Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Tour de Ski 4 Classic Mst
2014-01-01
Deltävling i
Tour de Ski 2014
<<< Tour de Ski 7 Final Climb
Tour de Ski 5 Free Pursuit >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa ihopslagen resultatlista
Visa deltider
H 21
15km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Alexey Poltoranin
Kazakstan
34:28.206710
96.9p
2
Hannes Dotzler
SC Sonthofen
34:28.206770
+0
96.9p
3
Stanislav Volzhentsev
Dinamo Kiev
34:29.206810
+1
96.9p
4
Thomas Bing
Rhoener Wsv Dermbach
34:29.206820
+1.10
96.9p
5
Daniel Rickardsson
Hudiksvalls IF
34:32.207110
+4.300
96.8p
6
Sami Jauhojärvi
Vuokatti Ski Team Kainuu
34:32.207110
+4.300
96.8p
7
Jens Filbrich
Sv Eintracht Frankenhain
34:35.207400
+6.590
96.7p
8
Sergey Turychev
Ugra Svsm 2
34:36.207500
+7.690
96.6p
9
Sjur Røthe
Voss IL
34:36.207500
+7.690
96.6p
10
Ilia Chernousov
SKA
34:37.207600
+8.790
96.6p
11
Chris Andre Jespersen
IL Korlevoll
34:37.207610
+9.800
96.6p
12
Tim Tscharnke
SV Biberau
34:37.207620
+9.810
96.6p
13
Matti Heikkinen
Vantaan Hiihtoseura
34:37.207620
+9.810
96.6p
14
Martin Johnsrud Sundby
Røa IL
34:38.207730
+10.920
96.5p
15
Petter JR Northug
Strindheim IL
34:38.207790
+10.980
96.5p
16
Jonas Baumann
Tambo Splügen
34:39.207810
+11.1000
96.5p
17
Jean Marc Gaillard
Pays Rochois
34:39.207810
+11.1000
96.5p
18
Martin Jaks
Dukla Liberec
34:43.208240
+15.1430
96.4p
19
Ivan Babikov
Foothills Nordic Ski Club
34:46.208510
+18.1700
96.3p
20
Mattia Pellegrin
U.S. Dolomitica
34:47.208650
+19.1840
96.2p
21
Jonas Dobler
SC Traunstein
34:50.208970
+22.2160
96.1p
22
Alexander Legkov
Dinamo Kiev
34:52.209100
+23.2290
96.0p
23
Didrik Tønseth
Byåsen IL
34:52.209110
+24.2300
96.0p
24
Evgeniy Belov
Russia
34:52.209120
+24.2310
96.0p
25
Calle Halfvarsson
Falun Borlänge SK
34:52.209130
+24.2320
96.0p
26
Lukas Bauer
Dukla Liberec
34:53.209240
+25.2430
96.0p
27
Giorgio DI Centa
C.S Carabinieri
34:53.209250
+25.2440
96.0p
28
Keishin Yoshida
Cold Weather Combat Training Unit
34:54.209330
+26.2520
96.0p
29
Ville Nousiainen
Kouvolan Hiihtoseura
34:56.209550
+28.2740
95.9p
30
Lari Lehtonen
Imatran Urheilijat
34:59.209890
+31.3080
95.8p
31
Tord Asle Gjerdalen
Fossum IF
35:00.209940
+32.3130
95.7p
32
Johannes Duerr
SC Goestling-Hochkar
35:00.209960
+32.3150
95.7p
33
Maurice Manificat
Douanes/Agy ST Sigismond
35:04.210360
+36.3550
95.6p
34
Finn Haagen Krogh
Tverrelvdalen IL
35:05.210450
+37.3640
95.6p
35
Toni Livers
Gardes Frontière
35:12.211160
+44.4350
95.3p
36
Axel Teichmann
Wsv Bad Lobenstein
35:13.211200
+44.4390
95.3p
37
Niklas Dyrhaug
Tydal IL
35:13.211220
+45.4410
95.3p
38
Alexander Utkin
Russia
35:13.211240
+45.4430
95.3p
39
Konstantin Glavatskikh
Dinamo Kiev
35:13.211260
+45.4450
95.3p
40
Alex Harvey
Club Nordique Mont St. Anne
35:13.211260
+45.4450
95.3p
41
Petr Sedov
Russia
35:14.211360
+46.4550
95.2p
42
Anders Södergren
Hudiksvalls IF
35:15.211410
+47.4600
95.2p
43
Robin Duvillard
Villard De Lans
35:18.211710
+50.4900
95.1p
44
Algo Karp
Skiclub Viljandi
35:23.212210
+55.5400
94.9p
45
Andrey Larkov
Russia
35:24.212360
+56.5550
94.9p
46
Dietmar Noeckler
G.S. Fiamme Oro
35:26.212500
+57.5690
94.8p
47
Devon Kershaw
Onaping Falls Nordics Ski Club
35:26.212540
+58.5730
94.8p
48
Martin Johansson
Mora
35:27.212610
+59.5800
94.8p
49
Martin Bajcicak
Skp Strbske Pleso
35:27.212620
+59.5810
94.8p
50
Francesco de Fabiani
CS Esercito
35:33.213280
+1:05.6470
94.5p
51
Ales Razym
Dukla Liberec
35:36.213570
+1:08.6760
94.4p
52
Adrien Backscheider
Gerardmer
35:38.213700
+1:09.6890
94.4p
53
Sergei Dolidovich
Belarus
35:41.214020
+1:13.7210
94.3p
54
Andy Kuehne
Wsc Erzgebirge Oberwiesenthal
35:45.214470
+1:17.7660
94.1p
55
Noah Hoffman
Ski Snowboard Club Vail
35:46.214590
+1:18.7780
94.1p
56
Raido Rankel
Skiclub Voru
35:48.214760
+1:20.7950
94.0p
57
Thomas Moriggl
G.S Fiamme Gialle
35:52.215110
+1:24.8300
93.9p
58
Franz Goering
SC Motor Zella-Mehlis
35:55.215460
+1:27.8650
93.8p
59
Andrew Young
Huntly Nordic Ski Club
35:56.215540
+1:28.8730
93.8p
60
Karel Tammjarv
Tartu Skiclub
35:57.215640
+1:29.8830
93.7p
61
David Hofer
C.S Carabinieri
35:59.215850
+1:31.9040
93.7p
62
Gustav Eriksson
Falun Borlänge SK
36:09.216810
+1:41.10000
93.3p
63
Jens Eriksson
Dala-Floda IF
36:09.216890
+1:41.10080
93.3p
64
Michail Semenov
Belarus
36:10.216900
+1:41.10090
93.3p
65
Tobias Angerer
SC Vachendorf
36:13.217280
+1:45.10470
93.2p
66
Curdin Perl
Bernina Pontresina
36:15.217490
+1:47.10680
93.1p
67
Mathias Wibault
Chamonix
36:20.217930
+1:52.11120
92.9p
68
Andrew Newell
Stratton Mountain School
36:25.218450
+1:57.11640
92.8p
69
Aivar Rehemaa
Sportclub Sparta
36:26.218550
+1:58.11740
92.7p
70
Sebastian Eisenlauer
SC Sonthofen
36:28.218740
+2:00.11930
92.7p
71
Andrew Musgrave
Huntly Nordic Ski Club
36:28.218760
+2:00.11950
92.7p
72
Carl Quicklund
Östersunds SK
36:29.218860
+2:01.12050
92.6p
73
Jiri Magal
Dukla Liberec
36:34.219310
+2:06.12500
92.5p
74
Simeon Hamilton
Stratton Mountain School
36:41.220080
+2:13.13270
92.2p
75
Ivan Perrillat Boiteux
Douanes Grand-Bornand
36:47.220650
+2:19.13840
92.0p
76
Remo Fischer
Arve Mols
36:49.220810
+2:21.14000
92.0p
77
Fabio Pasini
CS Esercito
36:50.220980
+2:22.14170
91.9p
78
Giovanni Gullo
G.S Fiamme Gialle
36:51.221040
+2:23.14230
91.9p
79
Wenlong Xu
China
36:53.221210
+2:25.14400
91.8p
80
Alexander Lasutkin
Belarus
36:58.221720
+2:30.14910
91.7p
81
Ondrej Horyna
Dukla Liberec
37:02.222120
+2:34.15310
91.5p
82
Maicol Rastelli
Polisportiva LE Prese
37:02.222120
+2:34.15310
91.5p
83
Peter Mlynar
Skp Strbske Pleso
37:20.223980
+2:52.17170
90.9p
84
Maciej Starega
Uks Rawa Siedlce
37:21.224030
+2:53.17220
90.9p
85
Roman Ragozin
Kazakstan
37:46.226550
+3:18.19740
90.1p
86
HU Zhou
China
37:50.226960
+3:22.20150
90.0p
87
Ivanou Aliaksei
Belarus
37:51.227000
+3:22.20190
89.9p
88
Martin Moeller
Danmark
37:55.227450
+3:27.20640
89.8p
89
Sebastian Gazurek
Nks Trojwies Beskidzka
39:29.236850
+5:01.30040
86.9p
90
Jan Antolec
Lks Poroniec Poronin
39:57.239650
+5:29.32840
86.1p
91
Qinghai Sun
China
40:22.242180
+5:54.35370
85.3p
-
Federico Pellegrino
G.S. Fiamme Oro
23:59:59.8639800
-
-
Bernhard Tritscher
SC Saalfelden
23:59:59.8639800
-
-
Harald Wurm
Wsv Vomp
23:59:59.8639800
-
-
Eligius Tambornino
Tun
23:59:59.8639800
-
-
Josef Wenzl
SC Zwiesel
23:59:59.8639800
-
-
Anssi Pentsinen
Jämsänkosken Ilves
23:59:59.8639800
-
-
Enrico Nizzi
Italy
23:59:59.8639800
-
-
Dusan Kozisek
Dukla Liberec
23:59:59.8639800
-
-
Jöri Kindschi
Ski Club Davos
23:59:59.8639800
-
-
Bostjan Klavzar
Tsk Logatec
23:59:59.8639800
-
-
Phillip Bellingham
Birkebeiner Nordic Ski Club
23:59:59.8639800
-
-
Lasse Moelgaard
København SK
23:59:59.8639800
-
Logga in för att slippa de här annonserna
D 21
10km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Kerttu Niskanen
Viereman Koitto
26:27.158640
88.8p
2
Astrid Uhrenholdt Jacobsen
Heming IL
26:27.158680
+0
88.7p
3
Therese Johaug
Nansen IL
26:28.158750
+1.10
88.7p
4
Heidi Weng
IL I Bul
26:29.158830
+1.90
88.7p
5
Aino-Kaisa Saarinen
Lempaalan Kisa
26:29.158890
+2.150
88.7p
6
Anne Kylloenen
Kainuun Hiihtoseura
26:51.161030
+23.2290
87.7p
7
Eva Vrabcova Nyvltova
Olfin Car Vella Trutnov
26:51.161090
+24.2350
87.7p
8
Olga Kuziukova
Russia
26:52.161150
+25.2410
87.6p
9
Hanna Erikson
Åsarna IK
26:53.161220
+25.2480
87.6p
10
Ingvild Flugstad Østberg
Gjøvik SK
26:57.161620
+29.2880
87.4p
11
Aurore Jean
Skieurs Rousselands
26:57.161620
+29.2880
87.4p
12
Emma Wikén
Åsarna IK
26:58.161750
+31.3010
87.4p
13
Krista Lahteenmaki
Ikaalisten Urheilijat
26:59.161890
+32.3150
87.3p
14
Julia Tikhonova
Vitiaz
27:05.162450
+38.3710
87.1p
15
Sara Lindborg
Falun Borlänge SK
27:07.162670
+40.3930
87.0p
16
Anna Haag
IFK Mora SK
27:09.162820
+41.4080
86.9p
17
Valentina Shevchenko
Dinamo Kiev
27:09.162820
+41.4080
86.9p
18
Kristin Størmer Steira
IL Forsøk
27:09.162880
+42.4140
86.9p
19
Stefanie Boehler
SC Ibach
27:13.163210
+45.4470
86.7p
20
Denise Herrmann
Wsc Erzgebirge Oberwiesenthal
27:13.163280
+46.4540
86.7p
21
Masako Ishida
Hokkaido Ski Team
27:15.163400
+47.4660
86.6p
22
Julia Ivanova
Saturn
27:15.163430
+47.4690
86.6p
23
Katrin Zeller
SC Oberstdorf
27:15.163460
+48.4720
86.6p
24
Katerina Smutna
Hsv Saalfelden
27:15.163490
+48.4750
86.6p
25
Riitta-liisa Roponen
Oulun Hiihtoseura
27:19.163840
+52.5100
86.5p
26
Elizabeth Stephen
Burke Mountain Academy
27:22.164100
+54.5360
86.3p
27
Marina Piller
G.s Forestale
27:26.164590
+59.5850
86.1p
28
Vibeke W Skofterud
Slitu IF
27:36.165580
+1:09.6840
85.7p
29
Paulina Maciuszek
Lks Poroniec Poronin
27:37.165690
+1:10.6950
85.7p
30
Celia Aymonier
SC Les Fourgs
27:45.166400
+1:17.7660
85.4p
31
Polina Medvedeva
Russia
27:45.166410
+1:17.7670
85.4p
32
Jessica Diggins
Stratton Mountain School
27:52.167150
+1:25.8410
85.1p
33
Sophie Caldwell
Stratton Mountain School
27:57.167620
+1:29.8880
84.9p
34
Virginia DE Martin Topranin
G.s Forestale
27:57.167690
+1:30.8950
84.8p
35
Larisa Shaidurova
School OF Sports Education
27:58.167790
+1:31.9050
84.8p
36
Elisa Brocard
CS Esercito
28:02.168180
+1:35.9440
84.6p
37
Mariya Guschina
Sputnik
28:03.168290
+1:36.9550
84.6p
38
Claudia Nystad
Wsc Erzgebirge Oberwiesenthal
28:06.168580
+1:39.9840
84.5p
39
Anouk Faivre Picon
CSR Pontarlier
28:12.169180
+1:45.10440
84.2p
40
Teresa Stadlober
SC Sparkasse Radstadt
28:15.169480
+1:48.10740
84.1p
41
Barbara Jezersek
Tsk Triglav Kranj
28:16.169580
+1:49.10840
84.0p
42
Debora Agreiter
C.S Carabinieri Sez.Sci
28:18.169780
+1:51.11040
84.0p
43
Sylwia Jaskowiec
Lks Wisniowa
28:21.170020
+1:53.11280
83.9p
44
Irina Khazova
Dinamo Kiev
28:22.170100
+1:54.11360
83.8p
45
Evelina Settlin
Hudiksvalls IF
28:22.170190
+1:55.11450
83.8p
46
Polina Ermoshina
Russia
28:32.171170
+2:05.12430
83.4p
47
Lucia Scardoni
S.C. Bosco
28:34.171330
+2:06.12590
83.3p
48
Sandra Ringwald
ST Schonach-Rohrhardsberg
28:35.171490
+2:08.12750
83.3p
49
Maria Rydqvist
Älvdalens IF SK
28:36.171590
+2:09.12850
83.2p
50
Holly Brooks
Apu Nordic Ski Center
28:37.171600
+2:09.12860
83.2p
51
Victoria Carl
SC Motor Zella-Mehlis
28:39.171820
+2:11.13080
83.1p
52
Kornelia Kubinska
Azs Awf Katowice
28:45.172470
+2:18.13730
82.9p
53
Alevtina Tanygina
Russia
28:47.172600
+2:19.13860
82.8p
54
Julia Svan
Vansbro AIK SK
28:48.172700
+2:20.13960
82.8p
55
Coraline Hugue
Defense EMHM - Crevoux
28:50.172990
+2:23.14250
82.7p
56
Karolina Grohova
Dukla Liberec
29:01.174000
+2:33.15260
82.3p
57
Petra Novakova
Lk Slovan Karlovy Vary
29:12.175150
+2:45.16410
81.8p
58
Ilaria Debertolis
G.S. Fiamme Oro
29:12.175190
+2:45.16450
81.8p
59
Daria Gaiazova
Club Nordique Mont St. Anne
29:37.177660
+3:10.18920
80.9p
60
Li Hongxue
China
29:48.178720
+3:20.19980
80.5p
61
Tatjana Mannima
Skiclub Kivioli
29:49.178800
+3:21.20060
80.4p
62
Dandan Man
China
30:22.182120
+3:54.23380
79.2p
63
Chunxue Chi
China
30:44.184360
+4:17.25620
78.4p
-
Marit Bjørgen
Rognes IL
23:59:59.8639800
-
-
Hanna Kolb
Tsv Buchenberg
23:59:59.8639800
-
-
Laurien van der Graaff
Tg Huetten
23:59:59.8639800
-
-
Gaia Vuerich
C.S Carabinieri
23:59:59.8639800
-
-
Alenka Cebasek
Tsk Ogp Grad Bled
23:59:59.8639800
-
-
Lucia Anger
SC Oberstdorf
23:59:59.8639800
-
-
Riikka Sarasoja-lilja
Lappeen Riento
23:59:59.8639800
-
-
Perianne Jones
Nakkertok Ski Club
23:59:59.8639800
-
-
Greta Laurent
SC Gressoney Monte Rosa
23:59:59.8639800
-
-
Nathalie Schwarz
SU Raika Zwettl
23:59:59.8639800
-
-
Rosamund Musgrave
Huntly Nordic Ski Club
23:59:59.8639800
-