Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
WC Ruka Pursuit
2013-12-01
Deltävling i
World Cup 2014
<<< WC Falun Pursuit
WC Lillehammer Classic >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
D 21
10km, Längdskidor, Fristil, Jaktstart
1
Marit Bjoergen
Rognes IL
27:28.164710
92.1p
2
Charlotte Kalla
Piteaa Elit
27:28.164790
+0
92.1p
3
Therese Johaug
IL Nansen
27:29.164840
+1.30
92.1p
4
Justyna Kowalczyk
Azs Awf Katowice
27:59.167800
+30.2990
90.7p
5
Kikkan Randall
Apu Nordic Ski Center
28:30.170900
+1:01.6090
89.2p
6
Astrid Uhrenholdt Jacobsen
IL Heming
28:30.170970
+1:02.6160
89.2p
7
Yulia Tchekaleva
Severstal
28:32.171100
+1:03.6290
89.1p
8
Denise Herrmann
Wsc Erzgebirge Oberwiesenthal
29:06.174510
+1:38.9700
87.6p
9
Heidi Weng
IL I Bul
29:06.174580
+1:38.9770
87.6p
10
Julia Ivanova
Saturn
29:07.174620
+1:39.9810
87.5p
11
Britta Johansson Norgren
Sollefteaa Skidor IF
29:07.174640
+1:39.9830
87.5p
12
Krista Lahteenmaki
Ikaalisten Urheilijat
29:11.175040
+1:43.10230
87.3p
13
Ingvild Flugstad Oestberg
Gjoevik Skiklubb
29:12.175170
+1:44.10360
87.3p
14
Kristin Stoermer Steira
IL Forsoek
29:17.175620
+1:49.10810
87.1p
15
Anne Kylloenen
Kainuun Hiihtoseura
29:18.175740
+1:50.10930
87.0p
16
Maiken Caspersen Falla
Gjerdrum IL
29:19.175860
+1:51.11050
87.0p
17
Sadie Bjornsen
Apu Nordic Ski Center
29:20.175990
+1:52.11180
86.9p
18
Masako jr Ishida
Hokkaido Ski Team
29:22.176160
+1:54.11350
86.9p
19
Katerina Smutna
Hsv Saalfelden-salzburg
29:23.176290
+1:55.11480
86.8p
20
Ida Ingemarsdotter
Aasarna IK
29:24.176380
+1:56.11570
86.8p
21
Vibeke W Skofterud
Slitu IF
29:25.176420
+1:57.11610
86.7p
22
Kari Vikhagen Gjeitnes
Henning Skilag
29:30.176970
+2:02.12160
86.5p
23
Kerttu Niskanen
Vieremän Koitto
29:36.177510
+2:08.12700
86.3p
24
Jessica Diggins
Sms T2
29:37.177630
+2:09.12820
86.2p
25
Eva Vrabcova - Nyvltova
Olfin Car - Vella Trutnov
29:38.177780
+2:10.12970
86.2p
26
Celia Aymonier
Les Fourgs
29:40.177900
+2:11.13090
86.1p
27
Nicole Fessel
SC Oberstdorf
29:40.177960
+2:12.13150
86.1p
28
Aino-kaisa Saarinen
Lempaalan Kisa
29:45.178420
+2:17.13610
85.9p
29
Polina Medvedeva
Rus
29:46.178510
+2:18.13700
85.8p
30
Celine Brun-lie
Njaard
29:49.178860
+2:21.14050
85.7p
31
Alenka Cebasek
Tsk Ogp Grad Bled
29:59.179870
+2:31.15060
85.3p
32
Elizabeth Stephen
Burke Mountain Academy
30:00.179920
+2:32.15110
85.3p
33
Mariya Guschina
Sputnik
30:07.180680
+2:39.15870
84.9p
34
Holly Brooks
Apu Nordic Ski Center
30:09.180850
+2:41.16040
84.9p
35
Aurore Jean
Les Skieurs Rousselands
30:15.181490
+2:47.16680
84.6p
36
Claudia Nystad
Wsc Erzgebierge Oberwiesenthal
30:16.181530
+2:48.16720
84.6p
37
Barbara Jezersek
Tsk Triglav Kranj
30:20.181930
+2:52.17120
84.4p
38
Emma Wiken
Aasarna IK
30:21.182040
+2:53.17230
84.4p
39
Coraline Hugue
Défense Emhm Crévoux
30:24.182320
+2:56.17510
84.3p
40
Kornelia Kubinska
Azs Awf Katowice
30:26.182500
+2:57.17690
84.2p
41
Riitta-liisa Roponen
Oulun Hiihtoseura
30:26.182580
+2:58.17770
84.2p
42
Katrin Zeller
SC Oberstdorf
30:27.182640
+2:59.17830
84.1p
43
Hanna Erikson
Åsarna IK
30:28.182710
+3:00.17900
84.1p
44
Paulina Maciuszek
Lks Poroniec Poronin
30:31.183070
+3:03.18260
84.0p
45
Laura Mononen
Hameenlinnan Hiihtoseura
30:41.184030
+3:13.19220
83.6p
46
Sofia Bleckur
IFK Mora SK
30:51.185000
+3:22.20190
83.2p
47
Elena Soboleva
Rus
30:56.185510
+3:28.20700
83.0p
48
Riikka Sarasoja-lilja
Lappeen Riento
31:00.185980
+3:32.21170
82.8p
49
Valentina Shevchenko
Dinamo Kiev Kiev
31:07.186640
+3:39.21830
82.5p
50
Natalia Zhukova
Rus
31:08.186770
+3:40.21960
82.5p
51
Ida Sargent
Craftsbury Nordic Ski Club
31:13.187260
+3:45.22450
82.3p
52
Stina Nilsson
IFK Mora SK
31:19.187860
+3:51.23050
82.1p
53
Sandra Ringwald
ST Schonach-rohrhardsberg
31:22.188180
+3:54.23370
81.9p
54
Sylwia Jaskowiec -
Lks Hilltop Wisniowa
31:26.188540
+3:58.23730
81.8p
55
Magdalena Pajala
Piteaa Elit
31:27.188650
+3:59.23840
81.7p
56
Alija Iksanova
SC Neftekhimik
31:28.188750
+4:00.23940
81.7p
57
Ilaria Debertolis
G.s Fiamme Oro
31:29.188850
+4:01.24040
81.7p
58
Petra Novakova
LK Slovan Karlovy Vary
31:31.189060
+4:03.24250
81.6p
59
Katja Visnar
Tsk Ogp Grad Bled
31:39.189840
+4:11.25030
81.3p
60
Maryna Antsybor
Dinamo
31:50.190930
+4:22.26120
80.9p
61
Monique Siegel
Wsc Erzgebirge Oberwiesenthal
31:51.191070
+4:23.26260
80.8p
62
Teresa Stadlober
SC Sparkasse Radstadt-salzburg
31:52.191130
+4:24.26320
80.8p
63
Yelena Kolomina
Zska
31:52.191190
+4:24.26380
80.8p
64
Sophie Caldwell
Sms T2
31:53.191290
+4:25.26480
80.7p
65
Tetyana Antypenko
Ukr
31:54.191350
+4:26.26540
80.7p
66
Yuki Kobayashi
Gifu Hino Motors Ski Club
31:55.191410
+4:27.26600
80.7p
67
Zoya Zaviedieieva
Ukr
31:56.191580
+4:28.26770
80.6p
68
Tatyana Ossipova
Kaz
32:00.191940
+4:32.27130
80.5p
69
Lucia Scardoni
S.c Bosco
32:00.191970
+4:32.27160
80.5p
70
Rosie Brennan
Apu Nordic Ski Center
32:01.192070
+4:33.27260
80.4p
71
Kateryna Grygorenko
Ukr
32:10.192980
+4:42.28170
80.1p
72
Karolina Grohova
Dukla Liberec
32:14.193300
+4:45.28490
80.0p
73
Martin Virginia DE Topranin
G.s Forestale
32:18.193730
+4:50.28920
79.8p
74
Michiko Kashiwabara
Waseda University
32:18.193750
+4:50.28940
79.8p
75
Marina Matrossova
Kaz
32:20.193990
+4:52.29180
79.7p
76
Chunxue Chi
Chn
32:22.194140
+4:54.29330
79.7p
77
Aurelie Dabudyk
Pays Rochois
32:27.194670
+4:59.29860
79.5p
78
Katri Lylynpera
Ylojarven Ryhti
32:43.196240
+5:15.31430
78.9p
79
Viktoriya Lanchakova
Kaz
32:46.196510
+5:18.31700
78.8p
80
Tanja Kauppinen
Leppaevirran Viri
32:47.196630
+5:19.31820
78.8p
81
Tatjana Mannima
Skiclub Kivioli
32:49.196890
+5:21.32080
78.7p
82
Dandan Man
Chn
32:56.197550
+5:28.32740
78.5p
83
Antoniya Grigorova-burgova
Alexander Logistics
33:03.198230
+5:35.33420
78.2p
84
Elisa Brocard
C.s.esercito
33:23.200290
+5:55.35480
77.5p
85
Naoko Omori
Akita Xerox Ski Team
33:39.201860
+6:11.37050
77.0p
86
Anna Stoyan
Kaz
35:43.214250
+8:15.49440
72.9p
-
Agnieszka Szymanczak
Lks Klimczok Bystra
23:59:58.8639700
-
-
Mona-lisa Malvalehto
Kouvolan Hiihtoseura
23:59:58.8639700
-
-
Marina Piller
G.s Forestale
23:59:58.8639700
-
-
Anastasia Dotsenko
Rus
23:59:59.8639800
-
-
Hongxue LI
Chn
23:59:59.8639800
-
-
Valiantsina Kaminskaya
Belarus
23:59:59.8639800
-
-
Evgenia Shapovalova
Uralets
23:59:59.8639800
-
-
Natalia Matveeva
Dinamo
23:59:59.8639800
-
-
Alena Prochazkova
LK Slavia Umb Banska Bystrica
23:59:59.8639800
-
-
Hanna Kolb
Tsv Buchenberg
23:59:59.8639800
-
-
Bettina Bern Gruber
Sas
23:59:59.8639800
-
-
Piret Pormeister
Sportsclub Sparta
23:59:59.8639800
-
-
Marjaana Pitkaenen
Viereman Koitto
23:59:59.8639800
-
-
Daria Gaiazova
Club Nordique Mont Ste-anne
23:59:59.8639800
-
-
Triin Ojaste
Karupesa Team
23:59:59.8639800
-
-
Maria Grundvall
IK Kronan
23:59:59.8639800
-
-
Ingrida Ardisauskaite
Utena Ski Club
23:59:59.8639800
-