Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Skinnarloppet
2014-02-16
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Jens Eriksson
Team Centric
1:55:16.691520
91.9p
2
Jon Kristian Dahl
Team United Bakeries
1:56:10.696920
+54.5300
91.0p
3
Oskar Svärd
Team Coop
1:56:26.698530
+1:10.6910
90.7p
4
Bill Impola
Team Coop
1:57:13.703260
+1:57.11640
90.0p
5
Anders Aukland
Team Centric
1:57:21.704010
+2:04.12390
89.9p
6
Christoffer Calleseen
Team Leaseplan
1:57:22.704130
+2:06.12510
89.8p
7
Dan Moberg
IFK Skövde SK
1:58:44.712380
+3:28.20760
88.6p
8
Anders Høst Mølmen
Team Centric
1:59:24.716380
+4:08.24760
88.0p
9
Joar Thele
Team Centric
1:59:33.717260
+4:17.25640
87.8p
10
Jörgen Aukland
Team Centric
2:00:03.720230
+4:47.28610
87.4p
11
Jack Impola
Malungs IF
2:00:22.722170
+5:06.30550
87.1p
12
Thomas Henriksen
Team Leaseplan
2:01:02.726130
+5:46.34510
86.5p
13
Kjetil Dammen
Rustad IL
2:01:02.726160
+5:46.34540
86.5p
14
Patrik Karlsson
Karlslunds IF SF
2:01:27.728680
+6:11.37060
86.2p
15
Tobias Hasson
IFK Mora SK
2:02:18.733790
+7:02.42170
85.4p
16
Erik Wickström
Ulricehamns IF
2:04:11.745080
+8:55.53460
83.9p
17
Per-Olov Svahn
Boxholm-Ekeby SK
2:04:13.745220
+8:57.53600
83.9p
18
Bob Impola
SK Bore
2:06:02.756120
+10:46.64500
82.4p
19
Andreas Argårds
IFK Mora SK
2:07:40.765960
+12:24.74340
81.1p
20
Emil Brindbergs
Vansbro AIK SK
2:12:40.795950
+17:24.104330
77.5p
21
Patrik Lind
Torshälla-Nyby IS
2:15:23.812290
+20:07.120670
75.6p
22
Martin Damm
Björkfors GOIF
2:16:48.820710
+21:31.129090
74.7p
23
Markus Bäck
Yuppie Ski Club
2:17:20.823930
+22:04.132310
74.4p
24
Anders Boström
Sundbybergs IK
2:17:21.824010
+22:04.132390
74.4p
25
Andreas Nilsson
IK Stern
2:17:42.826110
+22:25.134490
74.1p
26
Fredrik Gustafsson
Strängnäs SK
2:18:16.829530
+23:00.137910
73.8p
27
Anders Ericsson
Granbergsdals IF
2:18:31.831070
+23:15.139450
73.6p
28
Anders Säderlund
Nacka Värmdö SK
2:18:56.833540
+23:40.141920
73.4p
29
Ivar Hesselberg Indby
Ntnui Langrenn
2:19:39.837890
+24:23.146270
72.9p
30
Niklas Dahlgren
IK Stern
2:19:57.839640
+24:41.148020
72.7p
31
Marcus Andersson
Bräm Lidköpig
2:21:19.847890
+26:03.156270
71.9p
32
Jacob Gustafsson
Dalarnas Försäkringsbolag IF
2:21:21.848090
+26:05.156470
71.9p
33
Erik Ohlström
IK Rex
2:21:29.848800
+26:12.157180
71.8p
34
Peder Andréason
Åre Längdskidklubb
2:21:42.850150
+26:26.158530
71.7p
35
Jens Halvarsson
IK Stern
2:22:15.853460
+26:59.161840
71.3p
36
Lars Bleckur
IK Jarl Rättvik
2:22:28.854700
+27:11.163080
71.2p
37
Håkon Breistrand
IFK Mora SK
2:23:07.858620
+27:51.167000
70.8p
38
Henrik Ekenor
Karlslunds IF SF
2:23:50.862940
+28:34.171320
70.4p
39
Johan Kanto
IK Stern
2:24:29.866870
+29:13.175250
70.0p
40
Arne Olav Wagenius
Team Centric
2:24:49.868840
+29:33.177220
69.9p
41
Martin Hammarlund
Motala Aif SK
2:25:47.874650
+30:31.183030
69.3p
42
Kalle Jansson Riis
Malungs IF
2:25:54.875360
+30:38.183740
69.2p
43
Björn Wennblom
Yuppie Ski Club
2:26:30.878920
+31:14.187300
68.9p
44
Bill Engman
Karlslunds IF SF
2:26:57.881680
+31:41.190060
68.7p
45
Jakob Börjesson
Lima IF
2:27:44.886320
+32:28.194700
68.2p
46
Henrik Sandén
Karlslunds IF SF
2:27:54.887360
+32:38.195740
68.2p
47
Ludvig Enqvist
Siljansnäs Skid & Löparklubb
2:28:43.892260
+33:27.200640
67.7p
48
Peter Larsson
Nacka Värmdö SK
2:28:47.892620
+33:31.201000
67.7p
49
Andreas Hermansson
IFK Mora SK
2:28:48.892790
+33:32.201170
67.7p
50
Hugo Hultqvist
Sundbybergs IK
2:28:51.893050
+33:35.201430
67.6p
51
Henric Johansson
OK Tyr
2:29:00.893980
+33:44.202360
67.6p
52
Ola Jönsson
Nacka Värmdö SK
2:29:47.898600
+34:30.206980
67.2p
53
Pontus Carlsson
Sundborns GOIF
2:30:51.905060
+35:35.213440
66.6p
54
Linus Iseborn
Främmestads IK
2:31:06.906510
+35:49.214890
66.5p
55
Kalle Ekström
IK Rex
2:32:00.911960
+36:44.220340
66.0p
56
Joel Larsson
Göteborgs Slalomklubb
2:32:18.913740
+37:02.222120
65.9p
57
Andreas Kvist
IK Stern
2:33:39.921890
+38:23.230270
65.2p
58
Sven Haga
IK Jarl Rättvik
2:34:15.925420
+38:59.233800
64.9p
59
Peter Nilsson
Björneborgs SK
2:34:19.925820
+39:03.234200
64.9p
60
George Sandborg
Falköpings AIK SK
2:35:44.934310
+40:27.242690
64.2p
61
Michael Larsson
Säffle SK
2:36:44.940370
+41:28.248750
63.7p
62
Jacob Halvarsson
Karlslunds IF SF
2:37:18.943730
+42:02.252110
63.4p
63
Anton Trotzig
Dalregementets IF
2:37:26.944590
+42:10.252970
63.4p
64
Linus Studeny
Sundbybergs IK
2:38:11.949030
+42:55.257410
63.0p
65
Alfred Björback
IK Stern
2:38:35.951490
+43:19.259870
62.8p
66
Lars Forsman
Garphyttans IF
2:38:51.953080
+43:35.261460
62.7p
67
David Hellberg
Sågmyra SK
2:38:54.953350
+43:38.261730
62.7p
68
Andreas Strömnäs
Enköpings Aif
2:39:08.954730
+43:52.263110
62.6p
69
Viktor Henriksson
Sunne SLF
2:39:38.957770
+44:22.266150
62.4p
70
Emil Båcklund
Axa SC
2:39:46.958560
+44:30.266940
62.3p
71
Fredrik Borg
New Minds
2:40:41.964000
+45:24.272380
61.9p
72
Victor Bryntesson
Malungs IF
2:41:15.967410
+45:58.275790
61.7p
73
Atle Berglund Ager
SK Leksand
2:42:01.972030
+46:45.280410
61.3p
74
Atle Lindh
Säffle SK
2:42:10.972980
+46:54.281360
61.2p
75
Håvard Klefstad
Club z
2:42:15.973480
+46:59.281860
61.2p
76
Björn Anundsson
Dala XC Ski Team
2:43:04.978390
+47:48.286770
60.9p
77
Johan Sjöberg
Sågmyra SK
2:43:27.980620
+48:11.289000
60.7p
78
Andreas Eriksson
Hallstahammars SK SOFK
2:43:58.983790
+48:42.292170
60.5p
79
Mattias Brännsträm
Grava SK
2:44:06.984540
+48:50.292920
60.4p
80
Björn Börjesson
Trollhättans SOK
2:44:16.985590
+49:00.293970
60.3p
81
Viktor Junell
IK Jarl Rättvik
2:44:26.986570
+49:10.294950
60.3p
82
Kjetil Mathisen
Brynehein Stakerlag
2:45:22.992110
+50:05.300490
59.9p
83
Andreas Nyman
Broby GOIF
2:45:46.994530
+50:30.302910
59.7p
84
Robert Korsman
Hällbybrunns IF
2:45:48.994720
+50:32.303100
59.7p
85
Johan Klinteskog
Yuppie Ski Club
2:46:45.1000480
+51:29.308860
59.3p
86
Kenth Persson
Brandsbols SK
2:46:47.1000600
+51:30.308980
59.3p
87
Simon Bjurén
Sågmyra SK
2:48:15.1009420
+52:59.317800
58.7p
88
Jakob Junker
Dala XC Ski Team
2:48:53.1013250
+53:37.321630
58.5p
89
Henrik Simu Gunnarsson
Mölnlycke IF
2:49:02.1014160
+53:46.322540
58.4p
90
Axel Boethius
Yuppie Ski Club
2:49:55.1019420
+54:39.327800
58.1p
91
Carl Alfred Falk
Ställbergs IK
2:50:00.1019900
+54:43.328280
58.0p
92
Martin Andersson Liss
SK Leksand
2:50:16.1021510
+54:59.329890
57.9p
93
Anders Stenström
Källbottens IK
2:50:37.1023620
+55:21.332000
57.8p
94
Tobias Krumlig
Axa SC
2:51:47.1030650
+56:31.339030
57.3p
95
David Karlström
Karlslunds IF SF
2:52:41.1036010
+57:24.344390
57.0p
96
Vidar Faxén
IK Stern
2:53:25.1040480
+58:09.348860
56.7p
97
David Danielsson
Sunne SLF
2:53:57.1043620
+58:41.352000
56.5p
98
Marcus Tidlund
Karlstad
2:54:30.1046910
+59:13.355290
56.3p
99
Jacob Matses
Näs IF
2:54:56.1049530
+59:40.357910
56.2p
100
Jesper Larsson
Malungs IF
2:55:13.1051260
+59:57.359640
56.0p
101
Tommy Staffansson
Älvdalens IF SK
2:56:15.1057460
+1:00:59.365840
55.7p
102
Daniel Sundqvist
Axa SC
2:56:17.1057680
+1:01:01.366060
55.7p
103
Jonas Gomersson
Domnarvets GOIF
2:57:08.1062740
+1:01:52.371120
55.4p
104
Gustav Lidén
Sya SK
2:57:34.1065350
+1:02:18.373730
55.2p
105
Christofer Höglund
Scania IF
2:57:34.1065390
+1:02:18.373770
55.2p
106
Max Bäckström
Karlslunds IF SF
2:57:45.1066430
+1:02:29.374810
55.1p
107
Jonatan Hedin
Axa SC
2:57:54.1067300
+1:02:37.375680
55.1p
108
Johan Olsson
Abb IF SK
2:58:13.1069250
+1:02:57.377630
55.0p
109
Robert Egefalk
Karlslunds IF SF
2:58:33.1071270
+1:03:17.379650
54.9p
110
Fredrik Alderman
Nacka Värmdö SK
2:58:56.1073570
+1:03:40.381950
54.7p
111
Karl Hallgren
Axa SC
2:59:45.1078440
+1:04:29.386820
54.4p
112
Jerper Kristoffersson
Säffle SK
3:00:38.1083780
+1:05:22.392160
54.1p
113
Robin Kjelldorff
Seb IF Stockholm
3:00:47.1084670
+1:05:31.393050
54.1p
114
Mikael Hellsten
Linköpings SK
3:01:38.1089770
+1:06:22.398150
53.8p
115
Andreas Liss Andersson
SK Leksand
3:01:40.1089960
+1:06:24.398340
53.8p
116
Erik Hällås
Yuppie Ski Club
3:02:07.1092690
+1:06:51.401070
53.6p
117
Tony Öst
Falu IK
3:02:08.1092730
+1:06:52.401110
53.6p
118
Jonas Hydén
Accenture IF
3:02:37.1095640
+1:07:21.404020
53.5p
119
Christian Bjernér
IFK Mora SK
3:02:40.1095920
+1:07:24.404300
53.5p
120
Adam Johansson
Hagfors SF
3:03:19.1099850
+1:08:03.408230
53.2p
121
Johan Svanborg
Sundbybergs IK
3:04:24.1106320
+1:09:08.414700
52.9p
122
Oscar Studeny
Sundbybergs IK
3:05:35.1113420
+1:10:19.421800
52.5p
123
Stefan Varnelid
Axa SC
3:06:35.1119480
+1:11:19.427860
52.2p
124
Magnus Grill
Falun Borlänge SK
3:07:48.1126720
+1:12:32.435100
51.8p
125
Daniel Ekrin
Norrbärke SK
3:07:49.1126860
+1:12:33.435240
51.8p
126
Stellan Lindgren
IF Linnéa
3:08:00.1127930
+1:12:44.436310
51.7p
127
Fredrik Lundberg
Gillberga SK
3:09:36.1137550
+1:14:20.445930
51.3p
128
Johan Lindström
Dala-Järna IK
3:11:16.1147590
+1:16:00.455970
50.8p
129
Erik Frost
IFK Mora SK
3:12:40.1155970
+1:17:24.464350
50.3p
130
Jonas Hagberg
Domnarvets GOIF
3:13:22.1160140
+1:18:06.468520
50.1p
131
Johan Haltorp
Malungs IF
3:14:05.1164440
+1:18:49.472820
49.9p
132
Pontus Svensson
Töcksfors IF
3:15:55.1175480
+1:20:39.483860
49.4p
133
John Andersson
IK Fryken
3:17:29.1184820
+1:22:13.493200
49.0p
134
Mikael Lavér
Axa SC
3:17:46.1186550
+1:22:30.494930
48.9p
135
Carl Johansson
Brännebrona SK
3:18:24.1190370
+1:23:08.498750
48.7p
136
Viktor Solli
Gagnefs IF
3:18:44.1192370
+1:23:28.500750
48.6p
137
Emil Hasten
Rånäs OK
3:20:01.1200060
+1:24:45.508440
48.3p
138
Petter Tunlind
Deje SF
3:20:32.1203140
+1:25:16.511520
48.1p
139
Erik Otterud
Axa SC
3:22:28.1214760
+1:27:12.523140
47.6p
140
Jakob Tham
Axa SC
3:22:32.1215160
+1:27:16.523540
47.6p
141
Anthony Lawthor
Cairngorm Ski Club
3:23:03.1218240
+1:27:47.526620
47.5p
142
Ebbe Tjäder
Axa SC
3:23:15.1219440
+1:27:59.527820
47.4p
143
Robin Berggren
Råda IK
3:23:25.1220490
+1:28:09.528870
47.4p
144
Jesper Eriksson
IFK Täby
3:23:37.1221680
+1:28:21.530060
47.3p
145
Nicklas Höglund
Scania IF
3:25:41.1234030
+1:30:25.542410
46.8p
146
Simon Nyberg
Nais OK
3:25:58.1235760
+1:30:42.544140
46.7p
147
Jan Hedenström
OK Tyr
3:26:24.1238310
+1:31:07.546690
46.6p
148
Tony Nilsson
Karlstad
3:30:23.1262270
+1:35:07.570650
45.6p
149
Didrik Eriksson
Västerås IF
3:30:53.1265270
+1:35:37.573650
45.5p
150
Jens Bertelsen
Hagfors
3:31:07.1266610
+1:35:50.574990
45.4p
151
Martin Jonsson
Gillberga SK
3:31:29.1268860
+1:36:13.577240
45.4p
152
Henrik Hermansson
Malungs IF
3:33:01.1278010
+1:37:44.586390
45.0p
153
Erik Thomsgård
IK Jarl Rättvik
3:36:55.1301400
+1:41:38.609780
44.1p
154
Claes Kjelldorff
Saltsjöbadens SLK
3:43:06.1338520
+1:47:50.646900
42.7p
155
Mattias Hedberg
IFK Mora SK
3:44:51.1349010
+1:49:34.657390
42.4p
156
Samuel Lindberg
Hagfors SF
3:45:25.1352470
+1:50:09.660850
42.3p
157
Magnus Lundstedt
Axa SC
3:47:15.1363480
+1:51:59.671860
41.9p
158
Andreas Östlund
Fagersta Södra IK
3:48:40.1371910
+1:53:23.680290
41.6p
159
Andreas Burstedt
Frövi IK
3:51:09.1386870
+1:55:53.695250
41.1p
160
Mattias Warneby
Axa SC
4:04:27.1466670
+2:09:11.775050
38.6p
161
John Hallsson
Axa SC
4:39:11.1675060
+2:43:55.983440
33.4p