Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Tour de Ski 5 Free Pursuit
2014-01-03
Deltävling i
Tour de Ski 2014
<<< Tour de Ski 7 Final Climb
Tour de Ski 6 Classic >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa ihopslagen resultatlista
Visa deltider
H 21
35km, Längdskidor, Fristil, Jaktstart
1
Martin Johnsrud Sundby
Røa IL
1:20:18.481770
98.3p
2
Petter JR Northug
Strindheim IL
1:21:16.487590
+58.5720
97.5p
3
Alex Harvey
Club Nordique Mont St. Anne
1:21:17.487640
+58.5770
97.5p
4
Calle Halfvarsson
Falun Borlänge SK
1:21:17.487670
+59.5800
97.5p
5
Alexander Legkov
Dinamo Kiev
1:21:18.487740
+59.5870
97.4p
6
Johannes Duerr
SC Goestling-Hochkar
1:21:18.487790
+1:00.5920
97.4p
7
Chris Andre Jespersen
IL Korlevoll
1:21:19.487820
+1:00.5950
97.4p
8
Ilia Chernousov
SKA
1:21:22.488120
+1:03.6250
97.4p
9
Ville Nousiainen
Kouvolan Hiihtoseura
1:22:14.493310
+1:55.11440
96.7p
10
Tord Asle Gjerdalen
Fossum IF
1:22:14.493330
+1:55.11460
96.7p
11
Sjur Røthe
Voss IL
1:22:14.493350
+1:55.11480
96.6p
12
Hannes Dotzler
SC Sonthofen
1:22:14.493350
+1:55.11480
96.6p
13
Jean Marc Gaillard
Pays Rochois
1:22:15.493420
+1:56.11550
96.6p
14
Didrik Tønseth
Byåsen IL
1:22:15.493430
+1:56.11560
96.6p
15
Daniel Rickardsson
Hudiksvalls IF
1:22:15.493490
+1:57.11620
96.6p
16
Robin Duvillard
Villard De Lans
1:22:16.493530
+1:57.11660
96.6p
17
Martin Jaks
Dukla Liberec
1:22:16.493570
+1:58.11700
96.6p
18
Lari Lehtonen
Imatran Urheilijat
1:22:32.495190
+2:14.13320
96.4p
19
Finn Haagen Krogh
Tverrelvdalen IL
1:22:34.495320
+2:15.13450
96.4p
20
Niklas Dyrhaug
Tydal IL
1:23:23.500230
+3:04.18360
95.7p
21
Tim Tscharnke
SV Biberau
1:23:23.500250
+3:04.18380
95.7p
22
Jonas Dobler
SC Traunstein
1:23:23.500280
+3:05.18410
95.7p
23
Devon Kershaw
Onaping Falls Nordics Ski Club
1:23:24.500300
+3:05.18430
95.7p
24
Konstantin Glavatskikh
Dinamo Kiev
1:23:24.500310
+3:05.18440
95.7p
25
Alexander Utkin
Russia
1:23:24.500360
+3:05.18490
95.7p
26
Keishin Yoshida
Cold Weather Combat Training Unit
1:23:24.500360
+3:05.18490
95.7p
27
Noah Hoffman
Ski Snowboard Club Vail
1:23:24.500390
+3:06.18520
95.7p
28
Ivan Babikov
Foothills Nordic Ski Club
1:23:25.500400
+3:06.18530
95.7p
29
Martin Johansson
Mora
1:23:25.500440
+3:06.18570
95.7p
30
Anders Södergren
Hudiksvalls IF
1:23:25.500450
+3:06.18580
95.7p
31
Jens Filbrich
Sv Eintracht Frankenhain
1:23:25.500490
+3:07.18620
95.6p
32
Jens Eriksson
Dala-Floda IF
1:23:26.500500
+3:07.18630
95.6p
33
Sami Jauhojärvi
Vuokatti Ski Team Kainuu
1:23:29.500820
+3:10.18950
95.6p
34
Giorgio DI Centa
C.S Carabinieri
1:23:31.501070
+3:13.19200
95.6p
35
Evgeniy Belov
Russia
1:23:34.501380
+3:16.19510
95.5p
36
Stanislav Volzhentsev
Dinamo Kiev
1:23:47.502670
+3:29.20800
95.3p
37
Thomas Bing
Rhoener Wsv Dermbach
1:24:20.505940
+4:01.24070
94.9p
38
Maurice Manificat
Douanes/Agy ST Sigismond
1:24:20.505970
+4:02.24100
94.9p
39
Toni Livers
Gardes Frontière
1:24:25.506480
+4:07.24610
94.8p
40
Petr Sedov
Russia
1:25:03.510270
+4:45.28400
94.3p
41
Dietmar Noeckler
G.S. Fiamme Oro
1:25:03.510280
+4:45.28410
94.3p
42
Andrew Musgrave
Huntly Nordic Ski Club
1:25:04.510340
+4:45.28470
94.3p
43
Sergei Dolidovich
Belarus
1:25:05.510410
+4:46.28540
94.3p
44
Andrey Larkov
Russia
1:25:07.510610
+4:48.28740
94.3p
45
Ales Razym
Dukla Liberec
1:25:14.511380
+4:56.29510
94.2p
46
Ivan Perrillat Boiteux
Douanes Grand-Bornand
1:25:19.511830
+5:00.29960
94.1p
47
David Hofer
C.S Carabinieri
1:25:33.513250
+5:14.31380
93.9p
48
Michail Semenov
Belarus
1:25:34.513310
+5:15.31440
93.9p
49
Matti Heikkinen
Vantaan Hiihtoseura
1:26:11.517060
+5:52.35190
93.4p
50
Sergey Turychev
Ugra Svsm 2
1:27:12.523150
+6:53.41280
92.6p
51
Mattia Pellegrin
U.S. Dolomitica
1:27:40.525930
+7:21.44060
92.2p
52
Martin Bajcicak
Skp Strbske Pleso
1:27:40.525980
+7:22.44110
92.2p
53
Jonas Baumann
Tambo Splügen
1:27:41.526030
+7:22.44160
92.2p
54
Thomas Moriggl
G.S Fiamme Gialle
1:27:54.527390
+7:36.45520
92.1p
55
Axel Teichmann
Wsv Bad Lobenstein
1:27:59.527830
+7:40.45960
92.0p
56
Raido Rankel
Skiclub Voru
1:29:12.535100
+8:53.53230
91.1p
57
Andy Kuehne
Wsc Erzgebirge Oberwiesenthal
1:29:12.535130
+8:53.53260
91.1p
58
Alexander Lasutkin
Belarus
1:29:22.536140
+9:03.54270
91.0p
59
Jiri Magal
Dukla Liberec
1:29:44.538360
+9:25.56490
90.7p
60
Adrien Backscheider
Gerardmer
1:29:49.538870
+9:31.57000
90.6p
61
Karel Tammjarv
Tartu Skiclub
1:30:41.544020
+10:22.62150
90.0p
62
Carl Quicklund
Östersunds SK
1:30:46.544510
+10:27.62640
89.9p
63
Gustav Eriksson
Falun Borlänge SK
1:31:36.549580
+11:18.67710
89.3p
64
Algo Karp
Skiclub Viljandi
1:33:06.558510
+12:47.76640
88.2p
65
Mathias Wibault
Chamonix
1:33:30.560960
+13:11.79090
87.9p
66
Ivanou Aliaksei
Belarus
1:35:34.573390
+15:16.91520
86.5p
67
Wenlong Xu
China
1:37:25.584430
+17:06.102560
85.3p
68
HU Zhou
China
1:38:34.591310
+18:15.109440
84.5p
69
Qinghai Sun
China
1:47:12.643180
+26:54.161310
79.3p
-
Alexey Poltoranin
Kazakstan
23:59:59.8639800
-
-
Lukas Bauer
Dukla Liberec
23:59:59.8639800
-
-
Andrew Newell
Stratton Mountain School
23:59:59.8639800
-
-
Simeon Hamilton
Stratton Mountain School
23:59:59.8639800
-
-
Aivar Rehemaa
Sportclub Sparta
23:59:59.8639800
-
-
Francesco de Fabiani
CS Esercito
23:59:59.8639800
-
-
Tobias Angerer
SC Vachendorf
23:59:59.8639800
-
-
Sebastian Eisenlauer
SC Sonthofen
23:59:59.8639800
-
-
Andrew Young
Huntly Nordic Ski Club
23:59:59.8639800
-
-
Curdin Perl
Bernina Pontresina
23:59:59.8639800
-
-
Franz Goering
SC Motor Zella-Mehlis
23:59:59.8639800
-
-
Remo Fischer
Arve Mols
23:59:59.8639800
-
-
Giovanni Gullo
G.S Fiamme Gialle
23:59:59.8639800
-
-
Maciej Starega
Uks Rawa Siedlce
23:59:59.8639800
-
-
Fabio Pasini
CS Esercito
23:59:59.8639800
-
-
Ondrej Horyna
Dukla Liberec
23:59:59.8639800
-
-
Maicol Rastelli
Polisportiva LE Prese
23:59:59.8639800
-
-
Peter Mlynar
Skp Strbske Pleso
23:59:59.8639800
-
-
Roman Ragozin
Kazakstan
23:59:59.8639800
-
-
Martin Moeller
Danmark
23:59:59.8639800
-
-
Sebastian Gazurek
Nks Trojwies Beskidzka
23:59:59.8639800
-
-
Jan Antolec
Lks Poroniec Poronin
23:59:59.8639800
-
Logga in för att slippa de här annonserna
D 21
15km, Längdskidor, Fristil, Jaktstart
1
Astrid Uhrenholdt Jacobsen
Heming IL
37:30.224930
91.5p
2
Therese Johaug
Nansen IL
38:09.228800
+38.3770
90.4p
3
Anne Kylloenen
Kainuun Hiihtoseura
38:42.232150
+1:12.7120
89.4p
4
Kerttu Niskanen
Viereman Koitto
38:52.233180
+1:22.8150
89.1p
5
Krista Lahteenmaki
Ikaalisten Urheilijat
39:02.234100
+1:31.9070
88.9p
6
Eva Vrabcova Nyvltova
Olfin Car Vella Trutnov
39:02.234100
+1:31.9070
88.9p
7
Aurore Jean
Skieurs Rousselands
39:02.234130
+1:32.9100
88.9p
8
Heidi Weng
IL I Bul
39:02.234160
+1:32.9130
88.9p
9
Aino-Kaisa Saarinen
Lempaalan Kisa
39:49.238850
+2:19.13820
87.6p
10
Sara Lindborg
Falun Borlänge SK
39:50.238990
+2:20.13960
87.5p
11
Kristin Størmer Steira
IL Forsøk
39:54.239390
+2:24.14360
87.4p
12
Elizabeth Stephen
Burke Mountain Academy
39:55.239430
+2:25.14400
87.4p
13
Jessica Diggins
Stratton Mountain School
39:58.239760
+2:28.14730
87.3p
14
Olga Kuziukova
Russia
40:06.240560
+2:36.15530
87.1p
15
Anna Haag
IFK Mora SK
40:07.240610
+2:36.15580
87.1p
16
Riitta-liisa Roponen
Oulun Hiihtoseura
40:33.243250
+3:03.18220
86.4p
17
Katrin Zeller
SC Oberstdorf
40:33.243260
+3:03.18230
86.4p
18
Masako Ishida
Hokkaido Ski Team
40:47.244630
+3:17.19600
86.0p
19
Valentina Shevchenko
Dinamo Kiev
40:47.244650
+3:17.19620
86.0p
20
Emma Wikén
Åsarna IK
40:52.245190
+3:22.20160
85.9p
21
Katerina Smutna
Hsv Saalfelden
40:54.245320
+3:23.20290
85.8p
22
Paulina Maciuszek
Lks Poroniec Poronin
40:57.245640
+3:27.20610
85.8p
23
Stefanie Boehler
SC Ibach
41:14.247360
+3:44.22330
85.3p
24
Elisa Brocard
CS Esercito
41:17.247620
+3:46.22590
85.2p
25
Marina Piller
G.s Forestale
41:20.247930
+3:50.22900
85.2p
26
Coraline Hugue
Defense EMHM - Crevoux
41:26.248570
+3:56.23540
85.0p
27
Maria Rydqvist
Älvdalens IF SK
41:27.248630
+3:57.23600
85.0p
28
Anouk Faivre Picon
CSR Pontarlier
41:28.248750
+3:58.23720
85.0p
29
Celia Aymonier
SC Les Fourgs
41:28.248790
+3:58.23760
84.9p
30
Barbara Jezersek
Tsk Triglav Kranj
41:30.248920
+3:59.23890
84.9p
31
Irina Khazova
Dinamo Kiev
41:30.248930
+4:00.23900
84.9p
32
Debora Agreiter
C.S Carabinieri Sez.Sci
41:36.249590
+4:06.24560
84.7p
33
Claudia Nystad
Wsc Erzgebirge Oberwiesenthal
41:40.249930
+4:10.24900
84.7p
34
Polina Medvedeva
Russia
41:40.249990
+4:10.24960
84.6p
35
Ilaria Debertolis
G.S. Fiamme Oro
41:54.251300
+4:23.26270
84.3p
36
Petra Novakova
Lk Slovan Karlovy Vary
42:06.252590
+4:36.27560
84.0p
37
Teresa Stadlober
SC Sparkasse Radstadt
42:14.253360
+4:44.28330
83.8p
38
Virginia DE Martin Topranin
G.s Forestale
42:30.254910
+4:59.29880
83.4p
39
Holly Brooks
Apu Nordic Ski Center
42:46.256540
+5:16.31510
83.0p
40
Julia Tikhonova
Vitiaz
42:47.256610
+5:16.31580
83.0p
41
Alevtina Tanygina
Russia
42:52.257160
+5:22.32130
82.9p
42
Evelina Settlin
Hudiksvalls IF
42:54.257370
+5:24.32340
82.8p
43
Lucia Scardoni
S.C. Bosco
42:56.257510
+5:25.32480
82.8p
44
Larisa Shaidurova
School OF Sports Education
42:58.257710
+5:27.32680
82.7p
45
Mariya Guschina
Sputnik
43:31.261080
+6:01.36050
81.9p
46
Polina Ermoshina
Russia
43:55.263470
+6:25.38440
81.3p
47
Julia Svan
Vansbro AIK SK
44:14.265350
+6:44.40320
80.9p
48
Li Hongxue
China
44:26.266510
+6:55.41480
80.6p
49
Kornelia Kubinska
Azs Awf Katowice
44:31.267030
+7:01.42000
80.5p
50
Tatjana Mannima
Skiclub Kivioli
47:19.283880
+9:49.58850
76.8p
51
Dandan Man
China
47:30.284930
+10:00.59900
76.6p
52
Chunxue Chi
China
49:10.294950
+11:40.69920
74.6p
-
Ingvild Flugstad Østberg
Gjøvik SK
23:59:59.8639800
-
-
Denise Herrmann
Wsc Erzgebirge Oberwiesenthal
23:59:59.8639800
-
-
Hanna Erikson
Åsarna IK
23:59:59.8639800
-
-
Sophie Caldwell
Stratton Mountain School
23:59:59.8639800
-
-
Sylwia Jaskowiec
Lks Wisniowa
23:59:59.8639800
-
-
Vibeke W Skofterud
Slitu IF
23:59:59.8639800
-
-
Julia Ivanova
Saturn
23:59:59.8639800
-
-
Sandra Ringwald
ST Schonach-Rohrhardsberg
23:59:59.8639800
-
-
Victoria Carl
SC Motor Zella-Mehlis
23:59:59.8639800
-
-
Karolina Grohova
Dukla Liberec
23:59:59.8639800
-
-
Daria Gaiazova
Club Nordique Mont St. Anne
23:59:59.8639800
-