Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
World Cup Sochi Skiathlon
2013-02-02
Deltävling i
World Cup 2013
<<< World Cup Falun Pursuit
World Cup Lahti Sprint >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa ihopslagen resultatlista
Visa deltider
H 21
30km, Längdskidor, Klassiskt/Fristil, Masstart
1
Dario Cologna
Val Müstair
1:21:00.485900
96.1p
2
Ilia Chernousov
SKA Sankt Petersburg
1:21:01.486060
+1.60
96.0p
3
Alexander Legkov
Dinamo Kiev
1:21:01.486080
+1.80
96.0p
4
Maxim Vylegzhanin
Dinamo Kiev
1:21:02.486120
+2.120
96.0p
5
Evgeniy Belov
Russian Federation
1:21:07.486650
+7.650
95.9p
6
Tobias Angerer
SC Vachendorf
1:21:10.486900
+10.900
95.9p
7
Jean Marc Gaillard
Douanes - Pays Rochois
1:21:10.486960
+10.960
95.9p
8
Roland Clara
G.S Fiamme Gialle
1:21:12.487100
+12.1100
95.8p
9
Nikolay Khokhryakov
Dinamo Kiev
1:21:15.487480
+15.1480
95.7p
10
Maurice Manificat
Douanes/Agy ST Sigismond
1:21:16.487560
+16.1560
95.7p
11
Vladislav Skobelev
Russian Federation
1:21:21.488080
+21.2080
95.6p
12
Petter JR Northug
Strindheim IL
1:21:22.488190
+22.2190
95.6p
13
Niklas Dyrhaug
Tydal IL
1:21:24.488330
+24.2330
95.6p
14
Curdin Perl
Bernina Pontresina
1:21:30.488950
+30.2950
95.5p
15
Konstantin Glavatskikh
Dinamo Kiev
1:21:31.489060
+31.3060
95.4p
16
Johannes Duerr
SC Goestling-Hochkar
1:21:33.489250
+33.3250
95.4p
17
Ivan Babikov
Foothills Nordic Ski Club
1:21:34.489300
+34.3300
95.4p
18
Alexander Bessmertnykh
Russian Federation
1:21:36.489520
+36.3520
95.3p
19
Sergey Turychev
Ugra Svsm 2
1:21:38.489700
+38.3700
95.3p
20
Valerio Checchi
Forestale
1:21:39.489830
+39.3830
95.3p
21
Martin Bajcicak
Skp Strbske Pleso
1:21:39.489840
+39.3840
95.3p
22
Lars Nelson
Åsarna IK
1:21:41.490090
+41.4090
95.2p
23
Yevgeniy Velichko
Kazakstan
1:21:42.490180
+42.4180
95.2p
24
Alexander Utkin
Russian Federation
1:21:47.490680
+47.4680
95.1p
25
Keishin Yoshida
Cold Weather Combat Training Unit
1:21:48.490780
+48.4780
95.1p
26
Noah Hoffman
Ski Snowboard Club Vail
1:21:53.491290
+53.5290
95.0p
27
Mark Starostin
Kazakstan
1:21:55.491410
+55.5410
95.0p
28
Axel Teichmann
Wsv Bad Lobenstein
1:21:57.491620
+57.5620
94.9p
29
Thomas Moriggl
G.S Fiamme Gialle
1:22:00.491960
+1:00.5960
94.9p
30
Paul Constantin Pepene
Cs Dinamo Bucuresti
1:22:04.492300
+1:04.6300
94.8p
31
Kristian Rennemo Tettli
Leksvik IL
1:22:05.492410
+1:05.6410
94.8p
32
Michail Semenov
Belarus
1:22:06.492560
+1:06.6560
94.8p
33
Raul Shakirzianov
Russian Federation
1:22:07.492670
+1:07.6670
94.7p
34
Sami Jauhojaervi
Vuokatti Ski Team Kainuu
1:22:29.494890
+1:29.8890
94.3p
35
Sergey Cherepanov
Kazakstan
1:22:30.494960
+1:30.8960
94.3p
36
Mathias Wibault
Chamonix
1:22:31.495040
+1:31.9040
94.3p
37
Sergei Dolidovich
Belarus
1:22:35.495410
+1:35.9410
94.2p
38
Devon Kershaw
Onaping Falls Nordics Ski Club
1:22:37.495630
+1:37.9630
94.2p
39
Jens Filbrich
Sv Eintracht Frankenhain
1:22:39.495890
+1:39.9890
94.1p
40
Tiio Söderhielm
Åsarna IK
1:22:53.497240
+1:53.11240
93.9p
41
Stanislav Volzhentsev
Dinamo Kiev
1:23:11.499050
+2:11.13050
93.5p
42
Alexey Poltoranin
Kazakstan
1:23:11.499070
+2:11.13070
93.5p
43
Andrey Larkov
Russian Federation
1:23:31.501030
+2:31.15030
93.2p
44
Anton Motor Shatagin
Russian Federation
1:23:31.501030
+2:31.15030
93.2p
45
John Kristian Dahl
Strindheim IL
1:23:59.503880
+2:59.17880
92.6p
46
Mikhail Sosnin
Russian Federation
1:24:01.504020
+3:01.18020
92.6p
47
Dietmar Noeckler
G.S. Fiamme Oro
1:24:12.505180
+3:12.19180
92.4p
48
David Hofer
C.S Carabinieri
1:24:13.505260
+3:13.19260
92.4p
49
Eeri Vahtra
Karupesa Team
1:24:45.508460
+3:45.22460
91.8p
50
Anders Gloeersen
Rustad IL
1:24:58.509710
+3:58.23710
91.6p
51
Anton Suzdalev
Sdusor 81
1:25:02.510170
+4:02.24170
91.5p
52
Anton Lindblad
Sollefteå SK
1:25:13.511270
+4:13.25270
91.3p
53
Pavel Siulatov
Dinamo Kiev
1:25:17.511660
+4:17.25660
91.2p
54
Myroslav Bilosyuk
Transcarpathian Olympic Training Ce
1:25:22.512100
+4:22.26100
91.1p
55
Karel Tammjarv
Tartu Skiclub
1:26:18.517770
+5:18.31770
90.1p
56
Andrew Musgrave
Huntly Nordic Ski Club
1:26:27.518640
+5:27.32640
90.0p
57
Martin Johansson
Mora
1:26:35.519490
+5:35.33490
89.8p
58
Andy Kuehne
Wsc Erzgebirge Oberwiesenthal
1:27:04.522350
+6:04.36350
89.3p
59
Callum Watson
Cooma Ski Club
1:29:10.534970
+8:10.48970
87.2p
60
Javier Gutierrez
CLUB Esqui Solvay
1:29:44.538330
+8:44.52330
86.7p
61
Vicenc Vilarrubla
C.E.F.U.c
1:32:02.552190
+11:02.66190
84.5p
62
Nobu Naruse
Gifu Hino Motors
1:34:53.569290
+13:53.83290
82.0p
-
Vitaliy Shtun
Colos
23:59:58.8639700
-
-
Petrica Hogiu
Csi Vatra Dornei
23:59:58.8639700
-
-
Wenlong Xu
China
23:59:58.8639700
-
-
Alex Harvey
Nordique Mont ST Anne
23:59:59.8639800
-
-
Franz Goering
SC Motor Zella-Mehlis
23:59:59.8639800
-
-
Vytautas Strolia
SK Viesulas Anyksciai
23:59:59.8639800
-
-
HU Zhou
China
23:59:59.8639800
-
Logga in för att slippa de här annonserna
D 21
15km, Längdskidor, Klassiskt/Fristil, Masstart
1
Kristin Størmer Steira
IL Forsøk
46:17.277670
86.6p
2
Yulia Tchekaleva
Severstal
46:36.279590
+19.1820
86.0p
3
Nicole Fessel
SC Oberstdorf
46:37.279660
+19.1890
86.0p
4
Astrid Uhrenholdt Jacobsen
Heming IL
46:38.279700
+20.1930
86.0p
5
Katrin Zeller
SC Oberstdorf
46:47.280650
+29.2880
85.7p
6
Anne Kylloenen
Kainuun Hiihtoseura
46:49.280820
+31.3050
85.6p
7
Masako Ishida
Hokkaido Ski Team
46:55.281400
+37.3630
85.5p
8
Elizabeth Stephen
Burke Mountain Academy
47:03.282200
+45.4430
85.2p
9
Olga Mikhailova
Russian Federation
47:15.283470
+58.5700
84.9p
10
Natalia Zhukova
Russian Federation
47:17.283630
+59.5860
84.8p
11
Aurore Jean
Skieurs Rousselands
47:22.284130
+1:04.6360
84.7p
12
Julia Ivanova
Saturn
47:25.284450
+1:07.6680
84.6p
13
Mariya Guschina
Sputnik
47:26.284510
+1:08.6740
84.6p
14
Tetyana Antypenko
Ukraina
47:34.285350
+1:16.7580
84.3p
15
Alija Iksanova
Dinamo Kiev
47:39.285820
+1:21.8050
84.2p
16
Marthe Kristoffersen
Varden Il,
47:40.285990
+1:23.8220
84.2p
17
Julia Tikhonova
Vitiaz
47:44.286300
+1:26.8530
84.1p
18
Alena Prochazkova
Lk Slavia Umb Banska Bystrica
47:48.286700
+1:30.8930
84.0p
19
Valentina Shevchenko
Dinamo Kiev
47:48.286740
+1:30.8970
83.9p
20
Polina Medvedeva
Russian Federation
47:48.286760
+1:30.8990
83.9p
21
Olga Kuziukova
Russian Federation
47:51.287040
+1:33.9270
83.9p
22
Irina Khazova
Dinamo Kiev
47:53.287230
+1:35.9460
83.8p
23
Stefanie Boehler
SC Ibach
48:00.287910
+1:42.10140
83.6p
24
Sadie Bjornsen
Apu Nordic Ski Center
48:04.288310
+1:46.10540
83.5p
25
Anna Belaia
Russian Federation
48:14.289310
+1:56.11540
83.2p
26
Jessica Diggins
Stratton Mountain Elites
48:17.289650
+1:59.11880
83.1p
27
Laura Orgue
Cefuc
48:19.289860
+2:01.12090
83.1p
28
Maryna Antsybor
Dinamo Kiev
48:27.290680
+2:10.12910
82.9p
29
Tatyana Ossipova
Kazakstan
48:28.290730
+2:10.12960
82.8p
30
Marika Sundin
Sollefteå SK
48:29.290820
+2:11.13050
82.8p
31
Ekaterina Khramtsova
Russian Federation
48:31.291040
+2:13.13270
82.8p
32
Yelena Kolomina
Zska
48:45.292420
+2:27.14650
82.4p
33
Marina Matrossova
Kazakstan
48:45.292420
+2:27.14650
82.4p
34
Ekaterina Vorontsova
Dinamo Kiev
48:50.292980
+2:33.15210
82.2p
35
Jennie Öberg
Piteå Elit SK
49:04.294380
+2:47.16610
81.9p
36
Li Hongxue
China
49:09.294860
+2:51.17090
81.7p
37
Ida Sargent
Craftsbury Nordic Ski Club
49:19.295890
+3:02.18120
81.5p
38
Olga Rotcheva
The Rochev S Club
49:33.297250
+3:15.19480
81.1p
39
Barbara Jezersek
Tsk Triglav Kranj
49:40.297950
+3:22.20180
80.9p
40
Anna Nechaevskaya
Russian Federation
49:47.298660
+3:29.20890
80.7p
41
Holly Brooks
Apu Nordic Ski Center
49:57.299670
+3:40.21900
80.5p
42
Mia Eriksson
Piteå Elit SK
50:02.300100
+3:44.22330
80.4p
43
Maria Gräfnings
Falun Borlänge SK
50:23.302220
+4:05.24450
79.8p
44
Britta Johansson Norgren
Sollefteå SK
50:34.303370
+4:17.25600
79.5p
45
Kaija Vahtra
Skiclub Voru
50:48.304720
+4:30.26950
79.2p
46
Alenka Cebasek
Tsk Ogp Grad Bled
50:54.305330
+4:36.27560
79.1p
47
Natalja Iljina
Vitiaz
51:28.308720
+5:10.30950
78.2p
48
Timeea Sara
Css Gheorgheni
53:19.319860
+7:01.42090
75.6p
49
Liping Guo
China
54:10.324920
+7:52.47150
74.5p
50
Esther Bottomley
Birkebeiner Nordic Ski Club
54:49.328810
+8:31.51040
73.6p
51
Ingrida Ardisauskaite
Utena Ski Club
55:16.331550
+8:58.53780
73.1p
-
Justyna Kowalczyk
Azs Awf Katowice
23:59:58.8639700
-
-
Anastasia Jun Slonova
Kazakstan
23:59:59.8639800
-
-
Elena Jan Soboleva
Russian Federation
23:59:59.8639800
-
-
Vesna Fabjan
Tsk Triglav Kranj
23:59:59.8639800
-
-
Mari Eide
Øystre Slidre IL
23:59:59.8639800
-