestig
OK Gränsen
2:13:24.800300
+34:34.207330
64.0p
118
Christian Ragnar
Berga SOK
2:13:27.800600
+34:37.207630
64.0p
119
Jakob Junker
Dala XC Ski Team
2:13:38.801700
+34:48.208730
63.9p
120
Torbjörn Blom
Valbo Aif
2:13:40.801900
+34:50.208930
63.8p
121
Jesper Lund
Haninge SOK
2:13:59.803800
+35:09.210830
63.7p
122
Thomas Johansson
Norbergs OK
2:14:15.805400
+35:25.212430
63.5p
123
Petter Larsson
Axa SC
2:14:45.808400
+35:55.215430
63.3p
124
Pär Sundkvist
Jönköpings OK
2:14:46.808500
+35:56.215530
63.3p
125
Niclas Hammar
Källbottens IK
2:15:43.814240
+36:53.221270
62.8p
126
Robert Starck
Lofsdalens SK
2:15:44.814300
+36:54.221330
62.8p
127
Henrik Sjögren
Haninge SOK
2:15:44.814390
+36:55.221420
62.8p
128
Johan Falk
Wedevågs IF
2:15:44.814390
+36:55.221420
62.8p
129
Carl-emil Nettelman
SOK Viljan
2:15:52.815100
+37:02.222130
62.7p
130
Arvid Helg
Ärla IF
2:16:28.818710
+37:38.225740
62.4p
131
Jens Kristofersson
City Sweden
2:16:28.818730
+37:38.225760
62.4p
132
Johan Sand
Södertälje IF
2:16:32.819150
+37:42.226180
62.4p
133
Mattias Tängerby
Axa SC
2:16:44.820330
+37:54.227360
62.3p
134
Jonas Eriksson
Nacka Värmdö SK
2:17:53.827260
+39:03.234290
61.7p
135
Jonas Söderberg
Navåsens FK
2:17:57.827600
+39:07.234630
61.7p
136
Ola Bengtsson
Stockholms Landstings IF
2:17:57.827690
+39:08.234720
61.7p
137
Daniel Hillgren
Stockholms RK
2:20:03.840200
+41:13.247230
60.7p
138
Erik Alm
Axa SC
2:20:13.841280
+41:24.248310
60.6p
139
Olle Lundqvist
Ibm-Klubben
2:21:18.847700
+42:28.254730
60.1p
140
Henrik Andersson
Axa SC
2:21:22.848190
+42:33.255220
60.0p
141
Anders Staffas
Dala XC Ski Team
2:21:50.850960
+43:00.257990
59.8p
142
Torbjörn Georgsson
Högbo GOIF
2:22:42.856100
+43:52.263130
59.4p
143
Ralf Andersson
Hotings IF
2:22:43.856270
+43:54.263300
59.4p
144
Anders Hallgren
IK Stern
2:22:54.857370
+44:05.264400
59.3p
145
Thomas Eriksson
Axa SC
2:23:36.861500
+44:46.268530
59.0p
146
Andre Rhodin
Grycksbo IF OK
2:23:44.862330
+44:54.269360
59.0p
147
Mattias Heimdahl
Håfreströms IF
2:24:23.866230
+45:33.273260
58.7p
148
Anders Erlandsson
Skanska IF
2:24:30.866900
+45:40.273930
58.6p
149
Kevin Ståhl
Järbo IF
2:24:40.867920
+45:50.274950
58.5p
150
Adam Johansson
Hagfors SF
2:25:24.872340
+46:34.279370
58.2p
151
Henrik Baltzari
IFK Tärendö
2:26:13.877280
+47:24.284310
57.9p
152
Erik Stenman
Dala XC Ski Team
2:26:59.881800
+48:09.288830
57.5p
153
Jakob Eriksson
Haninge SOK
2:28:02.888130
+49:12.295160
57.1p
154
Stefan Carlsson
Västerås Skidklubb
2:28:14.889340
+49:24.296370
57.0p
155
Andreas Liss Andersson
SK Leksand
2:29:03.894200
+50:13.301230
56.7p
156
Carl Heyman
Abb IF SK
2:29:51.899080
+51:02.306110
56.3p
157
David Unnersjö-jess
IFK Lidingö SOK
2:30:04.900320
+51:14.307350
56.3p
158
Carl Alfred Falk
Ställbergs IK
2:31:14.907390
+52:25.314420
55.8p
159
Tobias Steen
Haninge SOK
2:31:22.908150
+52:32.315180
55.7p
160
Christopher Maurie
Söderhamns SK
2:31:35.909440
+52:45.316470
55.6p
161
David Jönsson
Stenungsunds OK
2:31:48.910770
+52:59.317800
55.5p
162
Pär Arvidsson
Edsbyns SK
2:32:09.912840
+53:19.319870
55.4p
163
Fredrik Hansson
IK Jarl Rättvik
2:32:26.914560
+53:36.321590
55.3p
164
Björn Olofsson
Ljungdalens GOIF
2:33:00.917920
+54:10.324950
55.1p
165
Daniel Muschke
Rejlers IF
2:33:30.920940
+54:40.327970
54.9p
166
Karl Ericsson
Täby IS SK
2:35:05.930410
+56:15.337440
54.3p
167
Erik Islén
Falu IK
2:35:36.933550
+56:46.340580
54.1p
168
Samuel Ling
Gnosjö FK
2:36:13.937200
+57:23.344230
53.9p
169
Per Sundholm
IFK Mora SK
2:36:15.937470
+57:26.344500
53.8p
170
David Thelander
Nusnäs IF
2:36:47.940600
+57:57.347630
53.6p
171
Kennth Nilsson
Axa SC
2:37:52.947190
+59:03.354220
53.2p
172
Linus Fredrikson
IFK Mora SK
2:38:14.949300
+59:24.356330
53.1p
173
Jens Persson
Källbottens IK
2:39:14.955390
+1:00:25.362420
52.7p
174
Niklas Ahlzén
Nacka Värmdö SK
2:40:25.962430
+1:01:35.369460
52.3p
175
Christoffer Alm
Seb IF
2:40:37.963680
+1:01:48.370710
52.3p
176
Emil Svensson
Bjursås IK
2:41:41.970000
+1:02:51.377030
51.9p
177
Andreas Venneman
Nacka Värmdö SK
2:41:42.970180
+1:02:53.377210
51.9p
178
Johan Olsson
Abb IF SK
2:41:51.971030
+1:03:01.378060
51.8p
179
Eric Salomonsson
Nacka Värmdö SK
2:41:56.971550
+1:03:06.378580
51.8p
180
Martin Grysell
Enebybergs IF
2:42:27.974690
+1:03:38.381720
51.6p
181
Sebastian Håkansson
Axa SC
2:42:29.974850
+1:03:39.381880
51.6p
182
Erik Lantz
Axa SC
2:42:32.975150
+1:03:42.382180
51.6p
183
Joakim Karlsson
Boxholm-Ekeby SK
2:42:45.976400
+1:03:55.383430
51.5p
184
Jesper Andersson
Axa SC
2:43:06.978550
+1:04:16.385580
51.4p
185
Niklas Fredriksson
IFK Gnesta
2:43:17.979690
+1:04:28.386720
51.3p
186
Robert Johansson
Edsbyns SK
2:43:39.981840
+1:04:49.388870
51.2p
187
David Karlström
Karlslunds IF SF
2:44:17.985660
+1:05:27.392690
51.0p
188
Johan Svensson
Karlslunds IF SF
2:44:23.986270
+1:05:34.393300
51.0p
189
Tommy Staffansson
Älvdalens IF SK
2:45:54.995390
+1:07:05.402420
50.5p
190
Pär Tielman
Scania IF
2:48:21.1010050
+1:09:31.417080
49.7p
191
Carl Abrahamsson
Axa SC
2:48:56.1013580
+1:10:07.420610
49.5p
192
Peter Mårtensson
Axa SC
2:49:00.1013980
+1:10:11.421010
49.5p
193
Gustav Andersson
Rembo IK
2:49:10.1014900
+1:10:20.421930
49.4p
194
Jan Axelsson
Högbo GOIF
2:50:17.1021610
+1:11:27.428640
49.1p
195
Jocke Persson
Vallsta SK
2:51:37.1029650
+1:12:47.436680
48.7p
196
Joakim Olovsson
Hudiksvalls IF
2:51:51.1031080
+1:13:02.438110
48.6p
197
Dennis Sohlin
Rembo IK
2:53:19.1039830
+1:14:29.446860
48.1p
198
Markus Pantzar
Axa SC
2:54:58.1049770
+1:16:09.456800
47.7p
199
Lars Dahlin
IK Stern
2:55:26.1052570
+1:16:37.459600
47.5p
200
Erik Aschan
Axa SC
2:59:03.1074270
+1:20:14.481300
46.5p
Logga in för att slippa de här annonserna
201
Gustaf Wendt
Linköpings SK
2:59:22.1076190
+1:20:33.483220
46.4p
202
Stefan Kjellström
Axa SC
2:59:25.1076430
+1:20:35.483460
46.4p
203
Torbjörn Gjers
Ljungdalens GOIF
3:00:43.1084210
+1:21:53.491240
46.0p
204
Johan Leijgård
Gudhems IF
3:00:49.1084840
+1:21:59.491870
46.0p
205
Fredrik Lundkvist
Hotings IF
3:03:11.1099090
+1:24:22.506120
45.4p
206
Niklas Hedfors
Intersport IF
3:03:45.1102460
+1:24:55.509490
45.2p
207
Mårten Lindhoff
Söderberg & Partners IF
3:03:54.1103370
+1:25:05.510400
45.2p
208
Stefan Sens
Nusnäs IF
3:04:57.1109630
+1:26:07.516660
44.9p
209
Peter Storåkers
Telia IoFF
3:05:32.1113190
+1:26:43.520220
44.7p
210
Jimmy Skogström
IFK Mora SK
3:13:21.1160000
+1:34:31.567030
42.8p
211
Mikael Axbom
Axa SC
3:15:06.1170530
+1:36:16.577560
42.4p
212
Andreas Wallin
IK Stern
3:24:09.1224890
+1:45:20.631920
40.4p
213
Karl Hallgren
Axa SC
3:25:53.1235290
+1:47:04.642320
40.1p
214
Henrik Lenngren
Norrköpings SK
3:31:03.1266270
+1:52:14.673300
39.0p
215
Emil Johanson
Axa SC
3:35:53.1295290
+1:57:04.702320
38.1p
216
Johan Moberg
Sandhems IF
3:42:32.1335110
+2:03:42.742140
36.9p
217
Cristian Rojas
Solna IFK
3:43:21.1340030
+2:04:31.747060
36.7p
218
Simon Palmblad
Intersport Skrapan Stockholm
4:06:30.1478900
+2:27:40.885930
33.1p