Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Södra Berget Runt
2013-01-27
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Martin Birgersson
Selånger SOK
1:59:14.715300
77.2p
2
Thommy Larsson
Stockviks SF
1:59:17.715600
+3.200
77.2p
3
Robert Åström
Hägglunds IOFK
1:59:21.716000
+7.600
77.1p
4
Niklas Nordensson
Lucksta IF
1:59:57.719600
+43.4200
76.6p
5
Thomas Hägglöf
Hägglunds IOFK
2:01:13.727200
+1:59.11800
75.6p
6
Pessi Liukkonen
IF Strategen
2:01:32.729100
+2:18.13700
75.3p
7
Martin Eriksson
Ramböll Sverige AB
2:02:21.734000
+3:07.18600
74.7p
8
Anders Ericsson
Granbergsdals IF
2:03:13.739200
+3:59.23800
74.0p
9
Tomas Brink
IF Strategen
2:03:24.740300
+4:10.24900
73.8p
10
Martin Eklöf
Björkfors GOIF
2:03:58.743700
+4:44.28300
73.4p
11
Stefan Sjölund
Skogslöparna
2:04:44.748300
+5:30.32900
72.8p
12
Daniel Granberg
Mellansel IF
2:04:49.748800
+5:35.33400
72.8p
13
Håkan Wallberg
Hägglunds IOFK
2:06:00.755900
+6:46.40500
71.9p
14
Torbjörn Engberg
Härnösands OK
2:07:21.764000
+8:07.48600
70.9p
15
Niclas Bergfors
Ljustorps IF
2:08:14.769300
+9:00.53900
70.3p
16
Albin Eriksson
No Club
2:08:33.771200
+9:19.55800
70.1p
17
Peder Olsson
Alnö Race Team
2:09:13.775200
+9:59.59800
69.6p
18
Hans Sjödin
Bondsjöhöjdens IK
2:09:34.777300
+10:20.61900
69.4p
19
Fredrik Thiger
Bergeforsens SK
2:10:03.780200
+10:49.64800
69.0p
20
Jonas Bystedt
Hemsö IF
2:10:14.781300
+11:00.65900
68.9p
21
Göran Bäckman
Kemira IF
2:10:26.782500
+11:12.67100
68.8p
22
Marcus Strömsten
Bondsjöhöjdens IK
2:12:10.792900
+12:56.77500
67.6p
23
Magnus Skoog
Stockviks SF
2:14:22.806100
+15:08.90700
66.2p
24
Stefan Lindgren
Spöland Vännäs IF
2:16:43.820200
+17:29.104800
64.8p
25
Björn Lindström
Alnö Race Team
2:17:03.822200
+17:49.106800
64.6p
26
Olle Bystedt
Hemsö IF
2:19:55.839400
+20:41.124000
63.0p
27
Jan Lindell
Stockviks SF
2:22:07.852600
+22:53.137200
61.8p
28
Henrik Andersson
Alnö Race Team
2:24:29.866800
+25:15.151400
60.5p
29
Michael Larsson
Nobel Aktiv IF
2:25:10.870900
+25:56.155500
60.2p
30
Mats Näsholm
Kramfors Polisens IF
2:25:53.875200
+26:39.159800
59.8p
31
Robert Bergman
Bondsjöhöjdens IK
2:25:55.875400
+26:41.160000
59.8p
32
Nikolaus Söderström
Sk65 Miljökontoret
2:26:02.876100
+26:48.160700
59.7p
33
Lars-Åke Axlund
Ski Bike Run-sports Club
2:28:42.892100
+29:28.176700
58.4p
34
Per-Anders Axlund
Ski Bike Run-sports Club
2:28:45.892400
+29:31.177000
58.4p
35
Olov Holmqvist
Hägglunds IOFK
2:29:00.893900
+29:46.178500
58.3p
36
Håkan Nilsson
IK Aluminium
2:31:28.908700
+32:14.193300
57.1p
37
Jonas Hed
Ncc IF
2:33:08.918700
+33:54.203300
56.3p
38
Håkan Bergman
Bondsjöhöjdens IK
2:34:25.926400
+35:11.211000
55.8p
39
Kristoffer Ståhl
Alnö Race Team
2:34:28.926700
+35:14.211300
55.7p
40
Per Lundgren
City Sweden
2:34:38.927700
+35:24.212300
55.7p
41
Mikael Ericsson
Erikslunds SK
2:35:17.931600
+36:03.216200
55.4p
42
Ola Tuvesson
Sundsvalls OK
2:35:32.933100
+36:18.217700
55.3p
43
Håkan Westman
Selånger SOK
2:38:37.951600
+39:23.236200
54.0p
44
Tony Svensson
Stöde IF
2:39:55.959400
+40:41.244000
53.4p
45
Anton Åsenlund
Njurunda SK
2:40:17.961600
+41:03.246200
53.3p
46
Vidar Sjögren
Tjällmo-Godegårds OK
2:41:12.967100
+41:58.251700
52.9p
47
Sven-Åke Andersson
Bergsjö IF
2:41:51.971000
+42:37.255600
52.7p
48
Nicklas Myhrgren
No Club
2:43:07.978600
+43:53.263200
52.2p
49
Mats Magnusson
IF Strategen
2:43:34.981300
+44:20.265900
52.0p
50
Claes Kempe
Tynderö IK
2:44:44.988300
+45:30.272900
51.6p
51
Jesper Johansson
IF Strategen
2:44:50.988900
+45:36.273500
51.5p
52
Håkan Stenskog
No Club
2:44:52.989100
+45:38.273700
51.5p
53
Mikael Therell
No Club
2:46:51.1001000
+47:37.285600
50.8p
54
Stefan Adersten
Alnö Race Team
2:47:09.1002800
+47:55.287400
50.7p
55
Jimmy Adolfsson
Bondsjöhöjdens IK
2:48:15.1009400
+49:01.294000
50.3p
56
Helmut Kerschbaumer
Alnö Race Team
2:48:29.1010800
+49:15.295400
50.2p
57
Lars Berglund
Bondsjöhöjdens IK
2:48:43.1012200
+49:29.296800
50.1p
58
Svante Hallman
Njurunda SK
2:48:59.1013800
+49:45.298400
50.0p
59
Henrik Pettersson
Axa SC
2:49:06.1014500
+49:52.299100
50.0p
60
Tomas Berglund
Bondsjöhöjdens IK
2:49:11.1015000
+49:57.299600
49.9p
61
Jakob Nilsson
No Club
2:49:32.1017100
+50:18.301700
49.8p
62
Anders Eriksson
Spirit IF
2:52:08.1032700
+52:54.317300
48.9p
63
Åke Lindkvist
Hassels IF
2:53:38.1041700
+54:24.326300
48.4p
64
Anders Berglund
IFK Västerås SK
2:54:16.1045500
+55:02.330100
48.2p
65
Urban Selin
Stockviks SF
2:54:51.1049000
+55:37.333600
48.0p
66
Björn Jonsson
Sundsvalls SLK
2:55:34.1053300
+56:20.337900
47.8p
67
Leif Selling
Bondsjöhöjdens IK
2:56:12.1057100
+56:58.341700
47.6p
68
Viktor Fjällström
Axa SC
2:58:08.1068700
+58:54.353300
47.0p
69
Jonas Modin
Indals-Lidens SK
2:59:19.1075800
+1:00:05.360400
46.6p
70
Morgan Lindström
Alnö SK
3:01:42.1090100
+1:02:28.374700
45.9p
71
Joel Lenman
Nacka Värmdö SK
3:03:06.1098500
+1:03:52.383100
45.5p
72
Marko Schreij
Telia IoFF
3:04:10.1104900
+1:04:56.389500
45.2p
73
Johan Ekman
Viborgs OK
3:04:14.1105300
+1:05:00.389900
45.1p
74
Sven Roland Strömsten
Bondsjöhöjdens IK
3:05:20.1111900
+1:06:06.396500
44.8p
75
Jens Nilsson
Bondsjöhöjdens IK
3:06:06.1116500
+1:06:52.401100
44.6p
76
Niklas Dahlgren
Bondsjöhöjdens IK
3:06:37.1119600
+1:07:23.404200
44.5p
77
Stefan Skogmark
IF Ski Team Skåne
3:07:00.1121900
+1:07:46.406500
44.4p
78
Jimmy Fondelius
Sundsvalls OK
3:07:30.1124900
+1:08:16.409500
44.2p
79
Joakim Molin
IF Strategen
3:07:59.1127800
+1:08:45.412400
44.1p
80
Anders Strandberg
Bergeforsens SK
3:08:41.1132000
+1:09:27.416600
43.9p
81
Carl Martinez
Alnö SK
3:10:58.1145700
+1:11:44.430300
43.3p
82
Jonas Nilsson
Kovlands IF
3:11:13.1147200
+1:11:59.431800
43.2p
83
Rikard Fyrst
Nolby Alpina SK
3:11:32.1149100
+1:12:18.433700
43.1p
84
Ronnie Bodinger
Nacka Värmdö SK
3:12:53.1157200
+1:13:39.441800
42.8p
85
Magnus Forsberg
IF Sundsvall Hockey
3:15:39.1173800
+1:16:25.458400
42.1p
86
Mattias Hansson
Alnö SK
3:19:56.1199500
+1:20:42.484100
41.0p
87
Tomas Edholm
Bredsand
3:21:51.1211000
+1:22:37.495600
40.6p
88
John Klöfver
No Club
3:23:56.1223500
+1:24:42.508100
40.1p
89
Anders Paulsson
No Club
3:25:55.1235400
+1:26:41.520000
39.6p
90
Fredrik Popovic
Swedbank IF
3:33:25.1280400
+1:34:11.565000
38.0p
91
Andreas Sahlen
Bollsta IK
3:34:14.1285300
+1:35:00.569900
37.9p
92
Jörgen Lindström
No Club
3:36:55.1301400
+1:37:41.586000
37.3p
93
Jens Edström
Stockviks SF
3:38:06.1308500
+1:38:52.593100
37.1p
94
Christer Öhgren
Hudiksvalls IF
4:01:19.1447800
+2:02:05.732400
33.1p
95
Anders Björklund
Njurunda SK
4:04:27.1466600
+2:05:13.751200
32.6p
-
Benjamin Reynolds
Ramböll Sverige AB
23:59:58.8639700
-
Karl-Erik Eriksson
Fränsta IK
23:59:58.8639700
-
Michael Zetterberg
Alnö Race Team
23:59:58.8639700
-
Magnus Sneen
No Club
23:59:58.8639700
-
Mikael Lindberg
Njurunda SK
23:59:59.8639800
-
Christer Sundkvist
Sundsvalls OK
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)