Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Team Sportia / Scandic cup - Sprint
2013-12-07
INFO
RESULTAT
KARTA
Anmärkning
Ofullstädiga resultat
Visa sprintstege
H 21
Längdskidor, Sprint, Klassisk stil
Final
1
Anton Karlsson
Åsarna IK
2
Martin Bergström
Piteå Elit SK
3
Carl Quicklund
Östersunds SK
4
Anton Lindblad
Sollefteå Skidor IF
5
Jens Eriksson
Dala-Floda IF
6
Gustav Nordström
Borås SK
B-Final
7
Johan Westerlund
Piteå Elit SK
8
Robin Bryntesson
Sollefteå Skidor IF
9
Erik Bakkejord
Strindheim IL
10
Johan Eriksson
Åsarna IK
11
Simon Andersson
Falun Borlänge SK
12
Karl Johan Dyvik
Falun Borlänge SK
Semifinal
13
-
-
Kval
14
Johan Edin
IFK Mora SK
2:45.16402
15
Peppe Femling
Högbo GOIF
2:46.16593
16
Markus Ottosson
IFK Umeå
2:48.16710
17
Erik Silfver
IFK Umeå
2:48.16785
18
Gustav Eriksson
Falun Borlänge SK
2:48.16793
19
Karl-Johan Westberg
Borås SK
2:49.16810
20
Einar Flaktveit Moxnes
Viking Tif
2:49.16886
21
Marcus Svelander
Åsarna IK
2:50.16906
22
Viktor Brännmark
Bodens SK
2:50.16907
23
Robin Norum
IFK Umeå
2:50.16918
23
Jens Andersson
Kalix SK
2:50.16918
25
Johannes Ringsby
SK Bore
2:50.16960
26
Eirik Lorentsen
Henning Sl
2:50.16964
27
Anders Svanebo
Stockviks SF
2:51.17004
28
Adrian Bergström
Bodens SK
2:51.17006
29
Kalle Gräfnings
Falun Borlänge SK
2:52.17141
29
Karl Edenroth
Piteå Elit SK
2:52.17141
31
Eirik Mysen
Oseberg Skilag
2:52.17162
32
Daniel Svensson
IFK Mora SK
2:52.17178
33
Janis Paipals
Latvia
2:53.17223
34
Jesper Nelin
Hestra IF
2:53.17231
35
Jesper Nyström
Falun Borlänge SK
2:53.17249
36
Espen Kveli
Lierne IL
2:53.17257
37
Morten Vannebo
Varden Il,
2:53.17276
38
Adam Steen
Falun Borlänge SK
2:53.17285
39
Mathias Jonasson
Östersunds SK
2:53.17298
40
Jesper Arnesson
Borås SK
2:54.17300
41
David Nordström
IFK Umeå
2:54.17313
42
Bill Impola
SK Bore
2:54.17353
43
Tobias Engblom
Stockviks SF
2:54.17367
44
Mattias Bångman
Offerdals SK
2:54.17375
45
David Frisk
IFK Mora SK
2:54.17381
46
Niklas Niska
Bodens SK
2:54.17392
47
Johan Forsberg
IFK Umeå
2:55.17412
48
Petter Soleng Skinstad
Vind IL
2:55.17423
49
Patrik Johansson
IFK Skövde SK
2:55.17438
50
Ole Marius Bach
Byåsen IL
2:55.17459
51
Petter Torås Halseth
Steinkjer Skl
2:55.17461
52
Emil Ekman
Ulricehamns IF
2:55.17474
53
Sævar Birgisson
Ulricehamns IF
2:55.17479
54
Rasmus Hörnfeldt
Östersunds SK
2:55.17489
55
Patrik Tallbom
Östersunds SK
2:56.17544
56
Adam Larsson
Falun Borlänge SK
2:56.17552
56
Didrik Fjeld
Oseberg Skilag
2:56.17552
58
Simon Hallström
Idre SK
2:56.17594
59
Joakim Engström
IFK Mora SK
2:57.17613
60
Juris Germanis
Latvia
2:57.17649
61
Jonathan Thoresson
Östersunds SK
2:57.17653
62
Eric Storvall
Täfteå IK
2:58.17715
63
Gustav Nystedt
Stockviks SF
2:58.17726
64
Anthony Sorsa
Gellivare Skidallians IK
2:58.17786
65
Johan Lövgren
Vännäs SK
2:59.17818
66
Fredrik Hansson
Lillhärdals IF
2:59.17824
67
Anders Solin
IFK Mora SK
2:59.17830
68
Bob Impola
SK Bore
2:59.17872
69
Rasmus Blom
Högsäters GF
2:59.17882
70
Adam Johansson
IFK Mora SK
3:00.17916
71
Alexander Westberg
Borås SK
3:00.17962
72
Harald Kempe
Tynderö IK
3:00.17981
73
Daniel Holmgren
IFK Umeå
3:01.18035
74
Martin Bergqvist
Ekshärads SF
3:01.18047
75
Tobias Nilsson
IFK Umeå
3:01.18086
76
Emil Lagergren
Tynderö IK
3:02.18109
77
Henrik Casserlund
Månkarbo IF
3:02.18145
78
Johan Persson
Järpens SK
3:02.18157
79
Marcus Johansson
Ulricehamns IF
3:02.18171
80
Andre Larsson
Svegs IK
3:03.18292
81
Erik Strindlund
Östersunds SK
3:03.18297
82
Mikael Edström
Strömnäs GIF
3:04.18316
83
Jimmy Emilsson
Offerdals SK
3:04.18361
84
Henrik Fristedt
Högbo GOIF
3:04.18392
85
Albin Jonsson
Högbo GOIF
3:05.18492
86
Gustav Larsson
Hudiksvalls IF
3:06.18518
87
Simon James Platt
Lakeland Cross Country Ski Club
3:06.18540
88
Victor Hallquist
Åsarna IK
3:07.18681
89
Joakim Eriksson
IFK Mora SK
3:07.18693
90
Niclas Eriksson
Hägglunds SK
3:08.18794
91
Carl Olander
IK Stern
3:09.18820
92
Leandro Ribela
Brazil
3:10.18902
93
David Siebers
IK Hakarpspojkarna
3:15.19420
94
Simon Svanebo
Tynderö IK
3:20.19956
95
Henric Öberg
Strömnäs GIF
3:23.20231
96
Alasdair Tutt
Birkebeiner Nordic Ski Club
3:27.20661
97
Tobias Palolampi
Tynderö IK
3:31.21043
98
Fabrizio Bourguignon
Brazil
3:40.21936
99
Emil Jönsson
IFK Mora SK
23:59:59.8639800
99
Andreas Myran Steen
Leksvik IL
23:59:59.8639800